1 J 1 J A0. 1895. Woensdag 4 December, N°. 8932. Tweede Blad. ]Sr©g©n©nv©ertig,ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Geineng<to Berichten. Land- en Tuinbouw. UITGEVER: ~J ODÉ. Abonnementsprijs, per kwnitaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BCBEAII: BOÏGRSTBAAT O. Advertentieprijs van t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10' Iedere gewone tegel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Amendementen Personeel. De heeren Rutgers van Rozenburg c. s. hebben op de regeling der personeele be lasting amendementen voorgesteld, om de belasting naar den zesden grondslag (rijwie len) nader te regelen. Zij hebben thans voor gesteld te heffen f3 voor elk éen-persoons- rijwiel, en f5 voor elk rijwiel, ingericht voor meer dan een persoon en dragen thans voor eene bepaling strekkende ten bate van hen, die, door den aard van hun beroep of bedrijf vaak in de noodzakelijkheid gebracht, belang rijke afstanden af te leggen, (geneeskundigen, winkeliers, werklieden, boerenarbeiders, open bare beambten) zich daarom een rijwiel aan schaffen, en zonder deze gunstige bepaling, ten volle belastingplichtig zouden worden, of nooit van dat rijwiel tot vermaak zouden kunnen gebruik maken. Voorts stellen zij eene vrijstelling voor ter voorkoming van het min-wenschelijk belasten van rijwielen voor jonge kinderen, tevens ten bate komende van de bezoekers der lagere school, vooral ten plattelande; met eene gedeeltelijke vrijstelling, door het vijftal voor gesteld, wordt bedoeld den druk der belas ting te verminderen voor houdeis van half* sleten of z.g. tweede-hands rijwielen. Mede wordt voorgesteld het hoofd van een gezin te doen beschouwen als houder, mede van rijwielen van zijne vrouw en van inwonende minderjarigen. Verder hebben de voorstellers een reeks van voorschriften ontworpen ter verzekering van eene algemeene en nauwkeurige toe passing der belasting, ai gaan hiermede zekere omslag en niet onbelangrijke kosten gepaard, welke intusschen ruim gedekt worden door het afsnijden van ontduikingen op belangrijke schaal en de hierdoor hoogere opbrengst der belasting. Elk niet van belasting vrijgesteld rijwiel moet van overheidswege voorzien worden van een merk, bevattende een nummer, en boven dien van een plaatje, vertoonende dat nummer. Het berijden van een rijwiel, niet voorzien zijnde van het merk of plaatje, wordt gestraft met boete van ten hoogste f 35, De belasting wordt over '1896 en 1897 slechts voor de helft geheven, tot verlichting van alle rijwielhouders, gedurende de eerste twee jaren. Ten aanzien van het merken van rijwielen voor de eerste maal, zal wellicht later een overgangsbepaling worden voorgesteld. De heer T. Mackay heeft voorgesteld de lelasting der haardsteden jaarlijks te doen bedragen voor twee f 1drie f 2 vier f3 vijf f4; zes f6; zeven f9; acht f 13; negen f18; tien f24; benevens f7 voor iedere haardstede boven tien, waarvoor de regeering f 10 wenschte te heften. Het voorstel om f7 voor iedere haardstede boven tien te heffen is ook door den heer Van K/rnebeek gedaan. SCHIEDAM, 3 December 1895. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 November bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,611,247.46 "n by de betaalmeesters- 2,051,368.52 Te zamen8,662,615.98. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand November j.l. 494,008 reizigers met een opbrengst van f 39,130,05 tegen 472,106 reizigers met een opbrengst van f 37,594,37 in November 1894. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1895 heeft bedragen 6,177.527 reizigers met een ontvangst van f488,082,98, tegen 6,088,099 reizigers met een ontvangst van f 482,487,54'/2 over datzelfde tijdvak in 1894gevende dit jaar een vooruitgang van 89,428 reizigers en een vooruitgang van f5,595.4372 li ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 239,031,10, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1894 f 217,913,23 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1895 beliep f 727,114,14, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1894 f 700,400,777s beliep. Door eenige architecten van naam en andere personen onderteekend, is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin volle sympathie wordt betuigd met den inhoud van het adres, door het hoofdbestuur van de «Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst'"' gericht aan de Tweede Kamer, in zake de restauratie der Grafelijke Zalen op het Bin nenhof te 's-Gravenhage. Zooals wij reeds mededeelden, bevat dit adres van het hoofdbestuur het verzoek, om den post op de begrooting voor 1896, afd. binnenlandsche zaken, voor het maken van restauratieplannen voor de Grafelijke Zalen, niet toe te staan, voor de tegenwoordige inrichting van de aid. Kunsten en Weten schappen aan dat departement gewijzigd zij. Het hoofdbestuur drukt daatom den wensch uit, dat de Hofzaal (loterijzaal) blijve onder het beheer van het dep. van waterstaat, over tuigd, dat dan eene commissie zal benoemd worden voor de restauratie en deze niet zal worden opgedragen aan een persoon. Het eerstgenoemde adres van adhaesie is o. a. onderteekend doorde heeren H. P. Berlage, A, G. Bleijs, dr. A. Bredius, A. N. Godefroy, Corn. Hofstede de Groot, J. F. Klinkhamer, J. F. Metzelaar, W. C. Metze- laar, F. J. Nieuwenhuis, A Nolen, O. B. Posthumus Meijjes, A. Salm G.Bz,, ,lan Sprin ger, J. W. C. Teilegen, dr. P. Templeman van der Hoeven, J. Verheul Dzn. en anderen. Blijkens de opgaven van het «Bureau Ve ritas" zijn in de maand October j.l. veronge lukt: 101 zeilschepen, waaronder 3 Neder landsche, en 16 stoomschepen, waaronder geen Nederlandsch. Te Rotterdam zijn Zondagavond te 8 uren twee vrouwen en twee meisjes, wonende in de Schooterbcschstraat, toen zij uit de kerk kwamen, door vier opgeschoten jongens uit eene kroeg in de Weenastraat komende, op de straat aangevallen, mishandeld en van een kerkboek met zilveren beslag beroofd. Een der daders, de ISjarfge J. R., wonende in de Schavensteeg, werd gegrepen en in arrest gebracht; de drie anderen ontkwamen, doch zijn bekend. Weder zijn te Scheveningen 4 typhuslijders i naar de barak aan den Duinweg ter ver- pleging overgebracht. Daar in den laatsten tijd te Haarlem nogal eens verzet tegen de politie voorkomt en zij bij bet doen van ane«taties vaak door het publiek wordt bemoeilijkt, is liet korps van heden af behalve met de sabel ook bewapend met een caoutchouc staaf, die als wapenstok dienst doet. Er kunnen gevoelige slagen mede worden toegebracht. In de jaarlijksche te Amsterdam gehouden vergadeting der »Ned. Pensioen-Vereeniging voor Werklieden", onder leiding des heeren mr. W. H. de Beaufort, bracht deze eeu woord van weemoedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer Mees, die zich als be stuurslid der Rotterdamsche afdeeling veel moeite gaf deze afdeeling tot bloei te brengen. In het geheel werden 516 polissen tot een bedrag van f 109,855 voor uitkeering in eens en f20,198.30 voor jaarlijksche uitkeering afgegeven. Er is een vooruitgang te consta- teeren van 99 polissen in 1894, zoodat er alleszins reden tot tevredenheid bestaat. Het aantal polissen bedraagt thans 4154 voor een som van f546,818.49, aan uitkeeririgen in eens en 1192,318.46 in jaarlijksche uit- keeringen. Wat de vereeniging zelve betreft, de ont vangsten over het afgeloopen jaar bedroegen f2305.68, de uitgaven f 1312.327s zoodat het batig saldo van f 993.357s gevoegd bij het reservekapitaal, thans bedraagt f4993.3514. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat het aantal leden, bij een zoo geringe con tributie van tl, zoo klein blijfthij hoopt dat velen zich geroepen zullen voelen als lid toe te treden. Daarna werden de heeren mr. W. H. de Beaufort, lid van het hoofdbestuur, en jhr. mr. G. de Bosch Kemper, commissaris van het werkliedenfonds, die aan de beurt van aftre den waren, als zoodanig herkozen. Eindelijk werd aangenomen een voorste! van het hoofdbestuur om over dit jaar f 1950 aan liet werkliedenfonds uit te keeren. De afdeeling 's-Gravenhage der «Mij. tot be- voidenng der Toonkunst" zal morgen, Woens dag 4 dezer, uitvoeren het oratorium «Odysseus" van Max Bruch, waartoe de leden der maat schappij a 50 cents per persoon toegang hebben. Vrijdag 6 dezer zal door de afdeeling Leiden worden uiigevocrd het oratorium «Die Schop- fung" van Jos. Haydn, toegankelijk voor leden met éene dame vrij. Beide uitvoeringen zullen te halfacht aanvangen. De raad van bestuur der Nederlandsche opera te Rotterdam maakt bekend, dat, hoewel pas f14,000 van de gevraagde f35.000 is in gekomen, de voorstellingen gedurende December voortgang zullen hebben, in de verwachting dat het ontbrekende nog zal worden ontvangen en liet publiek door voortdurend gotrouvve op komst volhardt in de aan den dag gelegde ver levendigde belangstelling. (A. R. Ct.) Gelijk bekend is, zal m Juli 1896 te Londen, op initiatief van de Royal Society", een confe rentie gehouden warden van geleerden uit de gaheele wereld, tor bespreking van de wensche- lijkheid, een internationalen catalogus van weten schappelijke werken samen te stellen. Ook tot de Nederlandsche regearing is het verzoek gericht, een geleerde lot de conferentie af te vaardigen. De wis- en natuurkundige afdeeling der «Koninklijke Academie van Weten schappen" heeft besloten daartoe voor te dragen prof. D. J. Korte wag, die o. a. door zijn index op Huygens getoond heeft daarvoor de aangewezen man te zijn. De heer Korteweg hoeft zich bereid verklaai d een eventuele benoeming aan te nemen. Alma Tadema beeft weder een fraaie kleine schilderij voltooid «A Coign of Vantage." waar van the Athenaeum met ingenomenheid melding maakt. Het is een zonnig landschap. Men ziet den top van een hoogen marineren toren aan zee erop, met drie bevallige meisjes, van welke een voor de borstwering naar voorbtjvaiende ootlogs- gahjen ziot, op een van welke zich Inar minnaar bevindt. Het stuk gaat eerstdaags naar New York. liet nppeiste gerechtshof der Vereenigde Sta ten heeft uitsptaik gedaan in een zaak, die reeds 38 jaren lang de rechtbank der republiek heeft beziggebou ien. Het proces weid gevoerd door een mulattin, mevrouw Gaines, tegen de stad New-Orleans, die baar op giond van on wettige geboorte, het recht betwistte een erfenis ter waarde van bijna 100,000,000 doll.as in bezit te nemen. Het hooggerechtshof heelt thans "Mevrouw Gaines of liever hare eifgenamen, want zij is intusschen ter ziele gegaan in liet gelijk gesteld. De Amerikanen vergenoegen zich niet alleen met liet totstandbrengen van groote wei ken, zij houden ook van vlug weikeu. Thans hebben zij over de Ohio-rivier ten dienste van den Illinots-Centtal Spoorweg een reusachtige metalen brug gebauwd met twee bo gen van 170 meter spanning elk. Het totaal gewicht van liet leusachtige wesk behaagt 1.850 000 kilo. Een der bogen weid in zes da gen vervaardigd en de geheele buig met de pijlers, de gemetselde lundeenngen, den boven bouw, liet leggen der tails en zelfs bot wegne men der stellingen medegerekend, was juist in 29 dagen voltooiI. Deze tour de lotce zonder wederga wordt door alle Ameiikaansche inge nieurs beschouwd als een record, dat moeilijk, zoo niet onmogelijk, te overtreffen is. In een mijn te Jagerfontein (Oranje Vrijstaat) moet gisteren een buitengemeen ftaaie diamant van 655 karaten gevonden zijn. De door de afdeeling «Rotterdam, Schiedam en omstreken" der Hoilandscho Maatschappij van Landbouw georganiseerde cursus in boef- beslag is onlangs ten einde goloopen. Aan de deelnemers aan dezen cursus is vervolgens een theoretisch en practtscli examen afgenomen door een commissie, bestaande uit de heeren J. J, Heinse, luit-kolonel, duigeerond paanienaits, J. Lameris, kapitein-paardenaits, en dr. J. Pools. Aan 16 personen van de 20, die aan het exa men hebben deelgenomen is gisteien door den voorzitter der genoemde afdeeling, den heer P. Loopuyt, aen getuigschrift uitgereikt. «Buitengewoon goed" hadden voldaan J. Kok te Poortegaal, F. W, van Zutphen te Bei kot en Rodenrijs, A. van Wijk te Terbreggen en M. van Wijk te Berkel«zeer goed" hadden voldaan A. Langejan Az. te Kralmgen, C. N'ior- lander te Overschie en C. Ij J. Nedeipelt te Schiedameen «goed" resultaat was bereikt

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5