1 De strijd om het bestaan. A". 1895. ondag 8 en Maandag 9 December. N°. 8936. Tweede Blad. Feuilleton. t 1 e g* e rt e n veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. niTGRVËR: ODÉ. Buitenlaudsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. BC1U4U: lOT'ÏKÏTBAiT ff O. AnvERTENTiEPPijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10* Iedere gewone regel moer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt *egen tweemaal berekend. D I T S C II 1 A S B. Keizer Wilhelm mankt een uitstapje naar Hannover. In weerwil van den storm weid hij hij zijn aankomst door een groote volks menigte toegejuicht. Tot het diner op liet slot weiden door den keizer de burgerlijke en militaire autoriteiten genoodigd. Bij den Rijksdag zijn o. in. ingekomen een voorstel tot opheffing van den uitzonderings toestand in het Rijksland en een voorstel tot ahchaffing der verplichte vaccinatie. Dit laatste ontwerp schijnt den steun van centrum leden, Welfen, Polen en anti-semieten te .zullen verkrijger. De mirnsteiieele crisis in Pruisen is nog niet opgelostsommigen meenen dat de minister Von Köller vooreerst gehandhaafd zal worden. Woensdag werd eene minister raad gehouden en daarna eene vertrouwelijke bespreking van de ministers met den rijks kanselier Later bracht de keizer dezen een langdurig bezoek. Donderdagvoormiddag ont ving de keizer den minister van oorlog en den chef van zijn militair kabinet ten gehoore; even na 12 uur vertrok hij over Maagden burg naar Hannover, waar hij tot het begin -der volgende week gaat jagen. Als opvolger van den minister Von Köller •svordt thans genoemd de streng conserva tieve regeeringspresident in Oost-Pruisen, Ueijel. Het college voor landhuishoudkunde heeft in zijne Woensdag te Berlijn gehouden ver gadering, welke, behalve door den keizer, ook door de ministers Von Bolticher, Von Posadovvsky, Von Hammerstein Losten en Miquel weid bijgewoond, eeue verklaring aan genomen, waarbij de grondslagen van liet suikerbelasting-ontwerp, het voortbestaan der verhoogde uitvoerpremiën, zoolang de con- curreerende staten die betalen, en de con- "tingenteering der fabrieken bij verhooging der premie worden goedgekeurd. Het college sprak daarbij evenwel als zijne meening uit, dat de maatregelen om het oprichten van nieuwe fabrieken legen te gaan, behooren ver scherpt te wordendgt bij de contingentee- ring ook op de belangen der bietenverbouwers dient gelet te worden en dat maatregelen moeten genomen worden om de samenvoeging of uitbreiding van fabrieken, waar dit noodig is in het belang van den landbouw, zonder a! te groote offers mogelijk te maken. De minister van landbouw betoogde, dat het in gediende ontwerp noodzakelijk is, wanneer men niet wil dat een van de belangrijkste takken van landbouwnijverheid van de wereld markt /.ai verdrongen worden. Eene beperkte contingenteering der fabrieken is reeds noodig ter wille van de staten, met welke de regee- jing in ondei handeling is over eene opheffing der uitvoerpremiën; wanneer Oostentij' en Frankrijk dat doen, zal Duitschland niet dra len hun voorbeeld te volgen, maar zoolang dat niet het geval is, moet noodzakelijk alles worden aangewend om het ontwerp te doen aannemen. Door een aantal Berlijnsche firma's zijn bij bet oudsten-college uit den handel een aantal grieven ingebracht tegen de toepassing der Nederlandsche wet, houdende bepalingen op de heffing van invoerrechten vanT-Augus tus j.I. Naar aanleiding daarvan heett het bestuur der Beilijnsche beurs besloten, zich tot den rijkskanselier te wenden, met verzoek om, indien die klachten juist blijken, bij de Nederlandsche regeering de noodige stappen te doen, om langs minnelijken weg ophef fing dier misstanden te verkrijgen. In de Beiersche Kamer zal de regeering van socialistische zijde geïnterpelleerd worden over de houding, die zij in den Bondsraad te genover de suikerwet denkt aan te nemen. F R A N K K IJ K. Op het oogenbiik dat de president gisteren in de Kamer de woorden uitsprak »üe ver gadering is gesloten", loste een persoon op een der galerijen twee revolverschoten. Do Kamerboden grepen hem. Hij ondergaat thans een verhoor in de quaestuur der Kamer. De gearresteerde persoon heet Noir. Men kent de beweegreden van zijn daad niet. Hij weigert op eenige vraag te antwoorden. Pelletan's rapport over de begrooting der marine concludeert tot bezuiniging met 13 millioen het totaal zou van 278 tot 205 millioen frs. teruggebracht worden. De rap- perteur zegt dat het Drievoudig Verbond in 1889 aan zijn vloten 224 millioen ten koste legde, Fiankiijk toen slechts 200 millioen; maar nu slaat dp zaak zoo, dat bet Drievoudig Vuibond 222 millioen voor zijn marine uit geeft, Frankrijk 278 millioen. In G jaren zijn Engelands uitgaven met 1G pCt.. die van Frankrijk met 35 pCt. toegenomen. Hij dringt aan op inkrimping van het aantal marine werven en den sneilen bouw van enkele oorlogsschepen, in plaats van jarenlang te doen oser den bouw tan een groot aantal. De minister-president heeft aan de commis sie voor de Panjscbe wereldtentoonstelling van 1900 verklaard, dat de uitnoodigingen tot deelneming reeds aan de verschillende landen zijn toegezonden. Over de beginsel kwestie kan dus niet meer gestreden woi den. Generaal Davoust d'Auerstadt, een achter neef van den beroemden Davoust, is in plaats van generaal Février tot grootkanselier van het Legioen van Eer benoemd. De staats raad Jacquin zal als secretaris-generaal den gero'iial JRousseau opvolgen. Men zegt dat de nieuwe raad van orde van het Legioen van Eer binnenkort een be slissing zal nemen in de zaak van Eiffel en Maiius Fontane. De legercommissie uit de Kamer hoeft een voorste! aangenomen om den dienstplicht voor jonge Fian«chen, die in het buitenland hun verblijf hebben, gemakkelijker te maken. Het doel van dezen maatregel is, te vei hinderen dat de jongelui zich in een ander laud laten nnturahseeren. Clialamet, een der onder-voorzitters van den Senaat, is overleden. De Rappel spreekt de juistheid tegen van alle tot nog toe openbaargemaakte berichten over den inhoud van het rapport in zake admi raal Gervais. In de vroeger vermelde zaak van den Ameri- kaanschen ex-consul Waller, door de Fran- schen op Madagaskar in hechtenis genomen en tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld, schijnt een nieuwe wending gekomen te zijn. De Fransche regeermg moet aan mevrouw Waller vooi gesteld hebben, haar man in vrij heid te stellen, mits hij dan geen i'eclames, van welken aard ook, indient. Mevrouw Waller wil echter dit voorstel niet aannemen, hoewel de regeering der Veieenigde Staten de kwestie gaarne op die wijze uitgernaaki zou zieu. B E L G I E. Naar aanleiding van een verzoekschrift be treffende de definitieve en gestrenge sluiting der grenzen voor vieemd vee, kondigde de minister De Bruyn gisteren in de Kamer een nieuw reglement aan voor de runder-tuber- culose, dat met 1 Januari in werking zal worden gebracht. Zoodra dit van kracht is, zullen de grenzen opengesteld worden. De minister uit den wensch dat de inzenders van het verzoekschrift met den tegemvoor- digen toestand nog eenige dagen genoegen zullen nemenbinnen drie vvelien zal de toestand afdoende zijn geregeld. Volgens het nieuwe reglement, zegt de heer De Bruyn, zal al het. vee, dat door eenigerlei ziekte is aangetast, aau de grenzen woi den geweigerd. In de Kamer zijn gisteren de debatten be gonnen over het wetsontwerp op den invoer en het stoken van alcohol. De Belgische vereeniging tegen het alcoholisme heeft een adres gezonden, waarin er verwondering over betuigd wordt, dat een ministerie, waarin zooveel rnatigheidsvrienden zitten, zulk een wetsontwerp indient, dat den kleinen land bouwers-stokers zulke voordeelen geeft. Men zegt dat de minister van oorlog, gene raal Brassine, wegens hoogen leeftijd van plan is ontslag te nemen. Men doet alle mogelijke moeite hem van dit voornemen af te brengen. Mocht hij echter aan zijn plan gevolg geven, dan wordt generaal Marehai als zijn opvolger genoemd. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, heelt verklaard zich niet weder herbenoem baar te stellen. Nu komt de Kolnische Ztg. weer met het bericht, dat de regeering in de gemeenten met een socialistischen gemeentelaad geen burgemeester zal benoemen. Roman van Reiniiold Ortmann. 12. VIJFDE HOOFDSTUK. Een uurtje later was Düringhoffen bezig aan de hem opgedragen taak. Na eene vrij onbe holpen, weinig diplomatische inleiding gaf hij juurouw Lieubuscher zijn verlangen .o nounon. Nu bleek echter, dat de balchimist" beter ge schikt was goud uit zijne kookkolven dan uit de beurs van anderen te*halen. Zooals gewoonlijk was de dochter van zijn huisheer hem de koffie komen brengen. De jonk- taan begon een praatje en Helene bleef een beetje verlegen staan, daar dit anders zijne gewoonte niet was. De jongedame, die volgens haar vader geld overspaarde, had hare beste jaren reeds achter den rug, maar men zou op het eerste gezicht niet kunnen zeggen of zij vijf en twintig of vijf en dertig was. Toch was zij nog te slank van leden om onder de oude vrijstels te kunnen doorgaan en hare schitterende donkere oogen gaven aan het smalle, bleeke gelaat iets innemends en bemin- nenswaardigs. Met gebogen hoofd stond zij een poosje de redeneering van Diiringhoffen aan te liooren. Toen hij echter met de hoofdzaak, het sluiten van eene leening op korten termijn vsn vijftien daalders, aankwam, toen keek zij hem vlak m het gezicht en dit deed hem verstommen als een schoolknaap, die op een leugen betrapt wordt. b Waarom zegt gij do volle waarheid niet, mijnheer Düringhoffen V' klonk het zacht en bescheiden. Bik weet zeer goed, dat gij dit geld niet voor u zeiven vraagt Nu werd de jonkman zoo rood als een kraal en stotterde iets ter verschooning, dat hij zeker zelf niet verstond. »Ik weet," vervolgde zij, *dat vader bij u geweest is, en ik begrijp wel, dat hij u bepraat heeft om geld van mij ter leen te vragen." sEn als dit eens 200 ware, juffrouw Helene, dan zult gij toch ook weten, dat uw brave vader er een menschlievend doel mee heeft. Hij kan er een arm huisgezin mee uit de diepste ellende redden. Juffrouw Helene zuchtte diep. sik weet wel, sprak zij, sdat hij het niet ten eigen behoeve aanwendt. Zijne pijp is de eenige weelde, die hij zich vei ooi looft sedeit hij in deze betrekking is, en ik zal natuurlijk dit geld niet weigeren. Maar de gedachte komt wel eens bij mij 'op Wie zal ons helpen, als wij eens in soortgelijke omstandigheden gekomen zijn?" sGij juffrouw Helene Hoe kunt gij u toch zoo iets voorstellen iDat is waarschijnlijker dan gij denkt. Sedert mijn vader dit ellendig ambt op zich genomen heeft, zijn wij bij den dag achteruitgegaan. Het begint ons reeds aan het noodigste te ont breken en moeder klaagt, dat zij voor het eerst in de dertig jaar van haar trouwen heeft moeien borgen. Vaders verdiensten worden van week tot week kleiner. Bij liet kantongerecht klaagt men over verzuimen en mijnheer Tobias, de directeur van de voorschotbank, die zulk een goede kennis van ons was, komt niet meer bij vader, sedert deze hem eenmaal gedreigd heeft het huis uit te werpen. Het is wel ongelukkig, dat de meest weekhartige en menschlievende man juist zulk een post moet bekieeden," sMaar dat is vreeselijk! Dat kan en mag zoo niet langer. Vader Loubuscher moet beter doortasten, als zijne weekhartigheid gevolgen heeft." Juffrouw Helene schudde met een weemoedig lachje het hoofd, sja, dat heeft hij zelf wel honderdmaal gezegd, als moeder hem nalatig heid verweetmaar de natuur gaat bij hem boven de ieer, en wij zelf zouden hem eigenlijk ook niet graag zien veranderen. Ais ik maar in staat was zooveel te verdienen, dat hij zijne betere neigingen vrij kon botvieren, zonder hem zalven te gronde te richten."

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5