Nieuwjaarswenschen Feuilleton. A". 1895. Zaterdag 23 December. N°. 8948. KENNISGEVING. RATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. De strijd om het bestaan. Negenen^eortigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, 'IT «EVER: J^O'DÈ. worden in het nummer dezer Courant, dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdagzal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Bui ten! an dsche Be rich ten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Zraxco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nomsners0.10. HCüKAIi: BOT£RI?BA AT fO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. vai 16 regels Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van "belanghebben den, dat het recht van afslag aan de Groote Yischmarkt alhier, door hen is toegewezen aan J. VAN OS te Nieuwediep, en deze door hen tot afslager aan die markt is aangesteld, met ingang ran 1 Januari 1896, Schiedam, den 27sten December4895. Burgeneester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam herinneren bij dezen alle belanghebbenden aan hunne verplieli ing tot liet doen van aangïjte ter inschrijving eoor de nationale militie, in de maand Januari i896. De bepalingen der wet betrekkelijk de nationale militie van den loden Augustus 1861 (staatsblad no. 72) waarbij de inschrijving is geregeld, zijn de volgende, Art. 15 Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven: -alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 10de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. Hij, wens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden oveiledeu, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 staatsblad no. 44); ito. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3o. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten ivas, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen liet rijk verblijf houdt. ,jT ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkee/igheid is aangenomen. Alt. 16. De inschrijving geschiedt: lo. Yan een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is leze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of eb or dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont io, Van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, w .ar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. \rt. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. De in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. De in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. De zuon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in !s rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en wethouders aan te geven tusschen den 1 sten en den 31 sten Januari Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof zijn beiden overleden, zijn voogd tot liet doen van die aan gifte verplicht. De wijzewaarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daaibij gelden de bepalingen der 2de en 3de zin snede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezete nen, die geboren z'jn in bet jaar 1H77, kennisgegeven, dat ten taudhuize, op dagen en uren hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten: op ZATERDAG den 4n Januari 1896, voor b°n wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en inet M, en MAANDAG den Cn Januari 1896, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N tot en met Z, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Het'register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 3'sten Januari daaraanvolgende des na middags ten vier urewanneer het voorloopig zal ■worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met eene boete van ten hoogste honderd gulden worden gestraft zij, die verzuimen zich in de rnaane Januari voor de militie te doen inschrijven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten December 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. ENGE L A S.J). De hertog van "Westminster heeft aan lord Salisbury een chêque voor 5000 pond staling gezonden,, ais reen eerste bijdrage voor de hongerlijdende en daklooze Arme niërs in Aziatisch Turkijeeen Kerstgeschenk uit eenige groote steden van Groot-Brittannië. De voorhoede der Ashantijnsche expeditie, 400 man iniandsche troepen onder majoor Baden-Powell, is te Prasoe aangekomen. De majoor heeft in last, het terrein in den om trek schoon te maken en eenige dorpen in staat van verdediging te brengen, om de aanwezigheid van proviand voor het eigen lijke expeditiekorps te verzekeren. Het verst noordelijke van deze dorpen ligt op 25 KM van Prasoe. Kapitein Benson ging reeds van de kust op weg naar Prasoe met de artillerie, uit 13 stukken veldgeschut bestaande. Te Cape Coast Castle zijn 150 Houssa's uit Lagos aangekomenzij zuilen dadeljjk naar het binnenland gezonden worden. Een inspecteur van de garnizoenen aan de Goud kust heeft een plaats bereikt, 70 KM ten oosten van Coomassi gelegenhij gaat iniand sche stammen die Prempeh vijandig gezind zijn, tegen diens hoofdstad aanvoeren. Men zegt dat de boodschappers, door ko ning Prempeh naar de kust gezonden om te onderhandelen, mannen van slechts ge ringen invloed zijn. B E L G I E. De minister-president gaat goed vooruit, maar hij spreekt nog met moeite. Ook de toestand van den leider der oud liberalen Frère-Orban, verbetert voortdurend. Naar aanleiding van de nieuwe documen ten in de zaak-Stokes komt de ïndépendanc nu voor den dag met een antecedent: het geval van George William Gordon,'die tijdens den opstand op Jamaica in 1865 werd opge hangen, zonder vorm van proces. Er had toen een ondersoek plaats, maar het hof te King ston besliste dat de officieren in hun volste "recht waren: Górdon-werd -voor een der aan stokers van den opstand gehouden. DÜITSCHLAND. Uit bijzondere bron wordt uit Parijs ge meld Naar men verneemt, heeft de Duitsche gezant, graaf Munster, in opdracht van keizer Wilhelm, aan president Faure een exemplaar overhandigd vau de door den keizer ontwor pen allegorische voorstelling Volkeren van Europa, verdedigt uw heiligste goederen". E It 1 N K II IJ K. De Kamer heeft Dinsdag de beraadslaging over de phosphaat-concessiön in Algerië ge sloten met het aannemen eener motie, gun stig voor de regeering. Deze motie werd aan genomen met een groote meerderheid. Boman van Reiniiold Ortmann. 17. ZEVENDE HOOFDSTUK. De deur tusschen de ontvang- en de woonkamer der datues Van Mansfeid stond wijd open, toen bet kleine dienstmeisje haar kwam zeggen, dat doctor Artois belet vroeg. Juist had er weder eene vrij hevige woorden wisselingplaats gehad tusschen moeder en dochter waarom, dat zou geen van beiden goed kun nen zeggen, maar de aanleiding was weder ge weest de uitzet van mejuffrouw Edith. Er lagen namelijk op de tafel der woonkamer bergen van linnen en huishoudelijke artikelen ■opgestapeld, genoeg om de dochter van een mil- lionnatr voor het huwelijk uit ie roeten, en als de oude dame van een nhandvol linnen en ka toentjes" sprak, dan was dit meer bij wijze van spreken dan in overeenstemming met de waar heid. Uit deed dan ook Edith ten laatste op be- slissenden toon zeggen »Ten slotte ben ik het, die trouwen ga en staat de keuze alleen aan mij. Dus zooals gezegd is: meer dan de helft van 't geen gij zonder mij te raadplegen, besteld hebt, gaat naar den winkel terug. Het is mijn vaste wil mij tot hot noodzakelijkste te beperken." Toen zij deze verklaring had afgelegd, was het dienstmeisje opgetreden, en onmiddellijk daar na had de matrone met een honend: iNu, ik wensch je veel genoegen de deur tusschen da twee vei trekken achter zich diebtgeworpen. Edith liail nauwelijks den tijd om zich in een gemakkelijke houding op de sofa neer te vlijen en stond slechts ten halve op toen de bezoeker binnentrad. Haar schoon gelaat stond ernstig en het klonk niet als een vroolijke welkomst groet, toen zij zeide Wat is er, dat gij nu reeds terugkomt, Sieguiund Er is zeker iets heel bijzonders ge schied om zoo mijn uildrukkelijken wensch te weerstreven 7" In weerwil van hare poging om het te beletten greep hij hare hand en drukte die tegen zijne lippen om vervolgens met de vrijpostigheid van een oud huisvriend een stoel te grijpen en die dicht bij de sofa te plaatsen. «Nog is er niets bijzonders gebeurd, liefste Edith," was het lachend antwoord, »maar omdat er wel spoedig iets van belang gebeuien kan moest ik u noodzakelijk spreken. Voor 't overige, liet is immers al zoo lang dat ik u niet gezien heb, en het komt mij, eerlijk gezegd, voor dat gij er niet zoo frisch en blozend uitziet, als dit eene gelukkige bruid past." Edith tfierp het hoofd in den nek en hare vingers speelden een weinig zenuwachtig met de kwasten van het bekleedsel harer zitplaats. nWaaiom mij nu te bespotten?" vroeg zij geraakt, sliet is, boop ik, uw plan niet om öns onderhoud op dien onpleuierigen toon voort te zetten Ik voor mij heb daar op dit oogenblik tenminste geen lust toe." »Aha, ik raad het al. Een huiselijk onweertje heeft u een weinig ontstemd, 't Is merkwaardig hoeveel clectrisclie spanning er tegenwoordig in de lucht zit. Het komt mij raadzaam voor, dat gij u wat haast met uw huwelijk, gij en uw eerwaardige professorde drukkende atmosfeer, waarin gij beiden leeft, kon er eens nadeelig op werken. Wanneer, als ik het zonder onbescheiden te zijn vragen mag, zal de blijde dag aanbre ken 7" »Den vijftienden der volgende maand zal het huwelijk plaats hebben," klonk het kort en bits. Maar Artois, die zich aan dien toon niet scheen te storen, vervolgde bedaard iDus morgen over vijf weken. Een korto tijd, voorwaardoch nog veel te lang voor iemand, die aan het gevaar blootstaat dat eiken dag zijns plannen kunnen worden verijdeld." iVViit wilt gij daarmee zeggen, Siegmund 7 Is dat misschien op mij van toepassing 7" tO neen," was hot somber antwoord. »Er zijn

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1