Binnenlandsche Bericlïtei I werping aangeboden, en al de Britsche voor waarden aannemen. De Ashanti-oorlog is dus geëindigd. Er schijnt nu gegronde verwachting te bestaan, dat een voorloopige schikking tus- schen de werkstakers en de patroons te Glas gow en Belfast, Donderdag door bemiddeling van lord James of Hereford tot stand ge komen, den grondslag zal opleveren tot een zeer spoedige oplossing van het geschil. F K U K K IJ K. De groep van afgevaardigden uit Algerië en de koloniën heeft in haar vergadering, volgens het aan de pers medegedeelde verslag, de meening uitgesproken dat het voor de regeering plicht is, de onafhankelijkheid van Transvaal te helpen handhaven, omdat deze republiek door haar ligging een hinderpaal is voor de verwezenlijking van het plan om tusschen de Kaapkolonie en de Nijl-vallei het land Engelsch te maken. Heden zal aan de leden van het parlement een geelboek over de onderhandelingen over Siam gegeven worden. ITALIË. Uit de berichten, door generaal Baratieri uit Massowah gezonden, is op te maken dat de in Makallé belegerde troepen van luit.— kolonel Galliano er in geslaagd zijn, zich "an versch drinkwater te voorzien, terwijl de Choanen na een mislukten aanval hun dooden en gewonden wegdroegen Maar daar de be zetting uil 4600 personen bestaat, is hun toestand hachelijk. Naar het schijnt, komt de kolonne onder majoor Albertoni, die Galliano zou ontzetten, slechts langzaam vooruit. Misschien wordt zij door de Choanen tegengehouden. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld dat Polavicsa maarschalk Martinez Campos op Cuba zal vervangen. In de officieele berichten uit Havanna wordt erkend dat de opstandelingen een aanval hebben gedaan op Managua, zij werden echter teruggeslagen. Kleine benden verspreiden zich door Pinar del Uio. De hoofdstad heeft geen andere middeleu van gemeenschap meer dan den Marianao- spoorweg en de stoombooten Qvanaboca en Regla. Volgens een telegram uit Havanna zijn de voorstanders van een constitutioneele unie en de reformisten het eens geworden om de ver vanging van Martinez Campos door een ander te verzoeken, en hebben aan de regeering in dien zin geseind. De autonomisten zijn voor de handhaving van den maarschalk. De regee ring wacht, voordat zij een besluit neemt, een telegram van Campos af, waarin geantwoord wordt op de vraag van de regeering, of de maarschalk vanzins is zijn militaire gedrags lijn te wijzigen. Juist, ik ben nog eene verontschuldiging ver plicht wegens den voim van mijn schrijven," antwoordde hij lachend. «Maar ik daclr, dat men het onder oude vrienden zoo nauw niet zou ne men. De zaak had een weinig haast, en daar ik mij niet voor de derde maal door uwe ver- eerenswaardige moeder wilde laten afwijzen, was ik wel genoodzaakt mij tot u persoonlijk te wen den, zoo goed en kwaad dit onder de gegeven omstandigheden gaan wilde. Dit kunt gij mij niet euvel duiden, hé?" Hij had zoo bedaard gesproken, alsof het de onveischiliigste zaak ter wereld betrof en ook geen enkele trek van zijn gelaat veranderde, toen Edith een toornigen blik naar hem wierp. «Ik ben bij dan professor geweest," sprak zij koitaf. «Hij had er niet veel trek in u zijne dochter tot vrouw te geven." «Dat begrijp ik best," zei Artois, terwijl hij boven de lamp eene nieuwe sigaar opstak. «Hij heeft mij onlangs reeds vrij duidelijk te verstaan gegeven boe hij over mij als vrijer denkt." «Gij verwachttet dus reeds een afwijzend antwoord Volgens officieele telegrammen heeft gene raal Luque bij Angostera een legerplaats van de oproerlingen overrompeld. De oproerlingen namen de vlucht, met achterlating van paar den, wapenen en schietvoorraad. T U B K IJ E. De regeering moet het denkbeeld van het verleenen van een petroleum-monopolie aan een Russische maatschappij, teneinde weer aan geld te komen, hebben opgegeven, nu de Ottomannische bank geneigd is een nieuwe leeniug te verschaffen. De regeering heeft aan de vertegenwoor digers van het Roode Kruis verboden naar Armenië te gaan, om daar de noodlijdenden te helpen. Intusschen zal de commissie tot ondersteu ning der slachtoffers voortgaan met het ver zamelen van gelden, in de hoop, dat zich weldra een gelegenheid zal voordoen om den Armeniërs hulp te verschaffen. Volgens den correspondent der Timet te Konstantinopel was de brief van koningin Victoria aan den sultan zeer hartelijk van toon en drukte hij Hr. Ms. innigen wensch uit, dat de ongelukkige gebeurtenissen, die het Engelsche volk zoo diep bedroefd hadden, geheel verdwijnen mochten en plaats maken voor een toestand van onderlinge harmonie en voorspoed, waarin alle volken zich konden verblijden. Een officieel rapport te Konstantinopel ontvangen meldt dat van de 562 soldaten, in het fort te Zeitoun gevangengenomen, er slechts 97 ontsnapt zijn60 lijken van Mo hammedanen werden bij Zeitoun gevonden. Als reden waarom de consuls van Duitsch- land, Oostenrijk en Rusland te Aleppo, niet mede naar Zeitoun gegaan zijn, wordt opge geven dat deze consuls te bejaard zijn om in dit jaargetijde een moeilijke reis te maken. Volgens een bericht aan de Daily Chronicle zijn bij de laatste slachting in Sivas bijna 2000 peisonen gedood. Er is geweldig ge plunderd en vernield. EGYPTE. De khedive heeft de nieuwe wet tot het tegengaan van den slavenhandel bekiachtigd. AMERIKA. In den Senaat der Vereenigde Staten is door Sewell een motie ingediend, verklarende dat de Monroe-leer, opgesteld met het oog op den opstand in de Spaan«clie koloniën, ver buiten de oorspronkelijke bedoeling is toegepast, en dat de uitbreiding van die leer over Mexico en de Midden- en Zuidamerikaansche staten onverstandig zou zijn en gevaarlijk. In Noord-Amerika wordt algemeen ver wacht dat de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat gisteren zou voorstellen een resolutie, verklarende dat elk verwerven van land door een Europeesche mogendheid, Hij keek haar aan en lachte, zoodat do witte tanden onder den donkeien knevel doorblonken. «Integendeel, ik twijfelde geen oogenbiik of gij zoudt mij eene verkondigster van toekomstig geluk worden, Eene knappe vrouw kan immers alles verkrijgen van een man, die op haar ver liefd is, vooral wanneer die niet jong meer en de bruiloft zoo aanstaande is." «Zwijg riep zij met trillende stem. «Spreek mij njet van dien hatelijken dag en laat ten minste na er mij om te honen. Ja, ik heb ge daan, wat gij van mij eischtet. Nu echter hebt gij geen reden moer om mij langer in onge rustheid te laten omtrent de geschreven stuk ken, die gij in uw bezit hebt. Ik ben gekomen om ze terug te vragen, mijne eigene brieven zoowel als het schrijven, waarbij mijn ongeluk kige vader afscheid van het leven nam. Ik zou mij zeer in u bedriegen, wanneer gij nu nog bleeft weigeren, mij die documenten af te staan." Doctor Artois bleef onveranderlijk hetzelfde kalme voorkomen en den opgewekten toon be houden, dien hij bij 't begin van het onderhoud had aangeslagen. ook door middel van aankoop, een vijandige daad jegens Noord-Amerika is; en men ge looft dat de Senaat bovengenoemde resolutie zal aannemen, maar dat het twijfelachtig is of zij zal worden bekrachtigd door het Huis van afgevaardigden, waar Hitt en ook de speaker er tegen zijn. Middelerwijl trachten de jingo's in de Unie het terrein dat ze in de laatste dagen verloren hebben te herwinnen. Hoewel de redevoering van den Engelschen minister Balfour een gunstigen indruk heeft gemaakt, valt de Sun Olney heftig aan, om dat hij aan Chamberlain heeft opgedragen de belangen van de Amerikaansche burgers in Transvaal te behartigen. Het blad maakt op merkzaam op de versterking van Halifax (op Nova Scotia) en Vancouver's eiland, die met terdaad gericht is tegen Noord-Amerika, ofschoon voorgewend wordt dat ze tegen Duitschland is bedoeld. De Daily Chronicle verneemt uit Rome van den 15n, dat de paus door kardinaal Satolli het halfofficieele aanbod aan Cleveland deed toekomen, om als scheidsrechter op te treden in het Venezueia-geschil. AFRIKA. De stukken, die de regeering van de Zuid- afrikaansche republiek tegen de Chartered Company in handen moet hebben, zouden bevvijzeu dat er een samenzwering bestond om de republiek omver te werpen en de Transvaalsche goudmijnen te annexeeren, teneinde een dreigend bankroet van de Char tered Company af te wenden. Renter's agent verneemt uit gezaghebbende bronPresident Kruger heeft tot nog toe geen eischen gesteld. Het beslagl eggen op wapenen en munitie en het gevangennemen vau leden van het hervormingscomité waren eenvoudig administratieve maatregelen. De regeeiing zal hare eischen duidelijk stellen, maar voor het oogenbhk ziju zij nog niet te omschrijven. De regeering is voorloopig bezig de binnenlandsche aangelegenheden te regelen, de burgers te kaimeeren en de eens gezindheid te herstellen. In elk geval zullen regeering en burgers zich tegen eik protecto raat verzetten, hetzy een Engelsch of een ander. Zij zijn besloten de onafhankelijkheid der republiek te handhaven. De vreemdeltn- genkolonie te Pretoria acht nu het oogenbiik gekomen voor eene daad van erkentelijkheid en genoegdoening van den kant van Engelard in den vorm van eerie wijziging van de con ventie van 1884. Jameson en zijne officieren Tertrekken morgen naar Natal. Cecil Rhodes schijnt voor zijn vertrek uit Kaapstad zijn lijforganen strikt bevel te heb ben gegeven een krachtigen veldtocht te be ginnen tegen Kruger en Leijds. Deze worden m die bladen thans ervan beschuldigd, dat ze met Duitschland een komplot tegen Enge land hebben gesmeed, om te bewerken dat er «Wat zoudt pij met die onnoozele papieren uitvoeren, Edith Zij zijn bij mij evengoed, misschien nog beter bewaard dan bij u, en gij hebt er, als gij eenmaal in het burgerlijk regis ter staat ingeschreven, niets meer van te duch ten." «Wat? Zijt gij werkelijk brutaal genoeg om mij het recht er op te ontzeggen «Men breekt niet gaarne met zijne dierste herinneringen. Ook ik heb het recht die in eere te houden. Later, na jaren misschien, wanneer de schoone dagen van 's levens lente met hun lief en leed reeds ver achter ons liggen, dan zal ik misschien kunnen besluiten van deze herin neringen aan lang vei vlogen tijden te scheiden." Edith was voor de tafel gaan staan, waaraan hij zat. Haar doodsbleek gelaat sprak van achter den sluier van gloeienden haat. Zij drukte de gebalde hand tegen de naar adem hijgende boist en boog zich zoo ver tot hem over, dat hij on willekeurig voor hare venijnige blikken de oogen moest neerslaan. «Ellendeling!" beet zij hem in het oor. «Maar bij den hemel, ik zal mij weten te wreken." een Engelsch-Duïtsche oorlog zou losbarste». De Times verneemt uit Kaapstad, d.d.i;i JanuariSirH. Robinson heeft aan den Kaap. schen eersten minister, sir J. Gordon f geseind, dat Jameson en zijne officieren gevangenen naar Engeland gezonden, maar I zijne manschappen, die niet in Zuid-Afrika - wonen, ontslagen en groepsgewijs naar htmm woonplaatsen overgebracht moeten worden, "l Het voorloopig onderzoek in de zaak der poli- tieke gevangenen begint over veertien dagen. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Chamberlain droeg sir H. Robinson op, den president van den Vrijstaat voor het besluit van den Volksraad te Bloemfontein te danken en hem te verzekeren, dat er reeds afdoende stappen gedaan zgn om herhaling van het t laatste beklagenswaardige voorval onmogelijk te maken. EERSTE KAMh. i JLR STATEN-GENERAAL I Zitting van 17 Januari. Bij de voortgezette behandeling van het I wetsvoorstel der Tweede Kamer tot wijziging j der burgerlijke rechtsvordering, speciaal® het gedeelte van den procesgang in het alge- s meen, heeft de voorsteller, mr. Hartogh, de l daaromtrent in het ontwerp voorkomende be- palingen verdedigd tegen de bezwaren van den heer Van Boneval Faure, zich onthoudende van beantwoording der bestrijding van den heer Vlielander Hein, op grond van diens afwezigheid, welke hij betreurde. De voorsteller verzekerde tegen zijn stelsel geen bezwaren van de Haagsche en Rottet;- damsche balie te hebben vernomen en wees op de aanprijzing van zijn voorstel in niet weffsproken hoofdartikelen der N. Tolt, Ct, en op de uitspraak der Juristenvereeniging ten gunste der voorgestelde regeling, die het aantal conclusiën beperkt tot vier en, gelijk de heer Hartogh uiteenzette, grootendeels voldoet aan de wenschen van den heer Faure zelf. De mede-gedelegeerde, de heer Pijnappel, verdedigde de regeling, volgens welke de S termijnen voor het nemen der conclusiën door den rechter worden bepaald in overeenstem- ming met den wensch van partijen, en be- l toogde het belang vau de rechtzoekendeo hierbij. Tevens kwam hij op tegen liet onbil- lijke en onrechtvaardige oordeel den heer Faure over de praktizijns geveld onder vetze- ring, dat vergrijpen van advocaten tegen hunne cliënten niet ongestraft bleven. De heer Sassen beriep zich op zijn onder vinding als rechter om aan te toonen datde regeling de rechtspraktijk zou belemmeren, j ook dan wanneer partijen't eens zijn, en dat zij niet de kwade praktijken wegneemt. Spre ker bepleitte een stelsel dat den rechtzoe kende in nauwer contact brengt met deir Eene minuut later was de doctor weer alleen. Nu lachte hij niet meer. Terwijf hij zijne sigaar tusschen de vingeren samendrukte, bespeurde hij niet eens, dat hij zich daarbij gevoelig brandde. «üuivelsch wijf!" siste hij tusschen de tanden. «En toch, wat is zij veel schooner dan die andere! Maar ik moet ze in toom houden,opdat zij mij den voet niet op den nek zette 1 Later, ja later zullen wij wel eens weer praten, mejuffrouw, en dan, naar ik hoop, op een anderen toon. Want al meent zij mij nu te verachten, ik weet dat zij mij nog bemint, ook nu nogi" En hij begaf zich in de aikoof, door de ter- huurster als slaapvertrek betiteld, om zich to kleeden voor een bezoek bij den professor. Hij had toch aan Ingeborg beloofd haren vader nog dezen avond om hare hand te vragen en deffl belofte wilde hij nakomen -nu vooial, nuhij vrij zeker wist, hoe des professors antwoord zou luiden, Wordt vervolgd.) i

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6