Birnienlandsclie Berichten, De Indejpendance Beige verneemt dat de kwestie der jurisdictie van het geval Lothaire- Stokes geregeld is. Engeland en de Kongo- staat zijn overeengekomen dat kapitein Lothaire eerst voor het gerechtshof te Boma gebracht zal worden en daarna voor het opperste gerechtshof van den Kongestaat, te Brussel. De Etoile deelt mede dat de Kongostaat aau Duitscliland fr. 100.000 zal uitbetalen ten behoeve van de karavaandragers van Stokes, en wel als schadevergoeding omdat zij door de terechtstelling van Stokes van hun aanvoerder berooid werden. ENGELAND. In het antwoord der regeering op de nota der Vereeriigde Staten betreffende Venezuela wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de geschiedenis dezer kwestie sedert-40 jaar; de regeering verklaart voorts, niet te zullen afwijken van haar besluit om de Schomburgk- lijn te beschouwen als de grens van het mini mum-gebied dat haar in die streken toekomt. De eiscli der Fransche regeering tot uit levering vari Arton is gisteren toegewezen op grond van alle punten van beschuldiging behalve dat van ornkooping van ambtenaren. Gedurende veertien dagen staat de gelegen heid open om van dit vonnis in appèl te komen. Te Bombay is men druk bezig om de ma gazijnen van krijgsvoorraad te voorzien. Maar volgens officieele verklaring staat dat slechts met de jaarlijksehe manoeuvres in verband. De reporter der Graphic heeft van de bloedige tooneelen te Ezeroem eenige plioto- graphische afbeeldingen gemaakt, en deze schijnen het Engelseh-Armeensciie comité tot een hernieuwde bedrijvigheid te hebben opgewekt. Het wenscht een deputatie naar lord Salisbury te zenden en beraamt een groote openbare vergai,Ji-ing te Londen. De Daily Chronicle heeft Gladstone aangezocht om de leidfug van een nieuwe beweging ten gunste van Armenië op zich te nemen, doch hij weigerde dit te doen, onder verklaring evenwel dat hij een beweging voor de Arme niërs, die den sultan ten goede dwingen kon, zou toejuichen. Het is nu uitgemaakt dat de conferentie tot regeling van het geschil tusschen patioons en werklieden aan de scheepstimmerwerven Dinsdag a.s. te Glasgow geopend zal worden. Behalve lord James of Hereford, die presi- deeit, zullen ook de lord-provoost van Glas gow en de aftredende lord-mayor van Belfast aanwezig zijn, en elke partij zal ter confe rentie door tien gemachtigden vertegenwoor digd worden. Het uitvoerend comité der Amalgamated Society moet nu de leerlingen vergund heb ben aan het werk te blijven op de Clyde- werven. De Londensehe graafschapsraad heeft het aandeel der assurantie-maatschappijen in de kosten der biandweer voor 189(3 bepaald op 30,000 p. st. Het gezamenlijk bedrag der ver zekering tegen brand gedurende 1894 beliep 846 millioen p. st. ZWEDEN en NOORWEGEN. De beraadslagingen over een nieuwe wet np den handel en de scheepvaart, noodig geworden doordat Zweden de nog tot 1897 loopende tegenwoordige regeling heeft opge zegd, zijn Donderdag door de Unie-commissie te Stockholm aangevangen. De bepalingen zijn voorloopig onderzocht, en de commissie R S E A N Officieus wordt uit Petersburg tegenge sproken dat de krijgstoerustingen door Rus land, in de Zwarte-zee-provinciën gemaakt, tegen een eventueel optreden van Engeland gericht zouden zijn. Tusscfien den minister van financiën Witte en den minister van het Huis van den czaar, graaf Worontsjef-Daskof, zijn ernstige on veiligheden voorgevallen, naar aanleiding van Witte's verlangen, dat de uitgaven voor het keizerlijk Huis niet langer aan zijn toezicht onttrokken zouden blijven. Sommigen meenen dat Witte's positie door dit conflict aan het wankelen gebracht is. De staatsraad in werkelijken dienst Alferaky, directeur der kanselarij aan het ministerie van binnenlandsche zaken, is tot directeur van het Russische telegrammenagentschap benoemd. zal nu opnieuw een zitting moeten houden te Cliristiania. OOSTENKIJ K-II O N G A It IJ E. In de zitting der Oostenrijksche Kamer werd Donderdag de urgentie gevraagd voor een voorstel, om de regeering uit te nooiligen ten spoedigste een ontwerp tot hervorming van het kiesrecht in te dienen. De Oostenrijksche minister van financiën, dr. Von Bilinsky, heelt een circulaire uitge vaardigd tot de belasting-ontvangers, waarin dezen worden aangemaand beleefd en men- schelijk op te treden tegenover de door vele lasten bezwaarde ingezetenen. En tevens wordt den ontvangers verboden goederen of woningen van minvermogenden te verkoopen voor een belastingschuld van minder dan 20 florijnen; ook het opdrijven der kosten voor het innen van belastingen moet zooveel mogelijk worden tegengegaan. In parlementaire kringen te Weenen zoo wel ais in de pers wordt met voldoening ge sproken over de begrooting voor 1896. De eind-uitslag van het dienstjaar 1894 is de gunstigste van de laatste jaren. De werkelijke ontvangsten bedroegen 211,250,000 florijnen, zoodat, de uitgaven tarnende op 160 millioen, er een overschot van ruim 50 millioen zal zijn. In 1895 zijn de ontvangsten opnieuw toegenomen, zoodat het surplus op ultimo September reeds 13 millioen bedroeg. Te constateeren valt dat de staatsschuld een werkelijke vermindering heeft ondergaan van 48 millioen, zonder dat eene nieuwe leening of nieuwe belastingen zijn noodig geweest.^ De gemeenteraad van Haltern heeft dr. Lueger tot eereburger benoemd. De Hongaarsche regeering heeft een krediet van 4,500,000 florijnen aangevraagd, voorden aankoop van locomotieven. SPAN J E. Nu mogen de Madridsehe burgers wel een optocht houden om te protesteeien tegen de knoeierijen van den gemeenteraad, maar ze moeten op de buiten-boulevards blijven. Een telegram uit Havana meldt dat de opstandelingen onder Antonio Maceo de mili taire linie van de Trocha zijn overgestoken; zij werden echter door de Spaansche troepen na een kort maar heftig gevecht teruggewor pen met aanzienlijk verlies. Een zoon van wijlen lord Randolph Churchill moet bij dit treffen tegenwoordig geweest zijn. Volgens een ander telegram zetten intus- schen de opstandelingen hun voonvaartsclie beweging door de provinciën Santa Clara en Matanzas voort, kleine troepen vormend om de kolonnes der Spanjaarden gemakkelijker te ontwijken, en overal de suikerplantages verwoestend. 8 E R V I E. De Skupschtina heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan eene maatschappij het monopolie wordt verleend voor de oprich ting eener centrale veemarkt te Belgrado, onder staatstoezicht, teneinde den uitvoer van Servisch vee naar het buitenland te bevorderen. U K E IJ E. De geruchten ten aanzien van een ultima tum dat door de mogendheden aandePorte zou zijn voorgelegd, worden beslist tegenge sproken. De toestand is onveranderd. Uit de provinciën geen nieuws. Het blijkt nu dat Saïd pacha de bescher ming van den Britschen gezant heeft inge roepen, tegen het uitdrukkelijk bevel van den sultan, die wilde dat de gewezen groot vizier op Jildis Kiosk zou blijven wonen. Maar Saïd achtte zijn leven daar blijkbaar niet veilig. De sultan stelt dringende pogingen in het werk om Saïd pacha over te halen naar zijn woning teiug te keeren, doch tevergeefs. De minister van buitenlandsehe zaken, Tewfik pacha, bezocht Saïd pacha en beloofde dat hem geen kwaad zou geschieden. Gistermor gen bezocht Tewfik sir Philip Curiïe en ver zocht dezen, Saïd tot terugkeer te bewegen. De ambassadeur antwoordde dat hij niet aan dit verlangen kon voldoen. De gezanten hou den een bijeenkomst bij den Franschen ver tegenwoordiger Cambon teneinde over den toestand te raadplegen. De gebeurtenis baart groot opzien. De sultan heeft den Duitschen generaal, Von der Goltz-paclia, die belast was met de hervorming van het Turksche leger, trachten te bewegen in dienst te blijven, maar Von der Goltz heeft dat geweigerd, aangezien hij zijne taak vervuld acht. De gouverneur van Smyrna, de voormalige grootvizier Kiamel pacha, heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij om redenen van gods- dienstigen aard het dragen van de gewone wollen kousen en broeken verboden wordt. De politie heeft in opdracht de personen, die zij met zulke kleedingstukken ontmoet, aan te houden en die goederen van het lijf te snijden. De Oostenrijksche wolfabrikanten lijden daardoor groote schade en reeds is de Oostenrijksche regeering en de begrootings- commissie uit den Rijksraad hierover geïnter pelleerd. AMERIKA. De Times verneemt uit New-Yorkde Jingo's leggen er zich op toe om de bood schap van president Cleveland, voornamelijk het gedeelte dat over de Venezuelaansche kwestie handelde, te exploiteeren tot het aan vuren van de aan Engeland vijandige gevoe lens in de Unie. Men vreest dat, indien Enge- lands antwoord op de nota van de regeering der Vereenigde Staten, in Juli gezonden en bevattende een uitnoodiging tot het onderwer pen van de kwestie aan een scheidsgericht, onbevredigend mocht luiden, de invloed van het tegen Engeland gestemde Jingoïsme in Noord-Amerika bedenkelijke afmetingen zal krijgen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 6 December. Besloten werd Dinsdag ua de pauze de nominatie voor den Hoogen Raad op te maken en Zaterdag 14 cn Maandag 16 te vergaderen. Bij de behandeling der justitiebegrooting werd verworpen met 39 tegen 33 stem men het voorstel-De Kanter, tot schrap ping van f 4000 voor een nieuwen ambtenaar en met 54 tegen 18 stemmen het amende ment-Goeman Borgesius, tot bepaling der wedde op f 5000, waarna de regeeringsaan- vrage ad f4000 werd goedgekeurd. De beer Drucker klaagde over den achter stand der burgerlijke zaken bij de Haagsche rechtbank. De minister van justitie zal het algemeen reglement herzien en verwees naar het inge» diend wetsontwerp tot uitbreiding van het personeel aan de tweede-klasse-reclitbanken. De heer Staalman wees op de geringe straf fen, door de kantonrechters wegens drank wetovertredingen opgelegd, maar de minister achtte zich onbevoegd op betere toepassing aan te dringen. De minister kon aan den heer Guyot niet toezeggen traktementsverhooging der leden van het militair gerechtshof en wil met de verdere regeling van de verhouding tusschen de hoofdcommissarissen en commissarissen van politie, door den heer/E. Mackay bespro ken, wachten totdat de gevolgen der jongste circulaire betreffende dit punt bekend zijn. Na eenige discussie werd de begrooting zonder stemming aangenomen. Maandag te halftvvee is het hoofdstuk bin nenlandsche zaken aan de orde. SCHIEDAM, 7 December 1895. Door de Pruisische staatsspoorwegen is den Nederiandsehen spoorwegmaatschappijen het voorstel gedaan om, in verband met het Kerstfeest, den geldigheidsduur der gewone retourbiljetten in rechtstreeksch verkeer met de Nedet'landsche spoorwegen en omgekeerd via Kleef/Emmerik, Nijmegen en Yenlo, af te geven op 23 dezer en volgende dagen, voor zoover de geldigheidsduur anders korter zoude zijn, te verlengen tot en met 2 Januari, in dier voege, dat de terugreis op laatstge noemden dag moet zijn aangevangen. Op den beschrijvingsbrief voor het congres van den nSocialistenbond", dat met de Kerst dagen te Leeuwarden gehouden zal worden, komen o. a. de volgende punten ter behan deling voor Zwolle. De Socialistenbond verklare zich in de eerste en eenige plaats te zijn een econo mische partij. Om alle misverstand te voorko men, doet de partij afstand van iedere bewe ging als partij, ten voordeele van welke kies recht-agitatie of van welke verkiezing voor eenig politiek lichaam ook. Centrale Baad. Het Congres geve een duide lijke vei klaring, wat de «nuttigheid" bij ver kiezingen bepaalt, voorkomend in de 3e alinea der motie, aangenomen op het laatst gehouden congies in Den Haag, luidende: «Overwegende dat het al of niet meedoen aan de verkiezingen- slechts een nuttigheidsvraag is". Enschede. Het Congres drage den Centralen Raad op, om in 1897 of 1898 een internationaal congres bijeen te roepen, waar alle arbeidsor ganisaties, van welke kleur of richting ook, toegang hebben. «Ook dat mag niet!" wierp Diiringhoffen op beslisten toon haar tegen, sGij ziet er nu al uit, alsof gij u overwerkt. Er moet ietE anders op worden gevonden. Uw vader heeft gezegd, dat ik voor deze mooie kamer veel te weinig buur betaalde, en nu ik mij goed bedacht heb, moet ik zeggen, dat hij gelijk heeft. Als ik op andere dingen eens wat bezuinigde Nu was de beurt aan Helene om te blozen. Met een gebaar van afkeuring viel zij hem in de rede. «Neemt vader nu al zulke middelen te baat 7" sprak zij met bevende stem. «Dan ziet hij zeker geen uitkomst meer, want het moet hem veel gekost hebben bij u met zulk eene boodschap aan te komen. Maar gij moogt dat niet als ernstig gemeend opvatten. Het zou slecht van hem zijn om u. juist u niet te besparen, terwijl hij het anderen wè! doet." «Maar ik wil niet gespaard worden. Ik wensch eenvoudig vrijheid te behouden om hier mijne chemische proeven te doen en wil er gaarne VOOr betalen ook «Neen, neen, neen!" viel zij hem bijna heftig in de rede. «Spreek er niet meer over, want gij beleedigt er mij mee. Ik weet te goed, dat gij zoo zuinig mogelijk leeft en toch hard werkt. Ik heb nooit de gelegenheid gehad er over te spreken en durfde het ook niet, maar nu moet ik u toch zeggen, datdat Zij had blijkbaar al baren moed bijeengeraapt, maar die liet haar toch weer in den steek, want op eens hield zij op en keek beschaamd voor zich. «Welnu, juffrouw Helene vroeg Düringhoffen op hartelijken toou. «Wat wildet gij mij zeggen Als gij iets tegen mij hebt, zeg het dan maar gerust. Wij zijn immers goede vrienden Hare donkere oogen blikten hem weder aan en daarin blonk iets vochtigs, dat hunne uitdruk king nog verhoogde. «Gij bezondigt u tegen u zelf, mijnheer Düring hoffen, wanneer gij deze levenswijze voortzet. Het is immers onmogelijk zonder eenige ontspan ning of verstrooiing gezond te blijven, tenminste als men bij aanhoudende inspanning slechter gevoed wordt dan een bedelaar." De jonge geleerde glimlachte. «Uwe zorg voor mij vereert u, juffrouw Helene, maar zij is, Goddank, overdreven. Ik ben sterk genoeg om een paar jaren van ontbering te doorstaan, ik ben er wel een weinig aan gewoon. Wanneer men van het leven zoo weinig vraagt als ik, dan kan men zich gemakkelijk in de omstandig heden schikken." «Toch vrees ik," meende het meisje, «dat gij eens tot uwe schade zult ervaren, men ook to weinig van het leven en te veel van zijne krachten vergen kan. De geest heeft zijne eischen, maar het lichaam ook." «Wat vat gij die zaak toch ernstig op, juf frouw Helene. Maar gij zelf, spant gij a ook te veel in bij uw arbeid?" «Misschien, dat ik uit ervaring spreek. Ik geloof evenwel, dat eene vrouw meer weer standsvermogen bezit dan de man en beter aan ontbering en inspanning het hoofd kan bieden." Hij wilde haar tegenspreken, maar werd daarin verhinderd doordat er gebeld werd. «Dat geldt u", zeide zijik moet naar bene den om de deur te openen." Düringhoffen hoorde een oogenblik later eene welluidende mannenstem en weldra trad bij hem een heer binnen, dien hij op het eerste gezicht niet herkende. Eerst toen deze hem een vertrouwelijk «goe den morgen, DüringhoffenKent gij mij niet meer?" had toegevoegd, herinnerde hij zich den bezoeker. «Artois!" riep hij verwonderd. «Ik kon mij onmogelijk voorstellen u voor mij te zien." «En toch was dit zoo onmogelijk niet. Denkt gij, dat ik mijne oude vrienden zoo spoedig ga vergeten Het scheen wel of van die oude vriendschap- niet zoo bijzonder veel in Düringhoffen's geheu gen was overgebleven, want ofschoon hij de hem toegestoken hand vriendschappelijk drukte, lag in zijne houding toch iets teruggetrokkens- Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6