OcmeiigdD Berichten. Laatste Berichten. uw landgenooten, staan naast u en willen ook onzen plicht doen ook ten voile Komt, thans in de beurs getast, iets nage laten, wat men in gewone omstandigheden zou doen iets opgeoflerd, wat men had voor genomen zich tot genot te verschaffen Wij mogen niet veronderstellen, dat onze stadgenooten doof voor hunne roepstem zullen blijven, en wijzen hen op achterstaande advertentie. De Schiedamsche schildersvereeniging ïVoorzorg" vierde Donderdagavond in de voor die gelegenheid net versierde zaal van het Stations-koffiehuis haar 25-jarig bestaan. Nadat een openingslied gezongen was, heette de president de leden met huune dames hartelijk welkom, bracht hulde aan de oprichters, waarvan nog enkelen waren over gebleven, en overhandigde den bestuurder Abraham van Noortwijk namens de leden een souvenir in zilver voor zijn 25-jarige trouwe vervulling van het secretaritaat. Ook werd hem dooi- een der leden een fraai geteekend diploma overhandigd, Voorlezing werd gedaan van de ingekomen gelukwensclieri van het j Algemeen Ned. Werkliedenverbond", afdee- ling Schiedam, en van de typografen-vereeni- ging ïAdeiphismus" en werd een krans, gezonden door een schildersvriend, onder luid applaus aan de banier gehecht. Het verdere van den avond was gewijd aan het opvoeren van verschillende tooneeAtukjes en voordrachten, welke zoozeer in den smaak vielen, dat allen in de prettigste stemming tot vroeg in den morgen bijeenbleven, en nadat de president zijn hartelijken dank ge bracht had aan allen, die medegewerkt heb ben tot het uitstekend slagen van dezen feestavond, zeer voldaan huiswaarts keerden. Hedennamiddag te halfvijf passeerde onze gemeente het Duitsche driemasischip Nevens, in ontredderden staat, beladen met 1500 last salpeter, welk schip op de Noordzee zonder equipage was aangetroffen. Het werd naar Rotterdam gesleept door 6 sleepbooten van de firma IJ Smit Co. te Rotterdam. De equipage is te Lowestoft geland. Bij kon. besluit is benoemd tot hoogleernnr in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de oog- en oorheelkunde, dr. W. Koster Gzn., thans te Leipzig werkzaam ia het ophthnhriologisch instituut van den hoog- ieeraar Saltier. I)e gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 21 dezer niet plaats heb ben. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat, volgens ingekomen ambts bericht, tie cholera ariatica in Marocco niet meer epidemisch heerscht, heeft goedgevon den zijne beschikking van 18 September 1805, waarbij Marocco is besmet verklaard wegens Aziatische eholeia, gewijzigd bij be schikking van 30 December, in te trekken. De minister van waterstaat heeft goedge vonden te bepalen, dat in bet jaar 1806 dooi de commissie van examen ter verkrijging van een stuunnansdiploma voor de koopvaardij zullen worden gehouden vijf zittingen te Amsterdam en vijf zittingen te Rotterdam. Tijd en plaats van elke zitting worden steeds drie weken te voren door den voorzitter bekendgemaakt. (Sfef.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlaridsch-Indië van 17 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor het jaar 1895 thans geraamd op 320,806 pikols. {Stct.) Vermoedelijk een hoogst belangrijke vangst is door de recherche te Rotterdam gedaan met de aanhouding van eene man en een vrouw, beiden EngeAchen. Deze niet gehuwde, doch in gemeenschap levende lieden kwamen sedert geruimen tijd van uit Londen in ons land om brieven in ontvangst te nemen, be trekking hebbende op een in Engeland ver boden onderlinge loterij, met daaraan verbon den zwendelarij op groote schaal. De vrouw had ten postkantore te Rotterdam, de man te Middelburg een post-box gehuurd, waar zij hun brieven, op deze loterij betrekking hebbende, in ontvangst kwamen nemen. Reeds is de man naar het huis van bewaring over gebracht, terwijl de vrouw voorloopig aan liet politiebureau in bewaring blijft. Bij deze zwendelarij wordt hoofdzakelijk op de zucht der Engelschen om te wedden gespeculeerd. Men meldt uit Maassluis van gisteren aan de N. R. Ct.- Het ss. Harwich (vrachtboot) gistervoor- middag 10 uur van hier in zee gegaan, keerde hedennamiddag 4 uur 40 min. uit zee terug en rapporteerde dat het in de Noordzee aangetroffen had het door de equipage verla ten Duitsche driemastschip Nereusvan Iqui- qne naar Hamburg, beladen met salpeter, dat het daarop 5 man van zijn bemanning overgezet had en tot tweemaal genoemd schip op sleeptouw had gehad, doch door het bre ken der trossen het op de hoogte van Sche- veningen had veriaten, en naar den Hoek-van- Holland was gestoomd om de lading versch vleesch naar Harwich bestemd, in het ss. Berlin, dat naar Harwich vertrok, over te laden. Om 5 uur 45 min. ging de HarwicJi weer naar zee en naar het schip toe. De sleepboot Oostzee vertrok reeds te 5 uur uit den Nieuwen Waterweg om iiet schip te zoeken en assistentie te verleenen. IJet te 9 uur namiddag binnengekomen ss. Richard Hoxon, van Brugge naar Goole, alhier als brjlegcer binnengekomen, beeft samen met de Harwich de Nereus op sleep touw gehad. De 5 schepelingen der Harwich die op de Nereus aan boord waren zijn door de Richard JUoxon daarvan afgehaald en hier aangebracht. De Nereus zit tusschen Scheveuingen en Katwijk aan den grond. De sleepboot Wodan ging terstond na aankomst van de Richard Moxon ter assistentie naar het wrak. Men schrijft uit Almelo aan de N. R. CL Tele bladen hebben het bericht opgenomen, als zoude de heer P. alhier de gouden zuil getrokken hebben. Dit praatje is door de vol gende grap ontstaan. De heer P., die wAt dat de zuil op no, 905,336 gevallen was, kwam te Hengelo in een café, waar men hem vroeg of hij ook zoo gelukkig was geweest. Hij ant woordde hierop, dat hij niet wist dat de trek king had plaats gehad, en liet nummer dus niet had nage/ien. sik heb," zoo vertelde hij heel ern.-tig, »no. 905.33(5." Toen de café houder hem daarop felcciteerde en hem een blad liet zien waarin de trekking was bekend gemaakt, stormde hij met van vreugdestralend gelaat uit liet café, als ware hij werkelijk de gelukkige winner. De caféhouder vertelde daarop overal dat de heer P. de zuil ge trokken had. De grap is dus wel gehikt Sedert 1 Januari wordt te Utrecht ver mist eene dame, van omstreeks 40 jaren, van wie vermoed wordt, dat haar een onge luk is overkomen. Eene belooning van f 100 wordt toegekend aan den vinder van haar lijk of aan dengene, die nadere inlichtingen kan geven. De vermiste is van middelbare lengte, ge kleed in zwarten japon, biuinen mantel en zwarten hoed, met geel garneersel, terwijl haar ondergoed waarschijnlijk met C gemerkt zal zijn. Wie omtrent deze persoon nadere inlich tingen weet te geven, vervoege zicli tot den commissaris van politie der le afdeeiing te Utrecht. Ketel. De gemeenteraad heeft in zijn heden gehouden zitting tot geneeskundige benoemd den heer G. Sauer, arts te Wernel- dinge. 's-Graveuhage. De gezant van Trans vaal, jhr. Beelaerts van Blokland, is heden ochtend uit Parijs in de residentie terug gekeerd. Heden wappert de Duitsche rijksvlag van het gebouw van het gezantschap van Duitsch- land, ter herinnering aan den dag waarop 25 jaar geleden de proclamatie van tden kei zer van Duitschland plaats had. %'ergadcrlng van de Hamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, op Saterdag 11 Januari 1895. Afwezig de heeren Maas, Houtman, Witt- kanipf en Lagerweij. De voorzitter sprak bij deze eerste vergadering des jaars zijn beste heihvensclien uit voor den biuei van handel en nijverheid van Schiedam in het algemeen en voor het welzijn der leden van deze Kamer in 't bijzonder. Tot hernieuwing van haar bureau overgaande, benoemde de Kamer weder tot haren voorzitter den lieer J. J. G. Nolet tot haren voorzitter- plaatsvervanger den heer S. A. Maas. en tot lid van liet college van commissarissen over de beurs, tevens lid van de commissie voor den graanhandel, den heer J. U. flontman zoodat dit college blijft bestaan uit de heeren: IJ. R. M. A. van Gent, J. T. Wiltkampf en J. tl. Houtman. Da notulen werden voorgelezen en goedge keurd, waarop de Kamer kennis nam van de ingekomen stukken. Onder de/e was een kopie-adres aan den raad van P. S. Engering, met begeleidende missive, waarin deze adhaesie voor de daarin uitgedrukte denkbeelden over het tarief van de havengelden verzoekt eene mAsive van B, en W. om advies, aan gaande het bijgevoegde adres van Til. E. J. Krameis, die verzocht tot makelaar in roeiende en onroerende goederen te wonlen aangesteld een concept-adres aan ZExc. den minister van financiën om eenige uitbreiding van het aantal ambtenaien hier ter stede, teneinde eene wijziging in do tijdslippen waarop de werkzaamheden in de branderijen moeten aan vangen en belmoren geëindigd to zijn te verkrij gen. alsook het andere tijdverlies voor slepers, scliippeis enz. te vooikonien, die bij den uitslag van gedistilleerd soms verplicht zijn, geruimen tijd werkeloos to wachten tut de komst der ambtenaren, met den uitslag enz. belast, waaidoor het geen zeldzaam voorkomend feit is, dat ook bij verzending van gedistilleerd, de exjieditie gelegenheid wordt gemist en de ver zending aldus wordt vertraagd. Na eenige discussie stelde de Kamer dit concerpt met een paar kleine wijzigingen vast, en besloot dit-onmiddellijk te doen verzenden. Het adres van P. S. Engenng in behandeling nemende, besloot de Kamer, na uitvoerige (li cusrie, dat in hoofdzaak te steunenen in haar advies aan den rand bijzonder de aandacht te ves tigen op de noodzakelijkheid: dat voor die cate gorie van booten, die ihans den dienst op Schio- dain hebben gestaakt, eene aanzienlijke verla ging van liet havengeld noodig is, omdat deze, na de aansluiting van Yluardingt-n aan het spoor wegnet, veel minder belang bij Schiedam heb ben, en hare piofijten hier niet opwegen tegen een hoog zilts nu, door de veranderde rijks- meethrieven. 50 a GO pCr. %rhot»cjd havengeld dat het niet meer aandoen van onze haven aan merkelijk nadeel toebrengt aan do verzending van de Schiedamsche artikelen naar de Zuidhol- land.sclie en Zeeowsche eilanden, behalve nog dat daardoor vei tier en nering aan het lloofd worden geschaad, en bovendien de gemeente kas dan totaal mots daarvoor meer zal ontvan gen weshalve de Kamer concludeert dat een onverwijlde herziening van het bedoelde tarief dringend noodig is, vooral voor do categorie van booten, die slechts van de aanlegplaats aan onze Maaskade gebruik maken, voor wie een aanzienlijke verlaging hoogst noodig is. Het advies aan den raad te geven over liet verzoek van. Th. E. J. Kramers gaf mede tot gedachten wisseling aanleiding. De Kamer besloot daarop, mede te deelen, dat zij van gevoelen is er geen bezwaar bestaat daarop gunstig te beschikken evenwi I vertrouwt zij op de prudentie van B. en \V. en den raad, dat daardoor geen toestand zal ontstaan, znoals b.v. te Amsterdamdat niemands recht bij publieke veiliimetl als aridetszms zal worden benadeeld, en geen monopolie zal worden in bet leven geroepen, dat aan het algemeen belang hinderlijk of schadelijk zou kunnen zijn. Nadat besloten was do rekening der Kamer aan te houden, en e.on der lede.u eene gelegen heid tot telefoneeren op of aan do Beurs had aanbevolen, werd de vergadering door den voor. zitter gesloten. Da twintig man van de Ciscar, die bij <je aanvaring van dit stoomschip met het Duitsche stoomschip Neieus naar men meende verdronken waren, zijn gezond en wel te Calais aangekomen zij hadden zich in eon boot gered. Te Laibach is Dinsdag alweder een aardbeving gevoeld. De schok was echter niet hevig en hij werd niet eens algemeen opgemerkt. In Liberia hebben vele zendelingen een» methode van bekeeren, die de Verontwaardiging opwekt van Amenkaaiasche en Engelsche blad n. Zij knopen n.I, negerslaven voor drie dollar per Imofd om hen dan te dwingen Christen te wor den. De methode is niet fraai, maar niet nieuw. Wij donken, dat menig zendelingengenootschap. dat in Afrika werkt, er meer van verteilen kaal Berlijn verkeert heden in feestelijke en vaderlandlievende stemming. De dagbladen begroeten liet jubileum met beschouwingen die zich vastkrioopen aan de keizerproeia- matie te Versailles. Talrijke feestelijkheden hebben reeds in den loop van den dag plaats, vooral in de scholen, in de landbouwscholen en technische instituten, in de universiteit enz. In het raadhuis hield de eerste burge meester Zelle de feestrede. De stad is overat in feestdos: voor de verlichting worden bui tengewoon groote toebereidselen gemaakt, liet weder is regenachtig. In een proclamatie des keizers wordt dank gezegd aan de Voorzienigheid, die haar zegen op het rijk heeft laten rusten, en gewezen op het behoud van den vrede, op den onge stoorde ontwikkeling van 's rijks instellingen. In het vaste vertrouwen op de leiding van den grooten keizer en vari zijn raadgevers, ondervindingrijke staatslieden, vooral van Bismarck, is de werkkracht der natie in dienst van den gomeetrchappelijken ai beid gesteld. Evenals de keizer zeil de gelofte doet, het voorbeeld van zijn gtoolvader na te streven, spoort hij alle standen der natie aan tot het ter zijde stellen van partijbelangen, opdat zij het oog gevestigd kunnen houden op de welvaart van het rijk. en met Duitsche toewijding het algemeen belang dienen. Dan zal de zegen des Hemels niet. ontbreken, en het l ijk zal, wel verre van een gevaar te zijn voor andere stalen, later evenals nu een hechte steun blijven voor den vrede. Dat geve God Een buitengewoon nummer van de Reich- alizeiger maakt een aninestiebe-riuil open baar ten gunste van burgerlijke en militaire veroordeelden. Daarenboven heeft de keizer een groot aantal personen die wegens majes teitsschennis of beleediging van Aden van het koninklijk huis veroordeeld waren, be genadigd. De Ilcichsanzoiyer maakt voorts- een oorkonde open ba ir waai bij een Pruisi sche Wdheimsorde wordt ingesteld voor man nen, vrouwen en meisjes die zich zeer verdien stelijk gemaakt hebben bij bet, bevorderen der welvaan of de veredeling van het volk, vooral op maatschappelijk gebied, in den zin van de opwekking die daartoe van Wilhelm I uit ging. De orde is reeds verleend aan de keizerin, aan keizerin Frietlrich, de groothertogin van Baden en de groothertogin van Saksenonder de andere peisoneri aan wie de orde geschon ken werd, bevinden zich prins Bismarck en de ministers Miquei en Berlepsch. De keizer betuigde in oen hartelijk eigenhandig schrij ven aan prins Bismarck zijn dank voor den onvergetelijke» arbeid, door hem verricht voor keizer en rijk. De feestelijkheid in het koninklijk paleis is overeenkomstig liet programma otgeloopen. De standbeelden van AVillem den Groote en van Frederik den Derde waren met kransen versierd. De beids keizerinnen en de vijf oudste prinsen waren er bij. Toen dc keizer binnentrad, bracht Von Buol een sditich 1" voor hem uit. De keizer las daarop de troonrede voor, waarbij hij, aan de zinsnede over Bis marck en over den vrede gekomen, door toe juichingen in de rede werd gevallen. Toen de voorlezing afgeloopen was, greep de keizer den standaard van het eerste garde-regiment en zeide op plechtigen toon: nBij het aan schouwen van dit eerwaardig veldteeken, dat eene roemvolle geschiedenis von 200 jaren heeft, vernieuw ik mijne gelofte, zoowel naar binnen als naar buiten te zullen opkomen voor do oer van het volk en het land Eén rijk, éen volk, éen God Ten slotte bracht iSchenfekl een »Uoch" op den keizer uit.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2