Btnnenlandsche Berichte ik Chamberlain, wiens staatsmansbeleid de ge vaarlijke crisis te boven is gekomen, en dringt er tegelijk sterk op aan dat hij krachtige maatregelen zal nemen tegenover de Charte red Company. In het hoofdartikel van de Times van giste ren wordt erkend dat tegen Jameson en zijn medestrijders in Zuid-Afrika of Engeland maatregelen noodig zijn, en voorts dat Enge land of de Chartered Company gehouden is, Transvaal schadeloosstelling te geven voorde gevolgen van het gebeurde; maar dat blad bestrijdt overdreven genoegdoeningen, terwijl ze den beweerden eisch van Kruger, dat Rhodes uit Zuid-Afrika zal worden verban nen, eenvoudig belachelijk acht, tenzij het bewezen is dat Rhodes met Jameson heeft geheuld. Overigens herhaalt de Times dat Engeland geen buitenlandsche inmenging in Transvaal zal duldendaarvan geven, zegt zij, onze wapeningen de wereld blijk. Enge land zou nooit een Europeesche conferentie over Zuid-Afrika kunnen erkennen of bijwo nen. Trouwens is, naar ze beweert, het Duit- sche plan van een conferentie in Italië en Oostenrijk uiterst koel ontvangen. Duitsch- land probeert thans Rusland over (e halen, vermoedelijk tevergeefs. De waarheid blijft dat geeu enkele Europeesche mogendheid het lecht van tusschenkomst in Zuid-Afrika be zit, hetgeen Engeland daarenboven uitdrukke lijk heeft verklaard. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de berichten over de wanordelijkheden in het Oost-einde te Londen op den 6n dezer en over de mishandeling van Neder- lamlsche en Duitsche zeelieden grootelijks overdreven zijn geweest. De verstoring dei- orde, welke er heeft plaats gehad, was on beduidend. O O S T E N R IJ K-H O N G A It IJ E. Keizer Frans Jozef heeft 10,000 fl. gegeven voor het te Buda-Pest op te richten stand beeld van koning Matthias van Hongarije, ofschoon deze vorst, die in het eind der vijf tiende eeuw leefde, herhaaldelijk de wapens heeft opgevat tegen het huis Habsburg. Deze daad van den keizer wordt door alle Hon- gnarsche bladen met instemming begroet. In antwoord op eene interpellatie in den Boheemschen Landdag verklaarde de stad houder, graaf Thun, Dinsdag dat de ministers van binnenl. zaken en financiën hunne mede werking willen veileenen voor de kanalisatie van de Elbe en de Moldau tusschen Aussig en Praag, waarvan de kosten worden geraamd op 12.950,000 florijnen, wanneer het konink rijk Bohemen en de overige belanghebbenden de helft der kosten willen op zich nemen. In dat geval zal reeds iu het begin van 1S97 met het werk worden aangevangen, In de TJongaarsche Kamer heeft Ugron gis teren voorgesteld de regeering uit te noodigen gaan mij niets aan," viel zij hem kortaf in de iade. »Gij zijt toch vrienden, naar ik meen?" sZeker, zeker; oude academievrienden. Een hrave jongen is hij en ik twijfel met of hij zal de dochter van den heer Leubuscher tot een gelukkige echtgenoot maken. Maar gij hebt ge lijk het zal beier zij", dat ik den protessor niet ontmoet." Hij ging, maar niet naar zijne woning. Hij trad een nabijgelegen postkantoor binnen om er haastig eenige letteren op het papier te wer pen, dat hij in een couvert stak, dat li ij adies- seerde aan mejuffrouw Edith van Manstein om «haar zelf ter hand te stellen". NEGENDE HOOFDSTUK. Toen professor Wallroth te huis kwam, werd liem gezegd dat Ingeborg hoofdpijn had en op haie kamer wenschte te blijven. Hij zat alzoo alleen aan tafel en begaf zich na liet haastig gebruikte middagmaal naar zijne werkkamer om donr arbeid de naai geestige ge dachten, die hem juist nu zoo koit voor een einde te maken aan de onderhandelingen met Oostenrijk over het vergelijk, omdat Oostenrijk geen constitutioneele parlemen taire regeering heeft. Banfly heeft daarop ge antwoord het als zijn plicht te beschouwen de onderhandelingen voort te zetten. ZWITSERLAND. Nu de Bondsregeeriog zoo lang aarzelt met het indienen van het wetsontwerp tot het subsidieeren van alle scholen door den staat, waartoe haar overleden lid Schenk den stoot heeft gegeven, is het initiatief hiertoe geno men door den bond van onderwijzers. ITALIË. Een telegram van generaal Baratieri gis teren te Rome ontvangen meldt, dat de Choanen Makalle den 711 dezer hebben aan gevallen, doch met zware verliezen werden teruggeslagen. De paus bereidt een encycliek voor rad Omnes Christianos" (ar,a alle Christenen) waarin hij er bij alle dissidenten op aan zal dringen om weer in den schoot der moeder kerk terug te keeren. SPANJE. Een kabinetsraad, voorgezeten door de koningin, lieeft gisteren het Cubaansche vraagstuk behandeld. De regeermg zal het door generaal Campos gevraagde ontslag niet veileeneu en eene versterking aanvragen van leger en vloot voor Cuba. De O or respondentia Espana verneemt dat de opstandelingen op Cuba Hoio-Culorado hebben veroverd, drie mijlen \an Havana gelegen. Daarentegen zou Campos de rebellen op koiten afstand van de hoofdplaats ver slagen hebben. De toestand blijft, seint men, over liet geheel dezelfde. PORTUGAL. Men zegt dat de regeering betrekkelijk de Transvaalsche zaak heeft besloten noch EA- gelsehen uoch Duitschers te vergunnen op zijn 'gebied tioepen te ontschepen of daar door te trekken. T U R K IJ E. De minister van buitenlandsche zaken, Tewfik-paclia, heeft den gezanten medege deeld, dat de Turksohe ïegeeiing generaal Edhem-pacha en gouverneur Abdul Behab- pacha heeft belast met de leiding der onder handelingen tot onderwerping der opstande lingen in Zeiioun, waarbij deconsulaiie ver tegenwoordigers aldaar zullen optreden als beimddeluais. Blijkens bericht der vreemde consuls te Aleppo hebben de opstandelingen te Zeitoun de bemiddeling der consuls aangenomen en beloofd voor het oogenblik de vijandelijkheden te staken. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Volgens inlichtingen uit officieele bron heeft er te Biredjak eene bloedige botsing plaats zijn huwelijk dubbel kwelden, te verdrijven. Het begon reeds te schemeien en hij wilde om licht schellen, toen na een zacht tikken op de deur eene slanke, dichtgesluierde dame bin nentrad. sEdith riep de professor verwonderd, toen hij haar herkende. «Waaraan heb ik dit verras send bezoek te danken 7" Zij schoof den sluier omhoog, maar weerde hem af, toen hij haar behulpzaam wilde zijn om den mantel af te leggen. «Vergeef mij, dat ik u in uwe woning kom oveivallen,sptuk zij. alk weet wel, dat dit weinig passend is, maar nood gebiedt mij om nu eens met te vragen wat de welvoeglijkheid eisoht, fit kom ook slechts oui eeri ander eenen dienst te bewijzen. En deze andere was zoo dringend, dat ik mij uit medelijden met hem tot dezen stap heb laten bewegen." «Die inleiding maakt mij zeer nieuwsgierig, mijn lieve," zei de professor, terwijl hij tegen over haar plaats nam. «Wie is toch de geluk kige, die uwe deelneming zoozeer wist op te wekken 7" gehad tusschen Armeniërs en Muzelmannen. De orde werd dadelijk hersteld, dank zij het krachtdadig optreden van de plaatselijke over heid. Er waren 5 dooden en 50 gekwetsten. AMERIKA. Een telegram uit Caracas meldt, dat de Venezuelaarische regeering eenige notabelen in hechtenis heeft laten nemen, onder de verdenking met Guzman Blanco en de Engel- sche partij te hebben samengezworen om de regeering omver te werpen. President Crespo heeft het aan land gaan en inschepen ver boden van alle personen die niet werkelijk reizigers zijn, teneinde de vei standhouding tusschen samenzweerders in het binnen- en buitenland te beletten. Aan de World wordt uit Caracas geseind, dat Venezuela in staat van revolutie is ver- klaaid. De regeering heeft aan de Kamers de goedkeuring gevraagd van een besluit, waarbij de doodstraf woidt gesteld op alle geheime betrekkingen met buitenlandsche regeeiingen een uitzondering woidt gemaakt voor Amerikanen. Engeland wordt beschul digd de omwenteling te hebben opgestookt. AFRIKA. De Transvaalsche regeering heeft den Franschen ingenieur "Walcker benoemd bij het mijridepartement. De correspondent van de Times te Johannes burg, die het slagveld van Krugersdorp heeft bezocht, legt een vleiend getuigenis af van den moed van de Boeren en hun onneembare stel lingen, zoowel als van hun kalmte en hun bescheidenheid na het einde van den strijd. Zij wezen op het terrein van den slag en zeiden eenvoudig: «Het was ondoenhjk", waarbij z(j den moed prezen, door de Erigel- schen aan den dag gelegd. Volgens den cor respondent hadden de militante uitlanders te Johannesburg een driedaagsclieu wapen stilstand met de Boeien gesloten, en had dat hun belet, Jameson te gemoet te trekken. Volgens een telegram uit Kaapstad aan de Times stortte Jameson tranen van woede wegens het verraad der Johannesburgers toen dezen zich overgaven. De Boeren vonden de beruchte memorie, aan Jameson gericht dooi de zoogenaamde «leading inhabitants" van Johannesbuig, op het slagveld. Zij namen den krijgsvoorraad der gecharterde compag nie in beslag in Marico. De regeering van den Oranje-Vrijstaat heeft kennisgegeven dat alle mannelijke spoorreizigers moeten voorzien zijn van een legitimatiebewijszij die aankomen moeten zich aan een ondeizoek onderwerpen en hun worden de wapenen afgenomen. De troepen van den Oianje-Vrijstaat bezetten met Maxims en andere veldstukken de Transvaalsche grenzen. JAPAN. Een depêche, te Petersburg ontvangen, Herinnert gij u nog het onderhoud op den dag onzer verloving, toen gij mij voor het eerst mededeelde!, hoe uwe dochter zich tegen onze verbintenis aankantte «O ja, ik herinner mij dat zeer goed," ant woordde de piofessor aarzelend, s't Was dezelfde dug, waarop ik doctor Artois bij u aantrof." Edith knikte en ging haastig voort nik zei u toen, dat er maar éen middel be«tond orn ons aan den zoo pijnlijken toestand te onttrek ken, waarin die tegenstand uwer dochter ons gebracht had. En gij waart het met mij eens dat een spoedig huwelijk voor haar en ons de beste uitweg was." «Zeker maa| ik voegde er hij, dat ik langs dien weg weinig hoop had op eene spoedige oplossing der zwarigheid.' Zij schijnt zelve nog aan geen huwelijk te denken en ik kan toch niet door eene huwelijksadvertentie of iets der gelijks de aandacht der mannen op haar gaan vestigen." «Dat behoeft ook niet, wane zij heeft reeds een vrijer. Zondt gij niet kunnen raden, -wie 7" De professor trok de wenkbrauwen een weinig bevestigt het bericht dat de Japanners het schiereiland Liaotong geheel ontruimd en ook Port-Arthur verlaten hebben, dat nu, naar men zegt, door de Chineezen opnieuw ver sterkt wordt. SCHIEDAM, 10 Januari 1896. Bij kon. besluit van 3 dezer wordt de mi nister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkistpromessei» tot een gezamenlijk bedrag van f 10,000,000. De rente der uit te geven schatkistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niet nader is be schikt, bepaald op drie ten honderd in bet jaar. De staatscommissie voor den arbeid der gevangenen heeft gisteren in het gebouw dei- Tweede Kamer een zevental fabrikanten ge hoord. De commissie heeft, alvorens deze enquête- aan te vangen, het arbeidssteisel in de gevan genissen onderzocht en ook een bezoek ge bracht aan de rijksgestichten te Ommersclmns en Veenhuizen. De minister van marine heeft gistermorgen te Rotterdam een bezoek gebracht aan de Piet Hein en het schip in alle ouderdeelen geïnspecteerd. De bemanning was in parade opgesteld. Te 12 uren is de minister weder vertrokken. In aansluiting aan het bericht, dat de Lombok-kruisen aan de rechthebbenden zijrt toegezonden, vernemen wij van trouwbare zijde dat verschillende officieren en stellig ook een groot aantal minderen, die aan de eerste expeditie hebben deelgenomen, hun kruis niet outvingen, om de eenvoudige rede», dat hun naam niet voorkwam op de uit Indië gezonden lijsten. Een dergelijke nalatigheid is onverklaar baar. (Fad.) De sterkte van het reservekader, die op 4 Januari van het vorige jaar bedroeg: GUadspi- ranten-vaandrigs, was op 1 Januari'1896 ge klommen tot: 7 reserve-onderofficieren; 79 reserve-korporaals en 95 adspiranten-vaan- drigs. Krachtens art. 208 der Gemeentewet heb ben Gedep Staten van Zuid-Holland de be slissing over de begrooting voor 1896 der gemeente Sliedrecht verdaagd en het ge meentebestuur gemachtigd de uitgaven te doen tot op de helft der op die begrooting voorkomende posten en tot ontvangst van alle inkomsten. De goedkeuring van die begrooting wacht nog steeds op definitieve vaststelling van de zooveel besproken gemeenterekening over 1894, welke reeds vier en een halve maand in onderzoek is bij Gedep. Staten. samen. »De eenige gissing, die lie zon knnner» maken," sprak hij ontwijkend, «is zoo onwaar schijnlijk, dat ik ze niet durf uitspreken. Gij zult mij toch niet in de onaangename nood zakelijkheid willen b'engen 11 drie dagen voor ons huwelijk iets te moeten weigeren 7" «Ik bespeur, dat gij ai raadt, over wien ik spreek. Doch wat begint gij 7 Waarom wilt gij schellen 7" «Ik wil order geven om ons licht te biengen. Het is hier zoo donker, dat ik u niet in het gezicht kan zien." Doch Edith had reeds de hand op zijn arm gelegd om hem dit te beletten. «Laat dat na, als 't u belieft," zeide zij. Juist in de schemering laten ernstige dingen zich het best bespieken." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2