Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemeiigdft Berichten» PER TELEGRAAF. Officieel. Den 9n December in de afdeeling Satnpang op het eiland Madura ondervond de arrestatie van een Santrie gewapend verzetde "Wedono werd gewond. De politie was onmachtig. Den lün December heeft de resident met een compagnie van Barissan een troep gewapenden van 150 man, na herhaalde aanma ning, na het vierde salvo uiteenge dreven. De troep gewapenden ver loor 29 dooden en 12 gewonden. De Santrie en zes zijner aanhangers werden gegrepen. De rust is hersteld. Land- en Tuinbouw. Onderwij s. Armenzorg. Rechtzaken. V sscherij. Kerknieuws. •was de reddingboot aan den voet van het duin gebracht en geloodst, msar door de hooge zeeën werd zij meermalen teruggeslagen en eenmaal zelfs op een steenen hoofd geworpen. Een der redders kwam tijdens het oploopen der zee bij het kenteren onder de boot, waar door hem een been werd gebroken, zoodat hij per draagbaar moest worden thuisgebracht. Ondanks den hevigen storm en de schrikke- lijke branding slaagde men er in de boot bij het vaartuig te brengen en de equipagp, be staande uit 7 koppen, te redden. Twee uur na ontvangst van het strandingsbericht waren de schipbreukelingen van het gestrande schip aan wal en reeds van droge kleeren voorzien. (De schipbreukelingen hebben zich dus niet, zooals wij in ons vorig bericht mededeelden, jn eigen boot gered.) Bij het overspringen van bet schip in de boot had een der schepelingen het ongeluk mis te springen, doch rappe handen uit de reddingboot brachten hem spoedig binnen boord. De uitstekende verlichting van het strand door hrillant- en petroleumfakkels bespoedigde volgens de S. R. Ct. deze goed geslaagde redding. Het gestrande vaartuig Argus is hoog op strand geslagen en zal de lading moeten lossen. Het vaartuig is nog heel, Achter Eierland (Texel) is een stuk mast aangespoeld met 4 lijken van verongelukte zeelieden. De mailboot Prins Hendrik van de tZee land" bad Zaterdag een zware reis en kwam twee en een half uur te laat te Queensborough aan. De gezagvoerder was door een zware zee getroffen en had zich nogal ernstig bezeerd. Bij Kadzand is een schip, de kustbewoners zeggen een brik, op zij geworpen en gezonken. Of er bemanning aan boord was of van welk rijk het schip is, is onbekend. De Oostenrijksche bark Zora, die op den Spijkerplaat aan den grond zit, is gebroken. Bij Amersfoort is Zaterdag de groote Slaagsche dijk doorgebroken, onmiddellijk bij het stoomgemaal aan de Zeldertsche Wetering. Het water vernielde het woonhuis van den machinist, dat vlak voor de doorbraak stond. Ook een gedeelte van het machinegebouw werd weggeslagen en de stoomketel werd een 20 a 30 meter het land in gevoerd. De machinist had het gevaar zien naderen en heeft zich met vrouw en beide kinderen tijdig kunnen redden. Inboedel en wat verder in huis was ging verloren. Te Groningen is sedert Zaterdagnacht 4 uur spoorloos verdwenen de agent van politie A. van Vliet. Of misdaad dan ongeluk de oorzaak is, weet men niet. Velen denken aan woord. Bij het dreggen vond men zijn bonten muts. Het onderzoek wordt voortgezet. Van Vliet heeft eene vrouw en 3 kinderen, was als nachtagent 7 jaar met lof werkzaam en schilder van beroep. Als een gevolg van het spoorloos verdwij nen van den agent van politie A, van Vliet, te Groningen, zijn de wachtmeester der brigade-marechaussees en een inspecteur van politie van Groningen naar Hoogezand ver trokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de scheepsjagers van Hoogezand en Martenshoek, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Groningen zijn geweest. Reeds zijn twee personen, die voor eenigen tijd met Van Vliet in minder aangename aanraking kwamen, verhoord. Zjj en meer anderen konden hun alibi bewijzen. Velen gelooven, dat de man op geweld dadige wijze te water is geraakt, vooral ook nu uit het Winschoterdiep een haak van zijn uniformjas is gevonden. Een reepje stof van de jas zat aan den haak, zoodat men meent, dat deze met geweld is afgerukt geworden. Van Vliet behoorde tot de beste nachtagenten. Ook wordt het wenseheltjk geacht in de buurt waar hij surveilleerde, voortaan de posten door twee personen te doen bezetten. Bij een brand te Katwoude, tengevolge van het inslaan van den bliksem, kregen de vader, de molenaar Kelderman, en een 11-jarig dochtertje hevige brand wonden. Thans is het kind ten huize van haar grootvader te Edam overleden. Be vader ligt nog te bed, met hevige wonden. Een ander kind ligt mede doodziek. Bij de redding uit het brandende perceel hebben zich zeer onderscheiden de kapitein en luite nant van het sLeger des Heils" uit Edam. De luitenant heeft nog brandwonden in het gelaat. Later hebben zij ook liet zoo deerlijk gebrande meisje helpen verzorgen. 's-Gravenhage. Gisteren hield het col lege van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland met den ingenieur en secretaris eene inspectie over de verdedigingswerken te Seheveningen en ter opneming der storm schade langs de kust van Delfland. Men ver neemt dat de steenen glooiing en bnzaltmuur zich uitstekend hebben gehouden, alsmede de drie nieuwaarigelegde hoofden. Het col lege zette zijnen inspectietocht van Seheve ningen langs de kust voort in de richting van 's-Gravenzande. Amsterdam. Bij de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een lid der Prov. Staten werden 4921 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer G. A. Loefï (lib.) met 2577 stemmen. De heer P. A. L. van Ogtrop (ultratn.) ver kreeg 2344 stemmen. In Eigen Haard vindt nien het portret van prof. C. A. J. A. Oudemans met een artikel van den heer W. F. R. Suringar, en het begiri van een studie van dr. H, C. Rogge over «Mejonk- vrouw van Oranje", met reproductie van haar portret in het weeshuis te Buren. De tentoonstelling van schilderijen en aqua rellen van Jacob Maris, in «Pulchri Studio" te 's-Gravenhage, wordt Zondag 15 dezer gesloten. De vermaarde Duitsche schilder Prof. Menzel heeft Zondag zijn SOsten verjaardag gevierd. De keizer zond hem roet den heer Lucanus een eigenhandigen brief, waarin Z. M. hem ge- lukwenschte en hem tevens zijn benoeming tot Geheimraad, met don titel Excellentie, berichtte. "Voorts zond Z. M. als geschenk zijn borstbeeld, levensgroot. Van alle zijden ontving de feestvierende kun stenaar eerbewijzen, gelukwenscben en geschen ken. Verscheidene steden benoemden Menze! tot eereburger en vele genootschappen tot eerelid. De keizer van Oostenrijk zond den jubilaris de Orde voor Kunsten en Wetenschappen. Ter gelegenheid van Carlyle's gedenkdag den 1 ÜÓsten verjaardag van zijne geboorte heeft men het huis, dat de beroemde schrijver te Shelsea bewoonde, in een museum herschapen, waarin allerlei voorwerpen, die aan hem herin neren, zijn bijeengebracht. De keizer van Dmtsch- land had bloemen gezonden, als eene hulde aan den schrijver van «Frederik den Groote". Ook te Eccielesham in Schotland, waar Carlyle werd geboren, heeft men den gedenkdag gevierd. Den twaalfden Januari zal door heel Zwitser land de honderdvijftigste geboortedag van den grooten paedagoog Pestalozzi worden gevierd. De mannen van het onderwijs hebben zich in alle grootere gemeenten vereenigd om plechtige bijeenkomsten te organiseeren, waarin rede voeringen zullen worden gehouden over dezen beroemden Zwitser. Op haast alle scholen van den Bond worden feesten voorbereid. Van een gedenkschrift, druk geïllustreerd, zullen 200,000 exemplaren onder de leerlingen worden verspreid. Te Muhlhausen zijn tengevolge van overstroo- mingen, die 100.000 mark schade aanrichtten, vijfhonderd menschen zonder werk. Op de Italiaansche kusten gingen bij de jongste stormen twintig schepen verloren een groot aantal personen kwam daarbij om. Twee olifanten die met het stoomschip Persia van Hamburg naar New-York werden vervoerd, zijn onderweg losgebroken en aan het vechten gegaan. Het was een vreeselijke strijd. De logge die ren verbrij/elden alle' waarmee zij in aanraking kwamen. Zij vielen telkens woedend op elkander aan. Het schip belde soms op zij onder het gewicht van de vechtende kolossen, die elkaar met de slagtanden hevige wonden toebrachten. Het dek stroomde van bloed. Twee uren duurde de kampstrijd en de pas sagiers verkeerden al dien tijd in grooten angst. Eindelijk echter gelukte bet, met behulp van gloeiende ijzeren staven, de vechtende dieren te scheiden en weder in hunne hokken op te sluiten. 's-GRAVEVIIAGE, 11 December. Tweede Kamer. Op de begrooting van bin- nenlamLclie zaken is een nieuwe post tot bevordering der veefokkerij voor memorie uitgetrokken, na verwerping van het amen- dement-Ferf e.s. om daarvoor dadelijk f10,000 uit te trekkenvoorts is goedgekeurd de post voor de vestiging van een leerstoel voor onder wijs in archeologie aan de universiteit te Leiden. In Pruisen maakt men zich zeer bezorgd over het toenemen van mond- en klauwzeer onder het vee. In den omtrek van Keulen, Elberfeld, Dort mund, Hamburg en Maagdenburg is nu de ziekte uitgehroken. Er worden zooveel mogelijk voorzorgsmaat regelen genomen. Dat er in Belgié groot gebrek is aan slachtvee, blijkt hieruit, dat alleen op Maandag Jarigs het grensstation Rozendaal niet minder dan 324 stuks vet vee uit Nederland naar verschillende plaatsen in Belgié zijn verzonden. Het vee was enkel bestemd voor de slacht huizen en vertegenwoordigde een waarde van f40,000. Op 1 Juli j.l. ontbraken op de openbare scholen 439 onderwijzers aan het bij de wet gevorderd aantal. Voer de werkverschaffing te Arasterdam is tot beden circa f10,000 ingekomen. In de gisteren gehouden zitting der arrond,- rechtbank te Rotterdam stonden terecht W. G., zeevisscher te Seheveningen, tegen wien verstek werd verleend, werd daarna ten laste gelegd den 19n October j.l. te Schiedam in beschonken toestand verzet tegen de politie te hebben gepleegd. Op gemelden datum kwam hij met den trein van Maassluis te Schiedam aan met een groet aantal andere zeevisschers. Nauwelijks stond de trein stil, of de visschers sprongen er uit en een groot tumult, veroorzaakt door vechten en schreeuwen, ontstond daarop. De stationschef achtte het noodzakelijk, beklaagde die de bel hamel was, van bet perron te doen verwijderen. Tegen den poiitie-agent, die op verzoek van den stationschef den man, die intusscben gekalmeerd was, van het perron wilde verwijderen, verzette beklaagde zich hevig-, noch de stationschef noch de politie-agent konden echter vei klaren, dat de man bepaald dronken was. Toch meende het O. M. dat de stationschef volkomen in ztjn recht was. den beklaagde van het pet ron te doen ver wijderen, daar hij rumoer maakte en onderden invloed van sterken drank was. Eisch 8 dagen gevangenisstraf. Vervolgens werden achtereenvolgens behan deld de zaken tegen J. v. D, veedrijver te Schiedam, M. V. en P. v. L spoelingvanrder* te Overvhie, en P, .1. v. d. S., koperslageren ha- ringvisscher te Schiedam, alien wegens verzet tegen de politie te Schiedam. Alleen de ln bekt. was verschenen. Hij wist zich van het gebeurde niets te herinneren. Het O. M. vorderde tegen dezen bekl., die bijna voortdurend dronken is, 1 maand gevaogenisslraf. Verder werd gevorderd voor no. 2 tien dagen, rro. 3 tien dagen en nu. 4 drie weken. Oitspraak over 8 dagen. De arr.-recht bank te Rotterdam beeft in de zaak J. F. de Booij contra P. van der Graaf, firma Van der Graaf Co.. den godaagde vrij gesproken en pischer (J, F du Booij) in de kosten van bet geding teri bedrage van f 177.31, ver oordeeld. In het weekblad Handelsbelangen, uitgegeven door de fiitna Van der Giaaf Co, waarin de opmerkzaamheid van den handel o. a. wordt gevestigd op onkredietwaardige firma's en per sonen, was in hpt no. van den 21 n September 1894, 4e jaargang, onder de rubriek .Mede- deelingen" en het opschrift «Een nieuw Con- suitatiekantoor", vernield, dat te Amsterdam, Overtoom No. 28, een bureau voor consultatie, inning van gelden, enz was opgericht door do heeren mr. P. Kok en J. F. de Booij. Volgde een biograplrie der firmanten, en van den eWclrer De Booij werd onder andere vermeld, dat hij, een gewezen raadslid te Bre ia, tweemaal ge failleerd en eenmaal wegens valseheid in ge schriften veroordeeld was. De heer J. F. de Booij achtte zich daardoor in zijn eer en goeden naam aangerand en eischte de veroordeeling der firma Van der Graaf Co. tot f 10,000 schadevergoeding. B j de behandeling der zaak verklaarde eisclier bovendien door tiet geïncrimineerde artikel te zijn belasterd, daar bij niet wegens valscbheid in geschriften, doch valschbeid in geschrift was veroordeeld. De rechtbank overwoog, dat erscber niet in zijn eer en goeden riaam was aangerand hoogstens was bij benadeeld. Het geïncrimineerde artikel toch verried noch door vorm, noch door den schrijf trant, de bedoeling tot beleedigen, daar- de daarin geimputeerda feilen daadzaken waren, waaraan slechts met de bedoeling om den handel van dienst te zijn ruchtbaarheid was gegeven, zoodat het artikel in kwestie geenszins kon worden be schouwd als smaadschrift. Op deze gronden ont zegde de rechtbank derr eisch des aanklagers. SCHIEDAM. Gisteren arriveerden van de haringvisscheiij de Scheveningsche bommen Eben-Haézer S. C. II. 121, schipper IC. Buis, en Vriendschap en Oefening S C. 14, schip per S. Visser, beide ledig, en de Vijf Gebroeders S. C. II. 61, schipper A. L. Rog, met 100 kantjes haring. KRALINGSCUE VEER, Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 10 winter- zalmen, die f2.20 tot 2.80 per "i/a kilo opbrachten. Ned.-lIerT. Kerk. Beroepen: te Wapserveen (toez.) de heer P. H. Kapteijn, cand. te Lekkum. Bedankt: voor Borsele door den heer C. van der Hoeven, cand. te Rotterdam voor Makkum door ds. I). Heimens Visser, te Wapen- velde. Onder vele blijken van hoogachting en waar deering vierde ds. M. A. Perk, Waalsch predikant te Amsterdam, Maandag j.l. zijn veertigjarig leeraarsambt. Evang.-Lntli. Kerk. Beroepen: te Monnikendam ds. J. H. Grottendieck H.F.Wz. te Zieriksee, Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Boskoop door ds. O. D. Eerdmans, te Ierseke.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3