PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Heclitza ken. i tot ■weer het kleinste lichtje nog op 5 zeemijlen en een licht van de derde grootte nog op 7.7 zeemijlen zichtbaar is, grootere lichten aan den Hoek-van-HolIand, waar de afstand van het lichtschip tot het Noorderhoofd niet meer bedraagt dan kleine 8 zeemijl, onnoodig en bij dikken mist geheel doelloos zijn. Als voldaan werd aan de verlangens der K. v. K. te Rotterdam, zou noodig zijn voor het lichttoestel met electrisch licht f70,500 (met gaslicht f 65,800), voor lichtwachters- woningen f 22,000, voor verbreeding van het hoofd en steviger fundeering f75,000. De minister vindt geen vrijheid die uitga ven voor te stellen en hij neemt de volle verantwoordelijkheid van dien toestand op zich. In tien jaren tijds zijn slechts twee ongeval len, zonder groote beteekenis, voorgekomen, die in verband stonden met slecht zicht van lichten en mist, meer toe te schrijven, het eene van 't niet aan boord hebben van een loods, het tweede aan zorgeloosheid van den loods. In de directie der marine te Amsterdam worden proeven genomen met een nieuw soort van lanceerkruit, dat uitgevonden is door de gezamenlijke buskruitmakers van Noord-Hol land, Utrecht en Zeeland. Waarom de heer Thooft niet bij de stem ming over het haardsteden-amendement was? Omdat hij zjjn bril vergeten had en dien was gaan halen, zegt de schrijver van de brieven uit de Hofstad in de Midi. Cé. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is door B. en W. een voorstel ingediend om voor den telefoondienst een directeur aan te stellen op eene wedde van ten minste f 3000 en ten hoogste f 4500 en hen te machtigen, zoodra mogelijk voor die benoeming eene aanbeveling te doen. Voorts is door B. en W. bij den raad in gediend eene verordening ter bepaling van de wijze van benoeming der leden van het bestuur van het Heilige Geesthuis, namelijk door den raad. Moord op A. F. Hoogsteden. De N. Bred. Ot. meldt: Op Zaterdag 23 November kwam des mor gens bij den coiffeur Govers op de veemarkt te Breda een man, die zich den baard van eenige dagen en een sikje liet afscheren. Hij had een ruige jas aan, die aan den schouder was gelapt, en een slappen hoed diep in de oogen. Hij h6d zwart poneyhaar en was donker van uitzicht. De geur, dien hij afgaf, deed denken aan iemand die in geen tijd van ondergoed heeft verwisseld en zijne houding was gejaagd, zoodat hij aan een ander bezoeker, toen hij weg was, de opmerking ontlokte: die heeft zeker wat op zijn lever. Toen hem de baard geschoren was, vroeg hij met zachte stem: Wat kost hier het haarknippen? en na antwoord bekomen te hebben, het hij zich ook het haar kort af knippen. Het signalement van den vermoedelijken moordenaar van het knaapje uit Rotterdam Be Bed. Bakkerscourant deelt mede, dat de officieele cijfers Maandag een voorraad vermeldden van 1500 last tarwe en 5500 last rogge. ïNemen wij," zegt het blad, »daarbij in aan- meiking, dat er niet, zooals anders, hier en daar duizenden baaltjes meel in voorraad zijn, maar dat er nergens eenige voorraad meel aan wezig is, en dat de opslagruimte van meel fabrieken, bakkers, op zolders en veemen alles leeg is, dan slaat ons wel eens de angst om het hart, als wij een oogenblik aan oorlog denken Alleen het teit, dat de Dardanellen geslo ten kunnen worden, zou ons in een penibel geval brengen. »In tijd van oorlog zou met al onze levende en doode strijdkrachten niets uitgevoerd kun nen worden; binnen een paar dagen toch zouden wij broodeloos zijn en van honger moeten omkomen." kwam te zeer overeen met dat van dezen man, dan dat de bediende van den heer Govers, die hem geschoren had, der justitie daarvan niet in kennis stelde. Maandag is die jonkman met een mare chaussee naar Rotterdam geweest om bij de begrafenis van het arme slachtoffer tegen woordig te zijn, teneinde te zien of boven bedoelde man daar ook aanwezig was. Zonder resultaat echter. Met den bekenden zwager van Hoogsteden, Van Berkel, geconfronteerd, kon de coiffeurs- bediende constateeren, dat zijn man met Van Berkel niets gemeens had. Volgens anderen is bovenbedoelde ver dachte later in de omstreken gezien, waar hij den weg vroeg naar het Ulvenhoutsche bosch. Door de politie te Arnhem is bij publi catie opgeroepen de persoon, die Donderdag op den hoek van de Varkensstraat en de Koogstraat een oude jas, een paar oude schoenen en zwarte kousen vond, gewikkeld in eene courant. Er staat boven de publicatiesMoord te Rotterdam." Nadat het verhoor van W. van Berkel hedenmiddag door den hoofdcommissaris van politie gesloten is, is hij in overleg met den rechter-commissaris, den heer mr. J. H. van Meurs, en den officier van justitie, heden- namiddag, op last van laatstgenoemde, per rijtuig onder geleide van den inspecteur van politie H. Brinkman naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Aan Van Berkel, die gedurende zijn ver hoor en ook heden uiterlijk zeer kalm was, is toegestaan afschrift van de verklaringen, door hem aan den hoofdcommissaris afgelegd, te nemen. Hedennamiddag hield hij zich daarmede onledig. (B. B. Ct.) Ook te Klaaswaal is het aantal branden schrikwekkend. Binnen enkele maanden toch is in de kom der gemeente reeds viermaal brand uitgebroken, waardoor acht groote pan den werden in de asch gelegd. Het laatst brak Vrijdagochtend j.l. brand uit in eene schuur, waarin drie weken geleden een begin van brand werd gebluscht. Door dezen brand werden opnieuw twee flinke gebouwen in de asch gelegd. Steeds is alles tegen brandschade gewaasborgd, doch de oorzaak van den brand in het onzekere. Dat hier boos opzet in het spel is, lijdt geen twijfel, doch tot heden is het niet mogen gelukken de daders te ont dekken, ondanks al de daartoe aangewende middelen. (1161.) Eene niet onaardige reclame heeft een Haarlemsche spekslager voor hetSt.-Nicolaas- feest bedacht. In zijn uitstalkast prijkt een rijwiel, geheel van worsten vervaardigd, met het opschrift ivrij van belasting". Te Zandvoort is door de politie in beslag genomen een valsche gulden, met de beelte nis van de Koningin en het jaartal 1892. Te Amsterdam is Zondagavond eene vrouw uit het raam der eerste verdieping van hare woning aan de Leidschegracht op straat ge sprongen, omdat, volgens hare verklaring aan de politie, haar man haar bij ontstanen twist in een kamer had opgesloten en gedreigd had haar te zullen vermoorden. De vrouw is naar het Binnengasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam is in den winkel van den heer Wessels, antiquaar, een brutale inbraak gepleegd. Een particulier nachtwaker, Steenbergen genaamd, tag Zater dagochtend een 5-tal personen uit 'ien winkel komen met allerlei voorwerpen en daarbij een pendule van ongeveer f 400 waarde. Toen de waker bij hem kwam, smeten zij die pendule voor zijn voeten stuk. Hij vervolgde de dieven en werd daarbij geholpen door een agent, doch het mocht hen niet gelukken de kerels in te halen. Maandag zijn twee dezer heeren op het politie-bureau door den nachtwaker herkend, en het is gebleken dat men in hen een paar goede kennissen van de politie heeft gepakt, die nog heel wat meer op huri kor Mok heb ben. Bv. d. B.) Te Weesp zal de door mej. J. S. van Houten opgerichte kookcursus, ten dienste van de fabrieksmeisjes, te beginnen Maandag 9 December a.s., door 80 meisjes gevolgd worden gedurende 20 weken. Vijfmaal per week zal door eene leerares der Amsterdam- sche kookschool kookles worden gegeven voor 16 leerlingen tegelijk. Te Wageningen wordt sedert Woensdag de agent van politie II. P. vermist. Hij heeft vrouw en kinderen achtergelaten, zonder dat men weet waarheen hij zicli begeven beeft. Delft. In de gecombineerde vergadering van dijkgraaf en hoogheemraden en hoofd ingelanden van Delfland is de begrooting voor 1896 onveranderd goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf tot f666,681.64 met een bedrag van f 17,174.14 voor onvoorziene uitgaven. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes begaf zich heden, herinneringsdag van de begrafenis van Koning Willem III, vergezeld van eene hofdame, in een gesloten rijtuig naar Delft, tot het bezoeken van den Koninklijken grafkelder. Hare Majesteit nam een krans en een bloemstuk mede, om die op de laatste rustplaats van haren gemaal neder te leggen. 's-GIKAVEKIIAGE, 4 December. Tweede Kamer. De begrooting van buiten- landsche zaken is aangenomen nadat de mi nister o. a. had geantwoord dat België bin nenkort geopend wordt voor fokvee en voor Nederland geen internationale verplichtingen bestaan voor de wederinvoering van octrooien. Een onderzoek is ingesteld naar de achter stelling van Hollandsche kaas bij de Zwitser- sche bij den invoer in Frankrijk. Voorts is aangenomen het wetsontwerp tot invoering van strafregisters cn lichaamsmetingen ten dienste van de justitie. Morgen is de justitiebegrooting aan de orde. Te Tilburg is opgericht een j>Bond van R.-K. wevers", die reeds 412 leden telt. Door eenige R.-k. geestelijken aldaar worden nu bij advertentie de fabrieksarbeiders gewaar schuwd geen lid te worden van dien bond, omdat hij tegen het advies van het geestelijk gezag is opgericht. De vrouw van een timmerman in het Limburgsche dorpje Overpelt heeft voer de derde maal het leven aan een welgeschapen drieling geschonken. De gelukkige echtgenoot mag zich nu, na eene echtvereeniging van 4 jaren, in het bezit van 10 kinderen verheugen. Botterdam. Maandagmiddag werd hier op officieele wijze de arbeidsbeurs in tegen woordigheid van vele genootbgden geopend. De president van het bestuur, de wet houder Drost, heette de aanwezigen, speciaal den burgemeester, welkom en gaf verder een overzicht van het tot stand komen dezer stichting, waarbij hij vooral deed uitkomen, dat zij niets anders beoogt dan het overbren gen van verzoeken en het 'verschaffen van werk. Verder herinnerde spr. er aan, dat, wilde de beurs blijven bestaan, een eerste vereischte was vertrouwen van de zijde van patroon en werkman. Aanvankelijk voldoet de beurs aan de verwachting. Zij heeft thans 6'/s maand gewerkt en in dien tijd kwamen 1379 aanvragen van werkzoekenden in, ter wijl vart de zijde der patroons 329 arbeiders gevraagd werden. 310 personen kregen een plaatsing. De burgemeester nam daarop het woord, en legde in zijn rede er den nadruk op, dat de arbeidsbeurs eene stichting is in het belang zoowel van patroon als werkman. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingertd. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 0 dezer, des morgens ten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stonden terecht P. J. H., schippersknecht en M. v. d. B sjouwer, beiden wonende te Schiedam. Zij zouden op 28 of 29 September te Schiedam, te zamen en in vereemging een aan M. van Engers toe behoor ende geldsom van ongeveer f 00 aan zilvergeld, uit een met sleutelsint gesloten lesse naar, staande op het kantoor der fit ma N. van Engers en Ci. hebben weggenomen, met het oogmerk om zich dat geld weden echtelijk toe te eigenen, en dat, na zich door inklimming door een venster den toegang tot dat kantoor te hebben verschaft en na de sluiting van boven genoemde lessenaar te hebben veibioken. De eerste beklaagde gaf op in den avond van 18 September tn gezelschap te zijn geweest van zijn mede-bekl., en toen tapperijen te hebben bezoebt. Hij was later naar zijn schip gegaan en weet verder niet wat er gebeuld is. Hij was eerst in den ochtend van den volgenden dag tot zijn bewustzijn gekomen, bevindende hij zich toen bij eene vrouw in de Zandstraat te Rot terdam. Hij had toen een nieuwe bi oek en hoed gekocht en eenige vei teringen gemaakt en dit alles betaald met geld dat hij bespaaid had. Een koevoet, in judicto aanwezig, herkent bij als een deigeiijke, ais aan boord van zijn schip is aanwezig geweest. Aan den hom ten laste gelegden diefstal is hij onschnldig. Ook de 2e bekl. zeide onschuldig te zijn. Na op den bewusten avond met zijn mede- beklaagde eenige tapperijen te hebben bezocht was hij naar huis gegaan, alwaar hij zich te bed heeft begeven. Hij kon echter niet slapen, waarom hij besloot te gaan wandelen. Op die wandeling nu ontmoette hij den In bekl, met wien hij per rijtuig naar Rotte, dam is gegaan, waar zij zijn afgestapt bij genoemde vrouw in de Zandstraat. Ook hij heeft toen een broek en hoed gekocht en verteringen gemaakt en dit alles betaald met bespaard geld. Hij bezat zoo wat een 22 gulden. Vijftien getuigen werden in deze zaak gehoord. Uit hunne verklaringen bleek in hoofdzaak, dat op het kantoor der bovengenoemde firma, be- hoorende bij eene distilleerderij, in den ochtend van 29 September j.l. de lessenaars zijn ver broken gevonden en daaruit een bedrag van f60 vermijt. Beklaagden waren in den vooiafgaanden nacht op verschillende uren door de politie, soms samen, soms alleen, op straat aangetroffen, ook gaande in de richting van bovengenoemd kantoor. In het kozijn van een raam van dat kantoor was gevonden een breekijzer en beitel, op het kantoor ook een mes, dat daar met thuis behoorde. Verder bleek dat zij niet in het bezit van veel bespaard geld kunnen geweest zijn, daar zij niet veel werkten, soms geld leenden en dit dan afbetaalden ais zij weer wat verdiend hadden. De 2e bekl. had aan eene getuige, bij wie hij en zijn mede-bekl. veitertng maakten, gezegdvhaar wel met rijksdaalders te kunnen doodgooien". Van beweerde dronkenschap van den In bekl, was niets bespeurd. Voor het rijden naar Rotterdam was f 4.50 betaald, ter wijl voor de aankoopen en verter ir.gen een nogal aanzienlijk bedrag was betaald. Al de betalingen waren geschied met rijksdaalders en guldens, juist de muntspeciën, door den bestolene ver mist. Uit een en ander was gebleken dat beklaagden destijds veel meer geld hebben stuk geslagen dan in hun bezit geweest kan zijn van bespaard geld. Het O. M., ai de getuigen-verklaringen rele- veerende en er op wijzende dat deze beklaagden uitermate slecht bekend staan, vorderde ieders veroordeeling tot vijf jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. M, M. van Valkenburg, die vooropstelde niet de minste sympathie voor deze beklaagden te hebben, ver klaarde toch, in tegenstelling met het O. M., hunne vrijspraak te moeten vragen. Pleiter achtte de aanwijzingen te zwak om daarop eene veroordeeling te kunnen uitspreken. Uitspraak over 14 dagen. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gisteren terecht M. C. K. B-, beschuldigd van vergiftiging zijner huisvivuw, wier lijk in Decem ber 1894 ter aarde werd besteld op het kerkhof sDo Liefde", doch nu orlangs op last der justitie weder werd opgedolven en geschouwd. In de dagvaarding wordt aan den beklaagde

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3