A0. 1895 Zaterdag 30 November. N°. 8930. KENNISGEVING. ©ge^ienveertigst© Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uit» azonderd Dinsdag, U IT G YER~: X ODÉ. Buitenlandsche Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per port, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 12.50. - 0.10. BVKBJLD: It OT kl R Kjl AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, «cliadc of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma A. BER KELAAR Zoon, om vergunning tot op richting van een stoonihoutzagerij, -kuiperij en -klstenmakcrij aan den Jfoordveststngel no. 115. kad. sectie II no. 102. Gelet op de artt. 6 en 7 dei wet van den 2den Juni 1875 (staatsblad n". 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den I2den December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten vaadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten November 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. FltANK It iÉT K. Bij de in de Kamerzitting van Woensdag plaats gehad hebbende behandeling der expe ditie naar Madagascar, zeide de minister president Bourgeois dat hij er op stond eerst de interpellatie af te doen. Het tractaat was feitelijk nog niet aan de orde en over de wijzigingen was men het zelfs nog niet eens. (Toejuiching.) Hierop constateerde de vorige minister president, Ribot, dat het gesloten verdrag door de regeering niet werd afgewezen. Hij voor zich was tegen verandering. Werden wijzigingen voorgesteld, dan behoorden alle stukken betreffende Madagascar te worden overgelegd. Alsnu verkreeg Alype het woord, om zich te beklagen over de slechte wijze, waarop de expeditie was aangepakt. Dat was de schuld van marine, zeide hij. In antwoord verklaarde de tegenwoordige minister van marine, Lockroy, en na hem de minister van oorlog, De Cavaignac, dat er inderdaad ongedachte en onverwachte moei lijkheden waren te overwinnen geweest. Maar zij gaven toede expeditie was slecht voorbereid. Vooral het ziekentransport had jammerlijk veel te wenschen overgelaten, 'och moest men zich er voor hoeden hier 'oen bepaalden zondebok te zoeken. De schuld lag voor een goed deel aan het stelsel. Ko loniën moesten bij oorlog komen. Nu, de democratie kon er op rekenen, dat een ko loniaal leger zou worden georganiseerd. adat nog de socialisten Jaurès en Jourde het woord hadden gevoerd, de eerste om aan het departement van oorlog niet te verwijten, dat het zich in dezen had laten voorlichten door eene commissie, welke niet op de hoogte was. en de tweede om op de benoeming eener commissie van onderzoek aan te dringen, werd dit laatste, nadat de minister-president zich er tegen had veiklaard, met 409 tegen 112 stem men verworpen. Daarna werd goedgekeurd een voorstel van den republikeinschen afgevaardigde Codet, waarmede de regeering zich had vereenigd, strekkende om te verklaren, dat de Kamer genoegen neemt met de mededeelingen der regeering en de troepen gelukwenscht met den uitslag der expeditie. Deze motie werd aangenomen met 426 stemmen tegen 54. EeD voorstel van den socialist Grousset tct- dringendverkiaring van zijn verzoek om het vorig Kabinet in staat van beschuldiging ta stellen, werd met 417 tegen 48 stemmen verworpen, In de Kamer werd gisteren de begrooting van binneulandsche zaken behandeld. Vaillant stelde voor, hoofdstuk 57, betreffende de ge heime fondsen, te schiappen. Nadat Bourgeois verklaard had dat die fondsen enkel en alleen gebruikt zuilen worden ten behoeve der open bare veiligheid, en dat hij zich niet eene ver mindering van het totaalcijfer met fr. 200,000 vereenigde, werd het hoofdstuk aangenomen met 360 tegen 90 stemmen. DUITSCHLAND. Ter gelegenheid van den 25n gedenkdag van den slag bij Amiens heeft de keizer een hartelijk telegram gezonden aan generaal- majoor Von Couring, destijds commandant van het 4e bataljon van het 4e regiment grenadiers, en hem tevens den rang van luitenant-generaal verleend. Woensdag, den sterfdag vau vorstin Von Bismarck, hebben de keizer en de keizerin den oud-kanselier een fraaien krans, versierd met de kroon en hunne naamcijfers, doen aanbieden tot versiering van het portret zijner gemalin in de familiezaal te Friedrichsruh. De heropening van den Rijksdag zal plaats hebben Dinsdag 3 December, des middags te 12 uur, in de witte zaal van het koninklijk paleis te Berlijn. Toeschouwers kunnen daarbij niet meer worden toegelaten, aange zien de vroeger daartoe bestemde tribune is weggebroken. Het sociaal-democratisch lid van den Rijks dag Stadthagen is, wegens beieediging van de Pruisische ministers, de staatsbeambteu en de politie, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijne onmiddellijke gevangenne ming werd echter geweigerd. De boekhandelaar Heymann te Berlijn is tof 200 mark boete veroordeeld wegens aan sporing tot geweld, begaan door het uitgeven vau een brochure van Hollandsche socialisten, getiteld: );Ein Paradies soli unsere Erde sein". ENGELAND. -Ook prins Hendrik van Bottenberg, schoon zoon van koningin Victoria, zal deelnemen aen de expeditie tegen de Ashantijnen. De beruchte oplichter Jabez Balfour is tot 44 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. RUSLAND. De doop van het dochtertje van den keizer heeft Woensdag zonder buitengewoon vertoon te Zarskoje Selo plaats gehad. De keizer woonde de eigenlijke doopplechtigheid niet bij. De keizerin heeft besloten zelve haar kind te zoogen. Reeds waren uit verschillende doelen des rijks een aantal stevige boerinnen naar de hoofdstad gezonden om eene min uit te kiezen, maar de keizerin wil haren moeder plicht zelve vervullen. ke'z-ri n heeft het bescherm vrouwschap aanvaard over een reusachtigen internationalen bazaar, die kort na Kerstmis te Petersburg zal worden gehouden ten bate van de stichting van een herstellingsoord. Een 30-tal vreemde gezantschappen zullen daar worden vertegen woordigd, terwijl alle regeerende staatshoof den geschenken voordien bazaar hebben gezon den of toegezegd, welke vrij van rechten zullen worden ingevoerd. De regeering is voornemens, de vergunning tot invoer van vreemde koopmansgoederen naar de mondingen der Siberische rivieren, die slechts voor den tijd van Óen jaar was verleend, voor 7 jaar te verlengen, teneinde de scheepvaart op Siberië, door de IJszee, aan te moedigen. Naar uit Odessa aan de Times wordt ge meld, kan geen enkel Russisch officier van het leger in Zuid-Rusland of in Kaukasië eeniger- lei verlof bekomen en worden alle troepen daar onder de wapenen gehouden. ITALIË. In de Kamer werden gisteren nlerpella- latiën gehouden over de binnenlandsche en de buitenlandsche politiek. Crispi verzekerde dat hij de grootst moge lijke kalmte zal bewaren, ondanks de heftig heid waarmede men hem aanvalt. Hij trad in een betoog tot rechtvaardiging der ontbin ding van verscheidene republikeinsche of socialistische vereenigingen. De verleden jaar aangenomen wetten zijn door de feiten gerecht vaardigd. Het socialisme is op éene lijn te stel len met de anarchie (van de linkerzijde wordt de minister in de rede gevallen.) Crispi ont kent de feiten, die van de tribune te berde zijn gebracht in zake Domiale Fixe. Hij zegt de indiening toe van een voorstel, strekkend om de bedoelde wetgeving te verbeteren, en dringt aan op betere middelen ter verzekering van de openbare veiligheid. Hij loochent de hem ten laste gelegde tegenstrijdigheden in da politiek ten aanzien der geestelijkheid. Hij heeft indertijd eene bepaling der waarborgen wet bestreden, maar thans moet zij gehandhaafd en nageleefd worden, want anders zouden er wanordelijkheden komen. Het Vaticaan, dat den schijn aanneemt die wet niet te aan vaarden, zou van zulk eene zwakheid ge bruik maken en protesteeren als men de wet schond. Het Vaticaan is zeer machtig, dank zij de vrijheid, die wij het laten, dank zij zijne organisatie, en dank zij de beweging ten zijnen gunste, die er thans in de wereld valt waar te nemen. Crispi voegde er bij, vroeger aan het Vaticaan verzocht te hebben de waarborgen-wet aan te nemen, omdat zij de vrijheid van den staat bewaart, waarvan de Pauselijke Stoel niet ten eenenmale af stand kan doen. Het weder ontwaken van de katholieke actie moet bezorgdheid doen geboren worden voor de toekomst van den menschelijken vooruitgang. Men moet daarin voorzien door eene wjjze wetgeving en door eendracht te doen heerschen en eenstemmig heid onder de geheele liberale partij. Crispi gelooft niet dat er eene afzonderlijke wet noodig is om de regeering bevoegd te doen zijn het eens verleende exequatur te herroe- roepen (teekenen van goedkeuring). Sprekende over de buitenlandsche poiitiek, deelde Crispi mede dat Italië eene vloot ge zonden heeft naar het Oosten, maar daarbjj de dienaar is van niemand. De zes mogend heden zijn het onderling eens bij het werk des vredes en der beschaving. Men kan zeker zijn dat de vrede niet verstoord zal worden en, mocht dit, ongelukkiglijk, wel het geval zijn, dan zouden de oude dwalingen niet her haald worden onze, de Italiaansche, rechten zouden worden beschermd en gehandhaafd. (Toejuichingen.) Nadat Crispi gesproken had, gaf de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op eene interpellatie, eene uitvoerige uiteenzet ting van de koloniale politiek. Hij rechtvaar digde de expeditie van Baratieri tegen Ras Mangascia. Tigre, zeide hij, is thans ingelijfd bij onze kolonie in Erythrea, waarvan de territoriale ontwikkeling nu voldoende is. Niemand kan tusschenbeiden komen tusschen koning Menelik en ons. Dat vraagstuk zal te bekwamer tijd geregeld worden. De minister eindigde met tverzekeren dat Italië van nu af aan eene stelselmatige koloniale politiek voert, welke zich ontwikkelen zal zonder de kostbare ondernemingen van vroeger en zon der afwijking van de inzichten van de Kamer en het land. SPANJE. Telegrammen uit Cuba melden dat de be volking sterk onder den indruk begint te raken van da verliezen die zij lijdt tengevolge van het optreden der separatisten. Deze steken de suikerplantages in brand, doen de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1