A". 1896. Woensdag 8 Januari. N°. 8954. Eersle Blad 1STegenenveerti gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, TT I T GEVERJ. ODÉ. WAARSCHUWING. aangifte voor de belasting Buitenlandselie Berichten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B II U E I' BOTKRiTBit AT 70. AnvERTENTiEPRiJS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. OP DE HONDEN. Burgemeester en ■wethouders van Schiedam brengen den ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde bu de lerordeninr/ tot heffing eerier belasting op de hondenvan 4 December 1873, ieder ingezeten, die éen of meer honden houdt, daar van aangifte moet doen bij den gemeente-ontvanger, vóór den 1 eden Januari van ieder jaar. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Januari 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, "VERKËDE. ENGELAND. Gully, voorzitter van het Lagerhuis, wordt plotseling uit Cannes terugverwacht. Men brengt dezen teiagkeer in verband met het aanstaand bijeenroepen van het parlement. Groote opgewondenheid heerschte gisteren in de Londensche dokken en de oostelijke gedeelten der City, waar Duitsehe en Neder- landsche zeelieden het te kwaad gekregen hebben en achternagejouwd zijn. De winkel ramen bij Duitsehe Israëlieten zijn vernield. Eenisre Duitsehe clubs in het Eastend en ook de Nedeilandsehe Vereeniging zijn gesloten. In eene depêche van den gouverneur van "Natal aan het ministerie van koloniën wordt gezegd dat luidens eene mededeeling van den kant der Boeren te Johannesburg. Jameson 430 dooden en 37 gewonden had. Het verlies der Boeren bedroeg 3 dooden en 5 gewonden. Cecil Rhodes heeft ontslag ingediend als eerste minister der Kaapkolonie. De gouver neur heeft dat ontslag aangenomen. Cecil Rhodes wordt als eerste minister op gevolgd door sir John Sprigg. Naar de Daily Chronicle verneemt, heeft de Engelsehe regeering inlichtingen van het bestuur van de Chartered Company ont vangen zoodanig, dat zij thans volkomen overtuigd is dat dat bestuur niet de hand heeft gehad in de gewelddaad van Jameson, ofschoon het feit van het samentrekken van troepen te Mafeking nog niet is opgehelderd. De uitlegging van de Times luidt dat Rhodes dat samentrekken gelast had bij wijze van voorzorg, en het blad hoopt dat Rhodes, in stede van af te treden, op zijn hoogst daar van kennis zal geven aan het parlement van de Kaap, waarna de Times vertrouwt dat vele Engelschen en Kaapsche Hollanders voor Rhodes zullen steramen. Intusschen betoogt de Daily News dat de Engelsehe regeering dadelijk het charter van de Chartered Company moet intrekken. John Burns heeft in een kenschetsende, toegejuichte rede te Battersea hetzelfde be pleit. Hij noemde de uitvluchten van Rhodes om de verantwoordelijkheid voor Jameson's gewelddaad van zich af te schuiven humbug en wraakte scherp dat leden van de konink lijke familie deelnemen aan vennootschappen gelijk de Chartered Company, wier hande lingen Engeland in een oorlog kunnen wik kelen. Burns bepleitte het onmiddellijk af zenden van lord Robert met 15,000 man, om beslag te leggen op de bezittingen van de Chartered Company en er een rechtstreeksch Engelsch bewind in te voeren. Of de Engelsehe regeering dat voornemen heeft, is onbekend, maar in het arsenaal te Chatham heerschteen ongewone bedrijvigheid. De Digger News te Londen heeft een extra telegram ontvangen uit Johannesburg, beves tigende dat Leonard uitriep»Ilet voorloopig bewind heelt Erugei' een ultimatum gezon den". Leonard wierf 1000 vrijwilligers, die met 3 Maxims zich verschanst hebben in het kantoor van de Consolidated Gold Mines Cy. Het Engelsehe transportschip Victoria heeft Bombay verlaten met 1200 man van het Lan caster regiment. Tegen den 12n zal het te Lorenco Marquez kunnen zijn, op weg naar Kaapstad. DUITSCIILAND. In antwoord op het telegram van den keizer heeft president Kroger der Zuidafiikaansche republiek teiuggeseind: »Ik betuig Uwer Majesteit mijn zeerinni- gen, diepstgevoelden dank voor Uwer Majes- teits hartelijken gelukwensch. Met Gods hulp hopen wij verder al het mogelijke te doen voor de handhaving van onze duurgekochte onafhankelijkheid en de bestendiging van onze dierbare republiek." De keizer ontving gistermiddag in het nieuwe paleis den staatssecretaris der Zuid- afrikuansehe republiek Leyds. De bladen bespreken op kalme wijze den loop van zaken in de Transvaal. Iu het alge meen stellen zy voorop, dat Duitschland op gcenerlei protectoraat over de Transvaal aan spraak maakt. De National Zeitung betoogt, dat Engeland ook geenerlei suzereiniteits-rechten kan doen gelden. De Vossische Zeitung maakt de opmerking, dat een onafhankelijke staat geen protectoraat noodig heeft, ook geen Engelsch. Te Hamburg en te Berlijn worden heden groote openbare vergaderingen gehouden om sympathie uit te drukken voor de Transvaal- sche burgers. Het inzamelen van geld voor de in den strijd tegen dr. Jamesons bende gewonden duurt voort. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Heden den staatssecretaris van Transvaal, dr. Leyds, ontvangende, herhaalde Z. M. de keizer zijne betuiging van sympathie voor de Transvaalsche republiek, voor de dappere overwinnaars en den voorzichtigen president; en toonde hij zich gedurende liet gansche onderhoud volkomen op de hoogte van de geheele aangelegenheid. De keizer uitte zich resoluut over zijne sympathieën en over het vaste voornemen der Duitsehe regeering om op het tot nu toe ingenomen standpunt te blij ven staan, wat betreft de vriendschap voor Transvaal en de onafhankelijkheid van den staat. De audiëntie duurde bijna een half uur. De heer Beelaerts van Blokland zal nu deze stad weer verlaten, om na een kort opont houd in Den Haag naar Parijs te reizen, waar de vertegenwoordiger van Transvaal thans dringend noodig is, met het og op de behandeling der Fransche belangen in Trans vaal en de noodzakelijke politieke bespiekingen Jfiet de regeering. Tiouvvens, de lieer Beelaerts heeft ook tegenwoordig te zijn bij de ont vangst van liet corps diplomatique door president Faure op 16 dezer. Prins Alexander van Piuisen, een achter neef van den keizer, is Zaterdagochtend in ruim 75-jarigen ouderdom te Berlijn over leden de keizer en de keizerin waren bij zijn sterfbed tegenwoordig. De overledene was generaal der infanterie. De foi maliteiten voor de uitlevering van baron Von Hammerstein zuilen een dag of veertien in beslag nemen. Iu zijne gevange nis te Brmdisi wordt hij bijzonder streng be waakt, uit vrees dat hij zelfmoord zal plegen. De Breslauer Zeitg. beweert, dat de heer Surnula, afgevaardigde iu den Pruisischen Landdag en den Rijksdag, zal terechtstaan voor een raad van eer, onder beschuldiging van aanmoediging van de nationaal-Poolsche beweging in Opper-Silezië. F RANK It IJ K. Het is merkwaardig, zoo sterk als de Temp* de belangen opneemt van Transvaal. De taal van de Engelsehe pers en zelfs die van Chamberlain laten, zegt het avondblad, veel te wenschen over, en hoe men ook de hou ding van Rhodes beschouwt, hij zal èn als premier der Kaapkolonie èn in zijn betrek king lot de Zuidafrikaansche Maatschappij ontslag moeten nemen, terwijl het char ter dat aan deze maatschappij is verleend, zal moeten worden teruggenomen. Tegen over de bewering der Engelsehe pers dat Transvaal eeu vazalstaat van Engeland zou zijn, schrijft de Temps dat als men al niet door de onmacht van de regeering der Koningin om het grondgebied der Zuidafri kaansche republiek tegen een onderneming van Britsche burgers te beschermen het verdrag van 1884 ipso facto als afgeschaft wil beschouwen, dit document toch niets bevat hetwelk die bewering zou kunnen recht vaardigen. Het blad tart de Engelsehe juristen om het tegendeel te bewijzen. Aan Kroger brengt de Temps alle hulde, ook voor zijn meesterlijk telegram aan Cliambetlain, dat zoo fier heet en tegelijkertijd zoo voortreffelijk ironisch li E 1 BI E. In den ministerraad is besloten dat de leden van het kabinet niet officieel, maar slechts privatirn kunnen deelnemen aan de begra fenis van Frère-Orban, daar deze geen lid meer was van de volksvertegenwoordiging, en men geen precedent wil stellen. De liberale bladen laten zich scherp uit tegen de regeering, die geen nationale be grafenis aan Frère-Orban wilde geven. De begrafenis van Frère-Orban heeft gister morgen, onder grooten toeloop, plaats gehad. Het lijk was in het stadhuis te Brussel ten toongesteld, waar het pnbliek werd toegelaten om er langs te gaan. De ministers, het corps diplomatique, afgevaardigden, senatoren, de graaf van Vlaanderen, prins Albert, vertegen woordigers van het huis des konings en der koningin, de gemeenteraad, talrijke deputa- tiën enz. woonden de indrukwekkende plech tigheid hij. Te 10 uur werd het lijk naar Luik overgebracht, waar het in het familiegraf werd bijgezet. RUSLAND. De keizer heeft een besluit uitgevaardigd waarbij, met herinnering aan de vrijzinnige hervormingen, welke zijn grootvader wilde invoeren, het beheer over de gevangenissen en tuchthuizen in het rijk wordt overgedragen van het ministerie van binnenl, zaken op dat van justitie. S P A f I E. Maarschalk Campos seinde tegen het laatst der vorige week naar den gouverneur te Havana, dat hij een strategische lijn vormde van Havana naar Batawas aan de zuidkust, teneinde den telegraafkabel te kunnen be schermen de opstandelingen trachtten het uitgangspunt van den kabel te vermeesteren, teneinde de regeeringstroepen af te snijden van alle gemeenschap met de buitenwereld. De separatisten die tusschen de Spaansche bataljons doorglipten, vormden bereden af- deelingen de maarschalk verzamelt nu ook cavalerie om hen te achterhalen. De Cubaansche opstandelingen trekken meer en meer naar de hoofdstad Havanna, terwijl de regeeringstroepen in het oosten van het eiland zjjn. Zy winnen dus steeds terrein. Ook tot de pacifieke provincies dringt het oproer door en toch spreken telegram men uit Madrid van een zieltogen van den opstand.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1