1896. Zaterdag 4 Januari, N°. 8952. 8 U a a Negenenveertig-ét© Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U T T G EVE J. ODÉ. Buitenlandseïie Berichten Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheela Kijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BSBEADi BOTESfcTBA AT ÏO. AnvERTENTiEPRiJsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantHo. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EDGEIiSD. Chamberlain heeft Woensdag in den na middag een ambtelijk, bericht van het mini sterie van buitenlandsche zaken bekendge maakt, waarin hij verklaart sinds Dinsdag onafgebroken bezig te zijn geweest de ge volgen van Jameson's buitensporige daad af •ie wenden. Sir Hercules Robinson, gouverneur van de Kaapkolonie en hooge commissaris van Zuid- Afrika, heeft bij proclamatie de daad van Jameson gewraakt en de Engelsche onder danen uitgerioodigd aan de wet te gehoor zamen en rustig te blijven. Jameson en zijne mannen hebben bevel gekregen dadelijk terug te keeren, en men hoopt eene botsing te voorkomen, maar Jame son heeft de telegraaf doorgesneden. Chambeilain heeft de Britsch-Zuidafrikaan- ache maatschappij uitgerioodigd de handelingen van Jameson te veroordèelen. De maatschappij heeft verklaard, dat zij van die handelingen niet afwist. Cecil Rhodes heeft eveneens ver klaard, dat Jameson zonder zijne kennis ge handeld heeft. Reuters agentschap heeft mededeeling ont vangen dat bij het ministerie van koloniën gisteren berichten uit Kaapstad zijn ingeko men, welke bevestigen dat nog geen tijding is ontvangen van een gevecht tusschen de strijdmacht van dr. Jameson en de Boeren. Het ministerie van koloniën weet nog altijd niet of zijne bevelen om op het gebied der Uliatteied Company terug te trekken, dr. Jameson, wiens juiste verblijfplaats trouwens niet bekend is, hebben bereikt. De minister Chamberlain had gisteren in den loop van den namiddag een onderhoud met de directeuren der Chartered Company. Na een onderhoud met commissarissen der Chartered Company heeft Chamberlain medegedeeld dat sir Hercules Robinson gis- ternamiddag van Kaapstad naar Pietoiia zou veitiekken met het oog op de bevordering van een vreedzame oplossing der zaak. Het onderhoud met de genoemde commissarissen was alleszins beviedigend. Na een onderhoud met Chamberlain heb ben commissarissen der Chartered Company aan hun zaakgelastigde te Kaapstad geseind, aan Jameson te doen weten dat de compagnie zijn handelingen afkeurt over diens doen en hem gelast onmiddellijk naar het grondgebied der compagnie terug te keeren. Te Londen liep gisteravond een vaag ge- rucht dat Jameson zou zijn gevangengenomen. Het bericht dat Jameson een nederlaag en groote verliezen, ook van menschenlevens, zou hebben geleden, wordt door het ministerie tan koloniën bevestigd. Jameson heeft zich vergegeven. Chamberlain seinde naar Preto- ria om voor de gevangenen en de gewonden een genadige behandeling te vragen. Chamberlain heeft op het vernemen van het gebeurde voor Johannesburg onmiddellijk de voornaamste koloniale ambtenaren aan het ministerie bijeengeroepen. Het ministerie van koloniën maakte gis teren telegrammen openbaar, meldende dat de boden van sir Hercules Robinson Jameson tien mijlen aan gene zijde vau de Elands rivier inhaalden. Jameson echter sloeg de orders om terug te keeren in den wind en vervolgde zjjn weg naar het oosten. Het eer ste treffen had Woensdagnamiddag plaats. Jameson werd uit verscheidene positiën ver dreven. De Boeren hebben 23 gewonde ge vangenen gemaakt, waaronder 3 officieren. Vijf man vielen en werden door de Boeren weggedragen. De regeeving te Pretoria had reeds bericht ontvangen dat de Chartered Company krach ten mobiliseerde met het oogmerk in Trans vaal binnen te dringen en reeds was er dan ook een commando gereed op de grens van Be«joeanaland. De Oranje-Vrijstaat besloot Transvaal te helpen en een commando van ÏGOO burgers uit den Vrijstaat staat bij de Vaalrivier. De spoorweg tusschc Krügers- dorp en Johannesburg is opgebroken. In een later bericht meldt de Engelsche agent te Pretoria dat Jameson zich heeft overgegeven. Maar al deze berichten zijn eenigszins onduidelijk en verward. DUITSCHLAND. De Natl07ial Zeitg. verneemt dat de keizer zich Woensdag bij de nieuwjaars-receptie ernstig heeft beziggehouden met het vraag stuk der vierde bataillons, welker volmaking hem iu het bijzonder ter harte gaat. De kei zer deelde verder mede, dat ook dit jaar de keizer-manoeuvres op uitgebreider schaal zul len gehouden worden. Uit Berlijn wordt van den ln dezer gemeld Uit bijzondere bion wordt van Pretoria vernomen: Hedennacht zijn nog 300 gewa pende mannen van de Chartered Company de grenzen over gekomen. De regeering heeft besloten de vrijbuiters met geweld van wape nen te verdrijven. Een ti effen tusschen Boe ren en de bende der Chartered Company wordt moigen verwacht. Te Johannesburg is de opstand uitgebroken. Naar de Kulnische Zcitung uit Betlijn verneemt, heeft de Duitsche regeering langs ambtelijken weg aan de Engelsche regeering gevraagd, welke stappen het dacht te doen om, tegenover het binnendringen van ge wapende benden uit een Engelsch bescher- mingsjebied in Transvaal, den krachtens vol kenrecht en internationale verdragen ge- vestigden rechtstoestand weer te herstellen. Uit Berlijn verneemt de TmesdatdeTrans- vaalsche crisis de vriendschap tusschen Enge land en Duitschland in gevaar brengt. Het baat niets, zegt de correspondent, te bewe ren dat Duitschland geen recht van tusschen- komst bezitDuitschland maakt daar nan- spiaak op, wanneer door verstoring van den siaius quo afgescheiden van de bedreigde handelsbelangen zijn staatsbelangen gevaar loepen. De correspondent verzekert dat de rijksregeering vast besloten is geen verstoring van den status quo in Zuid-Afrika te dulden, en de gezant van het Duitsche rijk alhier moet aangeschreven zijn, dat ten stelligste te verklaren. Naar verscheidene bladen berichten, zou de Engelsche regeering te Berlijn officieel hebben doen verklaren, dat de manier van doen van de mannen der Chartered Company in Transvaal desavoueert, en dat aan de in Transvaal binnengedrongen bende bevel is gegeven teiug te trekken. De Beriijnsche correspondent der j\7. li. Ct. schrijft van gisteren In de politieke wereld is men hier onthutst oyer de gedrochtelijke rechtsbreuk tegen Transvaal, en het wordt voor zeker gehouden, dat de Duitsche regeering besloten is langs diplomatischen weg tegen Engeland op grond van volkenrechtelijke overwegingen op te tre den, voor het geval de Engelsche regeering niet klaar en duidelijk de Koninklijke Ge charterde Compagnie officieel in het ongelijk stelt en voor volle genoegdoening aan Trans vaal zorgt. Aanleiding voor een diplomatischen veld tocht zou er al genoeg liggen in het te hulp roepen van de Duitsche regeering door be langhebbenden, hetgeen al gebeurd is. De Duitsche con°ul te Pretoria heeft reeds kennis gekregen, dat de Duitsche regeering de krach tigste bescherming verleenen wil en met volle sympathie aan de zijde der recht matige en volkenrechtelijk erkende Trans- vaalsche regeering staat. Men is hier alleen bezorgd dat Kruger door de voor niet-Engel- sclie politieke telegrammen vertraagde ge meenschap met Transvaal den moed tegenover de Britsche daad vau geweld vei hezen mocht. De Duitsche regeering is in beginsel bereid zich met de Fiansche regeering over de Transvaalsche kwestie te vei staan. F R A. N K K IJ K. In antwoord op de gelukwenschen van het corps diplomatique op de nieuwjaars-receptie zeide president Fan re in hoofdzaak het vol gende Frankrijk wijdt zich aan het werk van eensgezindheid, vrijheid en vooruitgang. Overal waar het, op zichzelf of in vereeniging met anderen, tusschen beide kwam, was de slotsom vari zijn pogen de bevordering der beschaving, of de bevestiging van den vrede. Frankrijk zal alles in het werk stellen, om deze politiek steeds te doen zegevieren. De Paiijsclie pers is eenstemmig in haar veroordeeling van de vrijbuiterij van Jame son en zijn bende tegenover Transvaal. De Temps besluit haar scherp veroordeeiende be schouwing over deze daad met de volgende woorden: Engeland heett zijn eer te redden. Het heeft een aanslag te beletten, een schen ding van grondgebied te herstellen. Op dit oogenblik aanspraak te maken op een wel willende behandeling zal het niet kunnen. Er zijn zelfs billijke concessies welke Transvaal vrijwillig zou hebben kunnen toestaan, maar welke onmogelijk geworden zijn tegenover dezen gewapenderhandschen aanval, begaan met de medeplichtigheid van een Britschen ambtenaar". In den gisteren gehouden ministerraad is Transvaal ter sprake gebracht, met liet oog op de daar gevestigde Fransche belangen. BELGIË. De minister van staat Frère Orban is gis termorgen overleden. Frèie Orban was afgevaardigde van Luik gedurende 47 jaren (van 1847 tot 1884) en minister gedurende 24 jaren (van 1847 tot 1852 en van 1857 tot 1S70 en van 1878 tot 1884). De tijding van zijn dood werd onmiddellijk aan den koning medegedeeld, die een be tuiging van deelneming aan de familie deed overbrengen door den opperhofmaarschalk. Hoewel het sterven van Frère Oiban te voor zien is geweest, veroorzaakt de dood van dezen leider der liberale partij («edert 1868) zeer groote deelneming en droefheid. De minister-president De Burlet gaat ge nezing zoeken te Cannes en Mentono. De Indcpendance zegt dat de toepassing van het pioportioneele stelsel de regeering zoo goed bij de gemeenteraden bevallen is, dat zij het nu ook bij de ptovinciale staten wil gaan invoeien, zoodat 1896 nu wel eens een nieuwe kieswet voor die lichamen en hun ontbinding kon brengen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Den ln dezer is in Noorwegen een wet in werking getreden, welke ongetwijfeld van grooten invloed zal zijn op den alcohol handel. Daarbij wordt bepaald, dat de maatschappijen, die in alle Noorsche steden, op drie uitzon deringen na, het monopolie hebben van den verkoop in het slijten van alconol, voortaan de toestemming des volks zullen behoeven voor de opening van slijterijen. Alle inwoners, zoo mannen als vrouwen, ouder dan vijf en twintig jaar, zullen in elke gemeente te be slissen liebben, of er al dan niet reden is om vergunning te verleenen tot het openen van een slijterij. RUSLAND. Bij het Russisch gezantschap te Weenen is van de ontvangst eener Armenische depu tatie fcrj den minister van buitenlandsche zaken, prins Lobanof, niets bekend. Het ge- heele bericht beschouwt men als een En gelsch verzinsel. In geen geval is Rusland,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1