A0. 1895. Woensdag 2 November. N°. 8927. Eerste Blad egenenveertisrste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitge onderd Dinsdag, IT G EYE Ë7 ODÉ. BBKBAl': BOTBRIfBAAf 7 Buitenland sell e Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. AnvERTENTiEPKusvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS CHLAJfD. Bij te Berlijn wonende leden van den Rijksdag en andere mannen van vertrouwen uit de sociaal-democratische partij zijn gister voormiddag huiszoekingen gedaan. Alle op partijbelangen betrekking hebbende brieven en stukken zijn in beslag genomen en naar het hoofdbureau der politie gebracht. Men jegt dat er vergrijpen tegen de Pruisische wet op vereeniging geconstateerd zouden moeten worden. Het eerstdaags bij den Rijksdag in te die nen wetsontwerp tot oprichting van hand werkkamer, in alle deelen des rijks, waar daas aan naast de kamers van koophandel en •fabrieken behoefte bestaat, bepaalt dat als leden dier kamers slechts kunnen worden gekozen personen, die ten minste 30 jaar Jud zijn en in het district te.: minste Óen jaar zelfstandig een handwerk hebben uit geoefend. De leden worden evenals hunne plaatsvervangers, voor den tijd van 5 jaren gekozen, door handwerkslieden van 25 jaar of ouder, die eveneens ten minste éen .jaar gevestigd zijn. De gekozene mag zonder gel dige ledenen niet weigeren. De Kamer mag zich, tot ten hoogste een vijfde deel van haar ledental, deskundigen of andere persoaen die zich voor het handwerk verdienstelijk heb ben gemaakt, toevoegen. Zij kan commission uit hare leden benoemen. liet toezicht is op- gediagen aan de landsregeering en deze be noemt bij elke kamer een commissaris, die de vergaderingen bijwoont en kan bijeen roepen, voorstellen mag doen en alle stuk ken inzien. De werkkring der kamers is adviezen te geven over ai wat de wettelijke regeling van handwerksnijverheid betreft, aan de overheid inlichtingen te verschaften, jaar- terslagen uit te brengen en voorstellen te doen. De Berlijnsche correspondent der N. B. Cé. schrijft van gisteren Gelijk in uw tweede blad van Zaterdag is gemeld, heeft de Nowoje Wremja de noodzakelijkheid van een Russisch vloot- of kolenstation voor den Indischen en den Stillen Oceaan behandelden daarbij bet reeds vroeger geoppeide denkbeeld ter sprake ge bracht dat het zaak zou zijn, hiertoe van Nederland het eiland Way (aan den ingang van straat Malakka) over te nemeno. a. met het oog op de goede steenkolen, die niet ver vandaar, in het zuiden van Sumatra, zijn te krijgen. Met het oog op Atjeh en ook om een moreelen steun tegenover Engeland te hebben, zou deze nabuurschap den Neder landers aangenaam kunnen zijn, afgezien van de sympathieën die Rusland zich verzekerd mag houden in Nederland te vinden. In het Nederlandsche parlement zouden zeker ge noeg leden wezen die Rusland in dezen ter wille zouden zijn. De Voss. Zég. laat zich zeer sceptisch uit over dit plan maar ze begint toch met het Petersburger idee voor ernst op te nemen. Ruoland zegt het blad zou zich in zijn verwachtingen deerlijk teleurgesteld kunnen zien, want de Nederlanders stellen ook op de kleinste eilandjes van hun koloniaal ge bied den hoogsten prijs, en zullen niet ge steld zijn op een vreemde mogendheid die een ^kolenstation" als brandpunt vanagilatiën tegen Engeland zou gebruiken. Juist Rusland dat zoo voortreffelijk met de Mohammedanen weet om te gaan en over sterke Mohamme- daansche krachten beschikt, zou in den Ma- leischen archipel dubbel gevaarlijk zijn, ook voor Nederland, en de tot nu slechts van tijd tot tijd voorkomende vijandelijkheden der inlanders zouden veel grootere beteekenis erlangen, als zoo iets gebeurde. Nederland heeft geen enkele reden om Rusland in zijn doen tegen Engeland te helpen. F R A S K B IJ K. De minister \an financiën, Doumer, heeft voor de begrootingscommissie verklaard, dat het gouvernement de hoogere opbrengst van de nieuwe successie-belasting wil gebruiken ten voordeele van den landbouw, De minister wil, om bet evenwicht op de begrooting te herstellen, de 101'/s millioen voor de terug betaling der obligaties op zes jaar schrappen en de belasting op buitenlandsche paarden 1 mihoen hooger schatten. De commissie heeft deze voorstellen aange nomen, met uitzondering van de laatste. De socialistische afgevaardigde Contant zal de urgentie viagen voor een wetsvoorstel dat bedoelt, arbeiders die door het vervullen van hun dienstplicht in hun loon zijn achteruit gegaan, schadeloos te stellen. De regeering moet van plan zijn den heer Doux, prefect van Tarn (waarin Carmaux ligt) te verplaatsen. BELGIË. De aanvullingsverkiezingen voor de ge meenteraden in België, waarbij werklieden en patroons-raadsleden gekozen moeten wor den, hebben Zondag voor het meerendeel wat de werklieden aangaat, een overwinning voor de socialisten met zich gebracht. Katholieke werklieden zijn bijna in het geheel niet ge kozen en liberale ook slechts een enkele. Zoo te Brussel, waar 4 socialistische werklieden, 2 liberale en 2 anti-coöperatieve patroons ge kozen zijn. De raad zal daar nu zijn samen gesteld uit 15 liberalen, 12 katholieken en 12 socialisten. Te Luik: 13 liberalen, ^katho lieken en 12 socialisten; te Namen 17 katho lieken, 8 liberalen en 1 socialist. Te Antwer pen, Doornik en Schaerbeek blijft een liberale meerderheid van slechts éen stem. Een merkwaardige uitslag nog te Aalst, wa .r 2 liberalen en 2 katholieken gekozen zijn. De Fransche regeering heeft de uitlevering toegestaan van De Hennin, den weggeloopen ltaSoier der Société Générale te Brussel. ENGELAND. De minister-president, lord Salisbury, heeft aan eene deputatie van hopbrouwers, die bij hem kwam aandringen op verlaging van den bieraccijns en heffing van een invoerrecht op buitenlandsche hop, geantwoord dat van de tegenwoordige regeering geen beschermende maatregelen zijn te wachten. Sir Fiancis Scott, de bevelhebber der Ashanti-expeditie, is Zaterdag meteenige offi cieren en een detachement soldaten aan boord van de Batgurst naar de Goudkust vertrokken. Prins Christian Victor van Sleeswijk—Hol- stein gaat mede ais buitengewoon adjudant van den bevelhebber. Kapitein Donald Stewart zal de expeditie als politiek ambtenaar vergezellen en daarna Engelsch resident in Koemassie worden. Hij krijgt ais lijfwacht een afdeeling Boussa's onder twee officieren, benevens eenige politie agenten. OOSTENBIJ K-ÏI O N G A R IJ E. Het Oostenrijksch Huis van afgevaardigden heeft met 153 stemmen legen 52 verlof ge geven tot gerechtelijke vervolging van den afgevaardigde Schneider, wijl deze in eene openbare redevoei ing tot Jodenvervolging had aangespoord. Aan het debat werd ook deelgenomen door den bekenden dr. Lueger, die daarbij de wenscheljjkheid betoogde, dat van alle Israé- lietisehe mitlionnairs het vermogen behoorde te worden veibeurdverklflard. ZWITSERLAND. Het verdrag tusschen Zwitserland en Italië in zake de doorgraving van den Simplon is gisteren geteekend. ITALIË. Het bureau van de Kamer heeft op voorstel van de regeering een commissie van 9 leden 8 ministerieelen en 1 lid der oppositie benoemd, die de stukken betreffende het proces-Giolitti, zal onderzoeken en aan de Kamer zal rapporteeren of zij het al dan niet raadzaam acht, Giolitti gerechtelijk te doen vervolgen. Crispi heeft "Vrijdag met de afgevaardigden der Kamermeerderheid beraadslaagd. Volgens de Italia is de meerderheid vastbesloten, de heele Giolitti-geschiedenis te smoren, om niet opnieuw de kwestie der BancaRomana te sprake te brengen. Wegens de sterke daling in de tempera tuur heeft de paus besloten, het geheim con sistorie uit te stellen tot 29 November en het openbaar consistorie tot 2 December. Volgens 's pausen lijfarts zou het eenvou dig een maatregel van voorzorg zijn. SPANJE. Te Madrid heerscht groote verbittering tegen den gemeenteraad, waarvan een aantai leden onder sterke verdenking liggen hun mandaat ten eigen voordeele geëxploiteerd te hebben. De markies van Cabranina, die dit aan het licht heeft gebracht en die deswege reeds aan eenen aanslag heeft blootgestaan, is het voorwerp van talrijke ovaties. Vooral de studenten roeren zich en trekken de stad door, roepende: »Weg met de dieven 1 Leve Cabranina 1" Verscheidene studenten, die al te levendig werden, zijn in hechtenis genomen. De hoogleeraar Odon de Buen, te Barce lona, die, niettegenstaande de waarschuwing der geestelijkheid boeken gebruikt, die een leer verkondigden, strijdig met die der Roomsche kerk, wordt vervolgd. Achtenveertighonderd man, bijna allen rekruten, zijn gisteren te Barcelona inge scheept naar Cuba. Een bericht uit Havana aan de Imparcial zegt dat Maximo Gomez twee suiker-plantages, aan Amerikanen behoorende, in brand heeft doen steken. 250 000 quintalen suikerriet zijn vernield. De generaal der opstandelingen Garcia verklaart, dat hij een snelvarende stoomboot in Europa heeft gekocht en daarmee een groote expeditie vrijbuiters naar Cuba zal over brengen. T U R K IJ E. Uit Turksclie bion wordt gemeld, dat de Por te wel de wettigheid erkent van het ver zoek der vreemde gezantschappen om verlof voor twee stationsschepen om door de Darda- nellen te gaan, doch het verzoek ongelegen acht. De Turksche regeering vreest, dat de aanwezigheid van die schepen aanleiding zal geven tot een nieuwe beweging onder de Arrnenieis. De bevelhebber van het vierde legerkorps heeft aan den grootvizier geseind, dat de orde in zes provinciën is hersteld, terwijl de maat regelen in de provincie Sivas genomen, doen verwachten, dat ook daar weldra rust zal heerschen, De Syrische, Latijnsehe en Syrisch-katho- lieke bisschoppen en eenige notabelen uit Ourfa iiebben aan den grootvizier geseind, dat hunne veiligheid verzekerd is door de zorg der plaatselijke ovei heden. De brief van keizer Wilhelm heeft een uitstekenden indruk op den sultan gemaakt deze rekent op den keizer voor een vrede lievende oplossing. Er is een nieuwe commissie voor de her vormingen benoemd, waarvan de minister van binnenlandsche zaken voorzitter is. Te Samsoen aan de Zwarte Zee zijn onge- geldheden voorgevallenonder de slachtoffers zijn eenige Grieken. Aan de Folit. Corresp. wordt uit Konstan- tinopel geseind dat de Porte, ondanks de be-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1