^A°. 189ï Zondag 22 en Maandag 23 December. IN0. 8946. Eerste Blad. ISTegenenveertigste Jaargang. Bïnneiilandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. IIIIIIill iBOSNEMENTSPnus, per kwartaal franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCBB A I' BOTJSI19TRAAT SO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 21 December 1895. Juist met de nadering der heerlijke Kerst dagen, wanneer gewoonlijk aan het schetteren in de parlementen het zwijgen is opgelegd, wanneer tenminste voor weinige dagen de landvrede onder de kinderen der menschen pleegt te heerschen, juist in deze dagen zijn uit Nuotd-Amerika verontrustende berichten gekomen, die niet meer of niet minder dan een bedreiging van de Noordameiikaansche republiek der Yereeuigde Staten tegen het koninkrijk Gioot-Brittannië en Ierland in houden. We behoeven nu nog welnietdirectvooreen oorlog te vreezen tusschen twee volken, die sedeitden onafhankelijkheidskrijg in de vorige eeuw steeds in vrede hebben geleefd, maar president Cleveland heeft onveiwachts tegen Engeland een toon aangenomen, die, met welke «oren ook gehoord, ten slotte veel van een be dreiging heeft. Een bedreiging trouwens, die in Engeland nu juist de Kerstvreugde niet zal bederven, de pudding er niet minder dan ge woonlijk zal doen smaken. Moest het zijn, de Engelsche zeemacht zou die der Vereenigde Staten gerust onder de oogen durven en kun nen zien. Maar 'tis te hopen, dat het zwaard in de scheede zal blijven, en dat twee natiën, door tal van banden vereenigd,om een kwestie, voor zooverre we kunnen nagaan niet van buitengewoon groote beteekenis, elkander niet te lijf zullen gaan. Wat is de zaak, die opeens zooveel be- Toering heeft veroorzaakt, zooveel fondsen in waarde heeft doen dalen, in weinige uren dei halve zooveel verlies aan velen heeft be rokkend? Ze is deze: Op de noordkust van Zuid-Atnerika ligt de staat Venezuela, een republiek, die onophoudelijk presidenten ver jaagt en andere presidenten kiest, een lastige buur voor omwonenden. Nu hebben Neder land en Engeland in de onmiddellijke nabij heid van die lastige republiek bezittingen. Engeland kreeg zijn portie in 1814 van Ne derland en gaf er den naam van Biitsch Guyana aan. Nu was in dien tijd reeds de grenslijn tusschen dat "landen Venezuela niet juist afgebakend, en dat is ze nog niet, of schoon Engeland er reeds lang een schijnt gevonden te hebben, zóo een, binnen welks omtrek goud gevonden wordt. Wel, zeiden de Engelschen, toen de Hollanders bezitters van dien grond waren, zijn ze reeds de rivier de Essequebo overgestoken, de grens, die Venezuela wil, wij deden hetzelfde, en wij meenen die gevonden te hebben, daar en daar.Maar neen, zeggen die van Vene zuela, en ziedaar de oude twist tusschen de graven van Holland en de bisschoppen van Utrecht in de negentiende eeuw hernieuwd. Hoe die kwestie uit te maken Er werd een scheidsgerecht voorgesteld. Men herinnert zich het geschil tusschen Nederland en Frank rijk over een zelfde zaak, waarbij de keizer van Rusland als scheidsrechter te onzen voor- deele uitspraak deed. Engeland bedankte voor zoo iets, en niet zonder redende president van de republiek Venezuela richtte zijn beklag tot de regeering der Vereenigde Staten, en de president van dit machtige lichaam verheft zijn stem en spreekt als volgt: »Ik betreur het, dat Enge land heeft geweigerd het geschil met Vene zuela door een scheidsgerecht te doen uit maken. Dit mag echter voor de Vereenigde Staten geen reden zijn het hierbij te laten. Het is voor ons een gebiedende plicht tot oplossing van het geschil mede te werken, door de ware grens van Venezuela en Britsch Guyana te bepalen." Let wel, de Vereenigde Staten willen dus ongevraagd als scheids rechter in dit geschil optreden De president stelt dus aan de wetgevende macht der Vereenigde Staten voor een commissie te be noemen. Die commissie zal geld kosten en daarvoor vraagt de president een krediet. Wanneer die commissie rapport zal hebbes uitgebracht, moet dit rapport dienen tot uit gangspunt voor de beslissing der Vereenigde Staten. »lk duld niet, gaat president Cleve land voort, dat Engeland zich landen toe eigent, waarop het geen recht heeft, daar dat van de zijde van het Britsche rijk opzettelijk machtsoverschrijding zou wezen. Ik zie, zoo eindigt president Cleveland, volkomen de ge volgen in, die uit het optreden der Vereenigde Staten kunnen voortvloeien. En in Amerika juicht men den president toe, niet het minst de daar gevestigde Ieren, die het Britsche rijk haten met een volkomen haat. Dat is nu de kwestie: sWil broeder John dat is Engeland geen scheids rechter, dan zal broeder Jonathandat zijn de Vereenigde Staten er een benoemen, en wee, wie zich aan diens uitspraak niet onder werpt! Onwillekeurig denkt men hier aan een naam en aan een stelsel, die in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika hoog in eere worden gehouden. De naam is die van James Monroe, het stelsel is diens leer. Van 1817 25 was deze president van de Vereenigde Staten. In zijn tijd had Europa het twijfelachtig voorrecht, dat zijn vorsten de beginselen van het zoogenoemd Heilig Verbondbe ginselen van teruggang op e'k teriein, hoog hielden. Den 2den December 1823 ver scheen van hem de beroemde boodschap, waarin hij vei kondigde, dat elke poging in den geest van het Heilig Verbond aaDge- wend, om in Amerikaansehe koloniën toege past te worden, gevaarlijk voor den vrede en de vrijheid van de Vereenigde Staten moest geacht worden. Amerika moest zich verder niet met de zaken van Europa inlaten, maar evenmin moest Amerika inmenging van Europa met Amerikaansehe aangelegenheden dulden. Geen stelsel is met meer instemming ont vangen dan dit beroemde stelsel van Monroe, waaraan, al is het reeds 72 jaar oud, en al had het zeker geen betrekking op sommige hedendaag^ehe toestanden, de echte Ameri kaan met hand en tand blijft vasthouden. Soms tijdelijk op den achtergrond gedrongen, treedt het by voorkomende gelegenheden in al zjjn kracht op. Het wordt levendig, als men op Cuba, ook Amerikaanschen grond de Spaansche regeering moede wordt, en wie weet, wat het daar nog zal uitwerkenhet verliest Canada en andere Britsche bezittingen niet uit het oog, al kan het daar weinig uitrichten, omdat deze koloniën bijna volkomen zelfre geling hebben; maar eene gelegenheid, als thans in Venezuela, waar het Spaansche ele ment sterk vertegenwoordigd is, is te welkom om Monioe's beroemd sAmerika voor deAme- rikanen"nietia hethelderste lichtte vooischyn te doen treden. Daarom staat Engeland op dit oogenblik voor een moeilijke kwestie. Het argument, dat president Cleveland op aftreden staat, en de gansche geschiedenis dus een veikiezingsreclame is, zooals Engel sche bladen trachten te betoogen, houdt geen steek. Hier staat meer op het spel, dat mis schien weldra zal beslist worden. SCHIEDAM, 21 December 1895. "Wie een bezoek brengt aan het Weeshuis der Hervormden, zal aanstonds de belangrijke vei beteringen bemerken, welke dat gesticht in den laatsten tijd heeft ondergaan. Reeds aan de stiaatzijde wordt de aandacht getiok- ken door het in 't middengedeelte vervangen der vroegere nissen door hooge en breede vensters, welke dienen tot vei lichting der woonvertiekken van den binneriregent en regentes, wat het uitwendige een veel beter aanzien geeft. Dit is echter zeer onbeduidend bij de veranderingen, die inwendig hebben plaats gehad, welke even zoovele verbeterin gen kunnen genoemd worden en waardoor de gebreken, die voornamelijk de bouworde van het gesticht beti effen, zijn weggenomen. Tot die gebreken behoorde in de eerste plaats het groote ongerief, dat de localiteit, dienende tot verblijf van vader en moeder, zich be vond aan het uiteinde van den linker zijvleugel, zoodat zij, om in de lokalen der weezen te komen, de binnenplaats moesten overgaan, omdat deze niet anders te bereiken waren. Nu zijn door de verplaatsing van de lokalen voor binnenregent en regentes naar liet middengedeelte van het gebouw en eenige andere wijzigingen in de bouworde alle lokalen binnendoor bereikbaar, wat ook zeer bevorderlijk is voor het gere geld toezicht op de verpleegdenterwijl de meeste lokalen voorzien zijn van elec- trische schellen. Door de inrichting van eene tot dusver ontbrekende linnen- en strijk- kamer alsmede van een ruime provisiekamer is aan een groote huishoudelijke behoefte voldaan, terwijl de geheel nieuwe inrichting der keuken, welke van stoomwerktuigen ge leverd door de firma Ingelse Co. is voor zien, eveneens een groote verbetering is te noemen. Voor de veiligheid der verpleegden is gezorgd door het aanbrengen van brand ladders. Op het gebouw is weder een toientje geplaatst, waarin een uurwerk zal worden aan gebracht. Het plan dezer veibouwing werd ontwor pen door den bekwamen architect, den heer W. A. Hoek, en onder diens leiding uitge voerd door de heeren J. Pinster en M. Bok horst alhier. Aan regenten en regentessen mag een woord van lof voor hunne goede zorgen in het belang der weezenverpleging niet onthouden worden. Van de firma Wenk Sc Birkhoff ontvan gen we een boekwerk, waarop we gaarne de aandacht vestigen. Het is getiteldïTwee Verbalen door Oom Willem". Wat de inhoud van het eerste is, blijkt niet duidelijk; wei hebben de afzonderlijke hoofdstukken titels. Het tweede is getiteld: »De levensgeschiedenis van Jan van Olm". Sterk gekruide spijs wordt ons gelukkig in dit werkje niet voor gezet maar onbevangen harten, onbedorven zielen zullen er zich mede kannen bezighou den en er zich in verlustigen. Als feestge schenk voor jongelieden is het zeer aan te bevelen. De firma Wenk Birkhoff zorgde voor een nette uitvoering. Gisteravond te ongeveer halfnegen is ten huize van den heer J. B. M, Coebergh, apothe ker alhier, op een zoldertje boven de keuken brand ontstaan, doordien het dienstmeisje uit een kist eenig houtwol wilde halen dat in aanraking kwam met de brandende kaars, die zij bij zich had. De kist met houtwol is geheel verbrand, doch door spoedige hulp van de politie en eenige burgeis, die met behulp der waterlei ding den brand bluschten, is erger voor komen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 27 December, des namiddags tel1/» uur. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 20 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 322,800 pikols.(Stct.) De driedaagsche retourkaarten in verkeer

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1