Itinnenlandsche Berichten. (iï.R.Ct.) Letteren, Kunst en Wetenschap. burg onoprecht is, dat de opstand daar voort- smeult, en dat hij -weer zal losbarsten, zoo dra de gewapende Boerenkorpsen weer naar huis zijn gekeerd. Daarom blijven zesduizend man in den omtrek van Johannesburg. EERSTE KAME i DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Januari. Het belangrijke wetsvoorstel van den heer Hartogh betrekkelijk de herziening der bur gerlijke rechtsvordering, reeds in de eerste maanden van het vorige jaar door de Tweede Kamer aangenomen, kwam heden in deze vergadering in behandeling. De heeren Hartogh en Pijnappel werden tot verdediging van het voorstel in de zaal to- elaten. Ter bevordering van een geleidelijke be raadslaging werd deze in vier deelen gesplitst. Zij begon met de algemeene beschouwingen, •waaraan allereerst deelnam de he»r Tan Boneval Faure, die, ondanks de groote ge breken van de tegenwoordige reclitsvos dering, van oordeel was dat er geen genoegzame redenen bestaan om op het wetsvoorstel de 1 koninklijke bewilliging te verzoeker. Liever 1 had hij den minister vari justitie het initiatief tot deze gedeeltelijke herziening willen zien nemen en betreurde dan ook dat justitie zich verantwoord achtte deze gelegenheid te laten voorbijgaan. Op grond van de wezenlijk over gebleven en niet te herstellen gebreken, z. gevolg van een onvoldoend onderzoek in de Tweede Kamer, kon spreker zijne bezwaren tegen deze vrucht van het. parlementair initia tief niet ovprwinnen. Hij kon er geen voor deel voor <le rechtspraak in zien en verwachtte geen nadeeiige gevolgen van de verwerping dezer geen verbetering brengende wijziging. Daarentegen verdedigde de heer Van Lier de verbetering der procesorde, voorgesteld door rechtsgeleerden die jarenlang de praktijk hebben uitgeoefend. Die verbetering is groo- ter dan de bezwaren, gelijk spreker ontwik kelde. De heer Kist voegde zich bij hen, die meenen dat een omvangrijke herziening van het burgerlijk proces als de voorgestelde moet uitgaan van de regeering, en niet van het partic lier initiatief. Zijn bezwaar was vooral dat de. verbetering niet is in het maatschappe lijk belang en dat het groote euvel van het proces, de lange duur daarvan, door dit ont werp niet gekeerd wordt, integendeel ver ergerd. De heer Fokker hield een betoog tot onder steuning van het voorstel tegenover de be wering dat de rechterlijke macht en de Raad van State vooraf hadden moeten ge hoord zijn, zijnerzijds toejuichende dat van het parlementair initiatief is gebruik gemaakt en, wijzende op de sympathie waarop het voorstel bij den minister van justitie mag re kenen. Bij verwerping zou jarenlang verbete ring in het procesrecht achterwege blijven. De heer Van Lynden acht herziening der j wetboeken niet geschikt voor regeling door een initiatief-voorstel. In het ontwerp komen vele verbeteringen voor, maar zijne bezwaren tegen andere wijzigingen zijn overwegend. De wensch naar deze herziening is volstrekt niet algemeen. De heer Hartogh verdedigde het ontwerp als een voorstel der Tweede Kamer, niet van hem en zijne vriendeneen ontwerp dat jaren lang arbeid heeft gekost, waaromtrent hij adviezen inwon van alle piofessorea, ook van den heer Van Boneval Faure, en waaromtrent hij een zeer gunstig advies kreeg van den vervaal diger van het zoo hooggeroemde ont werp van 1865. Hij verdedigde de Tweede Kamer tegen het verwjjt van slordigheid en onnauwlettendheid en meent dat men goed voorbereid werk niet mag doen mislukken, in de hoep cUt de minister wel voorstellen zal doen. De minister van justitie constateerde dat 'de heer Hartogh hem bij zjjn optreden om overneming van het ontwerp gevraagd heeft, maar dat hg dit niet kon door de veelheid van arbeid en hij den arbeid van den heer Hartogh niet wilde storen. Hij houdt vol dat het departement van justitie geen andere ge gevens heeft dan ieder jurist en dat h(j bij verwerping volstrekt niet beloven kan terstond de rechtsvordering te gaan herzien. In het ontwerp komt niets bepaald onaan nemelijks voor. De heer Van Boneval Faure constateerde dat hij bet ontwerp eerst ontvangen heeft na de indiening. De heer Pijnappel stelde zijn practische ervaring tegenover de wetenschappelijke ken nis van den heer Faure. Na replieken is het algemeen debat gesloten. Daarna werd behandeld de procesgang in 't algemeen. De heer Van Boneval Faure betoogde uit voerig dat de voorgestelde algemeene sum miere behandeling de misbiuiken zal besten digen en nadeelig is voor de justiciabelen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 17 Januari 18»6. Heden was het de laatste dag dat K. van der Sluijs, sluis- en brugwachter aan de sluis nabij de beuis, in dienst der gemeentewas, daar hij met ingang van morgen eervol ont slagen en gepensionneerd is. Burgemeester en wethouders hadden hem gaarne in hunne vergadering dank willen betuigen voor zijne trouwe diensten, gedu rende een aantal jaren aan de gemeente be wezen, doch wegens ongesteldheid van v. d. Sluijs kon dit niet geschiedeu. Eene commissie uit dat college, bestaande uit den burgemeester en den secretaris, ver voegde zich daarom hedenmiddag aan zijne woning om hem, bij monde van eerstge noemde, dank te zeggen voor de uitnemende wijze, waarop hij lange jaren zijne betrekking had vervuld, en toe te wenschen dat hij nog langen tijd een welverdiende rust mocht-ge- nieten. Zichtbaar aangedaan bedankte Van der Sluijs den burgemeester voor zijue hartelijke woorden. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam mr. A. O. II. Teilegen Bz., thans rechter-plaatsver- vanger in de anond.-rechtbank en advocaat te Groningen. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Delft A. Rijser, thans in gelijke betrekking te Eindhoven." De mini.-ter van justitie brengt in herin nering, dat zij, die tot de.i Nederlandschen adel belmoren, gehouden zijn aan het depart, van justitie kennis te geven van de in hun geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Gelijk bekend is zijn thans, ten dienste van de gerechtelijke statistiek, telkaarten irige- voerd, die de leden van het parket bij de ge rechtshoven, rechtbanken en kantongerech ten elk kwartaal aan het departement van justitie ingevuld inleveren. Op alle moeten vermeld worden de datum van arrest of vonnis, de familienamen (bij namen, valsche namen), de voornamen en de geboortejaren en dagen der veroordeelden, terwjj! op die, betreffende de wegens mis drijf verooi deelden, bovendien de burgetlsjke staat, de lig'uimiteit, het beroep en het kerk genootschap der gestraften moet voorkomen. Overigens worden in bijzonderheden om schreven de gepleegde strafbare feiten en de opgelegde straffen. Men schrijft aan de 2V. S. Ct.Het be richt in eenige couranten omtrent een jongetje dat op zijn verzoek eene harmonica van H. M. de Koningin-Regentes zoude hebben ont vangen, is, zooals het werd medegedeeld, min juist. Wel heeft het zoontje van den schoen maker Masseling te Odoom een verzoek dien aangaande tot Hare Majesteit gericht en is uit inlichtingen van den burgemeester van Odoom gebleken dat de jongen, die goed de harmonica bespeelt, zoodanig instrument be hoeft omdat hij daarmede bij feestelijke ge legenheden in de gemeente geld zoude kun nen verdienen, en zijne ouders op die wijze zoude kunnen helpen, maar verder is er niets geschied. Hoewel het nu mogelijk is dat H. M. de Koningin-Regentes den jongen zal willen te hulp komen en hij dus zijn harmonica zal krijgen, ligt het voor de hand dat dit ge schenk niet zoude worden gegeven om den jongen een harmonica te doen rijk worden, doch alleen omdat hij daarmede in zijn overi gens vrijen tijd eenig geld kan verdienen en zijue ouders helpen. Naar wij vernemen is op de ten bate van de nagelaten betrekkingen van de equipage van het stoomschip Amstel circuleerende lijsten reeds voor f 10,000 geteekend. Woensdagmiddag werd te Rotterdam aan gehouden en naar het huis van bewaring overgebracht I. F., koopman, verdacht zich in November 1.1. te Maassluis en te Schiedam te hebben schuldig gemaakt aan oplichting. De tweede prijs van de loterij der Amster- damsche tentoonstelling, het juweeien collier, is, naar men zegt, gewonnen door een land bouwer te Pernis. Volgens de Haarl. Ct. zouden slechts 300.000 loten verkocht zijn van de 1.500.000. Door den heer E. W. van Broekhuijse, vischhandelaar te Haarlem, en aldaar deri 7n December j.l. overleden, zijn de volgende legaten toegekend: Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij f 10,000, Prins-Hendrik- stichting te Egmond f 10,000, Inrichting voor oude zeelieden te Vlaardingen f 3000, stede lijk Museum te Haarlem f3000 en Gesticht van de Broeders van Barmhartigheid der Orde van den H. Joannes de Deo te Haarlem f 2000. Met leest in het Haarlemsch Dagblad: De heer C. C. v. d. Valk, electrotechnicus alhier, heeft eene nieuwe uitvinding gedaan. Door hem is vervaardigd een geheel nieuwe automaat voor den verkoop van perronkaartjes, welk toestel op veler onzer spoorwegstations zal worden geplaatst. Een toestel tot het verkrijgen van perron kaartjes was reeds in het buitenland in ge bruik, doch voor ons land ongeschikt omdat het op het kaartje niet den tijd aangaf. De automaat, die wij thans bij den heer v. d. Valk zagen, voldoet aan dezen eisch. In het toestel is een uurwerk aanwezig, waar door op het kaartje den datum, de maand en het uur nauwkeurig worden aangewezen. Elk uur verzet het toestel automatisch het uur, evenzoo na eiken dag, den datum en na elke maand de maand, zoodat het alleen op zekere tijden behoeft opgewonden te wor den. De automaat is zoodanig ingericht, dat tot het verkrijgen van een perronkaartje alleen goede 2Vü-cts.-stukken en geen looden of blikken plaatjes in den vorm van dat geldstuk kunnen worden gebruikt en voorts zoo gecon strueerd dat wanneer de kaartjeshouder ledig is, de opening waarin het geldstuk moet worden geworpen, automatisch wordt gesloten en dus geene geldstukken meer in ontvangst neemt terwijl tevens het publiek bekend ge maakt wordt, dat de kaartjeshouder ledig is, j door een plaatje met het woord ledig. De werking van het toestel is zeer eenvos, dig en gemakkelijk. Wanneer men in de daar. voor bestemde opening een 2>/o-ct.-stuk hoeft gedaan, duwt men aan een hefboom, totda* een schel klinkt, waarop het kaartje gestem- peld in een bakje valt. Men ontvangt altijd zooveel kaartjes als men geldstukken in de opening doet, ook al werpt men er meerdere geldstukken tegelijk in. Op de verhuring van schippersknecht» te Sneek die Dinsdag werd gehouden, over- trof het aanbod verre de vraag. De treurige toestand der schipperij is de reden, dat menig schipper geen knecht meer kan huren, zoo dat de vrouw diens plaats moet vervullen. De hoogste loonen die bedongen konden worden liepen van f100 tot f155. Zekere P. H. en zijn vrouw, wonende te Nageibeek, gem. Schinnen (L.), hadden Dinsdagavond in hun woon- tevens slaap vertrek, alvorens zich ter ruste te begeven, nog eenig hout in de kachel gelegd. Dit hout schijnt niet ontvlamd, maar verkoold te zijn; men vond althans Woensdagmorgen de ka mer vol damp en de beide echtgenooten gestikt. 's-Gravenhage. Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes heeft een brief van rouwbe klag gezonden aan mevr. de weduwe Gey van PittiusBlanken, naar aanleiding van het overlijden van haren echtgenoot, den gepen- sionneerden luitenant-generaal, adjudant ïed Hare Majesteit de Koningin in buitengewo nen dienst A. R. W, Gey van Pittius. Hare Majesteit zal zich morgen bij de be grafenis van den generaal doen vertegen woordigen door den kapitein ter zee Zegen Veeckens, adjudant van Hare Majesteit de Koningin. Helder. Woensdagavond is alhier in eene zeer druk bezochte volksbijeenkomst in »Ti- voli" de jongste overwinning der Transvalere op feestelijke wijze herdacht. De beelteni» van president Kruger prijkte op het tooneei, omgeven van groen en bloemen en geflankeerd door de Transvaalsche en Hollandsche kleuren. Nadat door twee-jongedames hat Trans vaalsche volkslied was gezongen, hield de president der commissie voor volksbijeenkom- sten, de heer B. F. van Eek, eene rede, waarin hij op het gewicht van de overwinning der Boeren wees en warme hulde bracht aan hun beleid en hunne dapperheid, waarmede de vergadering hartelijk instemde. Staande de vergadering werd de volgende geluk wensch aan president Kruger gezonden: »De commissie voor volksbijeenkomsten te Helder, hedenavond met ongeveer 600 man nen en vrouwpn, uit alle klassen der bevol king, ter uwer huldiging feestelijk bijeen, wenscht namens die allen u en uwen dap peren Transvalers van harte geluk met uwe jongste overwinning. Dat gij nog vele jaren aan het hoofd van dat dappere volk moge staanf sNamens de commissie en de mei haar ver gaderden, de president B. F. van Eek." De Koningin weduwe-Ragantes heeft, tnedfr namens de Koningin, aan de commissie tot op richting van een gedenkteeken voor Conslantijn Huijgens eene bijdrage van f 150 dnen toekomen. Prof. Röntgen, uit Wurzburg, is door keiter Wilhelm uitgenoodigr) naar Berlijn te komen e» in het koninklijk paleis een voordracht te boute» over zijn nieuwste ontdekking (photograpbie va» het onzichtbare). Elders genomen proeven hebben de bei iclitett over de nieuwe wijze van photographeeren be vestigd. In het natuurkundig ïaburatoiïum de' hoogeschooi te Pest o. a. worden, met behulp van licht (als men 't zoo noemen mag) uit Crookes* buis voorworpen door houten kasten lieen en van Hoicsehelgke lichaatnsdeelcn alle® de beenderen gephotographeerd.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2