Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Tegen lialfelf trok hij weg van het westelijk deel der stad, maar in het middendeel, bepaa1- delijk in den omtrek der Leidsche straten, was hij zoo dik, dat men geen hal ven ir eter voor zich uit kon zien en het verkeer nage noeg gestremd was. Ongeveer bij de Leidsche gracht was de scheiding tusschen mist en vrije lucht. Over het water en langs de benedenverdiepingen hing de vunzige dikke damp, terwijl de bovenverdiepingen der huizen in het zonlicht schitterden. Onder Velsen is een 3-jarig meisje in een pot met kokend water gevallen en, ofschoon spoedig daaruit gered, onder de hevigste pijnen bezweken. De werklieden en mindere geëmploieerden van 's rijkswerf te Willemsoord hebben eene vereeniging opgericht, wier doel zal zijn het ondersteunen der weduwen en kinderen van overleden kameraden. Het ledental bedraagt nu reeds ongeveer 500. Na de inhechtenisneming van den brieven gaarder J. S. te Roodescliool is door den com mandant der marechaussee in die gemeente een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat genoemde postbeambte van onderschei postwissels de gelden niet verzonden of uit betaald, nmar ze ten eigen bate aangewend heeft. Vervolgens zijn in zijn bezit en op zijn kantoor onderscheidene geopende brieven en ook briefkaarten gevonden, geadresseerd aan onderscheidene personen aldaar, welke stuk ken alle de stempels dragen van vroegere datums en waarvan de inhoud meerendeels met die postwissels in verband stond. Ook onderscheidene werklieden van den constructiewinkel der Exploitatie-maatschappij te Zwolle zullen zich naar Transvaal bege ven om in dienst te treden der Z.-Afr.- Spoor wegmaatschappij. Door de vereeniging tot behartiging der belangen van het personeel, verbonden aan de machinefabriek van gebr. Stork Co. te Hengelo, die midden September bij wijze van proef voor 6 maanden kookcursussen in haar vereenigingsgebouw organiseerde, worden thans pogingen in bet werk gesteld de kook school tot eene blijvende instelling te maken. In de eerste plaats hoopt zij op de mede werking van de andere Hengelosche fabri kanten. Voor eenige dagen werd in de buurtschap Sluistersve'd, gem. Ambt-Almelo, eene alleen wonende vrouw dood in hare woning gevon den. Eene korte ongesteldheid moet een einde aan haar leven gemaakt hebben. Het vermogen van deze vrouw wordt ge schat op pl. m. f200,000, zegge twee hon derdduizend gulden, en de arrne-rijke vrouw sliep in haar leven op zakken, terwijl zij hare bedden bewaarde. Ook in andere op zichten was haar leven schier gelijk aan dat der armen. Zjj behoorde tot die lieden, van wie men zoo nu en dan in de nieuwsbladen boort, die in het bezit van een groot kapitaal, toch de voorwerpen zijn van kommer en ellende. Te Winterswijk is na een korte ongesteld heid plotseling overleden de beer Jan Willink, fabrikant, oud-lid der Tweede Kamer, lid der Provinciale Staten van Gelderland en ontwerper vari den Noord-Oosterspoorweg. Te Dremt is een korenmolen, welke wordt gedreven door een petroieummotor. Bij ge nomen proef is gebleken dat hij doelmatig werkt. Te Bergen-op-Zoom bestaat sinds eenige jaren eene vei'eeniging volksbond welke zieh verheugen mag in den steun der ingeze tenen. Ilouldzakulijk heeft deze bond ten doel aan personen, die in dit jaargetij hun be drijf niet kunnen uitoefenen, bezigheden te verschaften tegen een matig loon. B de ingezetenen worden waardelooze voorwerpen opgehaald, welke in het werk lokaal worden hersteld of vervormd en als dan ten verkoop worden aangeboden. Menig gezin verdient daardoor iu den winter een matig daggeld, om zoodoende in de eerste mondbehoeften te kunnen voorzien. Opmerkelijk is het, dat de aanvraag naar werk de beschikbare ruimte overtreft, waar uit blijkt dat deze Volksbond in een werke lijke behoefte voorziet. Sedert eenige maanden vertrekken tal van Tilburgsche werklieden van de ateliers der staatsspoorwegen naar de Transvaal. Men schrijft uit Etten-Leuraan de N.R.Ct.: De branden zijn in deze gemeente weder met twee vermeerderd. Op Vosdonk onder Etten brandde Zondagavond de stede van den landbouwer Van den Berg tot den grond af, en op Attelaken onder Leur gisterochtend die van den landbouwer A. Dekkers. Het vee is gered, doch de inboedel niet. Alles was verzekerd. Dit is nu reeds de dertiende brand binnen den tijd van drie maanden. Historisch. Een pachter kwam zijn landheer betalen. Hij klaagde steen en been over de slechte tijden. Hij had het geld niet bij elkaar kunnen krijgen en overhandigde den pachtheer een zak geld, waarin zich de gedeeltelijke pachtsom bevond. De landheer werd werkelijk bewogen dooi de klachten van zijn pachter. Doch tot zijn verbazing bemeikte hij, dat nog meer geld dan de pachtsom bedraagt zich in den zak bevond. Hij wijst er den pachter op en deze antwoordt doodleuk: o, dan heb ik den ver keerden zak meegenomen. (TV. Koerier.) Vlaarding-en, Maandagavond werd in de zaal «Harmonie" alhier door tooneelvereeni- ging «Varia" aldaar met medewerking van eenige heeren- en dames-dilettanten eene welgeslaagde soivée musicale et déclamatoire gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers van Zwartewaal, Per nis en Middelharnis. Boven en behalve de entrée's werd nog een aanzienlijk bedrag ontvangen wegens vrijwillige bijdragen. De zuivere opbrengst is nog niet bekend. Delft. Tot voorzitter van de Kamer van koophandel is herbenoemd de heer J. M. de Kuyser en tot vice-voorzitter de heer J. den Braanker. 's-Gravenlinge. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting werd met eenig applaus het bericht ontvangen, dat Delfland op 16 dezer veegunning heeft verleend voor den aanleg van een rij-en wandelweg en een be- kleedingsmuur ter beschermingen voorziening der zeewering. Oud-ISelerl&iul. De vereeniging Oud- Beierlands Gemeentebelang heeft besloten zich tot de gemeentebesturen van Nieuw- Beierland en Piershil, alsmede tot de betrok ken polderbesturen te wenden, teneinde ge zamenlijk bij de Iiotterdamsche tramweg maatschappij pogingen aan te wenden om de ontworpen lijn Rotterdam—-Oud-Beierland door te trekken over Nieuw-Beierland en Piershil naar Zuid-Beierland. Te Poppel (België) is een 24-jarige landbou werszoon op gruwelijke wijze vermoord. De aan leiding daartoe was eene uitlating, als zoude hij de personen kunnen aanwijzen die onlangs daar brand gesticht hadden. Uit Graz komen berichten over schrikkelijke lawinen, die in Opper-Stierniarken groote ver woesting hebben teweeggebracht. Zoo werden bij Rottessmnnn kolenbranders en veel vee ver pletterd. In het Harzgeborgte is zooveel sneeuw geval len, dat het verkeer tusschen enkele plaatsen geheel is gestremd tusschen andere nog slechts mogelijk is langs een op de weiden uitgegraven sledepad. De landwegen zijn niet meer begaan baar. Ten overvloede is nog bet spoorwegverkeer tusschen Guntersberg en Siiege gestaakt. Op Jutland en Funen is evenzeer het verkeer bemoeilijkt door sneeuwstormen. Een groot aan tal tveinen konden niet loopen en in het ont- stuimige weder moesten de veerponten ook den dienst staken. Te Dortmund heeft de politie eene groote werkplaats van valsche munters ontdekt en ver scheidene personen gevangengenomen. Een zeeramp. Het Amerikaansche stoom schip JKansemoiid, jRed D line, vertrok den 27n Dec. met eene lading van ongeveer 4000 zak ken koffie en een aantal huiden van Maracaibo met bestemming naar Cuiafao. 's Nachts om streeks haifdrte had er ter hoogte van Kaap San Roman en het eiland Aruba eene aanvaring plaats met liet Spaansche stoomschip Mejico, dat van La Guayra naar Columbia voer, dus- juist in tegenovergestelde richting van de Nanse- mond. De Mejico liep met zulk een kracht in de zijde van de Natisemoncl, dat daarin een giont gat tot beneden de waterlijn ontstond, waardoor het water oogenblikkelijk naar binnen stroomde. Er heerschte, naar gemeld wordt, groote ver wal ting aan boord, en er werd niet naar de bevelen van den kapitein geluisterd. Eenige matrozen maakten zich meester van twee sloe pen, waarmee zij wegroeiden, zonder zich om de passagiers en de overige schepelingen te be kommeren. Er schoot toen nog éon sloep over, die echter te klein was om alle schipbreukelin gen te bevatten. Daar do zee erg onstuimig was, sloeg die boot eenige keeren om, bij welke gelegenheid de kok, een scheepsjongen en twee Kapucijner monniken in de golven omkwamen. In hooge mate tragisch was het lot van een den vorigen dag getrouwd jong paar. Bij het in de sloep gaan viel de man in zee en werd door een haai verslonden. Dit afgrijselijk tooneel greep de jonge vrouw zoozeer aan, dat zij, plotseling krankzinnig geworden, ovet boord sprong zij verdween in de diepte. De Ie stuur man, de Ie machinist en nog eenige personen, die geen plaats in de laatste sloep hadden kun nen vinden, grepen planken, klemden zich daar aan stevig vast en begaven zich daarmee te water. Tot 's morgens omstreeks half 7 bleven zij zoo drijven, toen er redding kwam opdagen. Do angst, in die uren uitgestaan, is onbeschrij felijk. Ongeveer 15 a 20 minuten na de aan varing zonk de A'ansctnond, met den kapitein Laksy, die zijn schip niet scheen te willen ver laten, weg. De Mejico redde 35 schipbreukelingen, die op het toevallig passeeiende Venezuelaansche ootlogsschip Augusto overgingen, en vervolgens te Curafao behouden aangebracht werden. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oor zaak van het vergaan van de Mftnsemond. Op den telegraafkabel van Lourenfo-Marques naar Durban is storing. Bij den bouwman D., te Nieuvverbrug bij Woerden onder wiens vee dezer dagen mond en klauwzeer werd geconstateerd - is de geheele stal van 35 runderen afgemaakt en alsnog 28 stuks vee in de schuren. Bij verschillende landbouwers te Barendrecht heerscht de droes onder de paarden. De ziekte heeft tot dusver geen kwaadaardig karakter. Met welke resultaten en op hoe groote schaal de landbouwers in Groningen zich tegenwoordig op de paardenfokkerij toeleggen, kan uit het volgende blijken. Den landbouwer Velema, onder Nieuweschans, werd uit zijn 15-tal paarden dooi den handelaar Bolt uit Groningen voor twee 2>/i- jarige paaiden tevergeefs f1150 geboden. In Groningen staan thans reeds een 100-ta! hengsten, waaronder van 3 a f 4000 ter dekking. Bij beschikking van den minister van binnen- l&ndsche zaken van 18 dezer h, naar reeds kort gemeld is, bepaald, dat de examens tor ver krijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en indefiaaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1890 zullen aanvangen op 13 Februari e.k. en dut de commissién met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden voor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gra- venhage, Utrecht en Zwolle voor de fraaie handwerken te Bioda 's-Gra- venhage, en Zwolle en zijn benoemd te 's-Gtavenbage tot lid en vuorzittnr der commissie voor tin nuttige handwei ken J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie tot leden de dames G. van Eyk, geboren Hardeman; J. A. J. Testa*, C. J. vandenEnde, onderwijzeres in vrouwelijke handwerken; J. G. Gravelotte, geboren Pontier, onderwijzeres aan de rijksnormaallessen ie 'sGiavenhage; tot plaatsvei vanger van den voorzitter F. J. Poutsma. schoolopziener in het distiict Ilaurlem tot plaatsvervangende leien: de dames S. Kleyn, geboieu Van Lier, te 's Gravenhrge A. M. van der Velden, onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzere-sen te Amsterdam b. tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerken: W. van Marken, school opziener in liPt district 's-Gravenliage tot leden de dames Johanna YV. A. Naber, te Amsterdam A. M. van der Velden, onder wijzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Amsterdam; J. van der Kaay. leeiarss aan de industiieschoo! voor meisjes te Rotter dam tot plaatsvervanger van den voorzitterrar. A. M. de Cock, schoolopziener in het distiist Rotterdam tot plaatsvervangende leden de dames J. S. Beydals, directrice der industiieschoo! voor meis jes te 's Gravenhage J. C. Schut, te 's-Gravenbage, leerares aan de hoogers burgerschool voor meisjes te Leiden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebban hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Lnnsdumen, waaibij geen kinderen boven den leeftijd van 12 jaar op de openbare scholen worden toegelaten. De raad heeft nu den leeftijd op 13 jaar als maximum gebracht. Examens ter verkrijging der akte van be kwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres en ter verkrijging der akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. In 1896 zal niet meer dan eenmaal ge legenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, en wel te beginnen op 1 April a. s. Ook zal in 1896 eenmaal gelpgenheid ge geven worden tot het afleggen van bet examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, be doeld in art. 65bis der voorschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde- oefeningen der gymnastiek, aan to vangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader worden bekendgemaakt. Er heeft zich uit de leerlingen van prof. r. Eiselsberg te Utrecht eene commissie gevormd, met het doel den hoogleeraar bij zijn vertrek naar Koningsbergen een bewijs van hulde aan te bieden. Prof. Spanjaard te Delft is tut ridder van het Legioen van Eer bc-noemd, weg-n- -ijne a.iu het Fransche gouvernement bewezen diensten, met

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3