Binneiilandisclie Berichten. opgeroepen. De opkomst was zeer talrijk. Een tot de oppositie behoorende afgevaar digde, Takiew genaamd, eenige studenten en een ontslagen officier hielden redevoeringen. De meeting ontaardde in een kloppartij twee revolverschoten, waardoor echter niemand getroffen werd, veroorzaakten een paniek. Da politie en een eskadron cavalerie dreven de menigte uiteen. T U E K IJ I De regeering blijft nog steeds aarzelen om te voldoen aan het verzoek der vreemde gezanten, vergunning te geven tot het door varen van de straat der Dardanellen aan tweede stationsschepen, terwijl ten strengste gewaakt wordt dat de doortocht niet onver hoeds wordt geforceerd. De menigte gelegde torpedo's en onderzeesche mijnen is zoo groot, dat de vaart voor koopvaardijschepen inder daad gevaarlijk is. Zelfs hebben de forten in die straat een granaatvuur geopend op het Engelsche stoomschip Loch Bannoch, dat even na zonsondergang binnenliep, maar ge lukkig was geen der schoten raak. Het staatsschip Sherif Ressan, dat met munitie naar Trebizonde werd gezonden, wordt vermist. Van de opgeroepen 128 bataljons redifs zijn er slechts 110 mobielde overige kunnen niet in dienst treden wegens onvoldoende uitrusting. Uit Konstantinopel wordt gemeld: De Armeniërs hebben Euderni aangevallen en vernield en het aangrenzende dorp Piassa in brand gestoken en geplunderd. Troepen zijn derwaarts gezonden. Te Sile, in het vila yet Sivas, hebben de Armeniërs geschoten op de Muzelmannen. Er zijn door de over heid maatregelen genomen om de goederen en het vee, welke gestolen zijn, op le sporen en aan de eigenaars terug te geven. Het antwoord van den oecumenischen patriarch op de encycliek van den paus be treflende de vereeniging der kerken is afkom stig van den Servischen metropolitaan Michael ^n byzonder scherp gesteld. In dit stuk wordt de paus de eigenlijke afgescheidene genoemd. 3> Zoodra de paus zich wil onderwerpen aan een algemeen concilie en afstand wil doen van zijn wederrechtelijke positie, die op ver- valschte stukken berust heet het verder is de vereeniging vanzelf tot stand geko men." Het antwoord was vooraf door alle ortho doxe synoden, ook door de Heilige Synode te St.-Petersburg, goedgekeurd. AMERIKA. De boodschap van president Cleveland aan het Congres te Washington handelt vooral over den firiancieelen toestand, die onmiddel lijke maatregelen noodzakelijk maakt. Het eenige practische geneesmiddel is het intrekken en de vernietiging van de green backs (muntbiljetten) en van de schatkistbil jetten en de uitgifte van schuldbrieven op langen termijn tegen een geringen rentevoet. Hij keurt de vrije aanmunting van zilver onder den schijn van bimetallisms af. Sprekende over de verhouding met Enge land, herhaalt Cleveland den inhoud van de nota van .Tuli jongstleden. De politiek der Vereenigde Staten, zoo luidde deze nota, is sterk gekant tegen elke gewelddadige vermeerdering van grondgebied op het Amerikaansche vasteland van een Europeesche mogendheid. Amerika moet protesteeren tegen der ver grooting van Britsch Guyana tegen het recht en den wil van Venezuela. Er wordt voorge steld' de geheele kwestie aan een scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen. Engeland heeft op deze nota nog niet ge antwoord. Ten opzichte van Cuba zegt Cleveland dat de Vereenigde Staten verplicht zijn eigen neu traliteit te handhaven, desnoods met geweld. Ten aanzien van de Armenische kwestie i spreekt hij de hoop uit, dat een onmiddellijk en krachtig optreden der mogendheden niet langer zal worden uitgesteld. Te New-York is een groote meeting gehou den om sympathie te betuigen voor de Cubaansche opstandelingen. De meeting ging uit van een Cubaansche club en de meeste aanwezigen waren ook Cubanende hoofd redacteur van de Sun leidde de bijeenkomst en hield ook de voornaamste rede. Er werden brieven voorgelezen van de gouverneurs van Colorado, Texas, Wisconsin en Noord-Dakota, den senator Chandler en den industrieel Carnegie, die allen de wenschelijkheid van de onafhankelijkheid van Cuba betoogden. De meeting besloot, president Cleveland en het congres uit te noodigen, de opstandelin gen te erkennen als oorlogvoerende partij. In Peru is een nieuw ministerie gevormd met Barrinaja als voorzitter en Ibarra als minister van ooi log. CHINA. Te Petersburg z'ijn over den Dungan- opstand ernstige berichten ontvangen.'De opstandelingen beschikken over een steeds aangroeiende troepenmacht; zij h.uden alle wegen tusschen Liangtsjow en Lantsjow be zet en hebben ook de telegraaflijn tusschen die twee plaatsen afgesneden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 December. Staatsbegrooting 1896. Algemeene be schouwingen. De heer Beelaerts van Blokland, terloops een afkeurend oordeel uitsprekend over de gedragslijn der regeering, betreflende hetgeen men geliefd had te noemen de Amsterdam- sche wereldtentoonstelling, besprak voorts het beleid der regeering in zake landbouw- aangeleggnheden, en meende dat in land- bouwkringen niet voldoende het besef be staat dat de regeering voor tak van nijverheid alles doet wat zij kan. Een ministerie van landbouw, althans liet oprichten van een af zonderlijke afdeeling voor landbouwzaken aan een der departementen van algemeen be stuur, onder beh'eer van een deskundige, kwam hem wenschelijk voor, daar thans ge mis aan eenheid en organisatie heerscht, die tot moeilijkheden leidt voor de belangheb benden bij voorlichting in landbouwzaken. Waarom hier te lande niet ingesteld, wat in het buitenland reeds lang bestaat De heer Vermeulen constateerde den achter uitgang van den algemeenen en den politie- keu toestand en vroeg voorts het hoofd van het kabinet verantwoording omtrent de afwij king van door den minister van binnenland- sche zaken verleden jaar gegeven beloften, en betwijfelde de homogeniteit van het kabinet. De poging toch van minister Van Houten, om bij deze begrooting de uitgaven voor het openbaar onderwijs op te drijven, vonden bij spreker vooral ernstige critiek, als zijnde in strijd met het politieke vergelijk, dat verleden jaar tusschen dit kabinet en de verschillende partijen is aangegaan. De heer Ferf sloot zich bij den heer Beelaerts aan in zake concentratie van landbouwzaken. De heer Kerdijk critiseerde, in aansluiting aan den heer Beelaerts van Blokland, zeer scherp de houding der regeering in zake de z.g. tentoonstelling te Amsterdam, die spre ker een kermis van de minste soort noemde. Hij keurde 't sterk af dat de regeering in dezen haar prestige had te grabbelen gegooid en zich ten overvloede nog had doen verte genwoordigen bij het suitluiden" van die kermis en heeft gesproken van een succes incontestable eener onderneming, op en top eene publieke vermakelijkheid. De heer Heldt drong aan op indiening van de voorstellen betreffende verzekering van werklieden. De heer Viruly Verbrugge ziet voor den landbouw weinig baat in eene afzonderlijke afdeeling. De heer Bastert besprak den financieelen toestand, met 't oog op de in het verschiet liggende tekorten. Wil men geen lastenop- drijving, dan is bezuiniging der staatsuit gaven noodig. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde. Hij zeide dat het ontwerp op de werkliedenverzekering dit zittingsjaar is te wachten. Hij bestreed de instelling van een landbouw-departement en acht de instelling eener afdeeling nogal bezwarend. Hij meende dat de heer Kerdijk bij de veroordeeling der tentoonstelling overdreef en men te veel op den uitslag en niet op het doel lette, dat grootendeeis is bereikt. Zoo wees de minister op den goeden indruk der tentoonstelling buitenslands. Aan den heer Vermeulen ant woordde hij dat het kabinet homogeen is ter vervulling van de opdracht ten aanzien \an bet kiesrecht en in dien zin alleen een par lementair ministerie is; het is zich geen vijandschap tegen de onderwijswet bewust en komt op dit punt niet in botsing met de Kamer. De minister van binneniandsche zaken ont kende bij z(jn optreden in het kabinet ver plichtingen te hebben op zich genomen en zijn onderwijsvoorsteilen zijn niet principieel. Hij stelt niets voor wat het kiesrecht ver traagt en protesteerde tegen het verwijt dat de regeering bij de tentoonstelling haar waar digheid verspeelde, waar zij slechts belang- looze pogingen voor gepast volksvermaak waardeerde. De heer "Vermeulen hield vol, dat de on- derwijs-voorstellen grievend zyn voor de katholieke partij. De heer Kerdijk constateerde dat zijne afkeuring van de houding der regeering ter zake van de tentoonstelling in den lande algemeen wordt gedeeld. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dat de heer Kerdijk zich baseerde op een onjuist teruggegeven redevoering van den mi nister aan het diner. Het algemeen debat werd hierna gesloten. De hoofdstukken I en II zijn aangenomen. De heer Kolkman interpelleerde over het verbod van melkinvoer in Pruisen, dat op voorgewende motieven zou steunen, daar onze veestapel gezond is. Is de regeering bereid te trachten opheffing van het verbod te krijgen, en wil zij, bij niet-opheffing, middelen overwegen De minister van buitenlandsche zaken ant woordt, dat bij de gezondheid van onzen vee stapel het verbod niet gerechtvaardigd is en hij goede verwachtingen heeft van de po gingen tot opheffing van het verbod. Morgen komt in behandeling het budget van buitenlandsche zaken. Conversie van schuld. De minister van financiën heeft een wetsont werp ingediend strekkende tot conversie van de 3ys pCt. Nationale Schuld in een 3-j.Ct.- fonds. De minister zegt dat deze conversie mogelijk zal zijn zonder vermeerdering van het nominaal bedrag der staatsschuld, omdat het feit dat de 3 pCt. Nationale Schud sinds lang voortdurend boven pari staat, d^Üoetreding van den houder der 3 pCt. tot een verwis seling a pari in 3 pCt. rentegevende schuld, zeer waarschijnlijk maakt. Voorgesteld wordt de conversie ook thans met bankiershulp te doen plaats hebben. De betaling aan makelaais en commïsskmnairs zal, gesteund door een consortium van bankiers, kunnen wor den beperkt tot pCt- en de bepaling aan hen en aan het consortium te zamen zal niet meer behoeven te bedragen dan Vi pCt. van de geheele te converteeren schuld, in totaal niet meer dan anders aan de makelaars en commis- sionnairs alleen zou worden betaald. Op dezen voet heeft de regeering zich voor de eventueele uitvoering der wet den steun kunnen verzekeren van een consortium van bier te lande gevestigde, krachtige instellingen, doch, zooals vanzelf spreekt, alleen onder voorbehoud dat die uitvoering in het begin van 1896 zal kunnen plaats hebben en dat de tegenwoordige toestand der geld- en fondsenmarkt geen ingrijpende ver andering onderga. Verder dat voorbehoud is met de firma Hope Co., de Nederlandsche Handel maatschappij en de Amsterdamsche Bank een overeenkomst gesloten, krachtens welke door hen, tot een bedrag van ten hoogste een vierde ge deelte van de geheele te converteeren 3 Va percents schuld, drie ten honderd rentegevende schuldbe kentenissen worden overgenomen, hetzij tegen betaling in geld van haar volle nominaal bedrag, hetzij tegen overdracht van een gelijk nominaal bedrag in V» ,0n f 00 rentegevende schuld. De nu voorgenomen conversie zal op zeer eenvoudigen voet kunnen plaats hebben. Zij, die tot de conversie willen toetreden, ontvangen in plaats van hunne inschrijving in het 3 Vj pCts. Grootboek een inschrijving van gelijk nominaal bedrag, rentende 3 pCt.en in plaats van hunne schuldbekentenissen, rentende 3l/z pCt., nieuwe stukken van gelijk nominaal bedrag, welke een rente van 3 pCt. geven. Elke toegift of vergoeding is dus uitgesloten. Wie binnen den bij kon. besluit te bepalen termijn aflossing vroeg Krijgt zijne in schuld op evenewis bij kon. besluit vast te s'ellen tijdstippen, voor haar nominaal bedrag uitbetaald, zoowel in het eene als in het andere geval wordt de rente van Va ten honderd slechts tot een vooraf te bepalen dag genoten. De maatregel zal in den loop van 1896 tot uitvoering komen. Tot dekking van de kosten der conversie wordt thans eene som aangevraagd van f 1.012.000, waaronder begrepen een som van bijna f 75.000 voor kosten van aanmaak van recepissen, obli- gatiën enz. Deze som zal niet uit de opbrengst eener leening worden gevonden, maar in ver mindering strekken van de amortisatie in 1896. De bestaande 3 pCts. staatsschuld zal met de nieuwe worden saamgesmolten. De coupons van beiden zullen dus verschijnen op 1 Maart en 1 September. De minister stelt voor het bedrag ^an de eerste aflossing op de nieuwe 3 pCts. schuld te stellen op 35/100. Als do conversie zich over het geheele normale bedrag van f374.990 800,uitstiekt, en dat bedrag niet vooraf door amortisatie eenige ver mindering ondergaat, zal de annuiteit verschuldigd voor de nieuwe 3 pCts. schuld, die in 76 jaren zal worden gedelgd, bedragen f12.562.224, Naar dat plan zal de conversie een besparing geven in 't geheel van f2.240.000waarvan aan Indie ten goede komt f260.000, Aan de legeering wordt vrijheid gelaten om het jaar lij lts te ammtisaeren bedrag te besteden tot aankoop van 3 pCts inschrijvingen of tot aflossing van haar nominaal, of na uitlating van 3 pCts. obligatiön. Aan de houders van deze- wordt de bevoegdheid gegeven, om in plaats daarvan een omschrijving in het Grootboek der 3 pCts. schuld, tot gelijk nominaal bedrag te verlangen de nummers van de inschrijving ge converteerde schuldbekentenissen zullen echter bij de uitlotingen, buiten rekening kunnen wor den gelaten. De samensmelting van de oude en de nieuwe 3 pCts. zal plaats hebben door het bestaande- 3l/s pCts. Grootboek, na overschrijving op het hoofd geamortiseerde schuld van de afgeloste inschrijvingen te doen overgaan in een 3 pCts, Grootboek, en hierin de inschrijvingen in het tegenwoordige 3 pCts. Grootboek te doen over nemen. Evenals in 1886 zal afstempeling plaats heb ben van de niet-afgeloste, door kantoren van administratie uitgegeven 4 pCts. rentegevende- certificaten van nationale schuld en zal deswege geen betaling van zegelrecht gevorderd worden. SCHIEDAM, December 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Vrijdag 6 December 1895, des nam. ten 18A ure. Eenig te behandelen onderwerp: Herstemming over het voorstel van burge meester en wethouders om te besluiten in de betrekking van tjjdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde, aan de le klasse der hoogere burgerschool, te doen voorzien door aanstelling van een afzonderlijk leeraarr op eene wedde, berekend tegen f 900 per jaar; over welk voorstel in de vergadering van 3 dezer de stemmen hebben gestaakt. De panden aan de Korte Haven, Zater dag j.l. gecombineerd afgemjjnd voor f11005, rijn niet toegewezen. Gistermorgen is de brandersknecht A. Hoogweg, werkzaam in de branderij van den heer J. F. Gudde aan de Wiiiemskade, door te struikelen over een goot die op den distilteeiketel lag, daaraf gevallen en heeft hij zich bezeerd aan de lende en de zy'de, zoodat hij z(jn werk niet kon voortzetten. Hedenmorgen is de spoelinghaler G. van der Ende nabij de Spoelingbrug van zijn schuit in de Schie gevallen, doch daaruit onmiddel lijk gered door den spoelinghaler G. van der Most. De minister blijft van oordeel, dat het te Leiden bestaand ethnografisch museum naar Den Haag moet worden overgebracht. De AT, Gr. Ct. meldt, dat H. M. de Koningin sedert geruimen tijd druk bezig is, zich voor het doen van belijdenis voor te bereiden, en dat deze in het volgend jaar zal plaats hebben. Over de verlichting van den Maasmond is bij de mem. van antwoord bij de begrooting van marine een nota overgelegd van den chef der afdeeling hydrographie, waarin deze met cijfers aantoont, dat, aangezien bij mistig

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2