1 Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Heoli tza ken. Kerknieuws. SI e d e I i j k Nieuws. Marktberichten. \1 isshl i(o e r h o ii. 'ïoo Prijzen van Coupons. Door den substituut-officier ran justitie ar. H. J. K. Dijckmeester rverd aan onzen berichtgever hedennamiddag medegedeeld, dat bet bericht omtrent de bekentenis van den man uit Schoonhoven, als waarheid mede gedeeld door een alhier verschijnend blad, niet juist is. (2V. B. Ct.) De burgemeester van Schoonhoven ver leende ais hulpofficier van justitie tegen dezen persoon een voorloopig bevel tot aan houding, geldig voor 6 dagen, nadat hem de bekentenis van den beschonken man ter kennis was gekomen. Het op vrije voeten stellen van dezen zal, nadat men hem voor alle zekerheid nogmaals gehoord en met den verdachte Van Berkel geconfronteerd zal hebben, vermoedelijk weldra volgen. Den 12n dezer is in het ziekenhuis te Rotterdam opgenomen de" 30-jarige Willem Frederik Hoenderop, koopman in schilderijen, wonende aan de Vlietkade no. 190a, die ge tracht had zich den hals af te snijden. Hel is gebleken dat Hoenderop een boe zemvriend van Willem van Berkel was en zeer veel en vertrouwelijk met hem omging. De toestand van Hoenderop is van dien aard dat geheel herstel tegemoet kan worden gezien de verpleging kan echter nog wel eenige weken duren. Hij zal, zoodra men dit geraden acht, gehoord worden, omdat de mo gelijkheid bestaat, dat men van hem bijzon derheden omtrent "Van Berkel verneemt uit de dagen, toen de moord plaats had. Omtrent de sloep Charlotte Louiseschip per Poldervaart, van de reederij der firma Du Ry van Beest Holle Van Wingerden te Vlaardmgen. kan nog gemeld worden, dat die sloep thans 4 weken uit is, wat natuurlijk voor een sehelvischvaarder veel te lang is. Daarbij is het ook bekend, dat het schip juist vóór de jongste stormen gezien is, afkomende van de visscherij, dus huiswaarts zeilende. Voor het vermoeden.dat de sloep met man en muis is vergaan bestaat dus wel grond. De geheele bemanning, bestaande uit 13 mannen in de kracht van hun leven, behoorde thuis te Zwartewaal. Thans wordt weder vermist de Middel- harnissche vischsloep Zeemanshoop M.D. 18, schipper Willem Viskil. Deze sloep heeft reeds 21 dagen reis, was dus met de zware stormen in zeeer is geen taal of leeken meer van vernomen. Men vermoedt dus dat ze met haar 13 opvarenden is vergaan. Voor de werkverschaffing te Amsterdam is tot heden ontvangen ruim f14.700. Te Groningen is Zaterdagmiddag het lijk van den poütie-ngent Van Vliet, die sedert 8 dezer vermist werd, bij toeval in de Ooster haven gevonden door twee arbeiders, Kroder en Hollander genaamd, die in genoemde haven op een praam bezig waren te baggeren. De signaalfluit hing op de jas van Van Vliet, waaruit wordt opgemaakt dat h'y om assisten tie gefloten heeft. De handschoenen waren nog aan de handen en de sabel in de schede. Geen haak ontbrak er aan de uniformjas. Uit de zakken wordt alleen het beursje vermist, zoodat als stellig mag worden aangenomen, dat het voor een paar dagen op een stuk land gevonden beursje, door Van Vliet's vrouw en zjjn kameraden ook herkend, aan Van Vliet heeft toebehoord. Het horloge van het arme •- slachtoffer stond op 5 uur 19 m. -i~ Ret lyk js voorloopig geschouwd in het academisch ziekenhuis. Het neusbeentje is ingedrukt, wondjes zijn op het voorhoofd en de wang en een buil op liet voorhoofd zicht- 7.baar. ï.- Uit het nader ingestelde sectie-onderzoek gebleken, dat de dood in het water is ingetreden; bovendien beeft de sectie het ^Vermoeden zeer versterkt, dat Van Vliet, vóórdat bij te water geraakt, ernstig mis handeld is. Het lijk is heden begraven. Het verdere onderzoek in deze treurige zaak heeft nog bitter weinig opgeleverd. Men weet nu, dat Van Vliet even na 2 uur een man en een vrouw is gevolgd, terwijl om dien tijd in de buurt ook drie manneu zijn gezien. Deze onbekende personen zijn door den commissaris van politie opgeroepen om inlichtingen te geven, maar niemand hunner is verschenen. De kapitein-kwartiermeester van het 4e regiment vesting-artillerie, v. A., beschuldigd van onregelmatigheden in zijne militaire ad ministratie, is van Utrecht naar Arnhem over gebracht, teneinde voor den krijgsraad aldaar terecht te staan. Te Leersum is zekere J. van L., die zich met een schrijfpen geprikt had, tengevolge daarvan aan bloedvergiftiging overleden. Zondagavond is nabij het station Seppe door een sneltrein der staatsspoorwegen een jongen overreden. De ongelukkig was onmid dellijk dood. Het in sommige bladen verspreide bericht uit 's-Hertogenbosch dat het lijk van het sedert eenige dagen vermiste meisje zou opge haald zijn, is naar onze berichtgever aldaar ons mededeelt geheel en al uit de lucht ge grepen. Men weet te 's-Hertogenbosch nog altijd niet wat baar is wedervaren.(iV. v. d. D.) 's-Gravenhage. De jongste zuster van H. M. de Koningin-Regentes, prinses Elisa beth van Waldeck en Pyrmont, is Zaterdag avond om 6 uur per staatsspoor alhier aan gekomen. Aan het station werd de prinses in de koninklijke wachtkamer ontvangen en hartelijk verwelkomd door Koningin Wilhel- mina en de Koningin-Regentes, die met de de dames en heeren, behoorende tot den hof dienst, tegenwoordig waren. De Koningin-Regentes zal Donderdag 2 Januari een gala-bal ten hove geven. Hedenavond te 7 uur geeft de Koningin- Regentes een Kerstfeest in de groote balzaal van het paleis, waa rtoe genoodigd zijn de dames van het Huis Harer Majesteiten, eenige heeren der hofhoudingen een twaalftal kinde ren uit de voorname kringender residentie. Het feest zal worden bijgewoond door de beide Koninginnen en prinses Elizabeth van Wal- deck-Pyrmont inet hare hofdame. Vóór den aanvang zullen de dames en heeren, gasten, ten paleize het middagmaal gebruiken. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. J. M. A. van Panhuys, heeft Zater dagochtend de reis naar het buitenland aan genomen, waar hij geruimen tijd zal ver blijven. Uit het sin Memoriam G. H, van der Mey" van prof. Treub, in hot weekblad voor genees kunde Op 30-jarigen leefiijd hoogieeraar in de ver loskunde en gynaecologie geworden, was hij èn door zijn studio èn door zijn uitgebreide obste trische praktijk voorbeschikt om de eerste obstetricus van Nederland te worden. En dat is hij dan ook geworden, niettegenstaande hij zoo jong nog geen 45 jaar oud, is heenge gaan Altijd was en bleef da verloskunde het lieve lingsgedeelte van zijn werk. Hoe hij dat werk opvatte, zal kunnen blijken uit het Leerboek der Verloskunde, dat, in manuscript grooten- deels gereed, naar ik hoop weldra, als monu ment te zijner eete zal kunnen verschijnen. De gouden medaille tot een waarde van 600 fr. is toegekend aan dr. J. VerschuflVlt, assis tent aan het physiologisch laboratorium te Leiden, voor het beantwoorden van een prijsvraag, uit geschreven door de «Koninklijke Academie van Wetenschappen" te Brussel, ten onderwerp heb bende «Het moleculair gewicht van water". In de Parijsche academie van geneeskunde heeft dr. Bécïère mededeeling gedaan van be langrijke uitkomsten verkregen door inenting van dieren met het serum van een gevaccineerd Hind. De die»i>1 I'd "1 nut .dl»>oir.c.ba.ir voor de polzwhte, tnv.u' ook bij inenting komen geen pokken, op. Het is te bezien of deze be vindingen tot een wijziging in de inoiUtng tegen de pokziekte zullen leiden. In de 108 Fransche steden boven 20,000 in woners zijn in de eerste helft van 1895 1500 kinderen of 05 pCt. minder aan diphtherilis over leden dan gemiddeld van 18S894, dank zij de serum-inenting. Een standbeeld voor onzen vroegeren landge noot lord Reay (baron Mackay van Gphemert) gewezen gouverneur van Bombay, is Donderdag aldaar onthuld. De tegenwoordige gouverneur, lord Sundhurst, hield bij die plechtigheid een toespraak, waarin hij herinnerde aan de groote werken van lord Reay, als de gemeentewet en de verbeteringen betnlfendo het onderwijs. De Belgische mailboot Flandro. die dienst doet tusschen Dover en üstende, gisternacht om twee uur te Ostende binnengekomen, hoeft de sloep Ildlène (bemand met zeven man, reeder Claeros) in den grond gevaren. De sloep had geen lich ten op. Zes man zijn verdtonkenalleen de jongen is gered. Een hevige gasontploffing iieeft te Hannover een huis geheel vernield en vijf zwaar be schadigd. Het openlaten van de ktaan van een gaskom foor gaf aanleiding tot het ongeluk. Een negen tienjarig dienstmeisje, dat met een brandende lamp in de kamer kwam en hot daar opgehoopte gas deed ontploffen, bekwam zeer gevaarlijke brandwonden, en verscheidene andere personen werden ernstig gekwetst. De uitvinder der lucifers, de llongaarsche scheikundige Jolrnnn Itiuy', is to Debteczin over leden in den outlet dom van 79 jaar. Te Klipkraal, in het district Bethal (Trans vaal), is den 12n November, den eersten dag dag dat er in de nieuwe school les werd ge geven, de bliksem in die school geslagen. De onderwijzer en 18 van de 20 kinderen, die aanwezig waren, werden tegen den grond ge slingerd. Een aantal raakten bewusteloos. Deze kwamen echter, met uitzondei mg van een 14- jarig meisje, ypoedig weer bij. Sommigen waren verlamd, allen klaagden over pijn in de lede maten. De mecsten waren volgens de laatste berichten weer hersteld. Het eeno meisje is gestorven. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip lngcnd. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 28 dezer, des morgens ten 10.30 ure. De wijzo van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De ambtenaar bij liet ministerie van ma rine werd gisteren door de Ilaagsehe recht bank wegens verduistering van landsgelden tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Jfed.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Hornliuizen (toez.) de heer D. G. Goedhuis, cand. te Leiden te Waarde de heer O. J. H, Yerweijs, cand, te Middelburg te Velthoven (toez.) de heer Joh. ten Biuggenkate, cand. te Broek-in-Waterland te Hoornaar ds, N. C. J. de Mitijer te Sex- bierum te Hensbroek (toez.) de heer D. A. van Krevelen, cand. te Rotterdam, die voor Berkenwoude heeft bedanktte Olieboom ds. P. J. Raap, te Oudemirdum en Sonde! te Eierland op Texel ds. J. Groeneweg, te West-Terschelling; te Meeuwen en Haagoort (N.-B.) ds. J. C. G. Gobius du Sart, te Eernnes- buiten. Aangenomen: naar Schoonhoven door ds. J. M. Conradi, te De Lier naar Bergen- op-Zoom door dr. H. A. van der Meulen, te Haastrechtnaar Rotterdam door dr. S. D. van Veen, te Groningen. Bedankt: voor Hoogwoud en voor Kolhorn door ds. S. Miedema, te Eenigenburg-- voor Oppenhuizen door ds. J. H. Gunning E.Bz., te Leersum voor Ovezande c. a. door ds. J. M. Jaliuk, te Druten (Geld.) voor Harich door ds. K. Kloosterman, te Tjerkgaast; voor Loon-op-Zand door ds. A. van Sluis, te Neerlangbroek te Aalsmeer door ds. C. Bouthoorn, te Groot-Ammers voor Waarder door ds. P. Bokma, te Bruinisse. Onder redactie van ds. F. W. N. Hugen- holtz Jr. is vanwege de Scliiedamsciie afdeeling van den Ned. Protestantenbond int proefnum mer van een eigen orgaan verschenen, getiteld Onze Kring, Dit blaadje, dat na 1 Januari 1896 geregeld iederen Zaterdag bij den uitgever J. Odé zal verschijnen, zal bevatten, behalve een hoofdartikel en godsdienstig lied, berichten uit en over de afdeeling, mededeelingen over den toe stand der onderafdelingen, aankondigingen van predikbeurten enz. B U Pt G E III, IJ K E ,S T A N D. Geboren 20 Dec. Bernardina Ilenriette Maria, dochter van B. de Raaij en C. P. Stroijckens, Westfrankenlandsche laan. Paulus, zoon van J. van Katwijk en A. van Gent, Gasstraat. 21. Lambertus, zoon van L. van de Water en 11. vati Haasteien, Lange Haven. Leendert, zoon van W. Groeneweg en N. Jongsten, Baan. Johanna Maria Liduina, dochter van L, van Dijke en T. J. M. O verzier, Stationsstraat. Jo hanna Wilhelmina Aletta, dochter van J. F. Naring en A. C. A. Geul, Brocrsveld, Maria Cornelia, dochter van A. Posttima en C. van Wagtendonk. Broersvest. 22. Hu- bertus Cornelis, zoon vart \V. Feelders en A. Krijger, Verlrande Erven. 23. Catharine, dochter van J. Krabbendam en C. van Diggelen, Baan. Cornelia Johanna, dochter van J. Terwiel en A. Maltha, Hoofdstraat. Eein- rich Dietrich, zoon van W. M'tk en W, BttsL- meier, Dwarsstraat. Jan, zoon van J. I.ens- veld en M. van Steijn, Gedempte Broersvest. Overleden: 20 Dec. Theodorus Johannes van den Akker, oud 4 jaar en 10 maanden, Broersveld. 21. Pieter van Wieringen, oud 1 jaar en 7 maanden, West frankenland- sche dijk. 22. Jacob Visser, oud 83 jaar en 4 maanden, Hoogstraat. Hendrika Mak, oud 2 jaar en 8 maanden, Piet-Heinstraat. 23. Jacobus Mak, oud 67 jaar en 10 maan den, Hoofdstraat. Botterdam, 24 December. Oji de veemarkt allnei waieu heden aangevutrd: 600 vette rumleieu, 1352 mugeie duo, 254 lette en graskalveren, 82 nuchter/- kaïveien. schapen of lamu.oieu, varkens, '133 biggen. 82 paalden, veulens, 1 erel, 1 hok. Koeien le qual. G7 2e qual. 62 o., 3e qual. 56 c.ossen 1e qual. 67 c2e qual. 62 c., 3e qual. 56 c.stieren 1e qual. CO o,, 2e qual. 52 c. 3e qual. e.kalveren le qual. Oo c., 2e qual. 82 c., 3e qual. 75 c. Melkkoeien f 16'J a 300, liallknméri H70a290, stieren f90 i .200, giasknlvemn I 32 a 75 pinken fa marten f70 a '180; alle» mager vee - paarden f40 a HO. Handel in vette runderen iets flauwer; in kalveren o ngeregeld Kalfkoeien en versehgekalfde koeien duur ver kocht; handel m varekoeien redelijk, in fokvee vlug. Op de boteimarkt weiden aangevuurd: 46/8 eu 79/16 ton, en 652 stukken ;t kiln; prijs 1e qual, f56, 2e qual. f 52, 3e qual. I 48, per V» kilo 60 a 70 c. Amsterdam, 24 December. Rogge op levering weinig veranderd; por Maart f104, 103. Antwerpen, 24 December. Petroleum kalm: Arnerik. per Dec. fr. 18t/9; eerste 3 maanden fr. 18%; laatste 4 maanden fr. 19; Russische in loco fr. 17%. Botterdam, 24 December. Disc. per 3/m 1 \f 12.07 Fr. 100 47 82% 100 47.67% 100 47.45 M. 100 58.70 Fl. 100 98.25 Ls. 100 43.25 Rs. «126.— 1000 Kr. 100 65.75 Ds. 1— 2.44 Londen 2 pCt. Parijs 2 Antw.en Brussel 2% Zwits. Bankpl. 4% a Duitsche Rbkpl. 4 Weenen 5 Ilal. Bankpl. 5 Petersburg Lissabon 6 NoorscheBnkpl. New-York Disconto van Wisselbrieven 2% en van Promessen 3 pCt. Kort. ƒ12.15 «48.12% 48. «47 96 «59.32:/, «99 50 43 75 Amsterdam, 24 December, Russen in G K.f 1.90% Russen in Z, R.1.26 Polen p. Zdv. R. Spaansche buitl. in franken p. Juli 47.60 Spaansche bintil. in piasters I ,,«0 Ainenk. Doll. G. 2.45 i/ 1.21%'Mex. Qotlais.. Met. Pap. p. (1.21 20.87 Zilv.Jan. 21 «20.90 Engelsche per s 152% Eng. metaflid.11.92% Portugeesche Fransche47,60 Belgischei -17.60 Div. in Reiehsin.58.95 Ilamb.-Russen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3