Biinienlamlsche Berichten. van de kusten van de Roode zee naar Europa komen overwaaien. Eén ding is slechts zeker Italië heeft zich op glad ijs gewaagd en heeft veel kans om uit te glijden. SPANJE. Niet generaal Poiavieja maar generaal Weyler zal de opvolger van Martinez Cam pos op Cuba zijn. Maarschalk Campos heeft aan den minis ter-president getelegrapheerd, dat hij zijn tele gram als een bevel beschouwde, en consta teert dat hij geen ontslag heeft genomen en geen wankelmoedigheid heeft gevoeld immers, zegt hij, tegenover den vijand staande kon ik geen ontslag nementoch ben ik de eerste om de regeermg geluk te wen- schen met haar besluit, want zy zal nu con flicten kunnen vermijden, die mij persoon lijk betreffen. Tengevolge van het ontslag van Campos, heeft nu ook de Spaansche minister van bui- tenlandsche zaken, de hertog van Tetuan, ontslag geuomen. Hij wordt opgevolgd door Elduayen. In een officieeie depêche uit Havana wordt nog gemeld dat generaal Gasco de opstande lingen bij Calabazar verslagen heeftde Spanjaarden kregen in dit gevecht 36 ge wonden, waaronder 2 officierenhoe groot het verlies der separatisten was, wordt niet opgegeven. Generaal Marin, ad interim gouverneur van Cuba, moet in antwoord op Campos' afscheids rede o. a. gezegd hebben dat de openbare meening den maarschalk gerechtigheid zou doen wedervaren. De Qaceta bevat het decreet, waarbij gene raal Weyler benoemd is tot gouverneur- generaal van Cuba; maarschalk Campos tot president van den Hoogen Raad van oorlog; Elduayen tot minister van buitenlandscha zaken en generaal Despujol tot kapitein-gene raal van Catalonië. Een door de Times ontvangen telegram uit Spanje meldt dat het ontslag van Mar- -tinez Campos is geschied om zuiver politieke redenen. Het voortdurend verzet der Cubaan- sohe party tegen Campos in zake zijn beleid zou de Spaansche regeering genoopt hebben om Campos te machtigen ontslag te nemen, hoewel deze tegenover de officieeie lezing blijft verklaren onvrijwillig heen te gaan. PORTUGAL. Te Lissabon is het expeditiekorps dat Gungunhana onderwierp uit Lorengo Mar ques teruggekeerd. De soldaten werden met uitbundige geestdrift verwelkomd. AMERIKA. Cit goede bron wordt verzekerd, dat het rapport der commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat der Vereenigde Staten omtrent de beteekenis der Monroe-leer de verklaring bevat, dat de daad van vreemde mogendheden die, hetzij door koop, door mid del van geweld of op andere wijze grond verkrijgen op het vasteland van Amerika, zal beschouwd worden als eer> weinig vriend schappelijke daad, welke niet zou worden toe gelaten door de Vereenigde Staten. Als ge schillen over grensregeling op het vasteland van Amerika tusschen een vreemde mogend heid en een Amerikaanschen Staat, welken ook, door een scheidsgerecht of op eenige andere manier uitgemaakt mochten zijn, dan zullen de Vereenigde Staten alleen ais rech ters optreden ter beoordeeling of de Monroe- leer door zulk een regeering is geschonden, AFRIKA. Het hoofd van den geneeskundigen dienst in hot leger der Boeren heeft bekendgemaakt dat op i en 2 Januari aan de zijde der Trans- valers gedood werden 4 en gewond 4 peiso- nen, terwijl van Jamesons troep G5 man werden gedood en 44 gewond. Jamesons mannen, die nu over de grens van Natal gezet worden, moeten een verklaring teekenen dat zij naar Engeland zullen gaan als ge vangenen, en geen poging zullen doen om te ontsnappen. Uit Kaapstad wordt gemeld dat in de ge- heele kolonie een gevoel van tevredenheid heerscht over de wijze waarop Chamberlain bij de jongste crisis is opgetreden. Daarover, maar ook daarover alleen seint de correspon dent van de Times, is men het een3 in ge heel Zuid-Afrika. Uit Kaapstad verneemt hetzelfde blad, dat het spoorwegverkeer naar Transvaal ernstige belemmering ondervindt. De Boeren laten slechts éen trein per dag passeeren en alle goederen worden doorzocht, om het binnen smokkelen van wapenen te beletten. Commandant Cronje, aan wien dr, Jameson zich heeft overgegeven, sprak zijn mannen toe, voordat ze uiteengingen. Hrj wenschte hen geluk met het door hen behaalde succes en hun kranig gedrag en voegde daaraan toe ïOfschoon deze indringers zijn gevangenge nomen. moeten wij niet ineenen, reeds het Britsche ras overwonnen te hebben. Alien moeten hun beste krachten inspannen om goede verstandhouding en de medewerking van alle nationaliteiten voor het welzijn der republiek aan te kweeken." Een telegram uit Auckland meldt dat de Maori's den gouverneur van Nieuw-Zeeiand hebben aangeboden guerilla-regimenten te vormen voor den dienst in Transvaal. Behalve sir Hercules Robinson, is te Kaap stad ook teruggekeerd kolonel Morgan Crof- ton, die te Mafeking en Buluwajo de wapenen en ammunitie der Chartered Company in beslag heeft genomen. Een vertraagd telegram uit Bloemfontein bevat nog enkele bijzonderheden aangaande de door de regeering van den Oranje-Vrijstaat naar de Transvaal gezonden commissie. Daar uit blijkt dat de Transvaalsehe regeering de onloochenbare bewijzen in handen heeft dat de inval van dr. Robinson slechts een klein gedeelte was van een sedert vele maanden vooi bereid groot plan, dat zijne vertakkingen door heel Zuid-Afrika had eu gericht was tegen de onafhankelijkheid niet alleen van de Transvaal, maar vermoedelijk ook van den Oranje-Vrijstaat. Nauwkeurige strategische opnemingen wa ren reeds in het gansche gehied der Transvaal gedaan; op verschillende punten waren voor raden opgestapeld. De aanval zou op verschil lende punten te gelijk plaats hebbeu op een signaal in den vorm van een woord in cijfer schrift. Ook de inboorlingen-stammen waren tegen de Transvaal opgezet, terwijl in Natal en in de Kaapkolonie vrijwilligers waren aangewor ven. In alle havenplaatsen bestonden sedert langen tijd commissiën voor het binnensmok kelen van wapenen. In den Vrijstaafchen Volksraad werd dit complot het onbeschaamdste genoemd, dat de wereldgeschiedenis kent. L' KINA. De regeering heeft met de bank van Hon- kong en Shanghai en de Duitsche bank voor Oost-Azië eene 5 pCts. leening gesloten van 100 millioen taels tot den koers vau S9 /s pCt., die tegen 95 pCt. zal worden aan de markt gebracht. JAPAN. Met betrekking tot de uitbreiding die het leger en de morine zullen ondergaan wordt nu nader meegedeeld, dat de rijksbegrooting is verhoogd met een som van 20 millioen jen voor liet leger en een van 24 millioen voor de vloot. De regeei ing zal voorstellen om de effectieve sterkte van liet leger te vermeerderen met een honderd percent in tien jaren en de vloot met tweehonderd percent in denzelfden tijd. SCHIEDAM, 21 Januari 1890. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 21 Januari 1896, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Voorzitter da burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 20 leden, afwezig de heer Kranen. Na vaststelling der notulen der vorige ver gadering kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hebben gelegen Van de Gedep*teerde Staten dezer provin cie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 17 December j.l., tot het doen afbreken van den voormali- gen stoommolen sde dubbele Arend"idem, missive ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 28 December j.l. tot onderhandsche verhuring van gemeente grond aan de lawn-tennisclubbeide aange nomen voor kennisgeving; Van burgemeester en wethouders, missive, met voorstel tot het brengen van eenige wij zigingen in het reglement van orde voor den raad, volgens daarvan door hen overgelgd ontwerp-gevvjjzigd reglement: ter visie ge legd, ter behandeling in eeue volgende ver gadering idem, het 3e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1894/5, ten bedrage vaa f 74.50, werd, zooals het was voorgedragen, vastge steld Missive van de Kamer van koophandel en fabrieken, daarbij naar aanleiding van het verzoek van P. S. Engering om adhaesie te schenken aan zijn aan den raad ingediend adres om wijziging van het havengeld voor de stoombooten, welke alhier aan de aanlegplaats aanleggen dit adres in hoofdzaak steunende en als haar gevoelen kenbaar makende, dat eene onverwijlde herziening van het tarief der havengelden dringend noodïg is voor die categorie van booten, die den dieast van Rotterdam enz., op de Nieuwe en Oude Maas, op de Zuidhollandsche eilanden of Zeeuwsche stroomen waarnemen, en slechts gebruik maken van de aanlegplaats aan onze Maas kade; en praeadvies daarop van burgemeester en wethouders; besloten op den inhoud van genoemde missive te letten, wanneer de be handeling van liet ingediende ontwerp tot heffing der belasting onder den naam van havengeld heden aan de orde zal ziju. Missive van de commissie voor het burger lek armbestuur, eene aanbeveling bevattende ter benoeming van een lid in die commissie wegens periodieke aftreding op 1 dezer van den heer W. A. J. Wittkampf. Op die aan beveling, waarmede burgemeester en wet houders verklaren zich te vereenigen, zijn geplaatst de lieeren 1. W. A. J. Wittkampf, 2. E, M. Beukers; ter visie gelegd, om in eene volgende vergadering tot eene benoe ming over te gaan. Adres van P. C. A. Halffman, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, met ver zoek om nog een drietal lokalen van de 2e openbare kostelooze school, des Zondags in gebruik te mogen nemen ten dienste van het godsdienstonderwijs, dat, onder zijne leiding, door eenige onderwijzeressen gegeven wordt adres van C. J. Huiswaard, om afkoop van erfpacht van het gedeelte gemeentegrond, gelegen buiten de voormalige Vlaardinger poort, kadastraal bekend sectie M no. 91, bi acte dd. 18 Juni 1851 aan nu wjjlen zijnen vader B. J. Huiswaard door de gemeente in erfpacht uitgegeven; beide adressen om ad vies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Adressen van J. Tak, B. H. Hosman, J. Witkamp Co. en S. A. Maas om restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1895 zullen straks aan de orde worden gesteld. De later ingekomen stukken zijn: Van de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, missive, daarbij de ontvangst berich tende van de hun in afschrift medegedeelde, door den raad dezer gemeente den 7n Janu ari j.l. vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op de beurs en de markter idem, missive ten geleide van een exemplaar van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 7 dezer, tot bet doen van af- en over schrijving op de begrooting van uitgr.ven der gemeente, dienst 4895, beide aangenomen voor kennisgeving. Rapport van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwqs op het in hare handen gestelde adres van den leeraarinde Engelsche taal en letterkunde aan de hoo- gere burgerschool C. Timmerman, om eervol ontslag als zoodanig besloten op den inhoud van dat rapport te letten, wanneer het ge- noemde adres heden aan de orde zal zijn. Missive van de commissie van beheerder fondsen afkomstig van het vroeger alhier be staan hebbende Oude-Mannenhuis, ten ge leide der rekening over 1895, vergezeld van de daartoe behoorende bewijsstukkenter visie gelegd, ter behandeling in eene vol gende vergadering. Adres van H. Jansen Co., houdende be zwaren tegen het ingediende ontwerp eener gewijzigde heffing van havengeld binnen deze gemeente en verzoek om: lo. de schepen en stoombooten die langs de rivieren van buitenslands aankomen niet hooger te belasten dan de stoombooten die over zee komen; 2o. een bepaling in het reglement op te nemen waarbij de gelegenheid wordt gegeven voor spoelingschouwen proportioneel per maand of per kwartaal te betalen 3o. indien de be lasting van 2 gld. per M* voor spoelingschou- wen gehandhaafd blijft, in de nieuwe ver- f or 'C'ing de bepaling vervat in art. 3 lett. der oc, ^aande verordening op te nemen, zoo- d .t alleen spoelingschouwen, welke langs de Schie binnenkomen de verhoogde belasting j; van 2 gld. per Ms zullen moeten betalen en daarentegen het havengeld der in de stad blijvende spoelingschouwen volgens het tarief j voor gewone binnenschepen berekend worden, j Adressen van de firma F. W. van der g Eist Sc Co. en van de Schiedainsclie Spoeling- vereeniging, houdende bezwaren tegen het J bij den raad ingediende ontwerp-havengeld. Aan de orde zijn nu de adressen om resti- tutie van betaalde plaatselijke belastingen over 1895, van P. van der Velden Cz., W. A. J. Witikampf, L. Wendt Sc Co., J. Tak en J. Witkamp Sc Co. op grond dat hunne in die adressen aangegeven panden door hen in 1885 noch gebruikt, noch verhuurd ge weest zijn, en van L. M. Pluijm, M. Kemp, F. Pigeaud A.Fz., S. A. Maas en B. H. Hos- man, wegens het niet of tot een minder getal houden van dienstboden of wel bet genieten van vrijstelling voor het houden van éen dienstbode; aan allen werd de geviaagde restitutie verleend als aan P. van der Velden g Cz. ten bedrage van f 19.50; W. A. J. Witt kampf f7.50; L. Wendt Sc Co. f 13.50; J. Tak f9 J. Witkamp Sc Co. f6.;L. M. Pluijm, M. Kemp, F. Pigeaud A.Fz. en B. H. Hosman ieder f4.50 en S. A. Maas f22.50. Aan C. Timmerman, ieeraar in de Engel sche taal en letterkunde, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang var 1 April a.s. Tot curator van het gymnasium werd be- noemd de heer H. J. Versteeg, en zulks in de plaats van den heer P. J. van Dijk van Matenesse, aan wien op zijn verzoek als zoo- danig eervol ontslag verleend is. Thans kwam in behandeling het door burgemeester en wethouders ingediende oot- werp-besluit tot heffing eener belasting onder den naam vau havengeld, met on'werp-ver- ordening op de invordering dier belasting. De heer Nolet opende de algenveue be- raadslagingen met te kennen te geven, do' hij onder erkenning van het goerle dat er in lag, het voorste! niet met onveideelt ingenomenheid had ontvangen. 11 ij Imd den indruk gekiegen, dat de beslaande enge- i wenschte toestand alhier de indieuing h

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2