I J A". 1895. Vrijdag 20 December. N°. 8944. BEKENDMAKING. egenenveertigste Jaargang. Builenlandsclic Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODE. 1 Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f -1.83. - 2.50. - 0.10. BBBÜAC: BOTBR8<?B.iAT ff O. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 staats- flu,: no. -255) betreffende ondei stand (onder steuning) aan mindere geemployeeiden, vaste weik- lïeden ai) bedienden, op daggeld werkzaam bij inlich tingen van 's iijks zeemacht en op 's> rijks weikvaar- tnigen, met vallende m de termen van art. 2 der wet ran 24 Juni 1834 staatsblad no. 92); Gelet op art. G van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 (staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der gemeente verkujgbanr zullen zijn. Schiedam, 19 December 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ENGELAND. Gelijktijdig met Cleveland's boodschap aan het Congres over de Yenezuelaansche kwestie heeft het Engelsche ministerie van buiten- landsehe zakc.tr tie ter zake dienende ambte lijke stukken aan de voornaamste dagbladen gezonden; hiemit blijkt wat voor het groot ste deel reeds bekend is, tevens dat lord Salisbuiy even beslist de toepassing der Mon- roe-leer afwijst als bet denkbeeld om de Yenezuelaansche gi enskwestie te onderwerpen aan een algemeen scheidsgerecht. De Lomlensche ochtenbladen van gisteren zijn eenstemmig in de verklaring, dat Cleve lands eisehen beti ellende Venezuela onge rijmd zijn en zonder twijfel moeten uitgelegd worden tot zekere hoogte als een verkiezings- nianoeuvie. De Times zegt, dat de Monroe leer nooit erkend is als een internationale wet, en dat, indien de Amerikaansche re geering den koers neemt die door Cleveland is aanbevolen, het Engelands plicht zal wezen •om zijn keizerlijke belangen en rechten te beschermen. Wat den toon der Engelsche dagbladen aangaat, kan medegedeeld worden, dat de meeste hunner Clevelands boodschap ernstig upvatten en waardig noemen, hoewel enkele twijfelen of de president der unie volkomen meent wat hij beweert en niet een handigen zet heeft willen doen met verkiezingsbedoe lingen. De Times erkent den ernst van het uogerblik in de verhouding met Noord- Amerika, doch meent dat Engeland de nieuwerwetsche pretensies der Vereenigde Staten ten stelligste moet afwijzenEngeland kan de bevoegdheid eener Amerikaansche commissie, die het grensgeschil zal hebben te behandelen, niet erkennen. Het blad geeft den raad dat de Britsche regeering zelf een nieuwe grenslijn in Venezuela zal vaststellen Amerika moge dan doen of laten wat het verkiest. De Standard noemt den inhoud van Clevelands boodschap verbazingwekkend, haar eisehen eenvoudig belachelijk. De Daily News houdt 'ter voor, dat de behandeling door een internationaal scheidsgerecht spoedig in komediespel ontaarden zal wanneer het de bedoeling is om aan onzinnige verb .igens, zooals hier, tegemoet te komen. Het genoemde blad noch de Daily Chronicle gelooven even wel aan een onmiddellijk dreigend gevaar van oorlog tusschen de beide broedetvolken. Uit de artikelen der avondbladen spreekt deze zelfde geest. De Daily Chronicle verneemt dat te Belfast gebrek begint te heerschen onder de werk lieden der machinefabrieken, wegens' h et aanhouden der werkstaking. De Doric, van de White Star Line, die te Belfast nieuwe machines en ketels zou innemen, cal daar van nu te Liverpool voorzien worden. De bladen deelen thans als een feit mede dat, blijkens een met de Biitsclie regeering gesloten verdrag, de inlandsche staten Perak, Selanger, Neari Sembilan en Pahang op het sclnei eiland Malakka een bond zullen vormen, onder oppergezag van een door de Bntsche fogepriug benoemd resident-generaal. De ver bonden staten zullen elkaar in geval van nood met geld en manschappen ter zijde staan, hunne spoorwegen en (elegiaaflijnen aa - sluiten en daardoor een machtigen steun vormen voor Engeland, wanneer het in die buurt in moeilijkheden mocht geraken. Nu de machinemakers te Belfast en te Glas gow geweigerd hebben de voorstellen der patroons aan te nemen, vreest men dat de werkstaking zich tot andere vakken zal uit- bi eiden. Volgens berichten uit Cape-Coa«t-Castle is de expeditie tegen Ashanti reeds op ei nstige moeilijkheden gestuit, welke aantoonen dat het legerbestuur zich al te goedgeloovig heeft verlaten op de beloften der inlanders. De dragers der expeditie, die naar Prusliu waren gezonden, zijn met medeneming van het materiaal, bestemd voor den bouw eener brug over de Prah, gedeserteerd. Ook de koning van Coomassie, die nog wei boodschappers met geschenken naar de Goudkust had ge zonden ten blijke van zijn goede gezindheid, schijnt tegeu de Engelsclien te zullen vechten. Reeds heeft hij een stam ten zuiden van Coomassie, die weigerde hem hulp te ver- leenen, aangevallen en eene groote slachting onder dien stam aangericht. Waarschijnlijk zal men dan nu ook wel wat voorzichtiger zijn met de inwilliging van het verzoek van inlandsche hoofden, om hun wapenen te verschaffen, teneinde zich bij de expeditie te kunnen aansluiten. BELGIE. Maandag zijn de nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd en de schepenen gekozen. Hier eri daar was onrust daarvan het gevolg. Te Brussel opende buigemeester Buis de vergadering met de mededeeling dat hij des morgens den eed als burgemeester had afge legd in handen van den gouverneur van Biabant. Na de verkiezing van vijf liberale schepenen, diende de socialist Furnémont een voorstel in tot afschaffing van den eed van trouw aan den koning. Te Antwerpen, waar door den burgemeester alle betoogingen op straat waren verboden, gii.g het zeer rumoerig toe in de raadzaal. Het binnentreden van den burgemeester Van Rijswijck en de liberale raadsleden wei d met gejuich, dat van de clericale leden met tee kenen van afkeer begroet. Bij de eedsaflegging maakte de heer Coremans een aanmerking op de Vlaamsche formule van den eed, waar aan de burgemeester te gemoet kwam. Deze wilde geen discussie toelaten en toen het clericale raadslid opnieuw het woord wilde nemen, gedroeg het publiek zich zoo ongepast, dat de zitting geschorst en de zaal ontruimd moest worden. Na de hervatting der zitting werd de eedsaflegging voortgezet. Eindelijk werden vijf liberale schepenen verkozen. Bij het verlaten van het raadhuis werd de hjer Coremans achtervolgd door een joelende menigte, waartegen slechts een sterke politie macht hem kon beschermen. Te Schaerbeek werden twee liberalen, een radicaal en een socialist tot schepenen geko zen. Een voorstel van een der raadsleden om aan de regeering te kennen te geven, dat de gemeenteraad gaarne een zekeren liberaal tot burgemeester benoemd zou zien, werd onder voortdurende onderbreking van het publiek bestreden door de clericalen. Te Namen zijn vier clericale schepenen ge kozen. De liberalen stemden daar aiet mee. De socialistische partij heeft begrepen, dat zij door de joogste gemeenteverkiezingen op gemeentegebied nu kan bandelen, terwijl zij op het parlementaire nog lang veroordeeld is hare kracht in woorden te verspillen. Zij zal een Algemeenen Bond der socialistische ge meenten en gemeenteraden in het leven roe pen, die niet alleen gemeentebecluursvragen in socialistischen zin zal oplossen, maar vooral een politieke rol zal spelen en den strijd met de centrale staatsregeering zal aan binden. De gemeenten waarin zij baas is, zullen nu het proefveld van het gemeente- collectivismus worden. Men zpgt wel dat de regeeiing in die gemeenten geen sociaal democraat tot burgemeester zal benoemen, maar het is de vraag of zij dit zal kunnen volhouden. Volgens de Soir zou zij bij die benoeming elk geval afzonderlijk nazien, en, waar bet niet anders kan, een socialist be noemen. Zoo daar onmogelijke toestanden uit voortkwamen, zou er eene verandering in de gemeentewet moeten voorbereid worden, f K 1 S It U L Lamarzelie trachtte gisteren in den Senaat zijn aangekondigde interpellatie te houden over de inhechtenisneming van Dupas. Maar de minister van justitie weigerde deze zaak, die eerst sedert twee dagen door den rechter van instructie behandeld wordt, te bespreken, en de interpellatie werd een maand uitgesteld. Men begint een nieuwe veldtocht tegen de belasting op de congregaties. Het heet dat de aartsbisschoppen van Reims, Lyon en Parijs er aan deelnemen. De Eclair wit daartegen de documenten van het Vaticaan publiceeren, waaruit zou blijken, dat de paus die beweging als monar chistisch beschouwt. Volgens de socialitische Petite Bépublique is de minister van oorlog, Cavaignac, voor nemens in 1896 het aantal regimenten infan terie aan de oostelijke grens te versterken. In den Parijscben gemeenteraad is de pre fect der Seine geïnterpelleerd over het ver lof, verleend aan den gemeente-ambtenaar Lefèvre, die volgens de beweringen uit naam van de Fransche regeering met Arton onder handeld zou hebben. De prefect der Seine antwoordde dat liet verlof gevraagd was wegens familie-omstandigheden, en erkende, dat de beweegreden voor het verlof ver keerd was opgegeven en de ambtenaar daar voor een berisping verdient. Er zijn politiebeambten naar Weenen ver trokken om daar een nieuw onderzoek in de zaak-Arton in te stellen. De gerechtelijke instructie, welke Ribot ge vraagd heeft, om te onderzoeken of Arton door een ambtenaar verwittigd is van de tegen hem ingestelde vervolging, is opgedragen aan den reehter-comrnissaris Espinas, Deze is be gonnen met huiszoekingen te doen houden bij een oud-bankier en bij den oud-afgevaar digde Laguerre, echter zonder veel resultaat. De gemeenteraad van Grenoble heeft een motie van protest tegen het legerbestuur aan genomen. dat geweigerd heeft het comrnande- ment van het 14de legerkorps m die siad te vestigen. D U IT S O KL AND. Aangaande het bezoek des keizers aan vorst Bismarck deelt de llamb. Corresp. mede, dat dit leeds Zondag te voren was aangekondigd. Na het diner, dat in besloten kring plaats had, bleef de keizer geruimen tijd met den oud-kanselier samen. Wat omtrent hun onder houd wordt medegedeeld, berust dus geheel op gissingen; liet meest waarschijnlijk is dat de keizer den vorst heeft geraadpleegd over de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan des rijks op 18 Januari a.s, en hem nog eens persoonlijk heeft verzocht daarbij tegenwoor dig te zijn, zoodat Von Bismarck dat zeker, wanneer maar eenigszins mogelijk, doen zal, Le regeering heeft liare toestemming ver leend tot bijzetting van het lijk van den te Rome overleden kardinaal Meichers, bekend uit den KuRurkampf, in den dom te Keulen. Aan de Toss. Ztg. wordt gemeld, dat bij den Beierschen Landdag een wetsontwerp zal

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1