Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemeiigdo lïericlitcn. PEIt TELEGItAAF~ Post en Telegraphie. Ondenvij s. "R echtzaken. A rmenzorg. Zij zal, voordat bet schip, vaartuig of vlot de gemeente verlaat, mede op de eerste aanvrage, aan de gemeente-ambtenaren, op de kantoren aan het Hoofd of aan den straatweg naar Over- schie wachl houdende, ter inzage gegeven moeten worden. Bij het niet voldoen daaraan zullen die ambtenaren, des noodig geadsisteerd door den havenmeester, de sluiswachters of de be ambten van politie, bevoegd zijn het schip, vaartuig of vlot dadelijk te stoppen en daarvan aan den gemeente-ontvanger kennis geven. Art. 8. De havenmeester en de ambtenaren van de plaatselijke belastingen zijn aangewezen en be voegd om de overtredingen dezer verordening te «onstateeren. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot 2n klerk aan het bevolkingbureau D. van der De vierde leesvergaderiog van het Nut ■werd gisteiavond geopend met den gebruike lijke heilgroet van den president, die den buitengewoon talrijk opgekomenen alles goeds toewenschte zoowel in 't particuliere leven als voor het departement. Nadat vervolgens de bekende Arnhemsche humorist, mr. G. S. Brantsma, het podium had betreden, droeg deze een novelle voor van den Noordbrabantschen schrijver Holli- dee »l)e Pruuvers", een karakterschets, tot onderwerp hebbende de geschiedenis van een jongmensch, dat zich van zijn ideaal beroofd ziet en dientengevolge van kwaad tot erger vervalt, om ten slotte geheel te verzinken. De boeiende verwerking der stof alsmede het juist weergeven der provincialismen wekten belangstellende aandacht en luid applaus. Den somberen indruk van den vooravond willende wegnemen, gaf spreker na de pauze enkele luimige voordrachten ten beste, waar mede hij de lachspieren zijner hoorders in hooge mate in beweging bracht en daverende toejuichingen verwierf. Toen M. Iluisson, knecht van den liehter- schipper P. Dijkman, gistermiddag den lichter met een touw aan de in de rivier voor deze stad liggende stoomboot Qortn wilde beves tigen, is bij te water getaakt enjatnme»lijk verdronken. Door het zoontje van den schoenmaker B. Ma»sefmg te OJoorn is aan H. M. de Koningin-Regentes gevraagd om een har monica. De burgemeester dier gemeente heeft bericht outvangen, dat binnen eenige dagen aan dat verzoek zal worden voldaan. {Dagll.) Binnen korten tijd zal, r.aar het Dagll. ver neemt, de post van Hr. Ms. minister-resident in Japan worden vervuld en tot die waardig heid worden benoemd jhjr. mr. H.C. J. Testa, gezantschaps-secretatis le ld. bij onze legatie te Brussel, thans te 's-Hage verblijf houdende en werkzaam aan het departement van buiten- landsche zaken. De tegenwoordige minister-resident mr. D. L. graaf van Bylandt, kortelings uit Japan alhier teruggekeerd, zou om gezondheidsre denen niet meer derwaarts terugkeeren. Gisteravond is te 's-Gravenhage overleden de gepens. luitenant-generaal A. R. W. Gey van Pittius, oud-legercommandant in Nederl. Indiëeen even bekwaam als dapper officier, die een schitterende militaire loopbaan achter zich heeft. In de H. li. Ct. van hedenavond is de vol gende advertentie van mr. C. H. B, Boot officier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam opgenomen Een tweede briefje, postmerk 16 Januari 1896, 8 fot 9 uur voormiddag, is mij bezorgd. Dringend en ernstig verzoek in den schrij ver, zich aan mij bekend te maken of zich aan te melden op lijd en plaats, door hem te bepalen. Geheele geheimhouding wordt verzekerd. In eene Maandagavond te Rotterdam ge houden vergadering der sVereeniging tot behartiging van de belangen der Vrouw" betoogde Mevr. Rutgers-Hoitsema het nut van het stichten van buurtvereenigingen Heighlourhood-guildsEen eerste proef is hiermede reeds te Rotterdam genomen. Wel scheen deze eerst te zullen falen, door onver schilligheid van bij de zaak betrokken werk lieden en vrouwen, doch later is toch de eerste buurtvereeniging opgericht, en het laat zich aanzien, dat zij werkelijk levensvatbaar heid heeft. Mededeelende wat in de eerste vier maan den van haar bestaan door de vereeniging was gedaan, zeide de spreekster, dat zij zich vooral de kinderen aantrok, 'es kinderen zijn op scholen geplaatst, en voorts werd gezorgd voor de kleinen, die onverzorgd achterblijven, als de ouders van huis zijn. O. a. heeft het iNut" daartoe des Zaterdags, van 2 tot 4 uren. een zijner lokalen koste loos beschikbaar gesteld. Ook werd een klein St.-Nicolaasfeest gevierd, waarvoor alles be kostigd werd door de ouders der kindereu. Voorts werden cursussen in knippen en glansstrijken gehouden, welke ook door de volwassenen zelf betaald werden. Voor het oogenblik bestaat de grootste be hoefte aan de hulp van beschaafde en ont wikkelde personen, die lust en tijd hebben om de buurtvereenigingen te leiden, doch de spr. vertrouwde, dat dia in Rotterdam wel te vinden zullen zijn. Ook op geidelijken steun werd voor de goede zaak aangedrongen. Naar het huis van bewaring te Rotterdam werden gisteren vijf mannen en een vrouw overgebracht, die naar Utrecht gekomen om werk te zoeken, daarin niet waren geslaagd en nu aan de politie hadden verzocht om naar eene rijks-werkinrichting te worden opgezonden. Wordt hun verzoek door de rechtbank ingewilligd, dan zullen zij althans voor eenigen tijd weder onder dak zijn. {N. R. Oi.) Een Scheveningsche vrouw vond Dinsdag te 's-Gravenhage een enve'oppe, inhoudende een bedrag van ongeveer f 4700 aan coupons. Terstond gaf zij hiervan kennis aan de politie, met het gevolg, dat de eigenares - een dame uit het Park zich spoedig aanmeldde, die de eerlijke vrouw een ruime belooning gaf. Te Gouda werd gisteren een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Irieermakers- vereeniging sOnderling Hulpbetoon", tot op richting van een Algemeenen Nederlandschen kleermakersbond, hoofdzakelijk ten doel heb bende vakbroeders te steunen. Er waren afge- vaai -.gden uit Rotterdam, Woerden, Goor, Hoorn, Moordrecht en Heekendorp. De bond zal ook strijd aanbiuden tegen het zich steeds uitbreidende confectiewezen. Op 2n Paa«ch- dag zal een ontwerp van reglement behandeld worden. Men deelt aan de N. D. Ct. mede dat de hoofdprijs der loterij, verbonden aan de ten toonstelling van Hotel- en Reiswezen, ten deel gevallen is aan den heer P., te Almelo. Te Utrecht is gisternacht de eartonnage- fabriek, der firma M. L. Warendorf eene prooi der vlammen geworden. De fabriek, gelegen aan de Vrouwjuttenstraat, was in korten tijd in de asch gelegd. Gelukkig is daarbij nie mand gekwetst geworden. Het U. D. verneemt, dat de fabriek met inventaris bij de Vaterllindische maatschappij te Elberfeld, voor ruim f 40,000 was verze kerd. De schade aan het woonhuis zal door de Tielsche Brandwaarborgmaalscliappij moe ten worden gedtagen. 's-Gravenhage. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben gisteravond gevolg ge geven aan baar voornemen om met de prinses van Waldeck de gtoote militaire uitvoering Tan de onderofflcier-vereeniging »Door Een dracht Bloeiend", beschermheer kolonel jhr. H. Laman Trip, commandant van het reg. grenadiers en jagers, met haar tegenwoordïg- te vereeren. Daardoor werd groote luister bijgezet aan het feest dat onze landszonen aan een goed doel wenschten dienstbaar te rnaken in zoover de opbrengst van de uitvoering ten goede zal komen aan de hulpbehoevende gepen- sionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, gepensionneerd voor de invoering van de wet van 1877, en de alhier gevestigde 3e sectie van het Metalen Kruis. In de ondersteuning van dit liefdadig doel was onze Regentes voorgegaan door het af huren voor rekening van het Koninklijk Huis van een loge, en veie honderden uit de militaire en burgerkringen hadden aan de roepstem dezer oud-gedienden en oud-strijdevs gehoor gegeven, zoodat de zaal eivol was. Helder. Bij de verkiezing van de Pro vinciale Staten in dit district werden uitge bracht 4206 stemmen. Gekozen is dr. P. P. C. Hoek (liberaal), met 699 stemmen. Op den heer A. P. Staalman (anti-rev.) werden 480 stemmen uitgebracht. Mej. Slat ie Penning heeft Dinsdagavond op een voordruchtenuvond van het groothertogelijk conservatoire te Kaïsruhe gezongen. Deze avond werd bijgewoond door H. K. H. de groother togin van Baden, die zich na dfloop geruimen tijd met mej. Per- ing onderhield en vol lof vi as over haar bijzonder schoone stem en voortref felijke voordracht. Ooit tegenover den heer Paul Haase, den leeraar van mej. Penning, sprak de groothertogin met veel waardeeiing over haar. Joas de Deus, de voornaamste der Portugee- sche dichters van dezen tijd, is Zondagmorgen ovei leden te Lissabon, waar hij woonde sinds 1868, toen hij tot volksvertegenwooidiger weid vei kozen. Hij was 05 jaar oud. Joas de Deus was niet alleen vei maard door zijn zoogenaamde dichtwei ken, maar ook als uit vinder van een methode voor leesonderwijs. De veehandelaar De Vlies te Leer (Oost-Fiies- Iand) vermist Vrijdag p.m. 5000 mark, bestaande in goudgeld en papieigeld. Aangezien men geen spoor van inbraak kon bespeuren, begon men argwaan op de bij hem wonende 18 jarige dienst bode te krijgen, die echter eerst alles standvastig bleef ontkennen. De politie, van de zaak ver wittigd, gelukte liet spoedig het meisje tot be kentenis te brengen. Zij had de som geld onder de steenkolen in den kelder vei boi gen. Ze is ge arresteerd. Te Coblenz is in den nacht van Zaterdag een vrij sterke aardbeving gevoeld, die zich van het oosten naar het westen voortplantte en van een onderaardsch gerommel vergezeld ging. In de woning van een ai beider in de steen groeven van Sioumont bij Verviers is door on voorzichtig een dynamietpatroon ontbrand, liet huis is verwoest, de werkman gedood, zijn vrouw doodelijk gewond. In de Middeilandsche zee hebben hevige stor men gewoed. Onder meer is ook een Grieksche mailboot verongelukt, waardoor de helft der be manning is verdronken. Door storm en hooge zee ondervond ook de aankomst van verscheidene schepen te Napels belangrijke vertraging. Onder hen, die beweren langen tijd vooruit het weer te kunnen voorspellen, behoort ook de heer C. Maiti, leeraar aan eene middelbare school te Nidau in Zwitserland, die echter de gronden voor zijne voorspellingen geheimhoudt. Hij voor spelde depressies voor verschillende dagen van dezen winter, waarop ze inderdaad zijn voorge komen. Het voorkomen van deptessies was echter dezen winter nagenoeg voortdmend het geval, ook op de meeste andeie dagen; alleen de vo rige week niet. Thans komt de heer Marti met voorspelling van een vreesehjken storm voor de Nooidwestkusten van Europa omstreeks 24 Ja nuari a.s., mogelijk editor van 22 Januari af. De storm zou van langen duui zijn en waar schijnlijk de vreeselijkste sedert tientallen van jaren. Over eenige dagen zal men kunnen oor- deelen, of zijne voorspelling juist was. >g.GRAT£SHAGE, 46 Januari. Eerste Kamer. Heden werd behandeld het voorste]Hartogh tot wijziging der burger lijke rechtsvordering. De heeren Tan Boneval Faure, Kist en Van Lijnden bestreden, de heeren Van Lier en Fokker veidedigden het ontwerp. De heer Hartogh betoogde dat het ernstig voorbereid wasde minister van jus titie veiklaaide dat er niets bepaald onaan nemelijks in voorkwam. Het algemeen debat is afgeloopen. Het debat over de onderdeelen is aangevangen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. üost-lndie (behalve Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Soemlnng. De laatste buslichting aan liet postkan toor te Rotterdam is bepaald op 48 dezer, des voormiddagb ten 8 30 me. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vernield te worden. De gedenkdag van Pestalozzi is Zaterdag en Zondag in Zwitseiland algemeen gevieid met feestelijkheden ui scholen en kei ken, voordi.,ch- ten, tooneelvomstellingen, zanguitvoeringen enz. Er werden portretten van Pestalozzi uitgedeeld en inzamelingen gehouden ten behoeve van gees t-lijk en lichamelijk verwaai loosdb kmdeten. Ook kwarnen van alle kanten giften voor het »Pee- talozzi-fonds". Gedeputeerde Staten hebben bet besluit van den raad der gempeote Staplioist, waarbij de jaarwedde van een hoofd der school van t 80© tot f700 werd veilaagd, niet goedgekeuid. In de Dinsdag gehouden zitting der urroud.- rechtbank te Rotterdam stond iriechl G van Stokken, slijter, wonen ie aan den Seliiedamsehen dijk aldaar, beklaagd van het houden van eau geheime branderij. Na liet vei hoor der getuigen van •léskundigen achtte de rijk -advocaat bewezen het aan hem ten laste gelegde en voi derde diens vei ooi dee ling tot eene geldboete van f 4000 met vei beutd- veiklaring der in beslag genomen vooi werpen. Hei O. M. concludeerde hierna toewijzing van de Vordering aan de administratie en voorts dat zoo beklaagde buiten staat mocht zijn om de hem op te leggen boete te voldoen, hij zal worden veroordeeld in eene hechtenis van met minder dan één dag en niet langer dan één j mr. De verdediger, mr. J. Rombach, traditie m een uïtvoeng pleidooi duidelijk te maken dat in dezen met kan gedacht worden aan een branderij noch aan de uitoefening van het bian leisbedrijf, daar bet gebtuikte toestelletje zoo klein was dat de productie van gedistilleerd nimmer voordeel kon opleveren. Beklaagde is het o-k niet te doen geweest accijns te ontduiken wal hij gedaan beeft was alleen een proefneming; wat later wellicht zou gpbeurd kunnen zijn, daai.ooi kan bekl. thans niet veroordeeld woiden. Mocht de rechtbank pleiters gevoelen niet deeleri, zoo be stond er z. i. toch hier niet de minste leden om op te leggen het maximum der bij de wet bedieigde boeten. Uitspraak volgt later. Door bemiddeling van den particulieren secre taris van 11. 51. de Koningin-R>gentes ontving het Leper des Heils voor het toevluchtsoord voor dakloozen te 's-Gravenhage eene gift van 450. Eis den voorzitter der commi»-sie voor werk verschaffing van den Christelijken Volksbond, te 's-Gravenhage, den heer A. C baron Bentmck, )s een gift ingekomen van f 400, van II II. M M. de Koningin en de Koningin-Regentes, ten be hoeve der werkverschaffing. Voor het toevluchtsoord van dakloozen, door het Lr er des Ueiis te's-Gravenhage opgericht, heeft Koningin f450 geschonken. Aan de nPiins-Hendrik-stichting" te Egmond- aan-Zee is door een ingezetene van Rotterdam, die ten voiigen jare f500 bchonk. thans een gelijk bedrag aar dia stichting aangeboden. De Commissie voor Werkverschaffing" te Amsterdam ontving tot heden f20 501', aar- onder Dinsdag weer een gilt van eentiOUO van Q Q.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3