i i Opmerkelijk is de sterke toename van de hoeveelheid gemethyleerd, blijkende uit kolom 8; in 40 jaren, bij nagenoeg onafgebroken stijging, verdubbeld. Tot boekhouder van het Algemeen Handels- Entrepot alhier is door heeren directeuren heden benoemd de heer D, Drektraan, rijks boekhouder, thans tijdelijk daarmede belast geweest. Gisteravond te 7 uur is Barbara van der "Vlies, op weg naar hare woning in de Dwars straat, aan het einde var. den Tuinlaan ineen gezakt ingedragen in het bierpakhuis van N. van der Brugge, constateerde de inmid dels geroepen geneesheer P. la Verge, dat de vrouw was overleden. Zij was lijdende aan een hartkwaal. Met den lOn December wordt op non activiteit gesteld de officier van gezondheid 2e klasse J. D. Bryan, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht J. D. Bryan is bestemd voor het eskader in Oost-Indië, waarheen hij 28 dezer per st. rins es Sophie 2al vertrekken. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 10 dezer niet plaats hebben. Naar de Besidentielode uit goede bron verneemt, is de con versie wet, welke gister voormiddag in de afdeelingen der Tweede Kamer werd onderzocht, aldaar zeer ongun stig ontvangen. De minister van staat mi*. J. Heemskerk Az., lid van den Raad van State, is sedert eenige dagen ongesteld. Te Rotterdam is gisteren opgericht eene afdeeling van den Nederlandschen Aannemers hond. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren G. Kleij, J. H. Stelwagen, F. Sonne- veld en A. Kos Koolhaalder, allen aannemers te Rotterdam, en H. Wienhoven, aannemer te Schiedam. De heer J. Sauer, gezagvoerder van hst stoomschip JBatavier, van de Nederiandsche stoombootmaatschappij, varende tusschen Rot terdam en Londen, herdacht Donderdag den dag, waarop hij vóór 25 jaar, na eerst ge zagvoerder vau een zeilschip te zijn geweest, bij die maatschappij in dienst trad. Als eene bijzondei heid wordt gemeld, dat, ofschoon de heer meer dan 1000 reizen, in elke richting* in dit druk bevaren vaarwater heeft gedaan, hij nog nooit een ongeluk heeft gehad. De politie te Rotterdam heeft aan verschil lende kassiers- en wisselkantoren aldaar meegedeeld, dat er wederom valsche bank biljetten van 100 gulden in omloop zijn ge- biacht, en wel tot een bedrag van f20,000. Te Amsterdam zouden er n.l. reeds zijn aan geboden. De groote kantoren te Amsterdam hebben nog geen mededeeling van de politie omtrent deze zaak ontvangen. Er wordt vermoed dat de valsche biljetten afkomstig zijn van de bankbiljetten die inder tijd door Krause vervaardigd en door de be trokken personen tot nu toe in bewaring gehouden zjjn uit vrees voor schade. Behalve het gisteren vermelde 6-jarige knaapje (dat nog niet terecht is en naar men vermoedt te water geraakt en verdronken is) worden te Rotterdam vermisteen 14-jarige knaap die meermalen stil van huis wegliep, en, sedert 15 Nov., de 14-jarige Leendert van Mazijk, wonende bij zijn zwager R. Palstra, een bakkersknecht te Rotterdam. Hij verliet op gemelden datum zijn zwager aan de Bin- nenwegbrug met het doel naar huis te gaan, doch verscheen daar niet meer, terwijl hij Vrijdag 29 November nog gezien werd aan het West-Nieuw land, zoodat hij rondzwerft en de nachten vermoedelijk doorbrengt op straat of hier of daar in een portaal. Het staat natuurlijk in geen enkel opzicht vast dat deze vermissingen verband houden met den moord op den kleinen Hoogsteden. Moord op A. F. Hoogsteden. Gistermiddag werd door den rechter-com- rnissaris de instructie in de zaak van den 10-jarigen Hoogsteden geopend. Reeds zijn een viertal getuigen door hem gehoord. Het vermoeden, dat Van Berkel medeplichtig is, blijft ?eer sterk. Toen hij nog een herberg hield, had hij een knecht, en nadat door een deskundige is uitgemaakt, dat het schrift van dien knecht gelijkenis heeft met dat van den bekenden brief, wordt deze knecht gezocht ais medeplichtige in den moord, althans als een die er van afwist. In elk geval heeft het langdurig verhoor van Van Berkel voordeelen opgeleverd en er moet ook in gebleken zijn, dat hij vroeger andere strafbare handelingen heeft begaan, die. hoewel niet met den moord in verband staande, toch zijn gevangenhou ding noodzakelijk hebben gemaakt. Van Berkels vrouw wordt nog telkens ge hoord. Van de gereserveerde houding, dié zij in het begin van het verhoor meende te moeten aannemen, in het belang van haar man, heeft zij nu afstand gedaan en zij heeft bijzonderheden medegedeeld, die van belang zjjn. Ook het verhoor van Hoogsteden heeft voordeelen gehad. In een reeks handig gedane strikvragen heeft ook hij dingen verteld, die eerder lot de ontdekking van den dader kun nen leiden. Er is nu weer een persoon ter sprake ge bracht. Vóór *10 jaren heeft een zekere De J. geld te leen gevraagd aan Hoogsteden om een melkwinkel te beginnen. Hoogsteden wei gerde, een heftig tooneel volgde, en met de bedreiging dat hij zich zou weten te wreken is De J. heengegaan. Hij heeft als koloniaal geteekend en nadat hij zijn tijd had uitgediend, is hij in Augus tus van dit jaar teruggekomen, zeker nog vervuld van wraakplannen tegen Hoogsteden, dieu hij als de oorzaak van zijn ongeluk kon beschouwen. Wat dit geval met den moord te inaken had, zal blijken. (B. Nbl.) In de laatste dagen zijn opnieuw door de politie het terrein en de slooten, gelegen tusschen de Kruiskade, West Zeedijk en Oud Delftshaven, geheel doorzocht, in de hoop eenig spoor van de vermiste kleeding t<^vin den. Dit onderzoek, waarmede men heden middag eindigde, leverde niet het minste resultaat op. (N. B. C(.) Thans is door de politie ook op de ontdek king van de kleedingstukken van het ver moorde kind een ruime belooning gesteld de beschrijving daarvan is overal aangeplakt. Blijkbaar in verband met den gepleegden moord, schrijft de Ned. het volgende: »Sedert ongeveer 8 weken is verdwenen uit de echtelijke woning in de Ketenstraat 65 de kleermaker Plangué. Deze man is het laatst gezien in een winkeltje op den Goud- schenrijweg, alwaar hij een lombardbriefje van een horloge verkocht. Hij was gekleed met larige ruige jas en ronden hoed, is niet lang en droeg baard en sik. Zijne vrouw duifde om zekere goede reden bij de politie niet om opsporing verzoeken, en kwam later in denzelfden winkel en haalde de bewoonster over met haar mede te gaan naar eenige predikanten, teneinde de achter gebleven kinderen in een gesticht tc krijgen. Dezen wilden echter niets van haar weten; sinds moet de man zwervende zijn." Storm. Te Rotterdam stond gisteravond te halfzes, bjj hoogen storm uit het noordwesten het wassende water reeds op den wal aan de Noordblaak. Sedert zag men het gestadig rijzen en allengs door de riolen opkomen. Om halfzeven stond de Noordblaak geheel blank en was daar het tramwegverkeer, dat zoo lang mogelijk volgehouden was, gestaakt. Ook het "VVestnieuwland was toen nog slechts over de trottoirs begaanbaar. Een groot publiek hield zich voornamelijk aan de Noordblaak en "Viscl,markt op hier zag men telkens aan komende jongens, niet bang voor een paar natte beenen, het water doorkruisen, en ook gebeurde het wel een enkele maal dat een hunner struikelende kopje onderging, hetgeen dan algemeene hilariteit opwekte. Toen eindelijk het water te 7.55 uren zijn hoogste standpunt, 3/14 meter boven Rolte- peil, bereikt had, stroomde het op de Noord blaak tegen de buizen aan, was de Wolfshoek en het Westnieuwland onbegaanbaar en stond het op sommige gedeelten van deLeuvehaven, Zuidblaak, Nieuwehaven, Spaanschekade, Groenendaal, Rijstuinen en Steiger halver wege op de straat. Ook in de Keizerstraat van de zijde der Noordblaak stroomde het water terwijl alle gangen tusschen het Hang, den Visschersdijk en het Westnieuwland blank stonden. Intusschen was overal groote bedrijvigheid, vooral waar men verzuimde de noodige voor zorgsmaatregelen te nemen. Hier zag men huisraad opstapelen, daar weder koopwaren op toonbanken stapelen of naar hooger ge legen plaatsen dragen. De was van het water was zeer ongelijk. Op de Vlasmarkt stond gestadig een groep belangstellenden rondom de sluis geschaard, den was van het water volgende. De Oude Plantage overstroomde geheel, de Maaslaan en het Boschland grootendeels. Omstreeks 6Va uren was er een oogenblik stilstand in het water te bespeuren, hetgeen toegeschreven werd aan het doorbreken van een polderdijk onder Pernis, waarvan hier bericht inkwam. Hier en daar ontstonden, nadrt de val was ingetreden, verzakkingen in de straat, som mige van belangrijke afmetingen. De schade in benedenwoningen en kelderverdiepingen is vrij belangrijk, ook in den Rijstuin liepen een paar pakhuizen onder. Het dijkleget* van Schieland was langs den geheelen dijk van Schiedam tot Gouda in werking. Aan Schielands huis op de Korte Hoogstraat kwamen echter geen verontrus tende berichten in. Te Scheveningen werd gisteren het zee water opgezweept tot aan den straatweg. Op vele plaatsen o. a. bij het Kurhaus ging het talud van zand, dezen zomer met zooveel zorg aangebracht geheel verloren. Ook al de grond vanwege Delfland ter zijde van den nieuw gebouwden muur aangebracht, sloeg zuid waarts geheel weg. Aan het strand stonden nog een vijftiental bomschuiten, wier inventaris dezen voormid dag voor zoo veel mogelijk geborgen werd. Van enkele dezer schepen werden de borden ingedruktdoor de duisternis is de schade aan strand en schepen natuurlyk nog niet geheel te overzien. Tengevolge vau hooge zee werden gisteren in de Noordzee twee matrozen aan boord van de dagmailboot Nederland der maatschappij uZeeland", bij het hijschen van de toplantaarn, ernstig aan de beenen gekwetst. Zij werden ter verpleging opgenomen in het hospitaal te Chatham. Men vreest dat hunne beenen gebroken zijn. Donderdagmiddag is, door den hevigen storm, nabij liet station Groningen een goe derentrein blijven staan. Nadat een reserve- locomotief was gearriveerd, kon de trein ver der vervoerd worden. Te Utrecht zijn achter de verlengde Bek- kerstraat vier woningen, reeds onder den kap gebracht en eigendom van den heer Van Lankeren Jr., ingestort. De schade is groot. Gelukkig heeft niemand letsel gekregen. Te Rotterdam was heden ochtend wederom een gelijke toestand als gisteravond. Aan het werk waarmede men aan de Wil- lernskade bezig is, om een gedeelte van de kademuur te hernieuwen, is door het water nog al schade toegebracht* Aan den muur van de Stieltjeskade buiten het Poortgebouw is de schade belangrijk. Ook heeft die kade, toch reeds defect, veel te lijden van den zwaren golfslag. Er is een gat in geslagen, en over een breedte van eenige meters is het zich achter den muur bevindende zand weg gespoeld. De ijzeren loods, daar gebouwd, helt over. (N. B. Ct.) Door den hevigen storm, die gisteravond en hedennacht te Scheveningen woedde, heeft de zee weder schade berokkend aan den straatweg, die over een lengte van circa 400 meter tusschen Seinpost en Kurhaus weder ernstig is afgebrokkeld. Vooral tusschen Sein post en het Paviljoen, het bekende eigendom van prins Van Wied, is de weg over een breedte van 3 meter weggeslagen. Nabij het Kurhaus is de weg onbeduidend aangetast. Voorts heeft de zee een gedeelte van het aanvullingszand onder den bazaltmuur weg geslagen, doch aan den muur zelf is geen de minste waarneembare schade berokkend. Men hield zich heden bezig met de versterking door middel van zakken zand van den bazalt muur nabij Zeerust, ter plaatse waar het op- sluitingszand weggeslagen is. De schade aan den straatweg, tengevolge van de verdwijning van het zandtalud weder veroorzaakt, wordt op een aanzienlijke som begroot. 3 Op Terschelling is heden gastrand de Noorsche bark Ayathekapt, Olsen, met hout van Rafsoe naar Londen. Het volk is gered. Het schip is verbrijzeld. De postboot is door storm niet aangekomen. Hedennacht is bij Kallantsoog bij paal 12 gestrand de Duitsche bark Lihertas, gezag- J voerder Dieplow, van Kotha met duigen naar Rochester. liet schip is stukgeslagen, twee i man zijn gered: vier dooden zijn aan strand gedreven. Uit Haarlem wordt aan de N. B. Ot. ge- meld, dat er heden weder eene instructie plaats heeft in de zaak van mevr. Van W.— J, J Een spoedig ontslag uit de voorloopige hech- I tenis schijnt te verwachten te zijn. - De niet eervol ontslagen secretaris der ge- i meente Alkmaar, de heer J. N. v. d. V., is gisteren door den officier van justitie in voor- 1 loopige hechtenis gesteld, na verhoor bij den rechter-eommissaris ter instructie van straf- zaken. Nabij Uitgeest zijn gistermiddag twee wa- termolens door den bliksem in brand gestoken en tot den grond toe afgebrand. In den eenen molen werden twee kinderen van 3 en 10 jaar en in den anderen een meisje van 14 jaar door den bliksem doodelijk getroffen. Gistermiddag sloeg bij een hevige bui de bliksem in den molen van den Katwouderpol- der bij Volendam. De molen en de aangren- zende boerderij van Karshof brandden af met den geheelen inboedel. Het vee werd gered, i Alles was verzekerd. De molenaar Klaas Kei- derman en vooral zijn elfjarige dochter bekwamen deerlijke brandwonden. j Te Etersheim, gem. Oosthuizen (N.-H.), be- gint het zeer oude kerkgebouw bouwvallig en i gevaarlijk te worden, zoodat het zal moeten i afgebroken worden. Het ijverige bestuur j tracht reeds de gelden daarvoor bijeen te krijgen. I Deze kerk heeft reeds haar derde plaats, Tweemaal werd de kerk van Etersheim door de Zuiderzee verzwolgen, en bij zeer laag 1 getij is de fundeering der tweede kerk nog zichtbaar. I s Gisterochtend omstreeks uur barstte j boven Arnhem een zeer zwaar onweder los, j vergezeld afwisselend van sterke regen- en j hagelbuien. Het duurde slechts kort. Uit Opsterland schrijft men aan de Tel: i De commissie, indertijd in een algemeene j vergadering van armvoogden benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de kinderen, j die op kosten van het armbestuur te Neer- bosch worden verpleegd, heeft aan hare op- dracht gevolg gegeven. Tot dat einde heeft zij een bezoek gebracht aan de inrichting van den heer Van 't Lindenhout, zonder dat deze vooraf met de komst in kennis was gesteld. Ging de commissie op grond van velerlei kwade geruchten van huis met een zekere antipathie tegen de instelling, nu zij te N. is geweest, is zij van gevoelen veranderd. Zij heeft nu n.l. den indruk gekregen, dat de kinderen daar een uitstekende opvoeding erlangen verpleging, zindelijkheid enz. laten niets te wenschen overvoor haar bestonden er nu geen redenen, om zooals oorspronkelijk in hare bedoeling lag, de kinderen de inrich ting te doen verlaten. Op een uitdrukkelijke vraag aan ieder der kinderen van hier, of zij genegen waren en lust gevoelden om de in richting te verlaten, gaven allen te kennen, daar gaarne te willen blijven. Dat antwoord was voor de commissie zeer aangenaam. Als een teelten van gezondheid der kinderen, verdient wel vermelding, dat van de ruim 1000 gehuisvesten, er slechts een 11-tal ongesteld was, waaronder geen enkele ernstige zieke. Op de lijn 's-Hertogenbosch - Helmond ont-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2