Gemengde Berichten. PEB TELEGRAAF. Stede! ij if X i e u w s. Wisselkoersen. Prijzen van Cotifini». Marktberichten. De gewone audiënties van den minister van financiën en van den minister van oorlog op Donderdag 5, en die van den minister van marine op Vrijdag 6 dezer, zullen niet plaats hebben. Bij het departement van justitie is een wetsontwerp in bewerking orn te gemoette fcomen aan het euvel, dat de soms niet onbe langrijke bedragen, welke personen bij hun ontslag uit de rijkswerkinrichtingen als aan deel in de opbrengst van hun arbeid mede- krijgen, spoedig in liederlijkheid worden ver brast. Vaak moeten zulke personen dan wel dra weder in de gestichten worden opge nomen. De minister van justitie wil aan dien onhoudbaren toestand een einde maken. Moordt op A. F. Hoogsteden. Zondagavond te 9 uur 3 minuten kwam met den trein uit Hamburg aan het station Maas te Rotterdam aan de gezochte Willem van Berkel, in gezelschap van den inspecteur van politie N. T. J. van de Kasteeie, die hem te Hamburg opzocht, en de inspecteurs van politie J. H van Beusekom en J. B. Boudier, die Zondagochtend van hier uit hun collega, zoo noodig tot het verleenen van hulp, tegemoet reisden tot Bentheim, Tusschen die drie inspecteurs in ging Van Berkel kalm en bedaard naar een gereed staand rijtuig, waarmede men terstond naar het politiebureau in de Lange Torenstraat reed. Hier bleef hij, terwijl het reiskoflertje dat in zijn bezit was, door den inspecteur Van de Kasteeie naar het hoofdbureau aan de Kaasmarkt gebracht werd. Van Berkel is iemand van vrij knap postuur en uiterlijk hij draagt een kneveltje en mous tache, doch lijkt zeer weinig op het bekende signalement van den moordenaar. Hij was als heer gekleed met phantasiehoed en don kere blauwachtige winterjas. Te Hamburg, waar men hem vond, is hij bekend. De reis derwaarts maakte hij over Utrecht, Osnabrück en Bremen. Zijne vrij willige komst hierheen heeft voorkomen, dat hij te Hamburg in arrest genomen werd, waarna aanvraag tot zijne uitlevering gevolgd zoude zijn. Met een en ander zouden minstens enkele weken gemoeid geweest zijn; maar hij stemde er in toe vrijwillig, doch onder geleide herwaarts te komen. Toen de inspecteur Van de Kasteeie Van Berkel te Hamburg aantrof, vond hij hem in het bezit van een revolver. Van Berkel werd gevonden den dag, riadat die inspecteur van hier via Osnabiïick vertrokken was. Hulp werd daarbij verleend door een Duitschen politieagent, met wien de inspecteur alle woningen bezocht, waar Van Berkel volgens de registers der bevolking ingeschreven ge staan had, toen hij vroeger gedurende vijf jaren te Hamburg woonde. Men trof hem aan ten huize eener vrouw, die kostgangers houdt. Hij weigerde eerst mede te gaan, doch toen hem te kennen gegeven werd, dat zijne komst naar Rotterdam in verband met den moord noodzakelijk was, was hij onmiddellijk bereid. Den uacht, dien hij daarop te Ham burg doorbracht, bleet Van Berkel onder Duitsclie politiebewaking. Gedurende de reis zeide hij aan den inspecteur, dat hij een pieizierreisje naar Hamburg gemaakt had. Onder liet verhoor, dat Van Berkel thans in het politiebureau aan de Lange Toren straat ondergaat, is hij zeer kalm. Dit ver hoor dat door den hoofdcommissaris, den heer W. Voormolen, afgenomen wordt, duurt reeds eenige uren. Van Berkel ontkent eenig deel aan den moord gehad te hebben, ontkent ook met zijn zwager Hoogsteden in onmin geleefd en dezen om geld gevraagd te hebben. De rechter-commissaris, mr. ,T. H. van Meurs, is met de instructie der strafzaak belast. De begrafenis van A. F. Hoogsteden. Ruim 8 uren gisterochtend verliet de lijk wagen met de kist, waarin het lijkje van den vermoorden knaap, aan de zijde van de Crispijnlaan het ziekenhuis, gevolgd door een uit 30 personen bestaande deputatie van St.- Barbara, onderafdeeling van den R.-k. Volks bond. Een drom van menschen was reeds daar vereenigd, waartusschen de droevige stoet doorschreed langs Coolsingel en Binnen weg naai' het sterfhuis in de Gouvernestraat 153. Hier werden drie kransen op het lijkkleed vastgehecht, den van de bedroefde familie aan hun geliefd kind en twee van de leer lingen der St.-Jozefschool aan hunnen diep- betreurden medeleerling. Hier sloten zich ook de volgkoetsen, 6 in getal, met de ouders, het zusje, grootvader, familie en vrienden, no ■liCL *.1'.' I zoomede de 4 leerlingen der St.-Jozefschool, mindert belangt ijk. die den moordenaar zouden gezien hebben, met den kweekeling, den heer H. J. H. van der Griendt, achter den lijkwagen aan. Zoo ging men langs de Kruiskade, waar bij aankomst de klokken van de St.-Jozefskerk begonnen te luiden, Coolsingel, Slagveld, Hof plein, Goudschen Singel, Goudsehenweg en Crooswijksehenweg naar de begraafplaats in Crooswijk. "Wanneer een vorstelijk persoon begraven ware geworden, had de belangstelling langs den geheelen weg, dien men volgde, nauwe lijks grooter kunnen zijn. Aan ieder venster, op iedere stot_op de hekken en aan de over zijde van de Singels, die men voorbijtrok, zag men een dichte schare belangstellenden en deelnemenden staan, terwijl op den te volgen weg de menschen waren saamgepakt. Zoo kwam men in Crooswijk. Op het kerkhof gekomen, waar voor de goede orde geen publiek werd toegelaten, droegen leden van St.-Barbaia de lijkbaar naar de kapel, waar pater De Haan de ge bruikelijke ceremoniën verrichtte. Hierna werd de kist, door de familie enz. gevolgd, grafwaarts gedragen, waarop, na het ver richten der voorgeschreven gebruiken, de voorzitter van St.-Barbara een gebed deed bij de geopende groeve. Hiermede was de droevige plechtigheid geëindigd. Tijdens de stoet grafwaarts reed, werd lnj door een zwerm rechercheurs omringd, ter wijl bovendien een w sterk politiepersoneel onder de bevelen vari den hoofdinspecteur, den heer H. W. Mo tl lijn, voor de orde zorgde, die langs den geheelen langen weg geen oogenblik gestoord werd. (N. E. Ct.) Men meldt uit Den Haag aan de AT. E. Ct. Naar men verneemt heeft eene alhier wo nende vrouw bjj de politie alhier, in verband met den moord te Rotterdam eene verklaring afgelegd, waaraan blijkbaar gewicht gehecht wordt. Althans daarvan is procesverbaal op gemaakt, dat naar de politie te Rotterdam wordt opgezonden. Haar man, die thans gevangenisstraf onder gaat, zou naar hare mededeeiingen, omgang hebben gehad met een persoon, wiens signa lement beantwoordt aan de beschrijving van den verdachte. Het Nieuwsblad van Nederland meldt dat per Staatsspoor gisteren van Amsterdam naar Rotterdam is overgebracht een persoon, die zicli Vrijdag vóór 8 dagen had moeten aan melden om een gevangenisstraf van 8 maan den wegens diefstal te ondergaan, maarniet was opgekomen. Daarna was bevel tot aan houding gezonden naar Bussum, waar hij thuis behoort, en aldaar v.?-d hij Zaterdag gearresteerd, tiet signalen nt van den be doelden persoon moet groote overeenkomst hebben ruet die van den man, in wiens ge zelschap de kleine Hoogsteden bet laatst is gezien en het handschrift moet volkomen ge lijken op dat van den bekenden brief. Het verhoor vaD Van Berkel, die voorloo- pig aan het bureau in de Lange Torenstraat in°bewaring blijft, nam ook gisteravond ge heel in beslag, zonuer nieuwe gezichtspunten op te leveren. De N. B Ct. verneemt, dat de persoon, die te Bussum aangehouden en naar Rotterdam overgebracht is, en wiens signalement volgens het Nieuwsblad van Nederland groote over eenkomst zou hebben met den man, in wiens gezelschap de kleine Hoogsteden liet laatst is gezien, niets met den moord uitstaande heeft. Uit Helder werd heden door den inspecteur Muntenga herwaarts gebracht eene juffrouw, die inlichtingen omtrent den moordenaar meent te kunnen geven. Ook een veldwachter uit Dordrecht bracht een verdacht persoon, terwijl onder geleide van een marechaussee uit Breda overkwam een kappersbediende, die een op het signalement gelijkend persoon een knevel en sik afschoor. Hedennamiddag zijn Hoogste len en zijne vrouw opnieuw door den hoofdcommissaris van politie in verhoor genomen. Meer en meer wint het vermoeden veld, dat het lijk van den knaap ontkleed gebracht is naar de plaats waar het gevonden werd en waar het geheel schoon lag. Nog altijd is van de kleeding van den knaap geen spoor ontdekt. De verdachte man, die te Amsterdam in trek nam bij eene juffrouw en zich Van Dijk teekende in een brief, die bij naar Antwerpen schreef, is gevonden, doch gebleken de moor denaar niet zijn. De stroom van inwoners dezer gemeente, allerlei inlieli'ingon komen geven, ver- Zaterdagmiddag werd als hersteld uit het ziekenhuis te Rotterdam ontslagen en ver volgens naar de strafgevangenis aan den Noordsiage! overgebracht F. C. Weinroth, de Duitsche matroos, die 2*2 Augutus 1.1. in de Zandstraat de 23-jarige CerneliaTillegenkamp met een mes zoodanige verwondingen heeft toegebracht, dat zij aan de gevolgen is over leden. Weinroth heeft ook nog liet een en ander met de Duitsche justitie te vereffenen, als hij hier de eventueel hem op te leggen straf heeft ondergaan, daar hij verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een mooidaanslag in zijn sfleimatli" gepleegd. Een stier, die gisteravond in Den Haag op hol sloeg en gedurende een paar uren in woeste vaart door de stad rende, zonder dat men er in kon slagen het dier te grijpen, werd ten slotte op het Binnenhof door een onderofficier van de hoofdwacht neerge schoten. Omtrent het gebeurde met den gemeente- sectetaris te Alkmaar valt nog te melden dat nog volstrekt niet is gebleken, dat de secretaris iets te maken heeft niet het tekort in de kas van den ontvanger. Uit het raadsverslag van Woensdag in de Alhn. Ct. blijkt, dat burgem. en weth. den secretaris ten laste leggen, dat zonder zijn hulp de ontvanger de bedrieglijke bereke ningen en het teekenen van accepten door den burgemeester niet bad kunnen bewerken verder de »zeer ongetrouwe boeking in de notulen van B. en W. van al hetgeen op de kasleeningen betiekkmg heeft." Daarom stelden B. en W. voor, den secre taris gedurende 4 weken te schorsen, han gende het onderzoek over liet hem al dan niet te geven ontslag. Tot die schorsing werd door den raad besloten en tevens een com missie van onderzoek benoemd. Het is zeer wel mogelijk zegL het Ilbl. dat het onderzoek leidt tot volkomen rehabilitatie van den zeer gunstig bekenden secretaris. Onze berichtgever, die ons in een vorig nummer meldde dat de ladingmeester Van der Linden wien verleden Dinsdag aan het station te 's-Hertogenbosch zulk een ernstig ongeluk overkwam aan de gevolgen zou overleden zijn, blijkt onjuist ingelicht ge weest te zijn. Van zeer bevoegde zijde verne men wij, dat het bewustzijn van den lijder langzamerhand terugkeert en zijne wonden gunstig staan, zoodat men alle hoop beeft op het behoud van zijn leven. Nv. d. D.) 's-Gravenhnge. De Koningin en de Ko ningin-Regentes reden Zondagnamiddag ge zamenlijk uit in een met twee zwarte poney's bespannen open rijtuigje van geiieel nieuw model. De jonge Koningin mende zelf de paarden. Bij terugkomst aan het paleis von den de vorstinnen bij het voorplein eene zeer talrijke menigte, vooral vele kinderen, verzameld, om HH. MM. na Hare angdurige afwezigheid te begroeten. die (N. II. Ct.) hout van der Veen eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking als gemeente-secretaris. II. M. de Koningin-Regentes beeft Zater dagavond ook een bijzonder gehoor verleend aan den generaal Nazare-Aga, Yemin-Es- Saltané, die zijne geloofsbrieven heeft aange boden als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z.Keiz. II. den schach van Perzië. De gezant stelde don secretaris der legatie, zijnen zoon, aan II. M. voor. De generaal betuigde aan de Regentes, dat hij zich hoogst vereerd en gelukkig achtte met de opdracht van zijn sonverein om voort aan werkzaam te zijn tot bevestiging van de banden der vriendschap, die sedert jaren tus schen Nedeiland en Perzië zijn onderhouden. De gezant werd met groote staatsie van het Hotel des Indes naar het paleis geleid. Nu de toelating van den gezant heeft plaats gehad, heeft Perzië voortaan een vasten diplo matiekers post te 's-Gravenhage. De nieuwbenoemde gezant van Zweden en Noorwegen, graaf Gyldenstolpe, is gisteren door de Regentes ontvangen ter overhandi ging zijner geloofsbrieven. Hij werd van bet hotel Bellevue met het gebruikelijke ceremo nieel naar het paleis geleid. Alkmaar. In verband met de schorsing van den ontvanger en den secretaris dezer gemeente, had Zaterdag door den commissaris der Koningin dezer provincie, vergezeld van den griffier der Staten, met burg. en weth. dezer gemeente eene conferentie plaats. Naar men verneemt, heeft de heerJ. Nu- Vee! vorst voorspelt Falb in December niet. De eerst helft der maand zal veel stormen uit het Zuidwesten geven, terwij! de tweede helft zeer vochtig zijn zal, gepaard mot buitengewoon zacht weer. Van 1 tot G December Bij vrij hnoge tem peratuur blijven de neerslagen matig. Krachtige stormen zijn waarschijnlijk 2 December is een kritieke dag van den 3n rang, Door de jongste stormen an overstroomingen in Zuid Rusland moeten ongeveer 500 menschen om het leven zijn gekomen. Er heeischt daar groote nood. 's-GKAI'EXII.tCiK, 3 December. Tweede Kamer. Bij de nlgemeene beschou wingen over de staatsbegroting waren de hoofdpunten aandrang op de instelling van een afzonderlijk landbouw-departement; het betoog van den heer Vermeulen dat het ministerie Van Houten met zijn onderwijs- voorstellen in strijd zal komen meldereden van zijn optreden en bet betoog van den heer Kerdijk, die meende dat wel liet doel doch niet de uitslag der tentoonstelling waar deering verdiende. Beide eerste hoofdstukken werden aange nomen. Op de interpellatie van dea heer Kolkman tegen het vei bod van melkmvoer in Pruisen antwoordde de minister van buitenldmNche zaken dat liet vei bod door den uitmuntenden gezondheidstoestand van den veestapel niet gerechtvaardigd was en er goede verwach tingen bestaan van pogingen tot opheffing van het verbod. BURGERLIJKE STAND. (Heitoren i 29 Nov. Cornelia Margaretba, dochter van J. Witkamp en J. L. de liaan, Lange Singelstraat. Pieter, zoon van T, van der Lely en P. de Jager, Dirlje-Meester straat. 30. Adriana Maria Johanna, dochter van T. J. M. Schaap en A. M. E. J. van den Hoogen, Lange Singelstraat. Geertruida, dochter van J. J. Btokiing en A. C. Vering- Meier, Boelhofje. Christian» Fian«, zoon van C. van der Most en H. de Ronde, Broers- veld. 1 Dec. Sophia, dochter van F. D. Roeters en C. A. M. de Gioot, Noordvest- singel. 3. Cornelia, dochter van M. Tette- laar en C. Brake], IlendrUc-Gabchtraat. Overleden 30 Nov, Magdalenu van der Kraan, oud 3 maanden, Oosterstraat. Johanues Jacobus de Regt, oud 15 jaar en li maanden, Hendrinastraat. 1 Dec. Catharina Maria van der Kamp, oud 1 jaar en 2 maanden, Heerenstraat. 3. Johan nes Bernardus Beekmaan, oud 53 jaar en 8 maanden, Singel. Rotterdam, 3 December. Disc. per 3/in Kort. Londen '2 pCt.j lj f >2.07 ƒ12.141/,, Parijs 2 Fr. 100, 47S21/s «U7i/3 Antvv.en Brussel 2i/3 100, t 47.05 «48. Zvvits, Rankpl. 4'/j j 100 47.45 47 95 XI. 100 58 7(1 59.22'/j jF!. 100 9 98.75 »100 l.s. 100 44.44.50 Duitsche Khkpl. 4 XVeenen 5 Ital Bankpl. 5 Petersbuig Lissabon G NoorseheBnkpl. New-York ;rs. 1001120. 1 1000 Kr. 100 G5.75 i» Ds. 1—1 - 2.43 h— Disconto van Wisselbrieven 2i/; en van Piomessen 3 pCt. Amsterdam, 3 December. Met. Pap. p. 11.21 20.971/= Kusson m G R.4.90'/, v ZilvJau. 21 20.971', Russen m Z. R.l.gjri/j Eugelsche per 11 52'/='Polen p. Zih. R. Eng. met aflid.1 l.O'Il/j'Spaansclie buitl. Portugeesche 111 franken p Juli 47.00 Fransche47.60 Spaanselie binnl. Belgische47.CO mpiasteis1.80 Div. in Reichsm.3S.S5 Amerik. Doll. G. 2.46>/s llarnb.-Russen.v '1.211/s .Mex. lJollais... 0 Rotterdam, 3 December. Op de veemaikt alhier vvaien heden aangeiotrd: 700 vette runderen, 1 GOS magere dito, 459 vette en giaskalveren, 417 nuchtere kalveren, G schapen f lammeren, G varkens, 177 biggen, 80 paarden, veulens, - ezels, 1 bok. Koeien 4e qual. 08 2e quil. 02 c 3e qiial. 54 c.ossen 4 e qual. 'T c, ie qual. GO e., 3e qual. 54 c,stieren 4e qual. b2 c., 2e qual. 50 c., kal-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3