Binnenlandsche Bericliten. 1000 Gulden Ibelooniiig. treinen derailleeren, vermeesteren transport schepen zij voeren een waren verdelgings oorlog. Overigens moet de jongste sgroote over winning" der separatisten een verzinsel zijn. En ook hebben zij geen fort veroverd. IB B E IJ E. Het denkbeeld, onlangs door de gezanten van Rusland en Frankrijk te Konstantinopel opgeworpen om den toestand in Turkije tot onderwerp voor eene Europeesche conferentie te maken, heeft voor het oogenblik weinig kans op verwezenlijking, aangezien een programma van zoodanige conferentie ontbreekt en het beide genoemde mogendheden voornamelijk zou te doen zijn om, gebiuik makende van Engelands geïsoleerde positie in het Oosten, het vraagstuk van Engelands heerschappij in Egypte op te lossen. De overige mogend heden zijn echter niet bereid mede te werken tot dit plan, dat zeker aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe moeilijkheden. De Porie heeft aan Edhim-pacha, die zich bij Plcwna heeft onderscheiden, opgedragen de beweging in Ilauran te onderdrukken. Hij heeft 27 balaljons infanterie, vijf esca- drons cavalerie en G batterijen te zijner j beschikking. I Ondanks de verzekeiing van den minister j \an buitenl. zaken Tewfik pacha aan den Britsehen gezant sir Philipp Currie, is de j firm au, waarbij aan de gezanten der zes groote mogendheden verlof tot doortocht door de Dardanellen wordt verleend voor tweede j stationsschepen, nog niet verschenen. Deze kwestie maakt nog het onderwerp uit voor herhaalde zittingen van den ministerraad. In antwoord op de nota der Porte, waarbij aan de mogendheden verzocht wordt niet te blijven aandringen op lmren eisch tot toelating van meerdere stationsscliepen, hebben de regee- ringen van Groot-Brittnnnié, Rusland, Oosten rijk, Italië en Frankrijk te kennen gegeven, dat zij geen enkele reden inzien waarom zij zouden afwijken van het verzoek van hunne ambassadeurs. De Times verneemt uit Konstantinopel dat weer oproerige plakkaten de muren van de hoofdstad bedekken; maar zij schijnen ge deeltelijk apocrief te zijn en uit te gaan van de hofpattij, die daarmee den sultan schrik wil inboezemen, A M E R I K A. Wederom woidt verzekerd dat president 1 Cleveland zich niet opnieuw candidaat voor het presidentschap der Unie zal stellen. Reeds moet hij liet voornemen hebben opgevat eene 1 reis rond de wereld te maken. Een vergadering van Cubanen te New-York gehouden onder voorzitterschap van een re dacteur van de Sun, heeft een besluit aan genomen, strekkende om te verklaren dat de Vereenigde Staten de Cubaansche opstande lingen als oorlogvoerende partij te erkennen. Het rapport over het kanaal van Nicagara vindt in de Vereenigde Staten niet algemeen j goedkeuring. De senator Morgan oordeelt dat het bepaald onjuist is eri bepleit een voltooiing in elk geval met hulp van den Amerikaan- j schen staat. Hij gelooft dat het kanaal zal rendeoren, al mochten de totale onkosten 300 j millioen dollar bedragen. j De welgevende vergadering van Britsch Guyana, die tot dusver weigerde de noo- dige middelen beschikbaar te stellen voor eene versterking der koloniale strijdkrachten, in verband met het grensgeschil met Vene zuela, heeft thans besloteu voor dat doel ecu onbeperkt krediet toe te staan. De bijna algelieeie ondergang der suikerindustrie en de hoop op eene vermeerdering der inkom sten als gevolg van de annexatie van de goud- houdende streken moeten voornamelijk tet die verandering van zienswijze geleid hebben. In den noordamerikaanschen staat Massa chusetts wordt een referendum gehouden van alle, zoowel mannelijke als vrouwelijke, inge zetenen over de vraag of aan de vrouwen het kiesrecht voor den gemeenteraad moet wor den verleend. De stemmen der mannelijke en die der vrouwelijke kiezers zullen afzonderlijk worden opgenomen, opdat men tevens de meening der beide seksen over dit vraagstuk te weten zou komen. De burgeroorlog in Rio Grande do Sul heeft aan de Braziliaansche republiek 80,000 conto's (ongeveer 104 millioen gulden) en ten naastenbij 20,000 menschenlevens gekost. EERSTE KAME DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van Donderdag 28 November. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer G. J. van Heek, nieuwgekozen lid voor Overijsel, die in handen worden gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Geertsema, Van Lier en Van Swinderen die zich onmiddellijk met het onderzoek b^sig- houden. De heer Geertsema brengt rapport uit en adviseert tot toelating na aflegging der gevor derde eeden. Vooi lezing wordt gedaan van het kon. besl. waarbij de voorzitter der Eerste Kamer wordt gemachtigd het nieuwgekozen lid de bij de wet gevorderde eeden af te nemen. De heer Van Heek wordt door den griffier binnengeleid, legt in handen des voorzitters de eeden af, wordt gelukgewenscht en neemt zitting. Mededeeling wordt gedaan van ingekomen missives en de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen worden verzonden. De heer Van Tienhoven vraagt en bekomt verlof op een nader te bepalen dag eenige vragen te mogen richten tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid ten op zichte van de voornemens der regeering om trent de duinen bij Iiallantsoog en Helder. De heer Van Swinderen bekomt op zijn verzoek verlof tot de ministers van buitenland- sche zaken, en waterstaat, handel en nijver heid eenige vragen te richten omtrent een z. i. zeer urgente kwestie, dezer dagen in de nieuwsbladen behandeld n.l. den boter- handel. De vergadering wordt daarna verdaagd tot morgen l'/a ure. De leden van de EersteKamer zijn heden- oebtend te 11 uur in de afdeelingen bijeen gekomen tot onderzoek der voorstellen van wet, deze week door de Tweede Kamer af gedaan. De behandeling van het wetsvoorstel van den heer Hartogh is wederom tot later ver schoven. De Eerste Kamer is voornemens tot den dag na Kerstmis (27 December) uiteen te gaan, na afdoening van de aanhangige onder werpen o. a. van de Indische begrooting. Aan de behandeling dezer begrooting kan de heer Fransen van de Putte, tengevolge van eene lichte ongesteldheid, niet deelnemen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 November. Personeel. De artikelen 6 en 7 (aftrek voor kinderen) kwamen thans in behandeling. De heer Bnhlmann lichtte zijn amendement toe, strekkende om een aftrek van 2 pCt. toe te staan, onverschillig tot welke klasse de pereeelen belmoren, waarin de belastingschul digen wonen. Spreker wil den middenstand vooral verlichten en zou zelfs niet terugdein zen al bracht de belasting doorzijn amende ment 2 millioen minder op. Hij verklaarde zich overigens warm voorstander van deze nieuwe regeling der personeels belasting, mits zij niet strijde tegen het Bijbelsche beginsel weest vruchtbaar en vermenigvuldigt u! De heer De Ras lichtte een amendement toe, bedoelende dat ook voor vermindering in aanmerking zullen komen inwonende ouders en schoonouders ten laste van den belasting schuldige, en kinderen boven den leeftijd van. 20 jaar, die aan ziels- of lichaamsgebreken lijden. De heer Goeman Boi'gesius bestreed het amendement-Bahlmann, omdat daardoor juist een buitensporige druk op de mindere klas sen wordt gelegd, want de schatkist zou zeer goed varen bij een uniforme heffing van 2 pCt. in plaats dat haar nadeel zou worden berok kend. Bij de toelichting hierna van zijn eigen amendement en dat van den heer Drucker, strekkende om den aftrek voor kindei en vroe ger te doen intreden dan de regeering bedoelt, berekende de heer Borgesius dat hun amen dement een verlies van 2 ton aan de schat kist zal kosten, maar 't is gebaseerd o. a. op 't feit dat een aanslag, die voor personen met kinderen te drukkend is, gemakkelijker wordt gedragen door personen zonder kinderen. De heer Harte had een amendement voor gesteld, met de strekking om onder den aftrek ook te begrijpen de bij hun voogd inwonende pupillen. De hoogere klassen hebben evenveel recht op ontheffing als de lagere, omdat die hoogere klassen door deze wet ook naar even redigheid zwaarder worden belast meende spreker bij de toelichting van dit amendement. Hij verdedigde liet amendement-Bahlmann. De heer Borret stond een belangrijker af trek van kinderen voor de winkeliers voor, jnaar zou 't laten afhangen van 't antwoord van den minister omtrent de vraag of voor winkels en woonhuizen, ieder een afzonder lijk perceel uitmakende, twee aanslagen zullen moeten worden betaald, of hij met eenige andere leden een amendement in den door hem bedoelden zin zou voorstellen. De heer Rutgers van Rozenburg achtte de percentage van 2 pCt., bedoeld in het amende ment-Bahlmann, te laag. De heer Veegens noemde het amendement- Bahlmann principieel beter dan de door de regeermg voorgestelde regeling van den aftrek, maar 2 °/0 achtte hij te laag, 5 °/0 ware beter. Spreker oordeelde een gelïjkmatigen aftrek beter en billijker dan een classificatie. De Kamer besloot om Dinsdag met de be handeling der staatsbegrooting aan te vangen en bjj liet derde hoofdstuk te behandelen de interpellatie-Kolkman, betreffende den melk- uitvoer. Daarna werd de behandeling van het ont- werp-personeel voortgezet. De heer Borret vroeg inlichtingen omtrent de werking van den aftrek voor de thans niet vrijgestelde winkelhuizen. De heer Yan Dedem ried aan, over het artikel niet te stemmen, opdat de minister, na afloop der discussie, uit de aanbevolen stelsels eene keuze doe, daar het regeeringsstelsel de lagere klasse te veel bevoordeelt. De minister van financiën bestreed de alge- meenmaking van den kinderaftrek, die het grootst zal zijn voor die het eenvoudigst leven, en ontried ernstig het niet in het ontwerp passend amendement-Bahlmann. In het amendement-Borgesius ziet hij een betere uit werking van den kinderaftrekwinkels zullen afzonderlijk, nie' met het woonhuis tezamen worden aangeslagen overigens was hij tegen de andere amendementen, insgelijks die van de commissie. Nadat de heer Bahlmann de aftrekpercentage verhoogd had tot 5 en de minister den aftrek had uitgestrekt tot de kinderen, elders verblijvende op een onderwijs-inrichting, werd het amendement-Bahlmann verworpen met 63 tegen 29 stemmen. Het amend.-Goeman Borgesius werd aangenomen. Het amend.-De Ras (aftrek voor inwonende verwanten in de zijlinie) werd verworpen. Het regeerings- artikel werd aangenomen met 73 tegen 19 stemmen, gelijk mede de weinig van hetregee- ringsartikel verschillende aftrekpercentages. Morgen zijn de haardsteden aan de orde en daarna wordt liet debat geschorst tot na het Kerstreces. Het voorstel van den heer De Kanter, om heden reeds te schorsen, werd verworpen. Personeele belasting. De heer Donnet* heeft voorgesteld de be lasting niet te heffen van de vrouwelijke dienstboden beneden 18 jaar. De heer Dobbelman stelt voor, de belasting voor haardsteden te doen bedragen: fl voor twee, f3 voor drie, f5 voor vier, f8 voor vijf, f12 voor zes, f'17 voor zeven, f 23 voor acht, f30 voor negen en f 38 voor tien haard steden, beoogende hij hiermede eene meer geleidelijke en minder sterke progressie vooral in de laagste klassen, teneinde den druk te minderen voor hen die niet uit weelde, maar uit noodzakelijkheid drie ot vier vertrekken moeten verwarmen. SCHIEDAM, 29 November 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 3 December 1895, des nam. ten 1% ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 26 November j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie 1 van toezicht op het middelbaar onderwijs. 4. Idem, van onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. 5. Bezwaarschriften van T. van der Sande- e. a. tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6. 6. Adres van den stadsheelmeester J. A. Rutschij, om ontheffing voor een jaar van het bepaalde in art. 29 der pensioen veror dening voor gemeente-ambtenaren. 7. Voorstel van burgemeester en wethou ders om hun een krediet te verleenen tot het ophoogen van de kade aan het Zuidergors. 8. Idem, tot het toekennen eener toelage boven zijne aannemingssom aan C. Boer Az.r aannemer van het vernieuwen van den kaai muur aan de voorhaven, als schadeloosstel ling voor het minder aanwezig zijn van basalt in den ouden kaaimuur, dan in het bestek berekend is. 9. Idem, tot het nemen eener beslissing omtrent de wijze van vervulling der betrek king van tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de le klasse der hoogere burgerschool. 10. Idem, om de pacht van de reiniging en het diephouden der havens enz., meteen jaar met de tegenwoordige aanneemster, de wed. G. de Groot, te verlengen, op de ge wijzigde voorwaarden waarvan het voorstel vergezeld is. En verdere voorstellen en mededeelingen. De heer F. Sauquet, bij kon. besluit van 15 October benoemd tot consul te Havre, is in die hoedanigheid door de Fransche regee ring erkend. Dr. A. Kuyper woonde gisteren de ver- gadering der Tweede Kamer wederom bij. Het gisteren door ons uit Batavia ont vangen telegram moet betrekking hebben op i de nieuwe, sinds eenigen tijd verwachte or- donnantie ter regeling van verhuur op grond door inlanders aan niet-inlanders. Reeds in October '1894 werd door de Indi sche regeering hieromtrent eene voorziening aangekondigd, zooals bekend is onder den invloed van de verwikkelingen op Oost-Java, I waar op de suikerlanden misbruiken waren j aangetoond als een gevolg van onvoldoende 1 regeling ten deze. Het lid van den Raad var» j Indië, de heer Mullemeister, werd met een onderzoek belast, en deze ontwierp een con- i cept-ordonnantie, waarvan de toepassing ech- l. ter van te ingrijpenden aard werd geacht, j Daarom werden aan de hoofden van geweste- lijk bestuur nieuwe gegevens gevraagd, en J toen gebleken was dat deze in handen van J den gouverneur-generaal waren, is deze uit- genoodigd de gewenschte regeling nog in den loop van die jaar in gereedheid te brengen. Aan deze opdracht is dus, bljjkens or.s tele- I gram, nu beantwoord. 1 De ordonnantie geldt alleen voor Java en J Madoera. (N. v. i. D.) Jf Van onderstaande kennisgeving, die heden allerwegen te Rotterdam aangeplakt werd, zijn gisteravond een groot aantal exemplaren naar verschillende gemeenten in ons land verzonden. j Het lijkje van den vermisten scholier s Alouisius Franciscus Hoogsteden werd heden j gevonden door de politie op een afgelegen terrein in den Coolpolder nabij den Schoorien- i bergerweg, verborgen onder gras en van kleederen ontdaan, en vertoonde sporen van gepleegd geweld. Als vermoedelijke dader wordt verdacht een man van ongeveer 30-jarigen leeftijd, niet groot van gestalte, hooge schouders, j donkeren knevel en sikje, poney-haar, kort dik gezicht, dikke handen, zachte stem, ge kleed met pilow broek en vest, ruige lange zwarte jas, aan een der armen losgetornd, donker laken pet met blauwen rand en werk-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2