A0. 1S96. Zaterdag 21 Januari. N°. 8967. Negenenveertigste Jaarsrang Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. n I T G K VK R? .1. ODÉ. f 1.85. - 2.50. 0.10. BVRSAl: BOTERBTRiiAT ?0. Advertentieprijs vail 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers rum w im tv om— ENGELAND. Koningin Victoria zat Woensdagochtend up Osborne Castle aan het ontbijt, toen zij bericht kreeg van den dood van prins Hein- rich von Battenberg. Zij was hevig getroffen, maar wilde toch zelf de tijding aan hare dochter meedeelen. Prinses Beatrix is sedert geheel verslagen. Alle hoffeesten zijn dadelijk afgezegd. Het lijk is aan boird der Blonde gebal semd. Gisteren is het schip uit Sierra Leone vertrokken. In een dag of tien kan het in Engeland aankomen. Van overal stroomen de telegrammen van rouwbeklag binnen, van keizer Wilhelm, van ex-keizerin Eugénie die haar zoon in Zuid-Afrika verloor van de vreemde gezanten enz. Het bulletin omtrent de gezondheid van de koningin en prinses Beatrix is bevredigend, maar beiden zijn zeer neerslachtig. De redevoering, Dinsdagavond door den minister van koloniën Ciiambeilain uitgespro ken bij liet feestmaal, dat door de koningin ten paleize werd gegeven ter eere van den nieuwen gouverneur van Queensland, den heer Lamington waarvan de telegraaf reeds een gedeelte wereldkundig maakte, verdient ongetwijfeld ook verder de aandacht. »Onze liefde tot den vrede, zoo ging de minister voort, is voorgesteld als een bewijs van zwak heid onze onverschilligheid voor critiek heeft ons aan beieedigingen blootgesteld, en onze tegenstanders, die niettemin vrijelijk de voor- deelen g'-nieten van de markten die wij over de gans.-he wereld hebben geopend, verheugen zich reeds in onzen tegenspoed. Maar wij staan niet geïsoleerd, want wij hebben den steun van al onze koloniën over de gansche wereld. Queen-jnnd alleen is reeds driemaal zoo groot als het Duitsche rijk en Australië telt nog zeven andere even bloeiende en belangrijke koloniën." Vervolgens een dronk uitbrengende op den tot het feestmaal genoodigden Ita- liaanscheii gezant luit.-generaal Ferrero, zeide de minister: Het Vereenigd Koninkrijk sym pathiseert met de Italianen in hunnen strijd voor de eenheid der natie. De Italianen zijn onzeduuizame vrienden gebleven en zij deelen met ons de moeilijke taak, de beschaving in het zwarte werelddeel te verspreiden. Wjj bewonderen den heldenmoed hunner soldaten en wij stellen vertrouwen in hunne zegepraal. De Italiaansche gezant bracht, in een levendig toegejuichte rede in het Fransch, hulde aan de hartelijkheid, welke zijne landgenooten en hij in Engeland zoowel als in zijne kolo niën hebben ondervonden, meer dan ergens anders ter wereld. Men wil uit Chamberlain's laatsten toost afleiden dat op het oogenblik geheime onder handelingen worden gevoerd tusschen Enge land en Italië, maar meer waarschijnlijk is het dat de minister een zalfje heeft willen leggen op de wond, aan Italië toegebracht door Engelands weigering om het Ze'ilach af te slaan teneinde die haven in de golf van Aden te gebruiken als uitgangspunt voor acne Italiaansche expeditie tegen liet konink rijk Choa. F R A N K B IJ K. In de Kamerzitting van gisteren, bij de beraadslaging over het wetsvoorstel betref fende de leening voor Tongkin, heeft Lebon uiteengezet waarom de regeering weigerde de uitgavenrekening voor den Langson-spoor- weg goed te keuren. Het was gebleken dat in die rekening onregelmatigheden voorkwa men. Lebon eindigde met de aanneming van het ontwerp der regeering aan te bevelen. De Kamer heeft ten slotte eene motie van orde waarin vertrouwen in de regeering wordt betuigd, en welke door Doumer was aanvaard, met zoogoed als algemeene stemmen aange nomen, en daarna besloten over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het voor stel, hetwelk urgent werd veiklaard. De resident op Madagascar, Laroche, seinde gisteren aan de regeering dat de koningin den 18n de overeenkomst, die hij had mede gebracht, heeft geteekend. Alles bleef rustig. De ministerraad heeft overwogen, in welken vorm hij de Kamers en mogendheden in kennis zal stellen met het nieuwe tractaat met Madagascar, dat tot een Fransche be zitting is verklaard. De koningin en de inlandsche administratie zullen gehandhaafd blijven en een nieuw douanestelsel zal bij besluit worden ingevoerd, evenals te Tonkin. De gisteren uit Parijs te Berlijn ontvangen diplomatieke berichten duiden aan dat Frank rijk in het Transvaal-waagstuk voorzichtig tracht te laveeren, klaarblijkelijk in de hoop door verdere onderhandelingen met Engeland gunstiger voorwaarden, ook ten aanzien van andere kwestiën nog, te kunnen bedingen dan het reeds bij het tractaat in zake Siam heeft verkiegen. Voorloopig schijnen de voor bereidende stappen, van belanghebbende zijde ten gunste van Transvaal bij den Franschen minister van buitenlandsebe zaken Berthelot gedaan, op tamelijk gereserveerde wijze te zijn opgenomen. De 21 parlementsleden, die een klacht wegens smaadschrift tegen de France hebben ingediend, omdat hun naam genoemd werd onder de 104 personen, die onrechtmatig geld van de Panama-maatschappij zouden getrokken hebben, krijgen ieder hun proces. Mr. Andrieux, de oude politie-prefect, zal het blad in al die processen verdedigen. Eenige radicale bladen zijn boos, omdat president Faure op den sterfdag van Floquet een bal van de oud-leerlingen van de poly technische school heeft bijgewoond en den volgenden dag is gaan jagen. Zelfs Figaro maakt zich de tolk van die ontevredenen. DÜITSCHLAND. Bij rescript in de Beichsanzeiger dankt keizer Wilhelm voor de waardige viering van den 25sten verjaardag der stichting des rijks en voor de ondervonden belangstelling. Naar het heet is de keizer voornemens op zijne reis naar de Middellandsche zee in den loop der volgende maand ook een bezoek te brengen aan den zieken Russisehen grootvorst- troonopvolger te la Turbie. Niet alleen zou daardoor een nieuw bewijs worden geleverd voor de vriendschap tusschen de beide vorsten huizen, maar het zou ook de eerste keer zijn dat de keizer Fransch grondgebied betreedt, zoodat de reis groote staatkundige gevolgen kan hebben. De Rijksdag heeft in zijne zitting van Woensdag met groote meerderheid een voor stel van den lieer Bassermann aangenomen, tot verzekering van liet hypotheek-voorrecht voor de levering van bouwmaterialen en in aanbouw zijnde werken, In de Rijksdagszitting van gisteren vroeg de afgevaardigde Bartli, of de rijkskanselier mededelingen kan doen betreffende het plan der regeeiirig tot het bijeenroepen van een internationale rnuntconfeientie. De verbonden regeeringen moesten ten opzichte van dat vraagstuk stelling nemen. De rijkskanselier Von Iloheiilohe antwooi *ddc,~ uü, hij niet in staat is reeds nu de gewenschte inlichtingen te geven. Hij zal evenwel spoedig gelegenheid hebben de houding der vei bonden mogend heden aan den Rijksdag mede te deelen. Volgens de FranTcf. Zeitg. is verleden week in het Pruisische ministerie van binnenland- sche zaken opnieuw beraadslaagd over maat regelen tot afwering van het wereld monopolie in petroleum. Er werden tal van deskundigen uit industrieele en handelskringen gehoord. Het plan bestaat, volgens het blad, om de bianenlandsche raffinaderijen te begunstigen door hooge invoerrechten. D E L G I E. De Soir meldt dat de gezondheidstoestand der koningin reden tot bezorgdheid geeft. De koningin is uiterst zwak en verlaat hare kamers niet. In de Kamer heeft Hector Denis gisteren het staatsmonopolie van tabaksverkoop ver dedigd en den weg aangegeven, waarlangs men geleidelijk tot dit monopolie zou kunnen komen. Woeste bewondert de door de regeering voorgestelde belasting op bewerkte tabak, hoewel hij aandringt op nieuwe voordeelen voor de tabakverbouwers. RUSLAND. Aan de Times wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat de czaar zijne goedkeuring ge hecht heeft aan de begrooting van marine, die een plan van schepenaanbouw voor ze en jaar vaststelt. Voor dit jaar wordt 57,500,000 roebel uitgetrokken elk volgend jaar zal de som met een half inillioen roebel worden ver meerderd. Het plan is, de Russische marine te voorzien van schepen, die de nieuwe Engel- sche kruisers in gevechtswaarde overtreften. ITALIË. De gezant bij het Oostenrijksch-IIongaar- sche hof, graaf Nigra, is plotseling uit Wee- nen naar Rome vertrokken. Voor zijn vei trek had hij een gesprek met den Oosteririjkschen minister van buitenlandsehe zaken en te Rome kwam hij aanstonds mal verschillende minis ters samen. Terecht of ten onrechte hecht men aan dit geval bijzondere beteekeriis. Sommigen verwachten, dat graaf Nigra einde lijk aan het verlangen van koning Umbeito zal gevolg geven en de portefeuille van bui tenlandsehe zaken aannemen. Uit Adaghamus komt het bericht, dat de tolk van majoor Toselli, die Zondag uit het kaïnp der Choaneu is kunnen vluchten, be vestigt, dat in liet gevecht tegen de Italianen, de Abessinièrs zware vei liezen hebben gele den en dat nis Makorinen in ongenade is gevallen. Theofllos en ras Agos zouden den Italianen trouw blijven. Verder wordt van daar gemeld, dat de Italiaansche ondei handelaar Felter Maandag met Menelik gesprolum heeft. Zondag is er om Makalle geen schot gevallen. Volgens een Askari, die ZateMag Makalle verliet, had luitenant-kolonel Galliano nog water en wijn onder de soldaten kunnen verdeelen. De Figaro krijgt uit Erythrea bericht dat Makalle 1.1. Zondag aan de Choaneezen is overgegeven en dat het Italiaansche gouverne ment dit heel goed weet, maar het nog niet heeft durven publiceeren. Geloofwaardig schijnt dit bericht voorloopig nog niet. De tijding dat Makalle gevallen is, bevestigt zich niet, hoewel de stemming in Italië ten opzichte van Erythrea steeds pessimistischer wordt. Ook dat er Lebel-geweren in handen der Choaneezen zjjn gevallen, is nog niet officieel bevestigd. SPANJE. Het Kabinet moet van plan zijn aan de koningin-regentes de ontbinding der Cortes in Februari voor te stellen. Eenjregeeringstelegram gisteren uit Havana ontvangen behelst dat kolonel Vienna 1200 opstandelingen bij Predoso heeft aangevallen. De Spanjaarden namen de versterkte stelling» De opstandelingen hadden 12 dooden. I C R E II S. De regeering heeft de toestemming der

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1