A°. 1896. Zondag 19 en Maandag 20 Januari N°. 8963. Tweede Blad. Feuilleton. De strijd om het bestaan. 1ST eg-enenveertig-ste -T aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGEVE R: J. ODÉ. ERITRA AV ?0. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. ÜEBADi BOT AnvERTENTlEPRrjsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. De keizer heeft aan het Reichsgericht te Leipzig zijn borstbeeld in brons geschonken. Het zal heden op plechtige wijze worden ont huld. Bij de verdere beraadslaging in den Rijks dagszitting van gisteren, over hel voorstel- Kanitz verklaarde prins Radziwill (Pool) dat hij uit naam van zijn partij moest instemmen met hetgeen staatssecretaris Von Marschall Donderdag zakelijk en met gezag heeft be toogd, namelijk dat de voorgestelde weg be denkelijk en zelfs noodlottig is. Von Bennirigsen (nationaal-liberaal) ver klaarde dat zijn partij, behoudens zeer enkele uitzonderingen, tegen het ontwerp zal stem men, omdat het voorstel niet alleen tegen den geest maar ook tegen den tekst van de handelsverdragen adruisclit. De minister van landbouw Von Hamtner- itein—Loxten beweerde dat graaf Kanitz duor wijziging in zijn voorstel te brengen «enigermate erkend heeft, dat zijn voorstel met de handelsverdragen onvereenigbaar is. Eene poging om op de prijzen in vloed te oefenen is reeds in verschillende tijden gedaan, maar altijd leidde het tot ge vaarlijke gevolgen. Met het voorstelKanitz zou men den weg naar den social istischen staat betreden. Met de zoogenaamde kleine middelen kon men wel op de prijzen werken. De minister vestigde de aandacht op intrekking van identiteitsbewijzen, spoorwegtarieven en suikeraccijns. Hij hoopt, dat als de Rijksdag na drievoudige beraadslaging het voorstel verwerpt, de heeren vaderlandlievend genoeg zullen wezen om de oplossing van het vraag stuk aan een objectief onderzoek te onder werpen. De Rijksdag heeft het voorstel—Kanitz met 219 tegen 97 stemmen verworpen. De rijkskanselier Hohenlohe heeft gisteren bij den Rijksdag ingediend het nieuwe ont werp van het Burgerlijk Wetboek, waarbij een memorie is gevoegd, waarin de voor naamste bepalingen van het wetboek worden toegelicht en vergeleken met den tegenwoor- digen rechtstoestand. Er zal ook een invoeringswet worden in gediend, die een reeks bepalingen van alge- meenen aard (»Algemeene bepalingen") zal inhouden en waarin men verder de rechts instellingen zal vinden, waarvoor de bijzondere wetten der verschillende bondstaten, niet tegenstaande het gemeenschappelijk Rijks- recht, nog geldend zullen zijn. De rijkskanselier wijst er op, dat hij dit werk, dat zrjn ontstaan te danken heeft aan de eerste geestdriftige vaderlandsliefde, nu indient, nu wij dagen van herinnering aan een roemvollen tijd beleven, aan een tijd, waaraan wij de stichting van het rijk te danken hebben. Toejuichingen De rijkskanselier eindigt met de hartelijken wensch uit te spreken, dat de beraadslagin gen van den Rijksdag verband zullen houden met het verlangen van de verbonden regee ringen Levendige toejuichingen.) De president Von Bwol zegt dat de Rijks dag noch de staatkundig sociale beteekenis, noch de juridische zwarigheden, aan het wets ontwerp verbonden, dat, naar inhoud en om vang, door geen dier ontkent en den Rijks dag in het verloopen vierde eeuw gestelde opgaven, overtroffen wordt. Er is wel geen herinnering aan den groo- ten tijd noodig, waaraan ook dit natio nale werk zijn oorspong dankt, om ons aan te sporen evenals de vei bonden regeeringen onze geheele kracht aan het ten einde bren gen van dit w»rk te wijden. De Rijksdag, ik ben er zeker vau, zal de hem toevertrouwde opgave zoo spoedig moge lijk oplossen, tot heil van het volk en van het vaderland. Het Beiersche Htiis van afgevaardigden heeft met 121 tegen 12 stemmen een voorstel aangenomen om de regeering uit te noodigen ten spoedigste voorstellen in te dienen tot conversie der 4-pCt,-schuld in een 3l/s-pCt.- fonds, ondanks de verklaring van den minister van financiën, dat hij het oogenblik daartoe niet geschikt achtte. Thans worden door de clericalen in Beieren pogingen in het werk gesteld om een eind te maken aan den voorloopigen toestand. Vol gens de Qermania heeft de afgevaardigde pro fessor Sciiüdier te Ingolstadt in een openbare vergadering gesproken over de wenschelijk- heid om een koning aan het hoofd der regee ring te hebben, met het oog op de beteekenis van Beieren. Zijne redevoering werd luide toegejuicht, doch het is niet waaischijnlijk, dat de Beiersche regeering vooreerst te vin den zal zijn voor het doen van stappen in deze richting. De groothertogin van Oldenburg, die reeds dood heette, neemt weer in beterschap toe. De staatssecretaris der Zuidafrikaansche republiek, dr. Leyds, is gisteren door pro fessor Franckei te Berlijn aan den hals geope reerd. Zijn toestand is bevredigend. ENGELAND. Toen Chamberlain Donderdagavond te Bir mingham aankwam, werd hij aan het station door een groote menigte toegejuicht. In ant woord op een toespraak van een paar parle mentsleden zeide de minister, dat de tijd nog niet gekomen was om over zijn werk te spreken, maar het deed hem genoegen gezien te hebben hoe bi; een nationale moeilijkheid de partijverschillen wegvielen, en hij kon er bij voegen dat het Rijk nooit beter in staat geweest was, een crisis te weerstaan, dan nu. De regeering zendt een rechtsgeleerde naar Pretoria om haar eigen en de haar toever trouwde belangen in het proces wegens lands- verraad te behartigen. Trouwens heeft Robin- sop aan Chamberlain geseind dat de hoofd- beklaagden goed verpleegd worden, en dat hun behoorlijke advocaten zijn toegevoegd. Robin son had Kruger gematigdheid aanbevolen, maar hij erkent dat de Transvaalsche regee ring stipt volgens de wet handelt. Zij beweert dat zij de bewijsstukken in handen heeft dat er een samenzwering bestond, beoogende de Transvaalsche goudmijnen in te palmen, met omverwerping van de Boerenrepubliek, ten einde een bankroet van de Chartered Com pany af te wenden. Het eerste verhoor van de beschuldigden, waarvan de voornaarnsten afgezonderd worden gehouden, vindt over twee weken plaats. De admiraliteit te Londen ontving gisteren het bericht, de aankomst meldende der Brit- sche kiuisers Sappho, Phoebe en Sarrosa in de Delagoabaai. De Daily Chronicle verneemt uit Edunku van den 15en, dat nieuwe gezanten uit Co- massie met volledige volmacht in het Engel- sche kamp te Ordatu kwamen, volledige onder- Roman van Reiniiold Ortmann. 22. «En vriendschappelijk te ontvangen ook, niet waar? Gij zult hem niet laten merken, hoeveel strijd u de inwilliging van zijne wenschen gekost heelt nik zal er tenminste mijn best voor doen. Nu ik eenmaal A gezegd heb, moet >k ook B zeggen. Doch gij staat mij nu nok toe, lieve Edith, om eens wat licht te laten brengen Het is hier zoo donker als de nacht." Zij had den moed niet sneen" te zeggen, en enkele minuten later was het vertrek helder verlicht Toen de professor door haar sluier heen zijne bruid in het gelaat zag, schrok hij er van. 't Was doodsbleek en hare oogen brandden. «Mijn hemel, Edith 1" riep hij, «gij zijt niet wel 1" «'t Is nietsons gesprek heeft mij een weinig aangegiepen," liep zij onder een einstig hoofd schudden. sNu ik door uwe welwillendheid geheel gerustgesteld ben omtient een gewichtig vraag punt, riu zal een uurtje van afzondering mijne zenuwen weer tot bedaren brengen. Gij zult mij op onzen bruiloftsdag zoo gezond en opgewekt vinden, als gij dit slechts ki t wenschen. Tot weet ziens Uit puie zorg voor haar zenuwgestel durfde de professor haar geen afscneidskus geven hij geleidde haar zoo voorzichtig en zoo beleefd naar de deur, alsof hij met een vreemde te doen had, die bij hem heistel van gewondheid gezocht had. Builen nam Edith in de haast nog eens afscheid van haar ridderlijken galant en steeg in de huurkoets, die haar wachtte. Zij gaf den koetsier een ander adres op dan dat van hare eigene woning. In een onaanzienlijke straat van het «quartier latin", waar behalve studenten meest handwerks lieden huisden, stond het rijtuig stil. «Hier is nummer dertien riep de koetsier naar üinnen. «Moet ik weder wachten?" sNeenantwoordde Edith, terwijl zij den man een geldstuk overreikte, «Ik weet niet hoelang tntjn bezoek hier zal duren." Door een flauw verlichte gang besteeg zij de afgesleten treden eener trap, uit wier onvaste leuning verscheidene staven ontbraken. Op elk platform kwamen drie bruingeverfde deuren uit, waarop met punaises drie of visitekaartjes waien vastgehecht. Twee jonge mannen, met verweeide gezichten, die Edith op de trap ontmoetten, namen haar met nieuwsgierige blikken op en wisselden, toen zij voorbij was, een paar spot tende wool den. Met kloppend hart stond zij eindelijk stil voor een der bruine deuren en trok er aan de bel. Het duurde vrij lang dat de sleutel, die van binnen in het slot stak, werd omgedraaid en het rimpelig gelaat van een oude vrouw zich voor de half geopende deur vei toonde. «Doctor Artois antwoordde zij, toen Edith haar dien rmam genoemd had. «Ja, die woont hier en gij treft hem toevallig tehuis. Klop maar aan de tweede deur links. Ik behoef u niet vooraf aan te dienen." En de oude slofte weer terug van waar zij gekomen was. Edith beet zich op de ondorhp, terwijl zij de korte aanwijzing der vrouw volgde. «Binnen!" riep met gemaakte onverschillig heid eene stem, er. de lenige gestalte van den doctor rees uit eene ouderwetsche sofa op, zonder dat eenig blijk van verrassing of vei- wondering over dit bezoek bij hem te hespeuren was. Hij had eene sigaar in den mond en het geheele armoedig gemeubelde vertrek was met de rook er van gevuld. «Bonjour, lieve Edith," riep hij op zoo luch- tigen toon, dat zij een geoefend acteur eer zou hebben aangedaan. «Vergeef mij, dat het hier een beetje rookerig uitziet; ik bad u zoo spoedig niet verwacht." Zij scheen den stoel, die hij naast haar ge plaatst had, niet te zien, en beantwoordde zijn beleefde inleiding op ijskouden toon met: «Wat gaf u bet recht, mij hier te verwach ten? Meent gij reeds zoo geheel den baas over mij te spelen, dat een vluchtig gegeven bevel onvoorwaardelijk dient gehoorzaamd?"

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5