Binnenlandsche Berichten. B eel a erts. SCHIEDAM, 7 Januari 1896. Vergadering van den gemeenteraad op 7 Januari 1896, des namiddags ten kwartier toor 2 ure. Voorzitter de burgemeester, de heerH. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden; afwezig de lieeren Beukers en Klein, met kennisgeving. Alvorens tot de verdere werkzaamheden werd overgegaan, bracht de voorzitter zijn heilgroet aan den laad, hopende dat het voor de ingezetenen der gemeente en voor de ge meente zelf een goed jaar moge zijn. Spreker, eene gevolgtiekking makende uit de samen- wei king tusschen den raad en zijn voorzitter, zeide met vertrouwen de toekomst te gemoet te gaan. Eenstemmigheid heeft niet altijd geheerscht, wat dan ook niet vven«chelijk is maar eensgezindheid was er steeds in de be vordering der gemeentebelangen. Deze rede werd met algemeene toejuichin gen begroet, waarna de heer Hoek nog in het bijzonder den voorzitter voor het gespro kene dankzei, hem en zijn huis een gezegend jaar toewenschende. Spreker hoopt, dat des voorzittF'S streven voor de belangen der gt- meente order Gods zegen zullen strekken tot bloei en welvaart der gemeente. Ook den wet- 'houders werd door spreker dauk gebracht voor hunne werkzaamheid. Nadat de voorzitter voor deze vriendelijke woorden zijn dank had betuigd, en de notu len der vergadering van 28 December j.l. waren vastgesteld, kwamen de volgende stuk ken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegeni Van de Gedeputeerde Staten dezer provin cie, missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten vau 17 dezer tot verhuring van grond aan de firma H. J. Plant Co. en van een woonhuis aan B. van der Zee; Idem, missive vergezeld van het door hen goedgekeurde le suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, beiden aangenomen voor ken nisgeving Van burgemeester en wethouders een ont- werp-raadsbeslujt tot het doen van af- en over schrijving op de begrooting van uitgaven de, gemeente, dienst 1895; werd bij acclamatie vastgesteld, zooals het was voorgedragen Verzoek van den heer J. C. H. Kramers om ontslag als lid der com missie voor het burgerlijk armbestuur, op voorstel van bur gemeester en wethouders werd het gevraagde ontslag eervol verleend onder dankbetuiging voor de aan de gemeente in die betrekking bewezen diensten Bericht van den heer A. Gouka, dat de herbenoeming tot lid der gezondheidscom missie door hem wordt aangenomen, kennis geving. Adres van den heer 0. Timmerman, leer- aar in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool alhier, om eervol ontslag als g zoodanig met ingang van 1 April a.s., om advies in handen gesteld der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. j Verzoeken van L. Wendt en P. van der Velden Cz., om restitutie van betaalde plaatse lijke directe belasting over 1896, in handen gesteld van burgemeester en wethouders om advies. De later ingekomen stukken zjjn Besluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende goedkeuring tot het in eersten aanleg instellen eener rechtsvordering tegen den oud-burgemeester dezer gemeente, den heer P. J. van Dijk van Matenesse waartoe de raad in zijne zitting van 26 November j.l. het besluit nam, aangenomen voor kennisgeving Vei zoele van den heer De Groot, om ver lof tot het in deze vergadering vragen van inlichting aan burgemeester en wethouders omtrent het feit, dat verschillende beurt booten onze gemeente niet meer aandoen op voorstel van burgemeester en wethouders het gevraagde verlof verleend, na afloop van de heden aan de orde gestelde onderwerpen. Missive van curatoren van het gymnasium, eene aanbeveling bevattende ter benoeming van een lid in hun college, ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleende eervol ontslag aau den heer P. J. van Djjk van Matenesse. Op die aanbeveling zijn ge plaatst de heeren I. II. J. Versteeg, II. mr. D. Lodder. Ter visie gelegd oin in eene vol gende vergadering tot de benoeming over te gaan. Adressen van M. Kemp, L. M.Pluijm, W. A. J. Wittkampf en F. Pigeaud A.Fz., om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting over 1895, in handen gesteld van buigemeester en wethouders oin advies. Adres van P. S. Engering, expediteur en agent van stoornbooten alhier, om het haven geld voor stoombooten, die geregelde diensten op deze gemeente onderhouden en gebruik maken van de aanlegkade aan de Maas, op 25 cents per MJ te stellen, en zulks gerekend te zijn ingegaan den ln Januari j.l. In han den gesteld van burgemeester en wethouders om advies. Aari de orde was nu de benoeming, wegens periodieke aftreding op 31 December j 1. van de leden in vaste raadscommissiën en van de stembureaux voor de in 1896 eventueel te houden verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Achtereenvolgens werden hei kozen de leden der commissie voor de strafverordeningen der financieeie commissie; der commissie van controle in zake de plaatselijke directe be lastingender commissie voor de plaatselijke belastingen, alsmede de plaatsvervangende leden in die commissie, wanneer deze optreedt als commissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hun aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen de beide stembureaux alsmede de plaatsvervangende leden in die bureaux, terwijl tevens werd besloten om, by ontstentenis der leden en hunne plaatsver vangers, al de Irden van den raad, te begin nen den jongsten in leeftijd, ais plaats vervangers aan te vvjjzen. Aan C. G. Vischer werd, op grond van het bepaalde in art. 245 der gemeentewet, ontheffing verleend op zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1895/6, over 6 maan den, ten bedrage van f 15.75. Thans kwamen in behandeling de rapporten van de Kamer van koophandel en fabrieken en van den Brandersboud alhier, waarin zij daartoe uitgenoouigd hun gevoelen uitspreken over het al of niet wenscheljjke tot het van gemeentewege oprichten van eene vakschool voor branderij- en aanverwante vakken. Nu de Kamer van koophandel en fabrie ken in haar rapport te kennen geeft, dat ze het tegenwoordige tijdstip niet als het ge schiktste voor de oprichting van zulk eene school zou kunnen verklaren, en de Branders- bond het van gemeentewege oprichten van zulk eene vakschool bepaald ontraadt, daar deze, indien de wenschelijkln i 1 voor haar bestaan werkelijk mocht blijken, naar zijn oordeel door het particulier initiatief moet tot stand komen, stelden burgemeester en wethouders voor in aansluiting aan het door hen reeds medegedeelde in hun rapport te dier zake, d.d. 24 December j I., ge noemde rapporten en hun zooeven gemeld rapport, voor kennisgeving aau te nemen. Op voorstel van den heer De Groot werd bij acclamatie besloten de hierop betrekking hebbende stukken in het gedrukt verslag te doen opnemen en de behandeling daarvan tot eene volgende vergadering te verda gen. Missive van de commissie voor de straf verordeningen, ten geleide van een ontwerp verordening tot wijziging van de artt. 1 en 3 der veroidening op de beurs en de markten alhier. Op voorstel van burgemeester en wet houders werd het door de commissie voor gestelde ontwerp onveranderd vastgesteld. Hierdoor wordt het beuvsuur in deze ge meente nu gesteid van 1 tot 2 uur. De heer Brillenburg veiklaarde te zullen tegenstemmen, omdat deze verandering het bedrijf der effectenhandelaars eenigszins be lemmerde. Op voor-tel van den heer Elzevier Dom werd nog besloten in plaats van beurs- klok te lezengroote stadstorenklok. Thans weid het wooid verleend aan den heer De Gioot, tot liet richten van eenige vragen aan bui genieester en wethoudei s over bet feit dat sommige beurtbooten deze ge meente met meer aandoen. De inteipellant verklaarde, dat in deze zaak het cardinale punt voor hem was de belem mering die handel en nijverheid door de gebeurtenis ondervinden. Van welke betee- kenis die belemmering is, kan hieruit blijken, dat volgens verkregen inlichtingen er 68 ge legenheden minder worden oin van hier uit te vei zenden. De inieipellatie liep over deze drie vragen lo, weten burgemeester en wet houders de oorzaak van het besluit der leede- rijen; 2o. zijn burgemeester en wethouders bereid spoedig pogingen aan te wenden om dat ongerief te doen ophouden; 3o. of de herziening van het havengeld nu eindelijk eens door den raad zou kunnen worden ter hand genomen De voorzitter beantwoordde vraag lo. met te herinneren aan het koninklijk besluit, waarbij naar aanleiding van een art. in de wet op de bedrijfsbelasting, eene nieuwe meting iri het leven is geroepen, die met de oude verschilt tot 50, 70, 80, zelfs 90 °/Q daarin zoekt spreker hoofdzakelijk de oorzaak van het besluit der reederijen. Misschien lag de oorzaak ook hierin, dat met den aanvang van dit jaar dc herziening van het havengeld niet was tot stand gekomen. Maar dan kon spreker meedeeien, dat zeer stellig in de vol gende zitting het ontwerp der herziening bij den raad zal worden ingediend. Eén der boo ten heeft dezen morgen weer aangelegd, en dus deed de raad naar sprekeis meening het best met af te wachten wat er verder zou gebeuren en genoegen te nemen met zijn» mededeelingeu. Op het denkbeeld van den heer De Groot om met de stoombootmaat schappijen te onderhandelen, korulen burge meester en wethouders niet ingaan. Nadat de interpellant zijn dank had be tuigd voor de verkregen inlichtingen, werd bij acclamatie het voorstel aangenomen om genoegen te nemen met de gedane mede- deelingeri. Op een daarna door den heer Brillenburg aan het dagelijksch bestuur gerichte vraag, in zake het aan de firma Jurgens verkochte land, waarop niet binnen den bepaalden tijd de fabriek was gebouwd, antwoordde de heer Maas, dat burgemeester en wethouders reeds uitvoering hadden gegeven aan de destijds opgenomen boetebepaling, dat de koopprijs met f 10,000 zou worden verhoogd, wanneer uit. Dec. '95 de fabriek niet was opgericht. Op het betreffende schrijven van burgemeester en wethouders was evenwel nog geen ant woord ingekomen. "Vervolgens deelde de voorzitter mede lo, dat het recht van afslag op de zecvisch- markt is gegund aau J. van Os, voor de som van f85 per jaar: 2o, dat voor de som van f 1185 II, Kroon aannemer is geworden van de verhooging der kade aan de Zuidergors. Hierna werd de vcigadering veranderd in eene met gesloten deuren, waai toe de lieer Van Westendorp het verzoek had ge daan, naar aanleiding der ontslagaanvrage van den heer Timmerman. Na heropening der openbare zitting werd zij onmiddellijk weder gesloten. Bij Kon. besluit is aan den heer S. J. Zoet mulder, consulair agent des Duitschen rijks te Schiedam, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 4e klasse der Pruisische Kroonorde, hem door den keizer van Duitsehland, koning van Pi uisen, geschonken. De uitdeeling van warme spijzen op de openbare kostelooze scholen alhier is heden aangevangen en zal gedurende vier weken plaats hebben op Dingdag, Donderdag en Zaterdag. Door de Nederland-clie Zuidafrikaansche vereeniging is Zaterdag liet volgende telegram aan president Kruger gezonden »De Nederlandsche Zuid-Afrikaansehe Ver eeniging betuigt eerbiedige hulde voor geest kracht, door u en uwe natie betoond." C. B. SPRUYT, secretaris. Lene te Rotterdam gevestigde instelling ontving gisterochtend een telegram uit Johan nesburg, Wanrm de toestand als uiterst critiek werd geschilderd. Het telegram was geti..i<*«al 31 December 12 uur 's middags en werd dus pas 6 dagen daarna hier ontvangen. (-V. B. C(.) Uit Dordrecht werd Zaterdag aan jhr. Beelaerls van Blokland, gezant van Transvaal, het volgende telegram gezonden Jhr. Mr. Beelaerls van Blokland, adresDoctor Leijds, Berlijn, Van harte gefeliciteerd met sclioonen gang van zaken in Transvaal en met de schittei ende houding van Duitscldands Voist en Volk. God zegene der Boeten wapenen, W. de Ridder, J. G. van Schaardenburg. Daarop kwam des namiddags het volgende telegrafische antwoord De Ridder, an Schaardenburg, Dordrecht. Hartelijk dank; wij worden gedragen door de sympathie van geheel continentaal Europa. Door de vereeniging »Transvaliensium in Hoilandia Societas" te Utrecht, waarvan president is de heer D. S. van Warmelo, theol. stud, aldaar, is aan president Kruger het volgende telegram verzonden Pretoria. Staatspresident Gelukgevvenscht. J ransvaliensium Societas, Utrecht. Zooals wij in ons vorig nummer mede deelden, zou Zaterdagavond in het gebouw van den sWerkenden Stand" te Amsterdam eene vergadering worden gehouden, waarvan het doel was hulde te brengen aan den wak keren geest onzer stamverwanten in den Transvaal. Op het uur der samenkomst 9 uur waren ongeveer 300 personen aan wezig, een zeer gemengd publiek. Aan de bestuurstafel bleven echter de stoelen nog onbezet. liet publiek werd ongeduldig en begon te trappelen. Tot 40 minuten voor halftien, toen een heer verscheen, die op niet onverdienstelijk wijze een vroolijken deun speelde op de piano Vijf minuten later verschenen uit de be stuurskamer twee heeren, waarvan een den voorzittershamer opnam. Hij hoopte dat me nigeen zich opgewekt zou gevoelen een hartig woord over de overwinning der boeren te spreken. Niemand verlangde echter het woord. Dan zal, zeide de voorzitter, een onzer vrienden iets ten beste geven. En iemand zong daarop een lied, galeen solo op den cornet a piston, daarna een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3