A°. 1896. Donderdag 16 Januari. N°. 8960. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. jnitenlandsclie Berichten. ÜITGEVE R: J. ODÉ. COVRIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. DttB&ili BÓT ERlf RA AT SO. A oyer tentiep rijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Volgens de MUnchener Neueste Naclrichten sullen de keizer en de keizerin in het laatst van Februari een zeereis naar Italië maken. Het ontwerp-burgerlrjk wetboek zal nog deze week bij den Rijksdag worden ingediend. De Rijksdag verwees gisteren de voor drachten tot wijüging van de rechterlijke organisatie en van de strafvordering naar een commissie van 21 leden. De minister van justitie voerde alvorens tegenover de aanvallen van den socialist Stadthagen ter zake van de onafhankelijkheid der rechterlijke macht aan, dat de redenaar geen bewjjs voor haar afhan kelijkheid had kunnen bijbrengen en dat hij, naar de minister meende, met zijn uitwij dingen het oog op den toekomststaat gericht had gehouden, op welk gebied de minister hem niet kon volgen. Bij de te Keulen plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den Rijksdag is de candidaat van het centrum Trimborn ge kozen met 11,388 stemmen, tegen 6799 op den socialist Stofrichter en 3484 op den nationaal-liberaal Leyendeeker uitgebracht. De Norddeutsche AUgemeine Zeitung bevat de volgende hoogofficieuse verklaring: »Enkele Engelsche bladen beijveren zich het te doen tooi komen alsof van Duitsche zijde veront schuldigende ophelderingen zijn gegeven. Wij constnteeren dat, volgens door ons bekomen inlichtingen, door geenerlei autoriteit een dergelijke verklaring naar Londen gezonden werd." In een ingezonden stak aan de National Zeitung dringt de bekende directeur van de Duitsche Bank R. Koch er op aan, dat men zich in Duitschland niet door den toon der chauvinistische Engelsche dagbladen enz. zal laten vei leiden om gelijk met gelijk te betalen eri seen gioot gedeelte der beschavingsontwik- keling door verscherping van de ontstemming des volks in gevaar te brengen." Tus«chen de officieele staatkunde van Duitschland en Engeland is tot nog toe, zoo schrijft hij, geen ondei scheid van beteekenis aan het licht ge treden veeleer veroordeelden beide regee ringen evenzeer Jameson's avontuurlijke daad. En wanneer de leidende staatslieden over deze betreurenswaardige gebeurtenis een nauwelijks afwijkend oordeel vellen, ware het toch lichtzinnig de ontzaglijke wederkeerige handels-, nijverheids- en beschavingsbetrek kingen der twee groote natiën door zekere particuliere ngevoelspolitiek" gevaar te doen loopen. De veroordeelingen wegens beleediging van •den keizer en de staatsinstellingen duren bijna onafgebroken voort. Nu weer is de voormalige redacteur van de Vorwdrts Dierl, ter zake van een artikel over het militarisme, tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. F B A N E R IJ K. De opening der parlementszitting heeft gisteren zonder voorvallen van beteekenis plaats gehad. In het algemeen zijn de Fransche bladen van opinie, dat het ministerie het tot Paschen uithouden. Verder durft men nu nog niet gaan. De Parijsche correspondent der JV. B. Ct. schrijft van gisteren De heer Beelaerts van Blokland, mjj heden ontvangende, erkende de juistheid van het gisteren naar gegevens van een derde samen gesteld telegram. Hij bleef vertrouwen dat de moeilijkheden tot een goed einde zouden voeren. Ik laat hier volgen de verklaringen, welke bij mij verder gegeven heeft, de vra gen waarop zij het antwoord zjjn achterwege latende. Door hem is geen enkel voorstel aan de Fransche regeering gedaan, hier te Parijs zoo min als te Berlijn. Het was hem aange naam dit te kunnen zeggen. Het wordt er kend dat de houding der Transvaal zoowel bij het afweren van Jameson's gewapenden inval als in de sedert gevolgde gedragslijn volkomen correct is geweest. Wat de kwestie der uitlanders betrof, verzekerde de gezant, dat deze zal geregeld worden in een verzoe nenden geest, maar als een binnenlandsche aangelegenheid van Transvaal en niet onder den invloed of de pressie van Engeland, Als bewijs dat de officieele betrekkingen tusschen Engeland en Transvaal goed blij ven, vertelde de heer Beelaerts, dat hij hedennamiddag bij den Engelschen ambassadeur lord DulTe- rin ging dineeren. De Engelsche 'ord-kanselier heeft aan Matthews, den advocaat van Arton, te kennen gegeven dat hij het verzoek om bij de pairs in hooger beroep te komen niet kon aan nemen. De uitlevering blijft dus een uitge maakte kwestie. Alleen moet thans nog de Queen's Bench over de vervalsching der reke ningen ooideelen. E G E I A S B. De staatssecretaris voor binnenlandsche zaken Ridley hield gisteren een redevoering te Newcastle, waarin hij het vertrouwen uit sprak dat het geschil met Venezuela naar genoegen zou worden uit den weg geruimd. Jameson's inval in de Transvaal noemde de spreker een ongeoorloofde en onverantwoor delijke daad. De regeering was niet van zins af te wijken van de conventie van 1884, maar tevens was zij vast besloten geen in breuk te maken op de rechten van andere landen. Ridley deed een beroep op het volk van zijn land om éen te zijn. Hij sprak de overtuiging uit dat uit de tegenwoordige rampen het goede zou geboren worden. De gezant der Vereenigde Staten te Lon den, de heer Bayard, heeft aan de Britsche regeering verzocht ook te willen opkomen voor de belangen der Amerikanen die te Johannesburg zijn gearresteerd, en de minister van koloniën Chamberlain heeft daarop ge antwoord dat hij reeds aan sir Hercules Robinson had opgedrageu zoowel voor de bescherming der Engelsche als van de Amerikaansche onderdanen te waken. (Onder de gevangengenomen aanvoerders der beweging van den Rand behoort n.l. de Ame rikaan Hammond, ingenieur der Goldfields Company.) De betrekkingen tusschen Enge land en de Vereenigde Staten blijken dus in de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd ta zjjn, wat ontegenzeggelijk ook aan de oplos sing van het giensgeschil met Venezuela moet ten goede komen. Alle maatregelen voor de mobilisatie der volontairs zijn genomen. Het eerste bataljon te Dovre zal binnenkort aan een nauwkeu rige inspectie onderworpen worden. De Indépendance Beige ontvangt uit Lon den berichten, volgens welke het Engelsche smaldeel te Portsmouth Vrijdag zee zal kiezen, men weet niet met welke bestemming. Ook zouden groote hoeveelheden krijgsbehoeften naar de Kaap gezonden worden. E U S L A N D. Met het oog op den zeer verwarden toe stand in het bestuur van den Kaukasus heeft de keizer besloten, den voormaligen chef van het gardekorps, prins Alexander van Olden burg, die als streng en doortastend maar humaan bekendstaat, met een uitgebreide volmacht derwaaits te zenden. ITALIË. De Kamer is onbepaald verdaagd. Door de ministerieele bladen wordt het gisteren verschenen koninklijk besluit natuur lijk goedgekeurd, maar de Italia is verbitterd over het onwettige van dezen maatregel. De toestand van de Italiaanschp bezetting van Makallé wordt steeds ernstiger. De vijand heeft reeds de naburige hoogten bezet, zoodat de bronnen met meer kunnen gebruikt wor den en het garnizoen moet leven van het in de putten verzamelde water. En Baratieri, die nog steeds te Adrigat is, kan onmogelijk Makallé te hulp komen, daar hjj hierdoor het succes van de geheele expe ditie in de waagschaal zou stellen. Hierbij komt nog dat ook Baratieri's po sitie te Adiigat niet erg sterk is, daar de vijand over Adoua hem kan omsingelen. De toestand in Erythrea is dus voor Italië wel onaangenaam. Elk oogenblik kan men een nieuwen veldslag en dus ook een nieuwe katastrophe verwachten, en steeds blijft het ministerie te Rome praten van een groote expeditie naar Harrar. De Choaneezen hebben de vesting Makallé aangevallen, maar zijn met groote verliezen teruggeslagen. Onder de belegeraars komen gevallen van dysenterie voor. SPANJE. Een officieel telegram meldt dat het re- bellenhoofd Gomez zijn beweging naar de provincie Havana voortzet. Een telegram aan de Imparcial behelst dat 2000 opstandelin gen, de lijfwacht van het revoluüonnair be wind vormende, verslagen zijn met verliezen van 42 dooden en 60 gewonden. Het laatste officieele telegram uit Havana luidt als volgt: Tengevolge van de gevechten der laatste dagen hebben de opstandelingen, niet meer in staat naar het oosten van het eiland terug te keeren, hunne strijdmacht verdeeld. De bende onder Maceo trok naar het noorden, die onder Gomez naar de provincie Pinar del Rio. Generaal Campos zegt dat de kolon- ne's van generaal Galvez en generaal Aldecoa, na een nachtelijken marsch van 20 KM, bjj het aanbreken van den dag (12 Jan.) de achterhoede van den troep van Gomez inhaal den, waarna de rebellen met groote verliezen verslagen werden. Behalve dat hier en daar eenige schade werd toegebracht aan de parti culiere eigendommen, is er van het overige deel van het eiland niets nieuws te melden dit bewijst dat de beweging alleen een ern stig karakter aanneemt wanneer de leiders aanwezig zijn. B L G A B IJ E. Vorst Ferdinand is gisteren naar liet bui tenland vertrokken. In een proclamatie geeft hij familie-aangelegenheden als redenen voor zijn vertrek op en belast den ministerraad met de waarneming der regeering. De Kamer zal waarschijnlijk den 21 n dezer bijeenkomen. De afgevaardigden voor het han- delstmctaat vertrekken heden naarWeenen. Wegens het opnieuw uitstellen der ver- doopmg van prins Boris heerscht onder de Russïsch-gezinde pat tij groote ontevredenheid. De minister-president Stoilofï moet besloten hebben af te treden. De vorming van een nieuw ministerie met Grekofl als president wordt waarschijn lijk geacht. T U B K IJ E. De benoeming van Zia pacha tot ambassa deur te Weenen is aldaar niet goedgekeurd. Waarschijnlijk zal Molimah Meddin thans benoemd worden. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, heeft Izzet pacha niet gesprokenhjg wordt nog in het seraskierat gevangengehouden. Men vreest dat de Drusen op Damascus aan rukken. Wegenhet slechte weder moesten de Turksche troepen bg Zeitoun op Marash tei ugtrekken. Sedert eenige dagen bevinden de ministers zich onafgebroken ten palsize. De stad Van werd tot nog toe gespaard, dank zjj den vali en den kommandant. Men vreest onlusten. Er zijn troepen heengezonden. Uit Konstantinopel wordt berichtTen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1