Binneiilandsclie Berichten. handelsaangelegenheden wenscht te hand haven, het zich moet voorbereid houden op gebeurtenissen die nog onverwachter zullen komen en nog meer sensatie zullen maken dan die van dit en het vorige jaar. De bond van patroons te Glasgow is in die mate ontstemd door het besluit van den machinisten-bond om de machinist-leerlingen aan de werkplaatsen aan de Clyde te onttrek ken, dat hij weigeren zal, wanneer dit besluit wordt uitgevoerd, om de conferentie bij te wonen die Dinsdag tot het bewerken eener verzoening zou plaats hebben. De aanvoerder der expeditie tegen Ashanti. kapitein King, is door een zonnesteek getrof fen, zoodat hij te Sierra Leone moet achter blijven. RUSLAND. De Timen verneemt uit Petersburg het regeeringsorgaan van Kroonstad bevestigt het bericht over de buitengewone bedrijvigheid der marine aan de Zwarte zeeook op de werven aan de Newa is men druk bezig met het bouwen van oorlogsschepen, die voor de Chineesche wateren bestemd zijn. OOSTESRIJ K-I! O N G A R IJ E. De keizer, het nut inziende van voeling te houden met de verschillende groepen van den Rijksraad, heeft gisteren, op voorstel van den minister-president graaf Badeni, een 20- tal afgevaardigden van alle partijen, behalve de anti-semietisehe, aan zijne tafel genoodigd. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft de afzonderlijke artikelen en daarna de geheele idemniteits-wet aangenomen. Te Forto Szent Mikaos, in liet Hongaarsche comïtaat Oedenburg, hebben ernstige onlusten plaats gehad. Het gepeupel heeft eenejood- sche volksgaarkeuken vernield, terwijl ook van andere joodsche gebouwen de ruiten werden ingeworpen in een daarvan werden zelfs schoten gelost. De scliool is gesloten. SPANJE. Het is nu op Cuba al zoo ver gekomen, dat de opstandelingen eeu aanval gedaan hebben op Santa Clara, de hoofdstad van de provincie Las Villas en zetel vanhetSpaan- sche hoofdkwartier. De opstandelingen wer den teruggeslagen, maar hun stoutmoedig optreden maakt ook te Madrid indruk. Uit Havana wordt gemeld dat Gil Gonzalês, een van de aanvoerders der opstandelingen, te Matanzas gefusilleerd is. PORTUGAL. Uit Lourenjo Marquez komt het officieele bericht, dat de Portugeesche troepen een belangrijke overwinning hebben behaald en Bilène hebben bezet. R U M E N I E. Bij de Senaatsverkiezingen hebben de regeeringsgezinden in het eerste kiescollege 57 van de 60 zetels verworven. De oud ministers Carp, Lahovari, Marghiloman en mijn onderofficiers-strepen en jij waart recruut, manneke, dan zou ik je prügelen." Maar 't kereltje was voor den wapenrok veel te tenger en te zwakNu, eindelijk liet hij zich bepraten nu eens heel edelmoedig te wezen hij zou ze nog een etmaal iaten blijven waar ze ware», maar dan moest de huur met de kosten van het deurwaardersexploot tot den laatsten cent betaald zijn vijftien daalders, als ik mijn eigen geld niet meereken. Maar nu vraag ik u waar zal ik binnen vier en twintig uren deze vijftien daalders wegscheuren V' «Gij, vader Leubuscher 1" vroeg de jonge chemicus, iWilt gij dan dat geld uit uw eigen zak betalen De groote man mat den vrager met bijna veraehteiijken blik. Denkt gij misschien, dat het uit den hemel zal vallen, of dat de lithograaf een trek uit de loterij zal krijgen, waarin hij niet speelt? Wie anders zou het betalen? Of zoudt gij willen, dat ik de ongeiukkigen op straat zet en mij tot deelgenoot maak van deze boevenstreek De lithograaf is een eerlijk man Catargi werden met eene geringe meerder heid geslagen. T U R K IJ E. De sultan heeft zelf een beroep gedaan op Rusland, Oostenrijk, Duitschland en Frankrijk, om te verkrijgen dat deze mogendheden niet verder zouden aandringen op den firman voor een tweede wachtschip. Prins Lobanof ver klaarde eerst, dat hij de andere kabinetten zou polsen, maar weldra ontving de Turksche gezant te Petersburg het bericht dat de mi nister geen reden zag om van de gedragslijn der andere mogendheden af te wijken. Graaf Goluchowski drukte zich nog beslister uit en gaf den gezant den raad, zijn souverein o,ver te halen om niet te blijven bij zijn systeem alles op de lange baan te schuiven. Ook te Berlijn en te Parijs zijn de pogingen van den sultan vruchteloos geweest. Men verwacht de afkondiging van tftn decreet van den sultan waarbij verschillende hervormingen worden bevolen, gepaard met uitbreiding van de bevoegdheden van de Porte. In Cesarea zijn opnieuw onlusten uitge broken. Driehonderd Armeniërs zijn gedood of gekwetst. De overheidspersonen zouden erkend hebben dat de onlusten in Siwas uitgelokt zijn door Muzelmannen. Drie Armeniërs zijn gedood op de openbare plaats. In het klooster Hassan nabij Erzeroem zijn de bisschop en alle in wonenden vermoord. Te Ivoniah heerscht algemeene vrees en ontsteltenis. Uit Konstantinopel wordt thans gemeld dat tot heden 10,000 Armeniërs naar Klein-Azië verbannen zijn. De drogmans van het Russi sche, Britsche en Italiaansehe gezantschap onderhielden Woensdag den minister van politie hierover, maar ontvingen ten antwoord dat nog slechts 180 werklooze Armeniërs naar hun geboorteland waren teruggezonden. De commissaris van de administratie der staatsschuld, Murad Elïendi, is uit Konstanti nopel gevlucht naar Sebastopol. Onlangs heeft hij ontslag gevraagd en tevens eene me morie ingediend, waarin hij met het oog op den tegenwoordigen toestand der Porte eene reeks voorstellen' deed. Toen hij hoorde, dat de sultan deze voorstellen afkeurde, oordeelde hij het verstandiger Konstantinopel te verlaten. De gezant te Parijs, Zia pacha, zal worden overgeplaatst naar Berlijn, terwijl als zijn plaatsvervanger moet zijn aangewezen Munir bey, ambtenaar aan het ministerie van buiten- landsche zaken. Volgens een te Weenen ontvangen depêche zou de afgetreden grootvizier Said pacha met zijn gezin een schuilplaats gezocht hebben in het gebouw der Britsche ambassade. AMERIKA. In het territorie Utah, dat eerlang onder de staten der Unie zal worden opgenomen, is met groote meerderheid van stemmen eene grondwet aangenomen, waarbij aan de vrou wen gelijke staatkundige rechten worden toe gekend als aan de mannen. daar zou ik ee» eed op willpn doen; ik krijg mijn geld wel terug. Ik ken, wat dit betreft, mijne lieden." Valentin Düringhoffen glimlachte, 't Was de zelfde glimlach, die zijn mager gelaat, zooals vroe ger, zulk een opmerkelijke schoonheid bijzette. »'t Wordt u zeker terugbetaald, vader Leu buscher, tenminste vergoed," zeide hijven al kan ik u niet de geheele som voorschieten, een deel zou ik toch «Wat scheelt u nu Zoudt gij hot uw arme moeder willen onthouden, om het aan wild vreemden weg te geven Neen, neen, behoud gij uwe spaarduiten voor wat beters. Als gij iets voor de arme lieden doen wilt, dan kunt gij dat wel op een andere manier klaren. Er is hier iemand in huis, die het geld wel kan missen, als zij het geven wil." Deze laatste woorden werden zarht uitge sproken en gingen van een geheimzinnig gebaar vergezeld. Düringhoffen knikte, ten Seeken dat hij hem begreep. Ook de wetgevende vergadering der Ber muda-eilanden heeft besloten aan vrouwen het stemrecht toe te kennen, echter onder voorbehoud dat alleen zij, die eigendommen of zekeren graad van ontwikkeling bezitten, kiesgerechtigd zullen zijn, uit vrees dat anders de negerinnen een overwegenden invioed zouden krijgen. De Braziliaansche ministerraad heeft beslist geweigerd het geschil met Engeland inzake het rotseiland Trinidad aan een scheidsrechter te onderwerpen. JAPAN. Aan de 21 ew-York Herald wordt over Petersburg gemeld, dat 28 November j.l. te Seoul, de hoofdstad van Korea, nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De keizerlijke garde heeft vergeefs getracht den toegang tot het paleis te forceeren. Naar het heet moeten de Amerikanen medeplichtig zijn aan de samenzwering. In Japan gelooft men dat de terugtrekking der Japansche troepen in Korea liet sein zal zijn tot nieuwe troebelen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 December. Bij de algemeene beraadslaging over hoofd stuk justitie der staatsbegrooting, keurde de heer De Kanter de circulaire af van den mi nister van justitie aan de procureurs-generaal bij de hoven omtrent teruggave van de stuk ken van overtuiging in strafgedingen aau de rechthebbenden en drong er, in het belang van die rechthebbenden en ook ter vermijding van botsing tusschen de griffiers en de ambtena ren van het O. M., op aan om te bepalen, dat de door den rechter als rechthebbenden in het vonnis aangewezen personen worden aangeschreven, de overtuigingsstukken binnen zekeren termijn te doen afhalen en dat tevens een termijn zal worden vastgesteld binnen welken de nietafgehaalde goederen aan den staat vervallen. De heer Wiilinge besprak de noodzakelijk heid eener pat'tieele herziening van het bur gerlijk wetboek omtrent ontzetting uit de ouderlijke macht en verlies van voogdijhij drong voorts aan op zekerheid omtrent de opvatting van de overgangsbepaling der drank wet en wenschte ten slotte politiebescherming ook bij particuliere execution wegens schuld. De heer Travaglino stond scheidsrechter lijke oplossing voor ook bij justitie en geschil len tusschen directie en aannemers bij uit voering van een publiek werk. De heer Yan Basten Batenburg ont kende de rechtskundige geschiktheid van vele marechaussee-officieren, als ambtenaren belast met het opsporen van strafbare feiten, en beval den minister van justitie overleg aan met zijn ambtgenoot van oorlog bij de aan stelling van bedoelde officieren. De heer Tydeman drong aan op bescher ming in rechten van de obligatiehouders aan toonder, ten wier behoeve de schuldenaar aan toonder hypotheek heeft genomen. De heer Heemskerk besprak de rustver storing en de toenemende onveiligheid in den staat en wenschte goede wettelijke maat regelen ter versterking van de macht der gemeenteraden, welke de regeling van den «Juffrouw Helene meent gij 1 Zou zij van bare verdiensten werkelijk zoovee) kunnen overleggen «Och, zij is spaarzaam en gierig als een hamster. Ge kunt er op aan, dat zij al een aardig kapitaaltje heeft weggelegd, sedert zij met steensnijden zulk een flink stuk geld ver dient. Maar ik durf niet meer bij haar aanklop pen begrijpt gij? Nog kort geleden heb ik ze aangespannen voor de schulden van een muziekonderwijzer, maar die man heeft geen woord gehouden en het geld niet terugbetaald. Dat zou zij mij op het brood kunnen geven en dan had ik niets meer in te brengen." «En nu wenscht gij, dat ik met juffrouw Helene ga spreken vroeg Düringhoffen. «Ja 1 Dat wil zeggen, gij moet u houden, dat gij het geld zelf wilt gebruiken. Ik zal natuur lijk zorg dragen, dat gij het haar op tijd kunt terugbetalen. U zal zij dien kleinen dienst niet weigeren." «Een zwaar stuk, vader Leubuschermaar het doel heiligt hier de middelen. Ik wil mijn best doen." arbeid beter verzekeren. Het onbekend blijven van de daders van ernstige misdrijven in de laatste jaren deed spreker verlangen naar bekwame detectives. Wederinvoering van de doodstraf ware aanbevelenswaardig tot af schrik van de misdadigers. Een krachtige christelijke actie ten gunste van invoering der doodstraf achtte spreker dringend noodig. De heer Iverdijk gaf de voorkeur aan een beredeneerd verslag boven de tabellarische inrichting der statistiek van het gevangenis wezen, en wees voorts op den ondoelmatige» bouw van de gevangenissen, waardoor ge vangenen van cel tot cel gemakkelijk verband met elkaar kunnen onderhouden. De minister keure in de toekomst geen plannen voor nieuw te bouwen gevangenissen goed, alvorens zich te hebben overtuigd, dat voor deze klacht geen reden meer bestaat. Ten slotte drong hij er op aan dat de minister het initiatief neme tot maatregelen, waardoor gemeen schappelijk ondergaan van straffen door pre ventieve gevangenen en tot hechtenis ver oordeelden worde voorkomen. De lieer Smits van Oyen vroeg maatregelen tegen terugkeer van uitgezette vreemdelingen en de heer Boumari maatregelen tegen be drog in den boterhandel. De minister van justitie, de sprekers be antwoordende, wees op den wetgevenden arbeid van zijn departement bij de Kamer aanhan gig. Over de overgangsbepaling der drankwet wordt overlegd; en geschillen bij aannemings- voorwaarden zal hij zooveel mogelijk door arbitrage oplossen. Hij betreurt ook het on ontdekt blijven van misdadigers. Tegen ge sprekken in de celgevangenis kent hij tot dusver geen middel. Over de opleiding van marechaussee-officie ren zal hij den minister van oorlog spreken. Het kwaad van gemeenschappelijke gevan genis wordt beperkt door behoorlijke classifi catie. Tegen den terugkeer van vreemdelin gen is niet veel te doen. De heer Rutgers van Rozenburg spoorde den minister aan, de z.g. wandeloptouhten te Amsterdam, hinderlijk voor het publiek en het verkeer, althans in overleg met den bur gemeester, tegen te gaan hij protesteerde- tegen de opvatting van den heer Heemskerk, dat beleediging van vorstinnen bij de gratie Gods strafwaardiger is dan die van vorstin nen, regeerende krachtens de grondwet. De heer Heemskerk hield vol dat wandel optochten, zonder ordeverstoring, geen gevaar opleveren en handhaaft tegenover den heer Rutgers van Rozenburg het standpunt, dat elke overheid is dienaresse Gods. De minister van justitie is van oordeel dat de regeling van het straatverkeer en het houden van optochten uitsluitend behooit aan de gemeentebesturen. Vervolgens is de discussie aangevangen over den post voor een specialen ambtenaar voor den wetgevenden arbeid, waarvan de heer De Kanter schrapping en waarvoor de heer Goeman Borgesius een traktement van f5000 voorstelde. Morgen voortzetting. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de conversiewet de heeren Bahlmann, Plate, De Beaufort (Am sterdam), Goeman Borgesius en Hintzen. SCHIEDAM, 6 December 1895. Hedennamiddag ten kwartier vóór twee ure vergaderde de gemeenteraad andermaal «Och wat 1 Gij hebt er niets bij te verliezen, en ge begrijpt dat ik het geld hebben moet.-— Nu, wat moet jij Een bleek uitziend jongmensch met eene pen achter het oor had, na eerst bescheiden te hebben aangetikt, de deur geopend. «De heer Schmidt vraagt hoe het met da borgen in de zaak van Hegelmaier staat. Ik kan de akte niet vinden en weet niet wat ik hem zeggen moet." «Ga maar heen", bromde Leubuscher boos. «Ik kom zelf met den man spreken. Da's ook al een van die vampiers. Ik ben een grobiaan; maar die uitzuigers ik kan ze niet uitstaan. Tot ziens, mijnheer de alchimist! Gij zult mij niet verlegen laten En de reus verdween in een wolk van rook. Valentin Düringhoffen, die hem naoogde, mompelde: «Een hart van goud onder dat i uwe pantser 1" Wordt verralgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2