A0. 1895. Donderdag 28 November. 8928. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uii^zonderd Dinsdag, ODÉ. aiTT I G E V E Buitenl au dsclie Be richten. 1 Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franca per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommcrs- 0.10. BÜBRAC: BOTE ÉS» TUAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K It IJ K. Nadat de Kamer Maandag mei algemeene stemmen de kredieten voor consuls in China had toegestaan, is zij met de discussie over de begrooting begonnen. Een merkwaardig! reactionnaire rede hield Delafosse, o. a. tegen den persoonlijken dienstplicht. Hij betoogde, dat deze instelling het leven te veel in tweeën breekt en dat slechts daardoor het pauperisme in de groote steden zoo toeneemt, omdat de meeste jongelui van het platteland, die in de groote steden gediend hebben, daar willen blijven. Hij zeide ook, dat het leger opvoedt voor het socialisme, wat niemand, ook niet de socialisten, zullen tegenspreken. Er is iu de begrootingscommissie een cou- ilict uitgebroken over het rapport omtrent concessie van de phospliaat-lagen in Algirië. De commissie wilde de regeering hooren, alvorens te beslissen, of het rapport gepu bliceerd zal worden. Bourgeois heeft nu gezegd, dat daartegen geen bezwaar bestond, waarop de commissie besloten heeft, het bezwaar te laten autogra- plieeren en aan de leden der commissie te geven. De rapporteur Doumergue blijft bij zijn plan om ontslag te nemen. De ministerraad, gisteren onder voorzitter schap van Féhx Faure vergaderd, beeft be sloten den admiraal Gervais voor een raad van enquête te roepen. De ultra's onder radicalen en socialisten willen dat admiraal Gervais wordt afgezet, omdat liet aan zijn schuld zou te wijten zijn, dat de pantserschepen bij de Hyéres omhoog zijn geloopen. Van den anderen kant bidden de russo phielen om vergeving voor den admiraal, die, zooals men weet, te ICronstadt is geweest en daar de eerste banden voor liet Fransch- RussFche bondgenootschap heeft gevlochten. Te Parijs is in den ouderdom van 90jaar overleden de geleerde en staatsman Barthé- lëmy Saint-Hilaire. Te Parijs is een zelfstandige Chineesche missie gevestigd. De werkstaking te Carmaux is geëindigd en de directeur der glasblazerij, Rességuier, neemt weer zooveel mogeiijk werklieden aan. ïntusschen zal toch de werklieden-glasblazerij met een kapitaal van 500,000 francs in aan- deelen van '100 frs. worden opgericht. Van de opbrengst zal 40 put. gestort worden in werkstakingskassen eu GO pCt. aan de aan deelhouders worden uitgekeerd. I) I I S C II 1 A S D. Den 2n December gaat keizer Wilhelm naar Breslau, om tegenwoordig te zijn bij de feesten, door het regiment kurassiers te geven. Uit Berlijn wordt gemeld dat voor het mogendheden geenerlei oogenblik aan de voorstel gedaan is tot liet houden eener con ferentie over de Oostersche kwestie. Er be staat daartoe geen genoegzame grond. Het aan den Bondsraad voorgelegde rijks budget voor 1896/97 bedraagt in ontvangsten en uitgaven 1,259,901.749 mark, waarvan 1,135,523,228 M. blijvende en 91,361,000 M. uitgaven voor eens aan gewone en 30,017,521 M. aan buitengewone. Aan restitution ont vangen de verschillende staten 387,474,000 M., terwijl zij n de rijkshuisbouding daaren tegen samen moeten bijdragen 473,331,276M. RUSLAND. De toestand van den grootvorst-troonop volger moet zeer ongunstig ztjn. Uit Peters burg zij o twee professoren naar Abbas Tuman vertrokken, die grootvorst George geregeld behandelen. De regeering heeft, volgens een bericht aan de Times, het Zvvarte-zee-eskader, dat voor eenige weken buiten dienst werd ge steld, weder doen gereedmaken voor dienst, en tevens het garnizoen van Odessa bevel doen geven zich voor den actieven dienst gereed te houden. ITALIË. De minister van financiën heeft een over zicht van staat der geldmiddelen gegeven, dat nogal gunstig klinkt. De begrooting voor 1895 —96 sluit met een batig saldo van 1,270,000 lire en er mag worden verwacht, dat het budget van 1896—97 een saldo van 8,020,000 lire zal aanwijzen, zonder dat de uitgifte van nieuwe schuldbrieven wordt ver- eisciit. Alle gelden, die noodig zijn om te voorzien in den dienst der buitenlandsche schuld, zijn voorhanden. Over het algemeen vertoont zich allengs verbetering in den toe stand der schatkist. In zijn rniilioenen-speech zeide de minister dat, ofschoon het evenwicht nu bereikt is en gehandhaafd wordt, toch voorzichtigheid noo dig is. De regeering zal wetsontwerpen indie nen voor de afdoende ïegelmg der spoorweg- kassen en tot regeling der kadaster-kwestie. Het zou een dwaling zijn, nu de een of andere flnancieele operatie te beproeven voor de con solidatie der afkoopbare schulddeze moet niet gedelgd worden door de uitgifte van een nieuwe leening, maar door een overschot van de normale ontvangsten op de uitgaven. De minister kondigde verder voorstellen aan betreffende de deposito- en consignatie kas, waarvan de toestand merkelijk is ver beterd. Ook de toestand der schatkist is ver beterd. Geen nieuwe last drukt op de schat kist, voor het dienstjaar 1894/95; op 31 Aug. 1895 waren de voorschotten volgens de be staande bepalingen slechts 25.000,000 lire, tegen 69,500,060 op 31 Aug. 1894, waardoor 110,000,000 voor gewone schatkistbiljetten beschikbaar blijven. De minister is van meening, dat de wetge vende arbeid ten opzichte der banken is ge ëindigd. De drie eommissiebanken hebben van 20 Febr. 1894 tot 31 October hun pretension op vaste goederen verminderd met 116,000,000. De in omloop zijnde staats- en bankbiljetten bedragen 20.000,000 minder dan in 1894 en de metaal reserve steeg tot 717,000,000, zijnde een vermeerdering van '19,000,000 lire. De opbrengst der verteringsbelastingen, der spoor wegen en der posterijen vc-rmeei derde. De koers der Italiaansche waarden rees tot de laatste liquidatie, maar de gebeurtenissen in het Oosten drukten de koersen evenals den prijs der geconsolideerde schuld, doch de depressie is zonder invloed op het budget. De geconsolideerde schuld zal niet rijzen, zoo lang de massa der Italiaansche schuldbrieven in buitenlandsche handen zit. De fondsen komen steeds meer naar hun eigen land terug. Veel is er reeds gedaau voor de financiën, aldus besloot de minister zijne rede, maai er blijft nog veel te doenin het eind is de "Verwinning zeker I SPANJE. De regeering zal den gemeenteraad te Ma drid ontbinden, wegens de schandalen in het gemeentebestuur. Een telegram, uit Havana te Madrid ont vangen meldt dat een kolonne onder kolo nel Hernandez 700 separatisten verslagen heeft; deze bekwamen 12 dooden en'15 ge wonden. Slechts ëen Spaansche soldaat werd gedood. Generaal Pando en generaal Martin ver trokken gisteren uit Coruna naar Cuba. Bin nenkort zullen nog 35,000 man, meest recru- ten, naar dat eiland gezonden worden. En te gelijk komt over Londen bet bericht van een schitterende overwinning, den 18en en 19en bij Taguasca en Santa-Clara dooi de separatisten behaald. Van de Spanjaarden zouden een 600 gedood en 700 gevangen genomen zijn. De Times verneem» uit Kopenhagen, dat de Spaansche regeering bij de Deensche baai- beklag beeft gedaan over het aanvoeren van wapenen en ammunitie voor de Cubaansche opstandelingen op Deensche schepen. Uit Amerikaansche bron komt bericht, dat de insurgenten op Cuba onder Rolofl de stad Kinade Mande, eene plaats van 450U inwoners, hebben veroverd, na een heldhaftige verdedi ging door het kleine Spaansche garnizoen. T U R K IJ E. De correspondent der dEranhj. Zeiig. te Konstantinopel heeft een onderhoud gehad met den giootvizier, die hem verzekerde, dat de Forte niet langer zou kunnen instaan voor de veiligheid der vreemde ingezetenen indien, door vermeerdering van het aantal wacht schepen, op de bevolking de indruk eener de monstratie gemaakt werd. De houding van bet Berfijnsche kabinet, vei klaarde de groot vizier nog, heeft den sultan zeer verheugd. Z. M. bad gezegd, dat de Duitsche keizer een waar vriend van Turkije was. Een aantal kamerhepren des sultans zijn onder streng toezicht geplaatst eri gesellorst. Wel komen zij nog geregeld Is het paleis, maar zij mogen niet voor den sultan verschijnen. Met het oog op den giooten nood, die in de provinciën Sivas, Ivharpat en Diaibekir heerscht, heeft de sultan gelast dat onder de behoeftigen graan moet worden uitgedeeld, afkomstig van de tienden. Voor de ambte naren, rnet die verdeeling belast, dus weer een uitstekende gelegenheid om zich te ver rijken. De schade, door de brandstichtingen en de plundering in Diarbeldr aangericht, wordt door de vreemde consuls op 2 millioen Turksche ponden geschat. Het meerendeel der bevolking verhuist naar Batoem. Volgens berichten uit Van heeft de Koerdi sche stam Hyder-Kanti vijf dorpen in de na bijheid Uier plaats verwoest, en de bevolking vermoord en verjaagd, zoodat van de 13,000 bewoners nog slechts 3000 over zijn. Om deze uitingen van fanatisme tegen te gaan, heeft, volgens Daily News, de regeering besloten in Armenië rechtbanken in te stellen met de macht van krijgsi aden, opdat met per sonen, die beschuldigd worden van het ver storen der orde, korte metten worde gemaakt, als afscln ikwekkend voorbeeld. Assim bey, Turksclt consul te Bucharest, is benoemd lot gezant te Athene, zoodut de plotselinge terugioi'ping van zijn voorganger alleen diens persoon gold. In Aziatisch Turkije schijnt het betrekkelijk rustig te blijven. De gouverneur van tladzjin, die gedreigd had, de stad in brand te zullen steken, a!s er zich ongeregeldheden voor deden, is afgezet, naar men verzekert op aan dringen van den Amerikaanschen gezant. Deze had den sultan doen weten dat hij de tei echt- stelling van den gouverneur zou eischen, in geval aan een der vrouwelijke Amerikaansche zendelingen te Hadzjin het minste leed over kwam. Naar aanleiding van een gerucht, dat de Armeniërs te Konstantinopel een nieuwe be weging op touw zetten, deed de Oosteniijk- sche gezant, baron de Cuüce, den Armeeu- schen patriarch het verzoek, verdere mani- festatiën, die de zaak der Armeniërs slechts zouden kunnen schaden, te beletten. De Ar meniërs beweren echter dat er niets door hen wordt beraamd, ofschoon zij wanhopig zijn over hun toestand, daar nog onlangs volgens hun zeggen 400 der hunnen naar Anatolië zijn verbannen. A JSI E R I K A. Eugène Debs, de welbekende leider der werkliedenbeweging in de Vereenigde Staten, is Vrijdag uit de gevangenis te Chicago ont- gen. Hij werd door de vertegenwoordigers

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1