Donderdag 5 December. A". 1895. N°. 8933. KENNISGEVING. ©genenveertig'ste Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:' f. ODÉ. Buitenlandsehe Berichten i'; <-v 1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.8S. - 2.50. - 0.10. BÜRSÜA tï BOTERSTBAAT 9 O. Advertentieprijs van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10" Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Vee-In voer in België. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM -brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens aan het ministerie van buitenlandsehe -.aken ingekomen bi richt, een besluit van de Belgische regeenng is verschenen, waarbij met ingang van 5 December e.k., de Invoer in België wordt toegestaan van rundvee, herkomstig uit Nederland en be stemd voor de groote abattoirs. Hetzelfde besluit zal den invoer van scha pen toestaan. De Staatscourant van 30 November j.l., nr. 282, bevat nadere inlichtingen, Schiedam, 4 December 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. DUITSCHLAND. In zijne gisteren te Breslau gehouden reue voering aan het feestmaal van liet regiment lijfkurassiers wees de keizer op de eendracht en de kameraadschap tusschen het korps officieren en de manschappen, als de grond slag van liet gansche leger. Vele duizenden soldaten, gedeeltelijk onbe middeld, gedeeltelijk van hoogen leeftjjd, be zochten de slagvelden, waarop zij hebben ge streden en hun bloed vergoten, en zochten aansluiting aan het oude regiment. Wij kunnen den dag van heden niet heter vieren dan door de gelofte af te leggen, dat wij zullen handhaven en verdedigden wat de groote keizer en zijn aanvoerders hebben volbracht. Hoe meer men zich achter strijdleuzen en partijbedoelingen terugtrekt, des te zekerder reken ik op mijn leger. Ik hoop, dat het naar buiten zoowel als naar binnen mijn wenk in dachtig zal zijn. Ik houd daarbij vast aan de woorden van mijn grootvader tot het korps officieren, toen hij in 1848 te Coblenz aan wal steeg: 3)Dat zijn de lieeren op wie ik vertrouw" 1 De keizer eindigde met een driemaal her haald hoera! op het regiment lijfkurassiers. Iu de troonrede, gisteren bij de opening van den Rijksdag door <len rijkskanselier voorgelezen, wordt herinnerd aan de groote gebeurtenissen van een kwart-eeuw geleden, aan de vestiging van het rijk. Tot den Rijks dag wordt de aansporing gericht, gemeen schappelijk met de verbonden regeeringen voort te bouwen op den grondslag, 25 jaar geleden gelegd, tot bescherming der wel vaart van het Duitsche volk en tot ontwik keling van de nationale rechtspleging. De troonrede kondigt wetsontwerpen aan tot invoering van het burgerlijk wetboek, op de i ecliterlijke organisatie en de regeling der strafvordering, voorts een reeks van ontwer pen ten bate der handwerksnijverheidde verbonden regeeringen beschouwen het als een harer voornaamste plichten, deze te be vorderen tot instelling der kamers van handwerksntj verheid is besloten. Verder wor den aangekondigd de beurswet met de be palingen op het geven van waarborgen door koopliedenhet ontwerp tot bestrijding van ongeoorloofde mededinging, dat op de surro gaten voor boter enz. De suikerwet maakt bij de verbonden regeeringen een punt van overweging uit. Dan wordt nog gewezen op de verdere maatregelen in het belang der Zondagsrust, zonder schade der rechtmatige belangenen ook aangekondigd dat het loopende dienst jaar een batig slot belooft aan te wijzen. Toch blijft het een der eerste vraagstukken voor de wetgevende macht, aan het rijk en zijn leden in financieel opzicht een grootere mate van wederzijdsche onafhankelijkheid te verzekeren. Ten slotte zegt de troonrede dat goede en- vriendschappelijke betrekkingen bestaan met alle mogendhedendan wordt nadruk gelegd op de goede uitkomsten die Duitschlands be moeiingen gemeenschappelijk met Rusland en Frankrijk opleverden lot het voorkomen van verdere verwikkelingen in Oost-Azië; wordt gewezen op de gebeurtenissen in Tur kije, waarbij de regeering zegt zich te ver heugen in het hondgenootschap met andere mogendheden, waarbij het rijk, volgens de beproefde beginselen der Duitsche staatkunde, te allen tijde bereid geweest is om de zaak des vredes te dienen in vereeniging met de mogendheden die door haar belangen in de eerste plaats tot een optreden waren geroe pen. De overeenstemming tusschen de mogend heden in den eerbied voor de bestaande trac- taten, en tot ondersteuning van den sultan bij de pogingen tot herstel van de rust in zijn rijk, geeft gegronde hoop op een goeden uitslag van die pogingen. In parlementaire kringen wordt gespro ken van de ontslagaanvrage van den minis ter van binnenlandsche zaken Yon Köller. Ambtshalve is het bericht echter niet be vestigd. De Kölnische Ztg. verneemt uit Berlijn dat het bericht van Köllers altreden bevestigd wordt en als zeker beschouwd kan worden. De Kóïn. Ztg. voegt hierbij Er loopen nog verschillende lezingen over de onmiddellijke aanleiding tot zijn aftreden. Vooral spreekt men van verschil van meening met den minister van oorlog zulk een verschil bestaat zeker maar ook wordt als reden opgegeven dat hjj zijn .maatregel tegen de socialisten niet eerst met den rijkskanselier be sproken heeft. Dat Von Kóller bij de opening van den Rijksdag nog in uniform verscheen, bewijst slechts dat zijn ontslag nog niet officieel verleend is. De gisteren bjj den Rijksdag ingediende rijksbegrooting sluit in ontvangst en uitgave met 1259,221,983 mark, tegen 1239,250,881 in het vorige jaar. Do blijvende uitgaven bedragen 1136,389,624, de slechts eenmaal voorkomende gewone uit gaven 93,481,438, de eenmaal voorkomende buitengewone uitgaven 29,350,921 mark. De begrootingen der verschillende departementen komen overeen met hetgeen daaromtrent in de dagbladen werd medegedeeld. F It A A' K 11 IJ K. De Kamer heeft Maandag alle hoofdstuk ken van de eeredienstbegrooting aangenomen, vervolgens nog het budget van schoone kunsten en dat van spoorwegen. Toen begon men aan de begrooting van posterijen en telegraphie. Er ging een geroep opsTot morgen Tot morgen Op een der banken aan de linkerzijde riep iemand »Je zult ons vermoorden 1" Maar de minister •,j> financiën drong er op aan dat de ver gadering zou vooi ..ezet worden. Groussier hield nu een rede waarin hij Mesureur, nu minister van koophandel, uit- noodigde tot invoering der hervormingen die deze vroeger als rapporteur had voorgesteld. De minister antwoordde dat hij den dienst bij de posterijen heeft georganiseerd, en de kwestiën waarhij publiek en peisoneel belang hebben, bestudeert, en dat zijn conclusiën aan het parlement voorgelegd zullen worden. Nadat toen eenige hoofdstukken waren aan genomen, werd de verdere behandeling van dit budget verdaagd. Gisteren werd nog over eenige amendementen gediscussieerd, o. a. over dat, waarbij 50,000 frs. meer zou wor den toegestaan tot tractementsverhooging der kleinere beambten. Al deze amendementen, door den rapporteur bestreden, werden ver worpen. Bijna alle leden der commissie, die door den Senaat is benoemd voor de beraadslaging over de door de Kamer aangenomen succes sie-wet, zijn tegenstanders van de progressie. Ricard zal de portefeuille van buitenland sehe zaken waarnemen, zoolang Berthelot nog verhinderd wordt door het sterfgeval van zijn dochter. Te Parijs loopt het gerucht dat Berthelot wegens het treurige sterfgeval van zijn doch ter reeds zal aftreden als minister van buiten landsehe zaken. De Débats spreekt het tegen. BELGIS. De koning is naar Engelaud gegaan in ge zelschap van zijne dochter, prinses Clemen tine. Hij gaat logeeren bij de koningin en bij den prins van Wales. Intusschen is het vrij zeker, dat hij er ook wel voor zaken heen zal gaan en dat hij zal trachten de verhou ding tusschen den Kongostaat en Engeland te verbeteren. De regeering is van plan aan het hoofd der gemeenten in Henegouwen, waar een socialistische meerderheid in den raad is, katholieke burgemeesters te plaatsen. Een overeenkomst is gesloten tusschen den staat en de Grand Central Beige, over de terugname der lijnen AntwerpenRotter dam en de Oosterspoor tusschen Sambre en Maas. De voorwaarden voor de terugname zijn nog niet hekend, maar men gelooft dat zij gunstiger zijn voor den Oosterspoorweg dan voor de lijn AntwerpenRotterdam. De overeenkomst moet nog geregeld worden door eene overeenkomst met Frankrijk en Nederland, daar een gedeelte dezer lijnen gelegen is op het grondgebied dier rijken. ITALIË. Bij de gisteren in de Kamer gehouden bei aadslaging over de politiek der regeering, stelde Fortis een motie voor, waarbij de Kamer, akte nemend van de verklaringen der regeering over hare binnenlandsche en buitenlandsehe staatkunde, en vertrouwen uit sprekend in de regeering, verklaart ook .de noodzakelijkheid te erkennen van hervor mingen, oeconomische en administratieve hervormingen, die aan de behoefte des lands voldoen en het zijn rust zullen teruggeven. Na eenig debat nam de Kamer met meer dan 100 stemmen meerderheid de motie van vertrouwen tan, door Muratori voorg 'steld. Uit Massowah wordt gemeld Ras Makonnen (de bekende bondgenoot van den negus van Abyssinië) heeft aan den Italiaansehen generaal Baratieri om een samenkomst verzocht, teneinde over den vrede te onderhandelen. Baratieri heeft dit verzoek aangenomen. SPANJE. Maikies Cabrinana, de vervolger der Ma- dridsche knoeiers, heeft den Spaanschen minister Bosch uitgedaagd, wegens een belee- diging die dezen tegen Cabrinana zou hebben geuit. Maar de minister weigert te vechten, zoolang hij aan het bewind is. De procureur-generaal te Madrid heeft een vervolging tegen Cabrinana ingesteld, wegens de feiten die deze den minister Bosch ten laste heeft gelegd. De markies houdt zijn beweringen staande. Te Astorga hebben 400 spoorwegwerkers den arbeid gestaakt wegens vermindering van loon. Voor den krijgsraad hebben een luitenant en een sergeant terechtgestaan, op de be schuldiging het fort Pelayo aan de opstande lingen te hebben overgegeven. De auditeur militair eischte tegen heiden de doodstraf, maar de luitenant werd veroordeeld tot le venslange opsluiting en de sergeant werd vrijgesproken. B L G A E IJ E. Te Sofia is Zondag ten gunste van de Mace donische beweging een meeting gehouden, waartoe de bevolking bij aanplakbiljetten was

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1