Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onder w ij s. Armenzorg. Trleelitzalven. V i s s c li c r ij. gezien en weggenomen, vónr de komst van een trein. De politie heeft nu de daders van dien aan slag gevonden, en wel in de personen van vier kwajongens, tusschen 8 en 13 jaren oud, die, naar zij verklaarden, het blok daar hadden neer gelegd, om het pleizier te hebben een trein te zien ontsporen. Te Wiener Neustadt is in den nacht van Zondag op Maandag een vrij hevige aardschok gevoeld, die van een kort donderend geraas vergezeld ging. De Berüjnsche gemeenteraad heeft geweigerd het legaat van 1 millioen maik aan te nemen, dat door nu wijlen don bekenden bankier Yon Bleichióler aan de stad was vermaakt voor het oprichten van een inrichting tot het verplegen van longteringlijders. De uitvoerders van den uitersten wil hadden da voorwaarde gesteld.dat die inrichting deel zou uitmaken van het vierde stedelijke gasthuis, dat weldra zal worden ge bouwd. De gemeenteraad was echter, op grond van de adviezen van deskundigen, van oordeel dat de inrichting geheel zelfstandig zou moeten zijn, afgezonderd van een gewoon gasthuis, maar dat het ongeraden is zulk een geslicht van gemeentewege, zelfs met behulp van het legaat op te richten, omdat wegens het groot getal te verplegen lijders en de geringe kansen van genezing, de kosten vermoedelijk overmatig hoog zouden worden. Men achtte het geraden eerst de uitkomsten der velschillende genees wijzen af te wachten. Prof. Virchow onder steunde als raadslid deze meening en deed daar bij uitkomen dat ongetwijfeld de longtering, als zij tijdig wordt ontdekt en behoorlijk behan deld, voor genezing vatbaar i«, al is tot dusver dat gunstig gevolg nog slechts zelden verkregen. Zoolang echter geen middel is gevonden dat in afzienbare» tijd, in weken of maanden, gewoon lijk genezing aanbrengt, achtte hij het voor eene stad, waar duizenden long-zieken voorkomen, on mogelijk een zoo omvangrijke verpleging op zich te nemen. De erven Bleichróder hebben nu besloten aan de erfstelling uitvoering te geven door het stich ten van een afzonderlijk beheerd gasthuis voor teringlijders. Te Breslau is een wei kpiaats van valsche mun ters ontdekt. De vormen en valsche stukken vielen in handen der politie vele personen zijn in hechtenis gcnonfen. Bij een hevigen brand in een slechthefaarad huis te St.-Petersburg zijn vijf vrouwen en een man in de vlammen omgekomen. Twee andere vrouwen werden zwaar gewond door een sprong uit een venster. Een Duitseh blad beeft ontdekt dat shet laatste lid der familie Goeilie" overleden is in den per soon van graaf Leo Uenckel van Donnersmarck, die een neef was van de moeder der vrouw van een zoon van Goethe. Een drieste schuikenstreek is op het goed Stonysra in Duitseh Polen bij de Russische grens nog bijtijds verijdeld. Tegen den avond meldden zich drie fatsoenlijk gekleede personen aan om nachtveiblijf, dat hun welwillend werd aange wezen. Zij gingen weldra uit onder voorwendsel, dat zij ecnige inkoopen moesten doen, doch lie ten hun koffer achter. Ilun afwezigheid duurde zeer lang en de landheer, wien dit verdacht voorkwam, ging met een buurman eens naar den koffer zien. Een dog, dio hun was, gevolgd vloog woedend op den koffer aan, waarop men eenige flinke mannen riep en de kist opende. Plotseling sprong er e«n kerel uit, die met een groot slachteismes gewapend zich op de aan wezigen wilde werpen. Doordat de hond hem naar de keel sprong, werd zijn voornemen belet en kon men hem ontwapenen en binden. De man bekende toen d,.t zijn kameraden tegen den nacht zouden terngkeeren. Hij zou hen binnenlaten en te zamen zouden zij den rijken grondeigenaar bestelen. Nadat de noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen om ontvluchting te voorkomen, wachtte men. Tegen elf uur werd er zacht tegen een raam getikt. Even zacht werd dit opgeschoven en een der roovers sprong naar binnen. Deze werd dadelijk gegrepen en gebonden, waarop de buiten verscholen staande lieden van den landheer zich van de beide andere schurken meester maakten. In het koninklijk meteorologisch genootschap, te Londen, werd onlangs door den heer R. II. Scott eene voordracht gehouden over mist. Hij maakte onderscheid tusschen twee soorten van mist; de eene kenmerkt zich door lichte winden, afwezigheid van regen en een temperatuur, die 's morgens laag is, maar gedurende den dag belangrijk rijstde andere kenmerkt zich door sterke winden, meestal regen en een morgen- temperatuur bijna gelijk aan de maximum-tem peratuur van den dag. Onder de merkwaardigste misten van de eerste soort zijn die van December 1873 en 1879, en van Januari 1880, 1881 en 1888. Gedurende éan week van den mist van 1880 klom het sterftecijfer te Londen tot 1,557. een gemiddelde van 48.1 per duizend of 1,118 meer dan het gewone getal. Uit de jongste waarnemingen blijkt intusschen, dat het hoogste sterftecijfer niet voorkomt in de maanden, waarin de dicht ste mist of de laagste temperatuur ondervonden worden, maar in die, welke de grootste tem peratuursverschillen aanwijzen. Vóór de Kerstdagen zijn in 1895 uit Caen, in Normandije, niet minder dan 300,000 ganzen, kalkoenen en kippen naar Engeland verzonden, in 15,000 kisten. Te Cicciano (Italië) heeft een aardbeving plaats gehad er zijn eenige dooden en gewonden. Danseressen zijn natuurlijk allen jongmaar de jongste balletdanseres ter wereld is ontegen zeggelijk het New-Yoiksche danseresje, Baby Ruby. Zij is namelijk een kind van drie jaar. Het is ergerlijk voor ieder, die hart voor kinderen heeft maar toch een feit. Men vindt het portret van het driejarig meisje in de win kels uitgestald, als dat van andere vermaarde danseressen. Zij voert zeer bevallig en vaardig de moeilijkste dansen uit. Nog onlangs danste zij in de »Pers-club" te New-York op een tafel, en zij werd daar overladen roet bloemen en suikergoed. Onder dagteekening van 28 December meldt men uit Rome (30 mijl van Chicago, Amerika) Een kruitmagazijn, waar 4000 kilo kruit gebor gen lag, is in de lucht gevlogen. De luchtdruk was zóo hevig, dat zelfs te Chicago verscheideue gebouwen scheuren bekwamen.Te Rome stortten twee groote gebouwen in, terwijl verscheidene kleinere huizen nabij de plaats des onheils ver woest werden. Dertig mijl in den omtrek bleef geen ruit heel en de schok werd zells cp een afstand van 50 mijlen duidelijk waargenomen. Voor zoover tot heden bekend is, eischte de ramp j geen slachtoffers. De groote spoorwegbrug over de Mississippi bij New-Orleans is nu bijna voltooid. Zij zal 3100 nieter lang zijn; dat is ongeveer dubbel zoo lang als de Forihbrug, in Schotland. De kasten bedragen ongeveer 17'/s millioen gulden. Door deze brug welke van groot belang is voor New-Orleans wordt het verkeer tusschen de noordelijke en de zuidelijke Staten der Amerikaansche Unie veel gemakkelijker ge maakt. De grootste klomp zilver, dien ooit een mijn heeft opgeleverd, is in de zoogenaamde iSmug- glesmijn", in Colorado, gevonden. Daar stietten de mijnwerkers op een ontzaglijken klomp erts, en toen ze hem nader beschouwden, bevonden zij, dat het een blok was van bijna zuiver zil ver. Na moeilijken arbeid gelukte het het reus achtig stuk eits, dat een gewicht had van 3300 pond en een waarde vertegenwoordigde van j 25,000 dollars, boven te brengen. Het is het groötste stuk gedegen zilver, waarvan men ooit heeft gehoord, en het stelt den klomp zilver van 300 pond, dien men vóór eenige jaren in de nGibson-mijnen" heeft gevonden, geheel in de schaduw. Een blanke, wilde volksstam, holbewoners, leeft, naar men van de Goudkust bericht, in de binnenlanden van Afrika, in het gebied aan gene zijde van den Koranzas. Een Mobammedaansch priester, die het bezocht heeft, verhaalt, dat de blanke wilden blond haar en blauwe oogen heb ben, en zeer krachtig van lichaam en moedig, onafhankelijk van aard zijn. Zij doen al het mo gelijke om vreemdelingen buiten hun gebied te houden. In het jaar 1895 zijn op het rijkstelegraafkantoor te Schiedam het hieronder volgend aantal telegram men behandeld. Verzonden: 19,151 regeerings- en bijzondere telegrammen. 48 diensttelegrammen. Ontvangen: 30,079 regeerings- cri bijzondere telegrammen. 6 opgenomen en verder geseinde telegrammen. 155 behandelde diensttelegiammen. 49.439 in 1895 behandelde telegrammen. In 1894 bedroeg het totaal verzonden, opgenomen en verder geseinde telegrammen 50.134, zoodat aan dat kantoor in het afgeloopen jaar 695 telegrammen minder zijn behandeld dan in 1894. 715 antwoordbewijzen werden uitgereikt. Het publiek kocht voor een waarde van f 800.34 aan telegramzegels. De algeheele ontvangst beliep f 9351.01 l/s- Het in Nederland te heffen port wegens pak ketten, bestemd om langs den weg van Duitsch- Jand naar Liberia te worden verzonden, is nader vastgesteld op fl 371/2. Voorts kunnen, te rekenen van 1 Januari in liet verkeer met Zweden pakketten tot een gewicht van 5 KG ter verzending worden toe gelaten. Met ingang van 5 Januari a.s. zullen de Fran- sche pakketbooten naar Australië en Nieuw- Caledonie, des Zondags om de 4 weken, in plaats van den 3n van elke maand, van Marseille ver trekken en de haven van Colombo, in plaats van die van Maké, aandoen. Te rekener. van 1 Januari kunnen, door tusschenkomst van de Italiaansche postadmini stratie, met de pakketbooten, welke den ln van elke maand van Genua vertrekken, gewone pak ketten, het gewicht van 5 KG niet te boven gaande, worden verzonden naar Columbia (re publiek). Het in Nedeiland te heffen port bedraagt voor elk pakket f 2,37i/s. Elk pakket behoort van twee douaneverklatingen vergezeld te zijn. Het hulpkantoor der posterijen te Zetten zal, te rekenen met 1 Februari a.s., opgeheven wor den en vervangen door een postkantoor. De Britsche minister van landbouw hield dezer dagen eene redevoering in eene vereeni- ging van pachteis en vei meldde daarin terloops de door zijn departement in zake de boterwet gedane stappen. Het was, naar hij verklaarde, niet algemeen bekend, dat bij invoer van boter monsters geno men werden, die aan een onderzoek werden on derworpen. Zoo werden in Juli bijna 300 mon sters ondorzocht. Na een korte tusschenpoos be gon men in September opnieuw monsters te nemen. In 5 weken tijds werden 146 monsters onderzocht, en 50 daarvan werden vervalsen! be vonden. De gi ootste proportie kwam uit Duitsch- land tien vervalschte monsters op de elf. Hol land had twee vervalschte monsters op do drie. Gedurende de maand November duurde het bedrog nog voort en werden 29 monsters uit do 145 vervalscht bevonden. Op 13 zemLngen uit Duitschiaml waien er 11 niet wat ze gezegd werden te zijn, en 12 uit de 16 uit Nederland bevatten ander dan botervet. Het heeft in den handel algemeene verbazing verwekt, dat de minister zoo kon spieken, nadat van verschillende zijden bezwaren waren kenbaar gemaakt over da Britsche analyses. Die rede voering zal den handel zeer veel nadeel berok kenen. Aan de landbouwers uit Eijsden, Mesch, St. Geertiuid, Mheer, Noorbeek, Slenaken eri Wittem en aan die der daaraan grenzende gemeenten in Belgie is vergunning verleend tot invoer van vee en mest ter beweiding, bemesting, beak ke ring enz. van grenslanderijen, daar het mond en klauwzeer in de provincie Luik geheel ge weken is. Onoer talrijke bewijzen van belangstelling herdacht de heer N. Brouwer gisteren den dag waarop hij 25 jaar geleden in functie trad als hoofd der school, aan de openbare school voor minvermogenden in de Van-der-WeiflUraat te Leiden. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het Centraal-Israelietisch wees- en doorgangshuis te Leiden f 60 geschonken. H. M. de Koningin-Regentes heeft f150 ge schonken aan de commissie voor duinbeplantin te 's-Gravenhage, welke zich ten doel stelt werk te verschaffen aan behoeftigen. Het bestuur van het iKoningin-Emmafonds", vereeniging tot ondersteuning van hoogbejaarde behoeftigen te 's Gravenhage, werd op Oudejaars avond hoogst aangenaam en treffend vet rust door een schrijven namens H. M. de Koningin-Re gentes, waai in een belangrijke gift werd aange boden als blijk van belangstelling in het mensch- iievend streven der vereeniging. Verheugt dit bewijs van voistelijke goedkeu ring van zijn arbeid het bestuur in niet geringe mate, de toestand der kas maakt dit koninklijk geschenk Ie meer tot eene oorzaak van groote blijdschap en bemoediging. Immers, reeds nu is over het volle bedrag der vaste contribution voor 1896 ten behoeve van uitkeeringnn aan oude behoeftigen, meerendeels mannen en vrouwen van 80, 90 jaar en ouder tot allerlei gezindten behoorende beschikt, en tientallen van aanvragen om steun wachten op de toene ming der inkomsten, waarom het bestuur zich beijvert alle middelen, die binnen zijn bereik vallen, aan te wenden. Gisteren werd de op 9 Dec. 1.1. geschorste zaak tegen den gewezen assistent-bode van het ministerie van koloniën, L. A. Z., verdacht van den bekenden postzegeldiefstal, voor de de Haagsche rechtbank voortgezet. Aan den postzegelhandelaar v. D. had bekl. sedert 6 Juli 1895 W.-Ind. postzegels verkocht, tot een waaide van pi.m. f400, in pakjes ge sorteerd en vet pakt. Een andere postzegelhandelaar, de heer H., had voor ongeveer f 60 van bekl. gekocht. Onder de getuigen behoorde ook de minister van koloniën, evenals de heer E., ambtenaar aan het departement van koloniën, op wien de bekl. de schuld trachtte te werpen. Van die schuld is intusschen niets gebleken, hoewel bekl. zijne beschuldiging ook thans beslist staande hield. Het O. M. eischte tegen den bekluagde negen maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd op 10 Januari a.s. be paald. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend werden ter mailt alhier aangevoerd 32 wiuter- zalmen, die f 1.95 tot 2.40 per '/s kilo opbrachten.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3