A0. 1896. Zaterdag IS Januari. N°. 8962. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ksf uitgezonderd Dinsdag, n I T G Ê"YÊ"R; J. ODÉ. Bnitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f\. 85. - 2.50. - 0.10. BIJBEAI!: BOÏEBIIBA AT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ïClTSCEIiSD. In de Rijksdagszitting van gisteren, bij de behandeling van het wetsvoorstel-Kanitz, ont kende deze dat het wetsvoorstel noodwendig prijsverhooging van het brood in zich sluit en tegen de handelsverdragen strijdt. Tegenover het feit dat de Oostenrijksche graaninvoer in Duitschland buitengewoon is afgenomen, dus Oostenrps verwachtingen betrekkelijk het handelsverdrag niet verwe zenlijkt zijn, hetgeen door Argentinië en Chili geëxploiteerd kon zijn, zou eeoe overeenkomst met andere landen, die een handelsverdrag met Duitschland hebben, ook Rusland, niet moeilijk zijn. Het wetsontwerp was niet socia listisch. Er is integendeel geen meer anti socialistische maatregel dan ons voorstel, want wij willen den boerenstand in stand houden. Ik reken op de hulp van het centrum. De regeering moge de ellende in het land maar aanzien, wij hebben daden noodig, geen woor- - den. (Z7tritaaide levendige bijvalsbetuigingen van de rechterzijde De staatssecretaris Von Marschall ant woordde: Het wetsvoorstel heeft onvervul bare verwachtingen opgewekt, geeft aan leiding tot onrust en wantrouwen. Gelach aan de rechterzijde. De spreker bestrijdt dat er algemeene ellende is, ofc-choon men wel van treurigen toestand bij den landbouw kan spreken, en bestrijdt verder, dat de handelsverdragen aan dezen toestand schuld hebben. Het wetsontwerp Kanitz is uit een handels politiek oogpunt geheel onmogelijk, praktisch niet uit te voeren, en uit een sociaal-poli tiek oogpunt hoogst bedenkelijk. Het zou niet eene herziening noodzakelijk maken van de handelstractaten, maar eene ontkenning daar van inhouden. De noodige inrichtingen voor conti óle zou den j uist bij de boeren gehaat zijn. Het rijk kan evenzoo weinig voor normale graanprij zen instaan als voor normale loonende regeering komt overal tusschenbeide, waar het geboden is. Dit programma heeft min der aanti ekkelijks dan de zoogenaamde groote middelen der agrariërs, maar des te zekerder gevolg. (Levendige bijval links en in het centrum. Gesis rechts.) Het lid Galen kondigt een geheel afkeerige houding van het centrum aan, en verklaart, dat dit ook tegen eene behandeling in de afdeelingen zal stemmen. Bij den verderen loop der beraadslagingen kreeg Herbert von Bismarck het woord, die met groote belangstelling door de druk be zochte vergadering aangehoord werd. Hij ken schetste het voorstel-Kanitz als een nood- middel, evenals beschermende rechten. De zoogenaamde kleine middelen helpen niet veel. Men neemt overal, zeide spreker, eene neiging waar om beschermende rechten in te voeren. Ook in Engeland is dit het geval, waar men beoogde de onder het Britsche opperbestuur staande landstreken in Zuid- Afrika samen te voegen tot éen oeconomisch geheel, en dan, met alle andere koloniën te zamen, eene enkele groote oeconomische een heid te scheppen, ter bescherming tegen de geheele overige wereld. Bismarck prees zeer den kalmen toon van het debat en eindigde met de verzekering, dat de krachtigste en beste steunpilaren van de mouarchie gevormd worden door eene aan de plaats der inwoning gebonden, niet sterk vlottende bevolking, welke men moet trachten te behauden. Nadat BernstorfF tegen het voorstel gespro ken had, werd de verdere behandeling ver daagd tot heden. Het Pruisische Heerenhuis hield gisteren eene zitting onder presideum van den vice- president Von Manteuffel, die een hoch op den keizer uitbracht. Bij acclamatie werd het gansche bureau herkozen. F R A K R IJ K. In de nieuwe zitting der Kamer ran afge vaardigden die Woensdag geopend is, heeft zich het zeldzaam verschijnsel voorgedaan, dat er geen enkele interpellatie was aange kondigd, wat in jaren niet was voorgekomen. Henri Brisson werd tot piesident der Ka mer gekozen met 291 van de 352 stemmen. Tot vice-president werd gekozen de oud-mi nister Poincarë. De Senaat heeft Loubet tot voorzitter ge kozen met 186 van de 243 stemmen. Béren- ger, Peytral, Magnin en Scherer-Kestner zijn tot onder-voorzitters gekozen. Berthelot heeft gisteren in de vergadering van den ministenaad vei klaard, dat het trac- taat over Siam tusschen Frankrijk en Enge land Woensdag geteekend is. Het buffei staat-systeem (het systeem, vol gens hetwelk de bezittingen der Europeesche mogendhedei door neutrale zgn. buffeistaten van elkaar gescheiden worden) heeft men laten varen. De stroomlijn van de Mekong zal de grens vormen van de Fransche bezit tingen tot aan China. Muong-Sin wordt aan Frankrijk gegeven. De vorst van Bulgarije is gisteren te Parijs aangekomen, voor familie-aangelegenheden. ENGELAND, In een brief van koningin Victoria aan den sultan van Turkije, zoo wordt uit Konstanti- nopel gemeld, spreekt zij de hoop uit dat de vrede in Klein-Aziê spoedig hersteld zal zijn. In eene Woensdagavond te Manchester gehouden redevoering, verklaarde de eerste lord der schatkist, Balfour, dat de toestand in Transvaal nooit bevredigend zal zijn, zoo lang de regeering dier republiek gegrond is op het tegenwoordige onbillijke stelsel. Enge land houdt vast aan het toezicht op de buiten- lanüsche betrekkingen der Transvaal en zou nooit vreemde inmenging dulden. Spreker geloofde niet dat eenige vreemde mogendheid dat beginsel zal betwisten. Vast vertrouwde hjj dat het Engelsch-Amerikaansch geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost, ofschoon Engeland nooit in de geschiedenis beter voor een oorlog is toegerust geweest dan thans. In de Armenische kwestie, zeide Balfour, heeft Engeland slechts de keus tusschen het invoeren van hervormingen in Tui kije en een Europeeschen oorlog. De Engeische bladen zijn over het algemeen erg ingenomen met 's ministers tirade over de Transvaal. De Daily Graphic vindt het vooral erg verstandig, dat Balfour niet over het Franco-Engelsche verdrag heeft ge sproken. De Daily News vindt de redevoering van Balfour te Manchester hoogst teleurstellend, omdat die getuigt van Engelands onmacht in Turkije. Het blad verwacht voor Armenië heV eenige heil van den eigenhandigen brief van koningin Victoria aan den sultan, waar mee de koningin schijnt te willen bewerken wat de raadgevers der Kroon niet bij machte waren te volvoeren, en betreurt mede dat Balfour te Manchester onder de hand voor het bimetallisme is opgekomen, hetgeen in het buitenland verkeerd zal worden opgevat. Chamberlain is gistermiddag naar Birming ham teruggekeerd, hetgeen aan de gisteren openbaargemaakte min of meer verontrustend luidende telegrammen uit Transvaal veel van hunne beteekenis ontneemt. Eene depêche uit Johannesburg, in de Glasgow Mail opge nomen, schijnt echter betrouwbaar. Volgens deze worden de werkzaamheden in de mijnen van den Witwatersrand sterk belemmerd door het gebrek aan kaffeis en steenkolen en door het in hechtenis zijn van zoovele mijnbestuurders, zoodat zich voor de eerste tijden eene belangrijke inkrimping der pro ductie laat verwachten. Volgens de Fall Mall zou de Transvaal- sche regeering eene schadeloosstelling, ten bate van de nabestaanden, eischen van 5000 pond sterling voor eiken bij Krugersdorp ge sneuvelden Boer. ITALIË. Crispi moet verklaard hebben, dat generaal Baratieri vooruittrekt om Makallé te ontzetten en dat dit zal gelukken, als het garnizoen het nog twee dagen kan uithouden. Agenzia Stefani spreekt het gerucht tegen, dat Rusland een oog in het zeil zal houden bij de krijgshandelingen der Italiaansche troepen in Tigre. SPANJE. In de officieele berichten uit Havana wordt verhaald dat Maceo en Gomez, om gemakke lijker te ontsnappen, hun krijgsmacht meer in verschillende kolonnes verdeelen, dat is dus de oude tactiek, die de Spanjaarden al zooveel moeilijkheden berokkende. In twee gevechten zouden weer benden verslagen en veel opstandelingen gedood zijn, daarentegen meldde de Heraldo dat Maceo Port Coloma heeft ingenomen. Volgens een telegram, dat over New-York komt, is Gomez j.l. Vrijdag bijna gevangen genomen zonder iets te vermoeden was hg met een klein escorte midden in een Spaansch kamp gekomen. Hij wist echter te ontsnappen, na met eigen hand verscheidene Spanjaarden neergeschoten ol neergehouwen te hebben. I U E K IJ E. De overheid schijnt maar niet bij machte de orde in Klein-Azië te handhaven. Nu weer komt uit Diabekir het bericht, dat daar 23 katholieke Chaldeeërs zijn vermoord en 1500 woonhuizen en winkels door het gepeupel zgn geplunderd, zoodat de slachtoffers van alles verstoken zijn. Ook in Albanië neemt de beroering toe. De Britsche gezant te Konstantinopel heeft den sultan in eene particuliere audiëntie een eigenhandig schrijven van koningin Victoria overhandigd. AMERIKA. Naar de Times uit New-York verneemt, zullen de jingo's in de Unie de vredelievende gezindheid van de laatste dagen trachten tegen te werken, door middel van een aggres- sief rapport van de commissie voor buiten- laudsche zaken uit den Senaat, bij welk rap port de nieuwe toepassing van de Monroe-leer zou worden goedgekeurd. Tevens heet het dat Cleveland bereid is om te verklaren datNoord- Amerika zich onvoorwaardelijk zal verzetten tegen eiken afstand van Amerikaansch gebied hoegenaamd aan een Europeesche mogendheid. De Argentynsche Kamer van afgevaardig den heeft gistereu het ontwerp tot instelling van een premie op den uitvoer van suiker aangenomen. Vermoedelijk zal de Senaat dit ontwerp echter niet gedurende zijne tegen woordige zitting in behandeling nemen. AFRIKA. Naar uit Kaapstad aan de Timet wordt gemeld, zijn Bettelheim en Joel tegen een borgtocht van tweeduizend pond sterling vrijgelaten, mits ze zich vrijwillig te Pretoria in hechtenis begaven. Leonard houdt zich bij voortduring schuil. De huiszoekingen in Johannesburg worden voortgezet. Er zijn tus schen Kruger en Robinson geen formeele onderhandelingen gevoerd aangaande de uit- lariders, omdat de Transvaalsche regeering dat beschouwt als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid en bovendien, gelijk de corres pondent van de Times te Pretoria er bjj seint, de beweging onder de uitlanders houdt voor een onrechtmatig iets, door kuiperijen van buitenaf ingeblazen. Het Transvaalsche volk gelooft ook dat de ontwapening van Johannes-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1