PE It TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Onderwij s. I ven i de iaar de af- tige der een iclie nis- gen ge- iand ster mor •ens icht ong ttief :en- jre- rer- jn deze week, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden aangehouden tot de volgende gewone vergadering. Ingekomen waren nog een adres van den heer P. J» van Dijk van Matenesse om eervol ontslag als curator van het gymnasium, op grond van zeventigjarigen leeftijd. Op voor stel van Burgemeester en Wethouders werd bij acclamatie besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging aan den adressant voor de door hem in genoemde betrekking bewezen diensten. Verzoek van de wed. C. Möhring om ont heffing op den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomenvan wjjlen haren echtgenoot, oveileden '13 Sep tember j.l.en een verzoek van gelijke strekking van de wed. H. Vrijenhoek, wiens echtgenoot is overleden op 27 Augustus j.l., beiden ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Nadat aan Burgemeester en Wethouders de machtiging was verleend tot verkoop van hakhout, boomen, oud ijzer en houtwerk, kwam aan de orde het punt waarvoor de vergadeiing was belegd, en wel herstemming over het voorstel van Burgemeester en Wet houders om te besluiten in de betrekking van tijdelijk leeraar in de Fransche taal-en letterkunde aan de 4ste klasse der Hoogere Burgerschool te doen voorzien door aanstelling van een afzonderlijk leeraar, op eene wedde, berekend tegen f 900 per jaarover welk voorstel in de vergadering van 3 dezer de stemmen hebben gestaakt. Alvorens daartoe over te gaan vroeg de heer Nolet of hij zijne stem, welke hij nu zou uitbrengen, mocht motiveeren. De voorzitter meende dat dit nu niet ging, tenzij uit den boezem der vergadering een voorstel werd gedaan tot heropening van het debat. Hieraan voldeed de heer De Groot, die voorstelde het debat te heropenen, welk voor stel, voldoende ondersteund, werd aange nomen. Alsnu verklaarde de heer Nolet dat hij in de vorige zitting gevraagd had of het waar was dat het correctiewerk nogal te wenschen overliet. Hierop had lfy geen rechtstreeksch antwoord ontvangen, doch hij was afgegaan op het zeggen van den heer Poortman dat nog niet alle uren werden gegeven, en meende toen sdie zwijgt, consenteert". Na afloop der raadszitting had hij een bezoek gehad van den leeraar Vermeulen, die hem had ver klaard dat het correctiewerk geregeld ge schiedde, en aan wien hij had beloofd de zaak verder te zullen onderzoeken. Van den directeur der hoogere burgerschool en van den rector van het gymnasium had hij de schriftelijke verklaring ontvangen dat het correctiewerk altijd op tyd gereed was; ook van den heer Poortman, lid der commissie van toezicht, mocht hij hedenmorgen ver nemen, dat er niets van aan was. De wethouder van onderwijs had gemeend ook hieromtrent zekerheid te moeten ver krijgen hij had daarom gisteren een brief gezonden aan den directeur der hoogere bur gerschool, om hem nog vóór de raadszitting van heden mede te deelen wat er van die geruchten was. Het antwoord van den direc teur, dat de wethouder in zijn geheel voor las, was dat er niet alleen niets van aan was, maar dat hij de werkkracht van den heer Vermeulen bewonderde. De heer Poortman vertrouwde dat na het nu voorgevallene de leden van den raad er toe gebracht zullen worden om niet maar, zonder voorafgaand onderzoek, de leeraren te beschuldigenwaarop de heer Nolet ant woordde dat hij juist het beste middel achtte om achter de waarheid te komen van geuite vermoedens, het in een openbare raadsver gadering te vragen. Nadat nog door den heer Poortman was gerepliceerd dal het onderzoek allereerst bij den directeur der inrichting of bij de com missie van toezicht kon geschieden, en wan neer men daar niet voldoende was ingelicht, eerst in de openbare raadszitting kon spreken, werd het debat gesloten en tot stemming overgegaan. Het voorstel van burgemeester en wet houders werd verworpen met 12 stemmen tegen 9. Tegen stemden de heeren Van Buijsen, De Groot, Prins, Visser, Klein, Brïllenburg, Hoogendam, Jansen, Van Gent, Van Westendorp, Elzevier Dom en Nolet. Hierdoor was het 2de gedeelte van het voorstel van burgemeester en wethouders, dat zij nu het onderwijs aan den heer"Ver- meulen zullen opdragen, aangenomen. Waarna de vergadering werd gesloten. Bij den hevigen noordwestenwind stond het water aan de Hoofdstraat hedenavond omstreeks 7 uur ongeveer 1 meter voor de huizen. Door de politie is aangehouden zekere J. A. de R., die zich gisteravond had schuldig gemaakt aan het stelen van 2 kippen op de werf van C. M. van der Velden aan den Rot- terdamschen dijk. Genoemde De R. is 5 November j.l. ontsla gen uit de gevangenis waar hij een straf had ondergaan van l'/s jaar. Gisteravond te 9uur is een begin van brand ontstaan bij den slager II. Vrijenhoek, aan den Singel, vermoedelijk doordien een gordijn door den wind met een brandenden gaslamp in aanraking kwam, zoodat het vlam vatte. Door het afrukken van het gor dijn wist Vrijenhoek erger te voorkomen. Door den minister van binnenlandsche za ken is aan de commissarissen der Koningin eene circulaire toegezonden, yvaarin wordt medegedeeld, dat het in het voornemen der Belgische regeering ligt, al het thans in België in te voeren vee te doen keuren en slechts de beesten toe te laten, welke niet bevonden wor den te zijn lijdende aan of verdacht van tuber culose of eene besmettelijke veeziekte. Aan gezien het allicht een minder gunstigen indruk zou maken, zoo er inderdaad, of althans ia eenigszins grooten getale, aan de grenzen beesten werden afgekeurd, is den commis sarissen verzocht, de aandacht van de burge meesters spoedig op het bovenstaande te vestigen, en daarbij de uitnoodiging te voegen om in overleg met den districts-veearts, maat regelen te nemen opdat zooveel mogelijk toe gezien worde, dat de op de veemarkt met be stemming naar België verkochte dieren in gezonden toestand verkeeren. Voor zoover de burgemeesters te dezer zake buitengewone maatregelen, in overleg met den districts-veearts, noodig achten, teneinde het toezicht zoo afdoend mogelijk te doen zijn, verklaart de minister zich niet ongeneigd te bevorderen, dat van rijkswege eene tegemoet koming in de kosten worde verleend. Wat betreft de geruchten omtrent het ver missen van een milicien tijdens de manoeuvres nabij Amersfoort, wordt door den minister van oorlog het vermoeden uitgesproken dat de milicien Langeveldlt. reeds vóór uen afmarsch uit de legerrmts het voornemen had om te deserteeren en daaraan kort voor het binnenkomen van Amersfoort gevolg schijnt te hebben gegeven. Een nieuwe regeling bij de wet van de con signation is ter hand genomen en ue afdoening daarvan zal, zegt de minister van financiën, zooveel mogelijk worden bespoedigd. De eerstvolgende oproeping van jongelui voor volontair bij het instructie-batailjon te Kampen is door den minister van oorlog be paald op 8 Januari. Volgens particuliere berichten uit Suriname heerschte in het begin der vorige maand in de geheele kolonie groote droogte. Dienten gevolge hadden de veld- en aardvruchten veel te lijden, inzonderheid de cacao, bananen en het suikerriet. De meeste bovenrivieren waren onbevaarbaar voor geladen vaartuigen. Naar regen werd zeer verlangd. Een jongetje vermist. De commissaris van politie in de le afdeeling te Rotterdam verzoekt namens de moeder opsporing van Marinus Leendert van Gijzen, oud 6 jaar, wonende Roode Zand no. 1 te Rotterdam, lang '1 meter, aangezicht bol, kleur gezond, haar blond, oogen blauw, voorhoofd laag, mond klein, tanden gaaf; bij het spreken hakkelt hij een weiniggekleed in zwarte kiel en broek, een pet met klep, zwarte kousen en dito klompen. Hij is Woensdagmiddag te 4 uur met zijn 8-jarig broertje uit de R.-k. school aan de Nieuwe Kerkstraat gekomen en heeft dezen aan het Roode Zand verlaten. Te ongeveer 514 uur is hij alleen aan de Coolvest en te 6'/j uur daarna weder alleen op de Hoogstraat bij de Stadiiuissteeg gezien en na dien tijd niet weder. Er wordt vermoed, dat hem een ongeluk is ovei komen. Te Loosduinen verdween den 15n Februari van dit jaar de jongeling J. v. d. M., zonder dat ergens eenig spoor vaa hem was te ont dekken. Men vreesde, dat hem een ongeluk op het ijs was overkomen. Dezer dagen echter werd bericht ontvangen, dat hij in de Trans vaal bij de spoorwegen werkzaam is. Aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage is een adres gericht door het hoofdbestuur der »Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visscherij", gevestigd te Kat wijk a/d Rijn, waarin na eene uiteenzet ting van het belang, dat de visscherij heeft bij eene goede haven te Seheveningen, waar van ook de badplaats voordeel zou trekken door het vermeerderend vertier met den meesten aandrang verzocht wordt thans de noodige gelden beschikbaar te willen stellen voor den aanleg van zulk een haven. Gisteravond, met den vloed, die te half vijf plaats had, stond te Seheveningen de zee tot aan de duinen en sloeg ook tegen den dijk; gelukkig bleef de wind zuidwest. Een twintigtal bomschuiten, die aan het strand stonden, kwamen vlot; op elk vaar tuig was het grootste deel van de beman ning aan boord om zooveel mogelijk het ge vaar van botsing te voorkomen. De bekende buitenplaats Rozenhof te Dor drecht is bij publieke verkooping verkocht aan de levensverzekering-maatschappij nDor- drecht" te Dordrecht voor de som van f 203,000. Het prachtige gebouw zal dus behouden blijven en de zetel der directie van boven genoemde maatschappij en hare bureaux zullen daarin worden gevestigd. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal mevrouw Van WermeskerkenJunius hoogstwaar schijnlijk op vrije voeten worden gesteld. Te Amsterdam zijn de laatste dagen weder een paar valsche bankbiljetten van f 100 ont dekt. Er wordt vermoed dat zij afkomstig zijn van de bankbiljetten die indertijd door Krause vervaardigd en jdoor de betrokken personen tot nu toe in bewaring gehouden zijn uit vrees voor schade. De zoon eener weduwe te Ureterp, die eenige maanden in Pruisen gewerkt had, is opzijn terugreis naar huis op het Bergumer- meer overboord gevallen en verdronken. Het lijk heeft men nog niet gevonden. Woensdagavond werd vermist de rijks ambtenaar M., gestationneerd te Ameide; gisterochtend werd zijn lijk in eene gracht te Nieuwpoort gevonden. Op reis van Otto- land naar Ameide schijnt hij daar door de duisternis te water geraakt te zijn. In den rmclit van Woensdag op Donderdag is een nieuwgebouwd huis, verdeeld in vier woningen, en staande nabij Voorthuizen, ge meente Barneveld, door den hevigen wind geheel ia elkaar gewaaid. Gelukkig was het huis nog niet bewoond. Delft. Gisternacht is alhier plotseling in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer C. II. van der Mandele, oud-lid der firma Van der Mandele Zn., kassiers en commissionnairs in effecten, president van het weeshuis der gereformeerden. De overledene was in vele betrekkingen nuttig werkzaam. 's-Gravenhage Blijkens een telegram, gisteren alhier ontvangen, is de groothertogin van Saksen-Weimar Dinsdag geheel hersteld te Weiuiar aangekomen, waar zij den ge- heelen winter denkt te blijven. 's-GKAVJEBiH.HiE, G December. - Tweede Kamer. Besloten werd Dinsdag de nominatie voor den Hoogen Raad op te maken. Met verwerping der schrappings- en verhoo- gingsamendementen werd bij de justitie- begrootiug f4000 toegestaan vooreen ambte naar belast met den wetgevenden arbeid. De begrooting is daarna ongewijzigd aangenomen. Maandag is de begrooting van binnenland sche zaken aan de orde. De ministers van binnenlandsche zaken en van financien brengen ter kennis van belanghebbenden dat in de gevallen, waarin de Belgische auto riteiten op grond van de daar te lande geldende veeartsenijkundige voorschriften de toelating van uit Nedeiland ingevoerde runderen of schapen mochten weigeren, de geweigerde dieren weder in Nederland zullen kunnen worden ingevoerd op de volgende voorwaarden: lo. dat de invoer geschiede langs dezelfde lijn als de uitvoer plaats greep 2o. dat aan het grensstation hetzij in originali dart wel in gewaarmpikt afschrift of uittreksel de vrachtbrief woide overgelegd, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt 3o. dat het vee niet verder dan het grensstation worde vetvoerd dan na door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. {Slct.) "Voor Fransche rekening worden in Rozendaal en omstreken thans veel vette vaikens opge kocht. De prijzen varieeien van 32 tot 41 c, per KG levend. Iedere week worden eenige waggon- ladingen naar Parijs, Atrecht en RijssoS verzonden. Ook de veehandel is ten goede gekeerdnaar kalfvee is bijzonder veel vraag en gelden van f 460 tot f 225vette beesten 4e qual. schoon 60 a 68 c. per KG, 2e qua). 55 a 58 c. Wat het hooger onderwijs betreft zegt de minister van binnenlandsche zaken dat van heta geen voorstel is te wachten tot opheffing van éen der universiteiten of van éen of meer facul teiten aan bestaande hoogeschoien. Om aan een landbouw een plaats toe te kennen onder ons booger onderwijs, daarvoor acht de regeering den tijd nog niet gekomen. Ten aanzien van het middelbaar onderwijs zegt de minister, dat een wetsvoorstel tot wij ziging van het bestuur der polytechnische school wordt voorbereid. Wat het lager onderwijs betreft, wordt dooi den minister medegedeeld, dat een wetsontwerp, om in dit zittingjaar eene definitieve beslissing uit te lokken omttent het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek wordt voor bereid. Een onderzoek omtrent de wijze, waarop het examen in de Fransche taal onlangs is afgeno men, wordt ingesteld. Eene wijziging van het kon. besluit ten aanzien der opleiding van kweekeüngen door het hoofd eener school is in voorbereiding. Voor de diaconiescholen te Ned.-herv. ge meente te Amsterdam is o. a. een bjnkbiljet van flOOO gecollecteerd.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3