Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onderwij s. Xtderland en Transvaal. Het volgende manifest, behalve in de onze, ook in de Engelsche, Duitsche en Fransche talen opgesteld, is heden verschenen. Amsterdam, 8 Januari 1896. Aan het Engelsche volk. Het onverwacht bericht van den gewapen- den aanval van den agent der Chartered Company ot South Afrika, in het bij tractaat vastgesteld grondgebied der Zuidafrikaansche republiek, heeft onze landgenooten met bittere verontwaardiging vervuld. Het snel verloop en de beslissende onderdrukking van dezen aanslag wekten een gevoel van ver lichting, dat, niet vei bonden aan eenige natio naliteit, alle weidenkenden in Europa enAfiika in een solidair gevoel van voldoening ver- eenigt. Immers, hoe men ook ooideele over de beweegiedenen en het doel van dezen venne- telen vrijbuiter, het middel, dat hij aangreep, verdient uit een oogpunt van recht, van moraal en van politiek de scherpste afkeu ring. Het is in lijnrechten strijd met de con ventie van 27 Febiuaii 1884, waarvan art. 2 elke schennis der nauwkeui ig bepaalde gren zen verbiedt en zelfs van weeisztjuen bijzon dere commissarissen instelt, ona tegen elke oversein ij ding te waken. Het slaat de goede trouw in liet aangezicht, die jaren geleden door president Kiuger, ten koste van zijne popu- latiteit, werd gehandhaafd, toenhij zijne lands lieden weerhield de Limpopo te overschrij den en buiten het gebied der republiek door te dringen. Het vervreemdt eindelijk een groot deel der Zuidafrikaansche bevolking van de Engelsche regeering en wekt den stujd der nationaliteiten met vernieuwden gloed uit de nog smeulende asch. Het vervult ons daarom met diep leed wezen, dat sommige gezaghebbende Engel sche bladen beschouwingen geven, waarin de onverantwoordelijke handelwijze van de agen ten der Chartered Company wordt veront schuldigd, ja zelfs verdedigd en alleen hare mislukking betreurd. Deze taal kan slechts het gevolg zijn eener bewuste of onbewuste verbinding. Of weet het Bi itsche volk niet, dat de Zuid afrikaansche republiek een staat is van Euro- pee^che afkomst, onder ontelbare bezwaren met bloed en tranen gesticht, door een kloek geslacht, dat onmiddellijk aan het Ihaus levende voorafging? Weet het niet, dat de onafhankelijkheid van dien staat hei haal- delijk, met name in 1854, 1881 en 1884, plechtig is eikend door de Engelsche kroon en hare gevolmachtigden Weet het niet, dat die staat steeds en onder alle omstandig heden met de grootste nauwgezetheid zijne contractueele verplichtingen heeft vervuld en b^j elke gelegenheid zijn ernstigen wil heeft geopenbaard, om aan de wenschen en de klachten van de autoriteiten der naburige Engelsche koloniën te gemoet te komen, vaak met edelmoedige verzaking van eigen grie ven? Is het dan rechtvaardig de natuur lijke ontwikkeling van dien staat met leede oogen gade te slaan, bij elke gelegenheid te dwarsboornen en elk wettig of onwettig mid del aan te grijpen of aan te prijzen, om het volk van zijn duur gekochte en plechtig er kende zelfstandigheid te betooven? De ondergeteekenden, Nederlanders, uit hetzelfde bloed gesproten als gindsche Afri- kaanders en even fier op onze eigen duur verworven vrijheid, beroepen ons op uw eigen sterk nationaal bewustzijn, dat u dringen moet aan zwakkere natiën gelijke rechten toe te kennen en gelijke achting te bewijzen, als waarop gij zelf tegenover tegenstanders aanspraak maakt. Wij vragen u overeen komstig recht en plicht liet volledig zelfbe stuur van andere natiën te eerbiedigen en niet te dulden dat, rechtstreeks of zijdelings, door ambtenaren of privaatpersonen, opgrond van stoffelijke of politieke belangen, eenige inbreuk gemaakt wordt op de zelfstandigheid eener republikeinsche regeering, die getoond heeft de noodige kracht en den vasten wil te bezitten, om hare eigen aangelegenbeden te beheeren en aan alle billijke wenschen te gemoet te komen. Alleen door een strenge handhaving der beginselen van recht en moraal kan het geschokt vertrouwen hersteld en de geleidelijke ontwikkeling van Znicl- Afrika worden verzekerd. Namens de Nederlandsche Zuidafrikaansche Vereeniging te Amsterdam J. W. Gunning, Voorzitter. C. B. Spruit, Secretaris. De N. B. Ct. verneemt dat deiechtbank te Rotterdam heden de voorloopige hechtenis zoowel van Willem van Berkel als van Catha- rina van Hoogsteden heeft verlengd. Door het bestuur van den Nedeilandschen Hotelhoudersbond is tot de direction der spoorwegen in ons land het verzoek gericht om, ter vooi koming van misbiuik maken van sterken drank door portiets en conducteurs der hoteiomnibussen, de pachters der stations- buffetten te vei bieden, aan hen sterken drank te verstrekken. Dinsdag heeft bij een der Haagsche geneps- heeren een belangrijke diefstal plaatsgehad. Een z.g. patiënt zou op den dokter wachten en wist zich in dien tijd van een trommel met eenige duizenden aan effecten meester te maken en daa>mede te verdwijnen. Men meent den dief te kennen. Yad Omtrent den diefstal bij den heer W. M. in Den Haag verneemt het Vad. nader, dat Dinsdagmorgen een heer zich bij den dokter aanmeldde om dezen te spreken en verklaarde te zullen wachten, toen hij hoorde, dat de heer W. M. nog niet tehuis was. In de stu deerkamer gelaten, brak de onbekende daar een bureau open en verwijderde hij zich met een trommel met ongeveer f 6000 aan effec ten en f3000 aan bankpapier, waaronder twee biljettten, elk van flÜOO. Gelukkig waren de effecten, die aan een vereeniging behooren, van de couponbladen ontdaan en werden deze door een der andere bestuursleden bewaaid. De dief, die dus aan de effecten niets had, heeft ze dan ook in den trommel laten terugbezorgen en heeft zich met de bankbiljetten tevredengesteld. Bij het lichten der onlangs op de Mervvede onder Sliediechtge/.onken schepen Emmanuel en Ziethen gebeurde gisteiochtend een onge luk. Een 62 jarig duikelaar, te Ouddorp woonachtig, kreeg een vallende katrolschijf op het hoofd, waardoor dit gedeeltelijk ver brijzeld werd en de ongelukkige korten tijd daarna overleed. Te Amsterdam zullen binnenkort proeven wot den genomen met Sullens en Kindermnnns gloeiiicht op de straatlantarens. Door schipper Jacob Koster van de sloep Eendracht, gemerkt P. R. 10, is te Umuiden binnengebracht een stuk van een jol met het merk M. D. 18, afkomstig van de met 13 koppen verongelukte vissclierssloep Zeemans- hoop, gemerkt M. D. 18, schipper Willem "Viskil. In den jongsten storm zijn derhalve ver moedelijk te gronde gegaan twee sloepen van de reederij Oranje uit Vlaardingen met Zvvartewaalsche equipage, de sloep Eersteling uit Pernis, en de sloep Zeemanshoop uit Middelharnis. Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn Woensdag 25 jongelingen opgekomen om dienst te nemen. Aangenomen werden er 24; geneeskundig ongeschikt bevonden 1. Een groot industrieel te 's-Hertogenbosch beeft Woensdag in zijne fabriek doen afkon digen dat, zoo in het gezin van een der wetklieden de pokziektc uitbreekt, deze werk man niet meer op de fabriek mag komen, en gedurende zijn gedwongen afwezigheid het volle bedrag van zqn loon ontvangen zal. Mocht echter een werkman het ziektegeval verzwijgen, dan zal hij uit de fabriek verwij derd worden en deschade zelf te dragen hebben. Vöravenhago. Jhr. mr. G. J. Th. Bee- laerts van Blokland, gezant van Transvaal, begaf zich gisteravond ten 7.38 ure per II. IJ. S. M. naar Parijs. Alkmaar. In de Woen«dag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is o. a. besloten, den sedeit 17 October des vorigen jaars geschoisten gemeente-ontvanger te ontriaan, en de door burgemeester en wethouders opgemaakte rekening over zijn geldelijk beheer, aanwijzende een voorloopig vastgesteld tekoit ad 1 59,394.26, aan hem te doen beteekenen bij deuivvaardersexploit, teneinde hem in de gelegenheid te stellen daartegen binnen drie weken zijne bezwaren, zoo die mochten bestaan, kenbaar te maken. Vooits is goedgevonden eene oproeping van sollicitanten te doen naar de betrekking van gemeente-secretaris op eene jaarwedde van f 2000, op dat bedrag door Ged. Staten vastgesteld. Aan ile Chronicle wordt beiirht dat professor Routgen te Wurzbuig door middel van een induct iest room in een Ciooke's huis een licht heeft verkregen, dat door hout en door liet vleesch van mensch en dieren gaat als door gla<-, maar niet door metalen en beendeien. Hij kon daaimede metalen gewichten photografeeren, die in een houten kistje gesloten waren even zoo kreeg hij een lichtbeeld van een hand, enkel bestaande uit de beendeten. De stralen gingen ook door een dekkleed dat voor het toestel was gehouden Men stelt zich van deze ontdekking leeds grootsche gevolgen voor, vooral op geneeskundig gebied. Men zou aldus namelijk storingen in het lichaam kunnen opsporen beenderbreuken nauw keurig kunnen nagaan, de plaats van een kogel in het lichaam vinden, enz. Bij een hevigen brand te Weymerskirch (Lu xemburg) zijn twee oude vrouwen in de vlammen omgekomen. Een wijnhandelaar van Duinkerken keerde onlangs met zijn wagen terug uit Belgie, waar hij geld ontvangen had, toen een oude vrouw hem vroeg, of ztj een eind mocht meerijden. Hij stemde goedig toe. Het oudje maakte aanstalten om bij hem op den bok te klimmen maar daar kreeg hij opeens het vermoeden, dat de veimeende vrouw een veimomde man was. Hij duwde zijn passagier snel weg en reed ijlings heen. In een mand, welke dervrouw" alvast inden wagen had gezet, vond hij een revolver en een dolk. Punch beeldt den Britschen leeuw af staande voor de Ti ansvaalsche grenslijn Een »uitlander" tracht het weei strevend dier a in een touw om den hals er over te trekken, maar minister Chamberlain houdt het stevig terug bij den staart. Een torpedobnot van de Itahaansche douane is op het Lago Maggiore vergaan door het springen van een ketel, waarbij tien man der equipage zijn omgekomen. Utt Denver (Amerika) wordt een bijna onge looflijk bericht gemeld. Op een feest door de chte der stad georganiseerd, wierpen jongeneden knalbussen onder de zetels der dames. Een der heeren, die dit vieemdsoortig vermaak wilde beletten, werd doodgeschoten, waarop een ver woed gevecht ontstond. Er moeten meer dan twintig personen zijn gedood en meer dan hon derd gekwetst. Uit Pretoria wordt van 8 dezer gemeld: Daar het hervormingscomité aaa den Rand talmde met het nakomen van zijn belofte ona zijn mannen te ontwapenen, is de Engelsche resident te Pretoria De Wet- weer naar Jo hannesburg vertrokken, teneinde de legee- ringscommissie die te Johannesburg zetelt te verzekeren dat de voorwaarde zal worden uitgevoerd, en de oproerigen zich zullen onder werpen. De Wet woont de vergaderingen van de commissie bij. Omstreeks tienduizend Boeren zijn onder de wapenen en zullen niet naar htm haard steden terugkeeren, voordat de zaak geheel in orde is. De vertegenwoordiger van het blad Press van Pretoria, is officieel verwittigd dat de regeering van Transvaal al het moge lijke zal doen om de tnijnnijverheid te bevor deren, zoodat de eigenaars hun belangen niet zullen behoeven op te offeren aan een troep opruiers. Volgens bericht uit Pretoria van gister avond 7 uur is de regeeting zeer ontevreden, dat de bevolking van den P.and zoo tiaagis met het gehoorzamen aan het bevel lot uitle vering van de 30,000 geweren die zij moet bezitten, blechts 2000 zijn er uiigeleverd. Gis teravond is e<_ne proclamatie uitgevaaidigd om den Rand te gelasten vóór hedenavond 6 uur alle wapenen uit te leveren. Anders zal de wet op hen toegepast vtoi deu. Wie gehoorzaamt, dien zal vergeven woiden. De gratie strekt zich echter niet tot de lei ders van den opstand uit. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van bat stoomschip Veen dam. De laatste buslichtmg aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 11 dezer, des vooi middags ten 7 me. Be wijze van verzending behooi t duidelijk op het adres vermeld te worden. Dezer dagen zal een proef genomen woiden met de invoel msr van het i ijwiel bij den telegraaf dienst, ter bevordering van de zoozeer gewetischle snelheid. Men zat daarmede m de buitenwijken van Amsterdam beginnen; leeds zijn rijwielen aangeschaft. Wanneer er geen practische bezwa ren blijken te zijn, zal vvehlta de maatiegel over pehPel Amsterdam en mogelijk ook over Den Haag uitgebteid worden. Ook te Rotterdam zal do pioef genomen worden. Den eeistsn dag, dat langs het grenskantoor Esschen België weder voor alle Nedarlandsch vee geopond was, weiden uit ons land 2214 stuks vee (laai langs mtget oei d, eene waaide vei - tegenwoordigende van ruim f250.000. De quarantaine stallen te Easchen zijn in aan bouw. De plaatselijke st hookommissie te Amster dam heeft Woendagavond zich beziggehouden met het belangrijke vraagstukwat kan de school doen om de straatschenderijen tegen te gaan In de laatste algemeens vergadering van het »Ned. Onderwijzersgenootschap" had de heer Ligthart over dit onderwerp een zeer belangrijke inleiding gehouden, naar aanleiding o. a. van hetgeen reeds te Leeuwarden en te Zutfen in dat opzicht is vei kregen, als gevolg van een bepaling in de instructie, welke »de school hoofden bevoegd vei klaart, kennis te nemen van het gediag der schoolgaande kinderen buiten de school en daarmede rekening te houden in de school zelve." Kan en behoort ook niet te Amsterdam en elders in oris land een dergelijk vooi- schrift te worden gemaakt De schoolcommissie is over deze vraag in overleg getreden met de hoofden der openbare scholen, en heeft bij dezen gelijk tl on wens te verwachten was veel instemming gevon den. En het uitvoeisel daarvan is geweest, dat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3