"Volgens den correspondent der Glole te Vera Cruz, zouden de Cubaansche opstande lingen de Spaansche troepen uit elkander hebben gejaagd, en de Spanjaarden groote verliezen hebben geleden. Hun aitillerie werd veroverd. De opstandelingen zouden thans den toegang tot Havanna beheerschen. Een depêche uit Havana meldt, dat nu ook in de provincie Havana en zelfs in Pinar del Rio, de westhoek van het eiland, de krijgs wetten zijn afgekondigd. Ust Madrid wordt gemeld De uitbreiding van den opstand op Cuba wekt hier groote ongerustheid. Men vreest dat het noodig zal zijn nogmaals versterking te zenden. Het beleid van Campos wordt sterk gegijpt. De regeering is besloten hem te handhaven. Een telegram uit Havana meldt dat de vrijwilligeis die de stad Guara verdedigden, zich hebben moeten ovei geven. Het in btand steken van suikerplantages houdt aan. Een officieel telegram uit Havana bericht dat de Spaansche troepen de opstandelingen tot staan hebben weten te brengen. Generaal Navario heeft hen geslagen. Bijzonderheden ontbreken De Heraldo zegt te kunnen verzekeren dat Campos Zondag per telegram ontslag aan de regeering heeft verzocht. PORTUGAL. De Portugeezen hebben nu waarlijk s> cces in Ganaland gehad. Zij hebben koning Gun- gunhana, zjjn zoon Godide en den legeraan voerder gevangengenomen. R M E N I E. De Senaat heeft het adres van antwoord op de troonrede aangenomen met 27 tegen 3 stemmen. Het parlement is tot 8 Februari op reces gegaan. De minister van binnenlandsche zaken laat het gerucht tegenspreken, dat er tweediacht zou heerschen in den boezem der regeering. De koning constateerde bij de ontvangst van een deputatie uit de Kamer, dat zijn streven er op gencht is, het land te verdedigen tegen wanordelijkheden en onvruchtbare agitatie. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel woidt gemeld, dat de opstandelingen te Zeitoun de wapenen zou den nederleggen, onder voorwaarde dat uit hun midden een gouverneur werd gekozen. Op den weg van Dedeagatch naar Salonica heeft een chef van de gendarmerie beproefd 10 Italiaansche werklieden te vermoorden; ook zouden Albaneesche roovers eenige Euro peanen, in die streek wonende, op rantsoen hebben gesteld. Het uitgevaardigd decreet, waarbij van '15 Januari af een zegelrecht wordt ingevoerd, heeft een levendige beweging verwekt in de Europeesche kolonie en een delegatie heeft den minister uitstel van den maatregel ver zocht, opdat zij hare opmei kingen kunnen aanbieden. Op grond van consulaire rapporten wordt bevestigd, dat in Orsah moorden op groote schaal zijn gepleegd. Het aantal slachtoilers wordt door de overheden op 900 aangegeven. Er zyn daden van gruwelijke en ongehoorde barbaarschheid bedreven door Kurden en Bedouinen en op 1 dezer duuiden de wan ordelijkheden voort. Uit Erzeroem wordt gemeld, dat op bevel van Shakis-pacha de overheid afdoende maat regelen heeft genomen om het bestaan der onbemiddelden gedurende twee maanden te verzekeren, De particuliere weldadigheid, ook in Moliammedaansehe kringen, heeft daar toe redelijk bijgediagen. Tot de geschenken, die de sultan aan den czaar heeft gezonden, moet ook behooren een halssnoer ter waarde van 800,000 francs en eene snuifdoos, veisieid met een weieldbe- roetnde diamant. AMERIKA. De president der Vereenigde Staten heeft een proclamatie geteekerid, waai bij het ter ritorium Utah tot staat wordt verheven. De republiek bestaat dus nu uit 45 staten. De commissie, door den president der Vereenigde Staten benoemd tot het naspeuren der juiste grens tusschen Venezuela en Britsch Guyana, hield Zaterdag haar eerste vergade ring in het ministerie van buiienlandsche zaken te Washington. Rechter Brewer weid tot voorzitter gekozen. De regeering der Unie heeft officieel be kend gemaakt, dat de commissie volstrekt onafhankelijk is. Zij kan tijd en plaats van hare vergaderingen vaststellen, beslissen welke vreemde landen zij wel, welke zij niet zal bezoeken en hoe de betiokken regeeringen zich voor haar mogen doen vertegenwuoidigen. De regeeting zal alle hulp verleenen, die van haar wordt verlangd om de commissie hai en arbeid gemakkelijker te maken, doch zal niets doen wat op haar den schijn zal laden, dat ze ten opzichte der punten van het ge schil partij kiest. Zij doet opmerken dat van den aanvang der onderhandelingen met Groot- Bi ittannie zij steeds heeft vermeden zich uit te laten over de billijkheid van de aanspiaken der Zuidamenkaansche republiek, en nooit meer heeft gezegd dan dat het geschil een geschikt ondervveip is voor een scheidsrechter lijke uitspraak. De Times verneemt uit Nevv-York dat de regeering der Unie moet besloten hebben daad wei kelijk in Tuikije tusschen beide te komen ter wille van de beveiliging der Ame rikanen aldaar. De Nooidatlantische vloot zou bevel gekregen hebben om naar de Levant te stevenen. In Canada is een ministerieele crisis uit gebroken. Zeven ministers hebben hun ont slag aangeboden, teneinde den premier, sir Mackenzie Bowel 1, te dwingen af te treden. Men meent, vooral sedert de voor de i egee- nng ongunstige Hitkomsten der verkiezingen v" de afgeloopen weken, dat een ki achtiger regeeting gewenscbt is. AFRIKA. De telegraafkabel tusschen Zanzibar en Aden is weer hersteld, zoodat nu ook de be richten aankomen, die reeds eenige dagen op verzending hebben moeten wachten. Het be langrijkste nieuws, dat daaruit blijkt, is wel dat president Kruger reeds den 30n December, dus den dag vóórdat dr. Jameson met zijne bende de Tiansvaalsche grens overtrok, aan eene deputatie der National Union de ver zekering heeft gegeven, dat aan de voor naamste wenschen der uitlanders zou worden voldaan. De accijnzen op voedingsmiddelen zouden worden opgeheven; aan alle scholen, onverschillig welke taal daar wordt onder wezen, zou staatssubsidie worden verleend maatregelen zouden worden genomen tot op lossing der arbeidskwestie en van het kies- reclitvt aapstuk, maar als hoofd i oor waai de stelde president Kruger dat allen de wet steu nen en de orde zouden helpen handhaven. Hierin heeft men dus waarschijnlijk de reden te zoeken dat dr. Jameson van uit Johannesbuig geen hulp heeft ontvangen. Wel moet een troepje gewapende lieden van daar zijn ver trokken, maar het grootste gedeelte daarvan werd reeds even buiten de stad door de Boeren gevangengenomen. Aangaande het gevecht tusschen Jamesons bende en de strijdmacht der Boeren bij Krugersdorp loopen de berichten nog uiteen. Blijkens een telegram van den gouverneur van Natal aan den minister Chamberlain waren de Boeien 1500 man sterk en ging Jameson reeds den In Januari tot den aanval over, maar werd hij toen teruggeslagen. In den namiddag van 2 Januari hervatte hij den aanval, maar de Boeren hadden hem toeri reeds geheel omsingeld, zoodat zijne mannen, die reeds dtie dagen zonder voedsel waren geweest en wier paarden geheel waren uit geput, genoodzaakt waren zich over te geven. De Boeren kregen, volgens dit verhaal, slechts 4 dooden en eenige gewonden. Zooals men weet heeft de minister Chamber lain den 3n dezer aan president Kruger geseind dat hij op diens lankmoedigheid rekende en vertrouwde dat hij de gevangenen niet zou laten doodschieten. Wat echter niet bekend was, is, dat Chambeilain daarbij seinde, van Cecil Rhodes bericht te hebben ontvangen dat het gerucht, als zou ook nabij Buluvvayo eene legermacht worden bijeengetrokken om van het noorden een inval in Tiansvaal te doen, beslist onwaar was. Met waardigheid seinde Paul Kruger daarop aan Chamber lain terug dat luj geen bevel had gegeven om de gevangenen dood te schieten, daar hunne zaak geheel volgens de tradition der republiek zou worden behandeld, maar dat de minister wel wat voorzichtiger mocht zijn met hel voor goede munt aannemen van de berichten van Cecil Rhodes, want dat hij juist vertrouwbare berichten had ontvangen, dat wel degelijk nieuwe gewapende benden op de grenzen der Transvaal werden samengetrok ken. Chamberlain seinde toen terug dat hij vertrouwde in Krugers grootmoedigheid en dat een keizerlijk ambtenaar naar Buluvvayo was gezonden om de mogelijkheid van ver dere wanordelijkheden te voorkomen. De onderstelling is dus niet gewaagd dat het juist de te Buluvvayo gelegerde compagnieën van het Schotsche regiment Black Watch waren, die gereed werden gehouden de Transvaal binnen te rukken onder het voorwendsel daal de orde te helpen herstellen, maar dat, nu de Boeren zoo duidelijk hebben bewezen het best zonder hulp van buiten af te kunnen, lord Chamberlain het verstandiger heeft gevon den aan die troepen tegenbevel te zenden, omdat in het tegenovergesteld geval zeker ook Duitsciie mariniers de Transvaal waien bin nengerukt. Of de minister aan Cecil Rhodes zijne ontevredenheid heeft betuigd, dat deze hem voor leugenaar tegenover president Kru ger heeft laten staan, wordt niet gemeld wel loopt te Kaapstad het gerucht dat Cecil Rhodes zijn ontslag ais eerste minister der Kaapkolonie heeft aangeboden, maar dat de gouverneur, sir Heicules Robinson, geweigerd beeft dat aan te nemen. De Engelsclie minister van koloniën Cham berlain ontving Zaterdag een deputatie van kooplieden, die groothandel drijven metZuid- Afiika. Bij monde van sir Donald Currie gaf de deputatie hem haar vrees te kennen dat de opgewonden stemming in de Tiansvaal zou leiden tot een repressief optreden dei- Boeren, waardoor de algemeene toestand zeer zou verergeren en hunne zaken belangrijk nadeel zouden lijden. Toch kwam het der deputatie voor dat de heer Chamberlain den eenigen goeden -veg heeft ingeslagen en ver zocht zij hem aan den gouverneur der Kaap kolonie op te dragen, bescherming van de uitlanders in Transvaal te veizoeken. De mi nister betuigde aan de deputatie zijn dank voor de instemming, welke zijn optreden had gevonden, en las de reeds gepubliceerde tele grammen voor, benevens andere dépêches, waarin gemeld wordt dat president Kruger heeft beloofd, dat de tioepen Johannesburg niet zullen omsingelen en de bevolking geen overlast zouden aandoen. Hij voegde er tyj dat, voor zoover was te voorzien, verdere ongeregeldheden niet waarschijnlijk waren. De regeering hoopte dat Traansvaal gevolg zou geven aan den vriendschappelijken raad om de aandacht te wijden aan de grieven der uitlandersde regeering werd in dit vertrouwen versterkt door de bewijzen van staatsmanschap en gematigdheid, welke Kiuger reeds gegeven had. De regeering houdt zich aan de conventie van 1884 en al haie bepalingen; er is niets gebeuid wat haar aanleiding zou kunnen geven, van dit standpunt af te wijken, zoo besloot Chamber lain. Het zal natuurlijk veel meer de vraag zijn of ook president Kruger van die meening is, en dat is niet waarschijnlijk. Uit Johannesburg wordt van 31 Dec. ge meld: De toestand is hier zeer ernstig. De voor zitter der National Union, Leonard, heefteen voorloopig bewind voor deze stad geprocla- meeid, welks zetel gevestigd is in het kantoor der maatschappij »Conso!idated Goldfieldsof South Africa", waar de vlag der Transvaal is geheschen. Aan de Transvaalsche regeering is een ultimatum gezonden.De aanwerving van reeru- ten wordt ijverig voortgezetreeds zijn een duizendtal gewapende mannen aangenomen, die een pond sterling daags benevens voedsel ontvangen. De meerderheid der invloedrijke- klasse steunt de regeering. In eene in het bureau der Goldfields uit gesproken redevoering verklaart Leonard dat alle maatregelen genomen zijn tot bescherming van leven en eigendom, en dat hij zich in staat acht de stad tegen de Boei en te verde digen, in afwachting van eene regeling met ue regeering der Tiansvaal. Hij hoopte dat de proclamatie van een voor loopig bewind noodig zal blijken, maar hij was niet voornemens zich te vei zetten tegen den volksgeest noch een gezag in te stellen dat de bevolking zou afkeuren, j 900 man uit de mijn Semmer and Jack, wei gewapend, zijn hedenavond vertrokken om de stad tegen naderende troepen te ver- j dedigen. President Kruger heeft tegen morgen eene j samenkomst met het centraal comité voorge steld, maar de leden van dat lichaam weige ren naar Pretoria te gaan zonder vrijgeleide. Het comité heeft besloten alle mijnen te sluiten. Uit Johannesburg wordt van 2 dezer ge- I meld Na een onderhoud te hebben gehad met de regeering, welk onderhoud zij onbevredi gend vonden, hebben Duitscbers en Ameri kanen zich bij de Nationale Unie aangesloten, waartoe ook Australiërs, Afrikaandei s en der Handelsvereeniging behooren. Daar de Boeren- regeering wapens ter bescherming weigert, vormen de uitlanders nu een aaneengesloten paitij. Te middernacht zijn de leden van het centiale comité der nationale unie bijeen, zij zijn ten zeerste verontwaardigd over de eischen door de Boeren gesteld. Zij verklaren dat de toestand der uitlanders alleen te wijten is aan de proclamatie waarbij den EngePchen ondeidanen bevolen wordt Jameson niet te hélpen en te gehoorzamen aan de wet. De bevolking is niet op de hand van het comité, Joubert staat in voor de veiligheid van Johan nesburg tijdens de wapenstilstand. Uit Duiban wordt van 31 December ge meld De mailtrein, die gisteravond vol leizigers Johannesburg verliet, sloeg om, terwijl hij een scherpe bocht omging tusschen Dann- hausen en Glencoe op de Natalsche lijn. Ver scheiden wagens werden verbrijzeld, 32 per sonen verloren daarbij het leven, waaronder 17 tot éen familie behoorendehet getal gekwetsten is 50 en daarbij verkeeren velen in levensgevaar. JAPAN. De Japanners zijn er nog altijd niet in ge slaagd, op Formosa de rust te herstellen. Een telegiam uit Yokohama meldde dat een geheel district noordoostelijk van Tamsur sedert 28 December in opstand is. Tien duizend opstandelingen vielen Taipeh den ln Januari aan, maar werden dienzelfden dag verslagen. Uitbreiding van den opstand wordt verwacht.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2