N°. 8927. Tweede Blad. A". 1895 Woensdag 27 November. Negenenveert.gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. Binnenlandsche Berichten. O nd er wij s. eclitza ken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. De minister van financiën heeft, namens de regeering, in een beknopte memorie het verslag der Tweede Kamer over de alge- meene beschouwingen der staatsbegrooting beantwoord. De regeering verwijst naar de eindcijfers der begrooting, ten bewijze van haar streven naar zuinigheid. De minister vermeldt, dat de regeering bedenkingen maakt tegen vereenigingen van alle aangelegenheden, den landbouw rakende, aan een departement, zich echter bereid ver klarende te overwegen in hoeverre zonder schade voor andere takken van dienst, som mige daarvan alsnog zouden kunnen worden samengevoegd. De legeering verzekert, dat de belangen van den landbouw bij haar be langstelling vinden. Indien het noodig blijkt, zal zij niet aarzelen het standpunt te verlaten ingenomen door de thans ontbonden land- bouwcommissie, dat voor de verbetering van ons rundvee, schapen- of varkensras in 't algemeen geldelijke steun van rijkswege niet onontbeerlijk moet worden geacht. SCHIEDAM, 26 November 1896. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 November bedroeg bij de Nederlandsche Bank 6,576,462.41 Va en bij de betaalmeesters- 2,585,526.33Va Te zamenf 9,161.988.75. De commissie voor het onderzoek omtrent, de concurrentie door den arbeid in de gevan genissen aan den arbeid in de vrije maat schappij aangedaan, hield Zaterdag eene ver gadering in liet gebouw van het departement van justitie in Den Haag. Dezer dagen is door genoemde commissie eene nota van vragen gericht, betrekkelijk den arbeid in de gevangenissen, aan de col leges van regenten. Bij de op den 21n Nov. j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan den stompen tons- kant 65.0 decimeter60 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 82.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 82.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 85.0 decimeteraan den spitsen tonskant 49.0 decimetergrondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 82.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt gerekend 82 dM bij gewoon laag water, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar geul, van 60 Ivf benoorden tot 50 meter bezui den de lichtenlijn. In den Hoorn en op het Zuiden woidt thans 68 en in het vaarwater bez. Maassluis 67 dM gevonden. Het Haarl. Dagblad geeft een kijkje in het leven, door de echtgenooten Van Wermesker- ken te Krammenie geleid. Wij ontleenen daaraan het volgende: sToen de heer J. v. Wermeskerken enkele jaren geleden werd benoemd tot notaris te Krommenie, in de plaats van den overleden notaris Walig, waren hij zoowel als zijn echtgenoote aanvankelijk zeer gezien. Zij was een begaafde vrouw, die, behalve een welver sneden pen, ook de gave des woords bezat en de menschen voor zich wist in te nemen. Het groote succes van haar letterkundigen arbeid kwam ook in dien tijd en het week blad De Hollandscht) Lelie dankte zijn opgang zeker grootendeels aan de allerliefste stukjes, die z(j als hoofdredactrice er voor schreef. Het duurde evenwel niet lang, of de sym pathie voor mevrouw Van Wermeskerken verflauwde. Duidelijk bleek, dat haar huiselijk leven met haar echtgenoot alles behalve ideaal mocht heeten. De schrijfster van sHollandsch Binnenhuisje", »Tom en ik" vertoonde in haar huiselijk intérieur niets van het welte vreden geluk, dat zij in haar boeken beschreef. sOm billijk te zijn, moet hier worden bijge voegd, dat haar echtgenoot evenmiu de hem aanvankelijk bewezen sympathie kon behou den. Het was voor veler gevoel stuitend, dat hij met de historie van zijn huiselijke misères als het ware te koop liep en daarvan verha len deed ook aan menschen, die hij ternauwer nood kende. Door toedoen van de kleine bur gerij, die hem zeer aanhing omdat hij gemeen zaam met hen omging, tot lid van den Raad gekozen, voerde hij daar een soort van stelsel matige oppositie, die in 't oog van de buiten wereld moest doorgaan voor ijver en nauw gezetheid in de behartiging van de zaken der gemeente, maar die bij velen den indtuk maakte van een jacht maken op goedkoope populariteit. Deze oppositie had dan ook ten gevolge, dat verscheidene leden van den Raad bij de periodieke aftreding in dit jaar rond uit verklaarden geen verkiezing te zullen aan vaarden, wanneer de burgerij den heer Van Wermeskerken herbenoemde. Toen deze toch weer gekozen werd, hielden zij zich aan hun verklaring en bedankten voor hun herbenoe ming, ja sloegen zelfs een tweede benoeming af. Andere notabele ingezetenen, die daarop uit de stembus kwamen, volgden dat voor beeld, zoodat eerst na eindeloos stemmen en kiezen de gemeenteraad weer voltallig werd." Aan het Nbl. v. Nederl. deelt men het volgende mede sHet was-reeds langen tijd bekend, dat er groote oneenigheden bestonden tusschea den notaris en zijne vrouw en meermalen zijn zij reeds van plan geweest om door scheiding van tafel en bed een einde aan dit treurig leven te maken; doch telkens werd er van afgezien met het oog op de twee kinderen, van wie de oudste 14 jaren telt. Eenige maanden geleden evenwel is door den notaris eene vordering tot scheiding ngestekl tegen zijne vrouw op grond van mishandeling. Zij zou hem tot twee malen toe een zwaar stuk ijzer, dat voor het ophalen der vensterramen gebruikt wordt, naar het hoofd hebben geworpen. Van dat oogenblik schijnt het voornemen tyj haar te zijn opgekomen om haar man van het leven te berooven. Als middel schijnt zij anti-pyrine gebruikt te hebben, dat in sommige gevallen wel eens als geneesmiddel wordt gebezigd en als zoodanig nogal ge makkelijk in de apotheken te verkrijgen is, rnaar dat. wanneer het in eenige groote hoeveelheid woidt ingenomen bepaald doode- lijk is, vooral ook wanneer het in aanraking komt met alcohol. Vooraf moet zij intusschen in alle stilte het laven van haren man voor een aanzien lijk bedrag verzekerd hebben. Gedurende het onderzoek van het bier en van de jenever werd zij in haar woning gelaten onder bewaking van twee rijksveld wachters. Ze moet zich toen buitengewoon kalm gehouden hebben, sprak over allerlei dingen, maar vermeed alles zorgvuldig wat op vergiftiging betrekking had. Zij moet tot dusverre alle schuld ontkennen, niettegen staande, dat groote hoeveelheden anti-pyrine in haar bezit en ook in hot bier en de flesch jenever gevonden zijn." In verband met het ingevoerde bertillon- nagestelsel wordt den inspecteurs van politie in Den Haag thans onderricht gegeven in de photographie. Men herinnert zich, hoe eenigen tijd gele den een zekere sir Charles E. Gregg Philips, baronet, ten kantore van de firma Scheur leer te 's-Gravenhage trachtte 12 valsche ^circular notes" te verzilveren, elk van 10 p. st., doch ter plaatse zelve in zijn minder loffelijk voornemen werd gestoord door een in der haast opgeroepen rechercheur van politie, die hem voorloopig medenam. Sir Charles beweerde een eerzaam Engelsch- man te zijn en keek verbaasd. Toch werd hij voor alle zekerheid op last der justitie opgemeten gebertilioneerd is het nieuwe woord en zijn signalementskaart naar de hoofdsteden van Europa opgezonden. Het resultaat is thans, dat sir Charles te Londen onbekend is, doch te Parijs beter. Hg werd toch aldaar in 1893 veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal van ju- weelen. Hg was toen minder voornaam en noemde zich aldaar Naphtalie Ségal. Dank zij der Bertillonage, begint het in ons vaderland voor de groote internationale boeven minder veilig te worden. Zevenbergen. Eindelijk is het ons ge meentebestuur gelukt zuiver drinkwater te verkrijgen. Door den heer N. Hoogendoorn, civiel-ingenieur te Giesendam, is namelijk in de kom onzer gemeente een Nortonput ge slagen (geheel verbeterd systeem), eu wel met het grootste succes de put levert thans uit stekend drinkwater op. Vanwege het ge meentebestuur zullen nu nog een tweetal put ten worden geslagen. Post en Telegraphse. Armenzorg. GOHRANT Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - '2 50. - 0-10. BUT RE AC: BOTERITRAAT 7 O, Advertentieprijs: van i10 gewone regels in»t inbegrip van eene Courantƒ1.10* Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De gelegenheid tot verzending der coriespon- dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Edam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 27 dezer, des voortniddags ten 4 25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Dr- gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Berg en (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 29 dezer, des morgens ten 4.30 uie. De wijze van verzpnding behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Op den St.-Nicolaasdag zal aan 800 kinderen der openbare kostelooze scholen te Breda een groot feest in de zalen van sConcordia" worden gegeven. Daar de kinderen die de bijzondere kostelooze katholieke scholen bezoeken dit feest niet mogen bijwonen, zal aan de besturen daar van een bedrag in geld worden afgestaan om in eigen kring feest te vieien. Aan de school met den hijbei te Oostburg is door wijlen den heer L. J. v. d. Berg, te Mid delburg overleden, f4000 gelegateerd. De extra vvintercoliecte, in de gereformeerde kerk A te Rotterdam gehouden, heeft opgebracht de som van f 1283.65. Voorts kwamen nog in een bon voor 1000 en oen bon voor 80 brooden, 1 bon voor 20 L brume boonen, 1 bon voor 25 KG rijst, 1 bon voor 5000 bruinkoolbriketten en 1 bon voor 4000 turven. De zaak van den onderwijzer te Berkel en Rodenrijs, verdacht van misdrijf tegen de zeden, is gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenhage met gesloten deuren behandeld. Naar men verneemt, heeft het Ojienbaar Mi nisterie tegen hem geeischt eene gevangenis straf van 2 jaren en ontzegging van burger schapsrechten gedurende 5 jaren.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5