Biiiïieiilaiidsche Berichten. zwaren der gouverneurs van Albanië en Ma cedonië, een deel der in die provinciën ge legerde troepen naar Beiroet zal zenden tot herstel der orde. De Britsche gezant te Konstantinopel, sir Philipp Currie, is op zijn post teruggekeerd, na te Weenen een onderhoud te hebben gehad met den minister van buitenl. zaken Goluchowski. Volgens gerucht heeft de gezant een eigenhandig schrijven van Koningin Victoria aan den sultan medegebracht. Te Parijs is een »Turksch-Syrisch comité voor hervormingen" bijeengekomen, dat in zijn eerste vergadering heeft besloten een memorandum te zenden aan de ministers van buitenlnndsche zaken dergroote mogendheden, ■waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat de intrekking der grondwet van 23 De cember 1876 (door sultan Abdul Hamid bij de aanvaarding zijner regeering uitgevaardigd, maar kort daarna weer ingetrokken, wat aan leiding gaf tot den Russisch-Turkschen oorlog) de voornaamste oorzaak is van de onlusten, lie in het Turksche rijk zijn uitgebroken. Het comité wijst de mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend, op den pijnlijken toestand, waarin de aanhangers van den vooruitgang in het Turksche rijk zijn gebracht door de voorstellen der mogendhe den betreffende de hervormingen in Armenië. Deze voorstellen hebben slechts betrekking op een klein deel van het land, terwijl alle provinciën evenzeer lijden onder de onbe kwaamheid der bestuurders en de gebreken van het tegenwoordige regeeringssteisel. Om deze redenen verzoekt het comité aan de mogendheden te willen doen wat in hare macht staat, opdat voor het geheele rijk her vormingen worden verkregen en de grondwet worde hersteld. Het memorandum is onderteekend door den voorzitter van het comité, Halil Ganem, oud- rfgevaardigde van Syrië in het Turksche par lement, en den secretaris, den emir Emin Arslan, oud-onderprefect van het Turksche rijk, directeur van het Arabische blad Kach- fïtl-JSihab. Een oproeping van ongeveer gelijken inhoud !S, volgens The Daily Chronicle, door de lei ders der jong-Turksche partij gericht tot de dritsche parlementsleden, -wier hulp wordt ngeroepen om de invoering eener grondwet ',e verkrijgen. De Turksche gezant te Athene is plotseling teruggeroepen. De reden is onbekend, doch liet besluit heeft algemeen verrast. De gezant kreeg bevel onmiddellijk naar Konstantinopel terug te keeren. De l'olit. Corresp. weet mede te deelen, dat de Grieksche regeering aan een deel der vloot bevel heeft gegeven zich bereid te houden, om handelend te kunnen optreden, wanneer het leven der Grieken in Klein-Azië wordt bedreigd. Uit Athene wordt aan de Times gemeld, dat j.l. Woensdag nabij Canea, op Kreta, een bloedig gevecht heeft plaats gehad tusschen de bevolking en Turksche troepen. Laatstgenoemden verloren daarbij 16 man aan dooden en 20 aan gewonden, onder wie de bevelhebber. Naar het schijnt is eene alge- meene opstand op til; onder de in Grieken land wonende Kretensers heerscht groote opgewondenheid. Uit Konstantinopel wordt gemeld De toestand in de Aziatische provincies schijnt rustiger te zijner wordt van onge regeldheden verder geen melding gemaakt. Hoewel de Porte het recht der mogendheden erkent om een tweede schip te stationneeren, meent zij toch dat de aanwezigheid daarvan een aan de verwachting tegenovergestelde uitwerking zal hebben. De mohamedaansche bevolking wordt, naar aanleiding van dat verzoek betrefTer.de het verdubbelen van het aantal schepen, onnoodig ongerust gemaakt, onnoodig om de maatregelen, die door de Porte tot handhaving der orde worden ge nomen. Een verklaring in dezen geest is aan baron de Caüce, den oudsten gezant, en verder aan de vertegenwoordigers der Turksche regeering in het buitenland verzonden, om daarvan mededeeling te doen aan de regee ringen, en hierbij is de last gegeven om aan dezen het verzoek over te brengen dat zij het gedaan verzoek zullen intrekken. De orthodoxe patriarch te Konstantinopel, mgr. Anthimos, heeft op de encycliek van den paus, betreffende de vereeniging der kerken, geantwoord met een brief, geteekend door twaalf orthodoxe bisschoppen, waarvan de meeste belmoren tot de oecumeriischo svnode. Daarin handhaaft de patriarch de orthodoxe stellingen en herhaalt hij de bewering, dat de Roomsche kerk x>de Heilige Schriften heeft vervalscht" en de uitspraken der concilies en i der kerkvaders heeft verminkt. CHINA. De ontruiming van Liao-Tong dool^ de j Japanners is nu bepaald op 30 November. I Port Arthur is geheel ontmanteld en van I alle verdedigingsmiddelen beroofdbij scheeps ladingen zijn alle voorraden, daar opgestapeld, naar Japan gezonden. Alles wat meegenomen kan worden, gaat mede, De kostbare dokken zijn nog gespaard, 1 maar men schrijft den Japanners het voor- nemen toe deze geheel te vernielen, opdat de eens zoo bloeiende oorlogshaven er in de vijftig eerste jaren niet bovenop kome. De onderhandelingen over het handelsver- i drag met China worden bemoeilijkt door de I afwerende houding van het Hemelsche Rijk met name waar het de opheffing van zekere beperkende rechten geldt. I De onderhandelingen over een handelsver drag tusschen China en Japan willen niet i vlotten, daar China geen tegen-voorstellen heeft ingediend ten aanzien van Speciale rechten. JAPAN. De pacificatie op Formosa gaat goed vooruit, De Japansche bevelhebber heeft eenige hoof- den van wilde inlandsche stammen «set hunne vrouwen in zijn kamp ontvangen en hun vriendschappelijke behandeling toegezegd, wanneer zij het Japansche bestuur willen i erkennen. De hoofden waren daartoe niet ongenegen en beklaagden zich over de her haalde trouweloosheid der Chineezen. t Offlcieele herleiden. 1 j Bij kon. besluit is benoemd tothoofdcom- i missaris van politie te Amsterdam J. A. j Franken, thans commissaris van politie te j Maastricht. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bin- nen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. A. Ritman J.Hz., cand.-notaris I aldaar. SCHIEDAM, 26 November 1805." Vergadering van den gemeenteraad op heden, 26 November 1895, des namiddags ten kwart voor twee ure. Voorzitter de burgemeester, de lieer H.J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 18 leden, afwezig de heeren Elzevier Dom, Loncq en Roelants, eerstgenoemde met kennisgeving. Na vaststelling der notulen van de verga dering van 12 dezer kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer provin cie, missive ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 29 October j.l. tot betaling uit den post voor onvoorziene uitga ven dergemeentebegrooting voor 1895 idem, missive ten geleide van bet door hen goed gekeurde raadsbesluit van 29 October j.l., tot het doen van af- en overschrijving op de ge- meentebegrooting voor 1895idem, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbe sluit van 29 October j.l. tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1895idem, missive daarbij terugzen dende een exemplaar van de door hen goedge keurde begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1896, welke allen werden aange nomen voor kennisgevingvan burgemeester en wethouders ontwerp-besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting, dienst 1895idem, twee ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de ge meentebegrooting voor 1895, besloten over eenkomstig de ingediende ontwerpen idem, missive het voorstel bevattende om hun col lege te machtigen tot het in het openbaar verpachten voor den tijd van vijf jaren, in gaande 1 Januari a.s. van het recht van afslag op de Groote Zeevischmarkt. Op het verzoek van den voorzitter om dit voorstel dadelijk te behandelen, wordt bij acclamatie besloten, waarna de heerBrillen- burg vroeg of het wel gewenscht was die verpachting voor vijf jaren te doen plaats hebben, b.v. wanneer bleek, dat de pachter een man was, met wien de handelaren liever niet te doen wilden hebben. In dat geval zou de kans bestaan, dat hier geen visch aan de markt kwam. De heer Maas lichtte de wenschelijkheid dier verpachting voor vijf jaar toe met te wijzen op de mogelijkheid, dat langs dien weg een pachter zou worden verkregen, die zich moeite en opoffering zou getroosten ter verkrijging van een voortdurend grootere zending van visch naar hier. Bij een korten pachttijd bestond die kans niet, omdat dan een eventueel volgende pachter de vruchten zou kunnen genieten van het werk zijns voor gangers. Nam op de nu voorgestelde wijze de vischmarkt in bloei toe, dan zou dat later- zeker financieele voordeelen voor de gemeente opleveren. De heer Brillenburg verklaarde daarna zich nu met het voorgestelde zeer goed te kunnen vereenigen, waarna het voorstel werd aangenomen bij acclamatie. Rapporten der commissie voor de plaat selijke belastingen, nos. 49 en 50, op de in hare handen gestelde bezwaarschriften van J. A. de Heer e. a. tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, hierop zal worden gelet wanneer de bezwaarschriften heden aan de orde zullen zijn gesteldrap port der commissie voor het burgerlijk arm bestuur op het in hare handen gestelde adres van den stadsheelmeester, den heer J. A. Rutschy, om ontheffing voor éen jaar van art.29 der pensioen verordening voor gemeente ambtenaren, op den inhoud zal worden gelet wanneer het adres van den heer Rutschy aan de orde zal worden gesteld, het ad viseert tot toestaan van het verzoek missive van de kamer van koophandel en fabrieken alhier met verzoek om de veror dening, waarbij het beursuur geregeld is, zoodanig te willen wijzigen, dat het gewone, dagelijksche beursuur voor de koopmansbeurs alhier aanvange ten éen ure en eindige ten tieee ure namiddags, om advies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Dankbetuiging van dr. C. J, Vinkesteyn voor zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs en aan neming der benoeming, kennisgeving. Bezwaarschriften van E. M. Beukers, P. C. M. Jansen, H. Leenders, P. J. Meijer J.Dz., J. H. H. Putters, J. K. Rijnten en J. A. Scholte, tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, met uitzondering van dat van J. A. Scholte, werden deze bezwaarschriften in handen ge steld dor commissie voor de belastingen om onderzoek en rapport, terwijl dat van J. A. Scholte werd afgewezen omdat het niet was ingediend binnen den termijn bij art. 265 der gemeentewet gesteld. Adres van de wed. S. Huiskes om afsehrij- i ving op den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6 van wijlen haren echtgenoot, overleden 12 Oc tober j.l., op voorstel van burgemeester en wethouders werd, overeenkomstig het bepaalde bij art, 245 der gemeentewet, afschrijving op aanslag verleend ten bedrage van f2.25. De later ingekomen stukken zijn Missive van burgemeester en wethouders betreffende de wijze van vervulling der be trekking van tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de le klasse der boogere burgerschool. Namens burgemeester en wethouders stelde de voorzitter voor, deze zaak te behandelen in de volgende vergadering. De heer Poort man deed, met het oog op de urgentie van de zaak, het voorstel haar dadelijk te be handelen, hetgeen ook werd ondersteund. Met het oog op het voor hem nieuwe der zaak verklaarde de heer Jansen zich voor uitstel, waaromtrent de heer Visser nog op merkte, dat daartegen weinig bezwaar bestond nu de volgende vergadering reeds zou worden gehouden op 3 December a.s. Aldus werd nu besloten met 14 stemmen tegen 4. Missive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, eene aanbeveling bevattende voor een lid in die commissie, ter vervulling der vacature welke met 1 Januari a.s. ontstaat, wegens periodieke aftreding van den heer P. J. van Dijk van Matenesse, die ver zocht heeft voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Op die aan beveling zijn geplaatst de heeren P. Loo- puyt en J. M. van der Schalk Jr.; ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Adressen van J. P. van der Bijl! om ont heffing voor 6 maanden op zijne aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1895, en in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, wegens het ver laten dezer gemeente op den 31 n October j.l. overeenkomstig het bepaalde in art. 245 der gemeentewet werd werd aan adressant ont heffing verleend a op zijn aanslag in eerstge- melde belasting over 2/12 ten bedrage van fl.26; l>. op zijn aanslag in laatstgemeld? betasting over C/12 ten bedrage van f-6.45. Bezwaarschriften van J. M. Honnerlage Grete en P. J. Rijneke tegen hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1895/6, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. Tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd aan J. A. de Heer, E. Schulze, E. F. Reder, L. van Eijk, J. T. Heinsbroek, J. G. H. L. Greve, H, Kooijman, W. van Noort, A. C. Perre, J. B, H. Haefkens, C. van der Touw, wed. W. C. Kimmijser, M. Kooij, G. van Loo van der Spek, A. Slagmolen, J. van Ameijde, P. Rit man, S. Golhof, H. Vrijenhoek Hz.,T. ICiela, F. van Katwijk, C. P. II. Rambrrg, B. H. Hosman, V. M. J. D. Nolet, J. Th. J. Thijssen, Th. J. R. Engering, J. G. Verbrugge, O. Króp- mans, H. W„ van Zuuren, M. C. Dirkzwager en K. van den Bout, overeenkomstig het rap port der commissie voor de plaatselijke be lastingen, vermindering van hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1895/6, toegekend, terwijl op de verzoeken van W. J. Voogt, W. Geer- ling, I. J. Levi, J. A. den Brinker, A. van der Zee, H. van der Kraan, J. Flohil, M. van Pelt, J. Schellevis, J. Bax, J. Klein, J. H. Klein, J. A. van der Voort, .T. K. T. Timmerhans van Abcoude, L. de Waard, W. F. G. L. Koning, H. van Eijk, J. S. Juffermans, II. B. Heggelman, J. C. Voorwaldt, A.A. Peiquin, A. L. A. van PinxtereD, D. H. Weijiïenbnch, J. J. A. Engering, A. Wijsbroek, M. J. Fre- deriks, J. G. Hosman, J. Iloek Jz., P. J. Gogesteijn, P. S. Rodenburg, P. B. Oitolini, C. van der Most en N. van Zon, op de gron-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2