Gemciigtta ilenchle». aangewezen wijze van heffing bij eene op brengst in het vorig jaar van f 64.00 niet van veel invloed zal zijn en de bepaling in b, aanleiding kan geven, dat de ruimte, in de openbare wateren ingenomen, zal worden ingekrompen, door meerdere balken op elkaar te leggen. Wilt de verdere artikelen aangaat, stellen wij voor den termijn gedurende welken houtvlotten, zonder dubbel havengeld te betalen van de gemeentewerken kunnen gebruiken maken te bepalen op 10 dagen en in dien zin art. 5 te wijzigen. Van art. 7 te doen vervallen a, daar wij vermeenen, dat art, 8 f op dit punt reeds de noodige bepalingen bevatl wordt dan a, te lezen ah volgt >De vaartuigen bedoeld in art. 2 punt c en beboerende aan ingezetenen dezer Ge meente, welke zullen betalen ivan bet tarief." Behalve gene omzetting van den zin, is bet woord licliterschepen vervangen door vaar tuigen, omdat bet ons billijk vooiknmt, aan de eigenaars van vaartuigen, geen licliter schepen zijnde, evenzeer de toegestane ver mindering van havengeld toe te kennen. c. woidt l d wordt c. en er onder tl bij te voegen JJie zeestoombooten welke aan de boeien lossen en daarvan gedurende het jaar meer dan 6-manl gebruik maken, welke voor dat jaar slechts voor 6 keer havengeld zullen betalen. Wanneer die zeestoombooten enz. verder als art. 3 letter i van de bestaande verordening. Deze bepaling indertijd gemaakt, toen hier vele ertsbooten losten, zouden wij ook verlangen in deze verordening te zien opge nomen daar de mogelijkheid bestaat, dat hierdoor enkele booten er eerder toe zouden overgaan, vracht op hier aan te nemen en eindelijk art. te wijzigen door in den 2den regel te doen vervallen «wegens herstelling" en den vierden regel te lezen, «vaartuig dat er voor in dienst komt". Boze wijziging wordt voorgesteld, omdat de mogelijkheid bestaat, dat een vaartuig zonder in reparatie te zijti, tijdelijk door een ander wordt vervangen, en <lit laatste, hoewel ge heel komende in de plaats van bet andere, dan ook havengeld zou moeten betalen. En nu rest ons nog alleen U mede te deelen, welke geldelijke gevolgen uit de aan neming onzer voorstellen zouden voortvloeien. Tot uitgangspunt voor onze raming nemen wij die door Burgemeester en Wethouders gemaakt en komen dan lot eene mindere opbrengst van p.m. 1 3600 voor de riviervaartuigen. -1000 s passagiersbooten. - 000 andere vaat tuigen. p.m. f 5501), hetgeen met de reeds door B. en W. minder geraamde ontvangst een lagere opbrengst van het havengeld van pl.rn. fStlOO zou veroorzaken. Wij erkennen dat dit een betrekkelijk aan zienlijk beding is, doch wanneer er iets zal worden gedaan om handel en nijverheid te bevorderen, dan kost dit in den regel geld, doch wij vermeenden er geen bezwaar in te moeten maken, de genoemde voorstellen aan U in te dienen, daar wij de verwachting koesteien, dat hierdoor de nlgemeene be langen der gemeente zullen worden bevorderd. liet bovenstaande in Uwe ernstige over weging aanbevelende, hebben wij de eer te zijn Üw Dw. Dienaren ,'E. Elzevier Dom. J. J. G. Nolet. W. H, Jansen. M. C, M. de Groot. Schiedam, 25 Januari 1896. "Voor de nagelaten betrekkingen der ver ongelukte visschers uit Zwartewaal heeft eene collecte op de hoogere burgerschool en het gymnasium alhier f31.51 opgebracht. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Duitschen keizer wapperde gisteren de nationale driekleur van de woning van den heer S. J. Zoetmulder, consulair agent van het Duitsche rijk alhier. In de afdeeling Schiedam van den «Bond van Ned. Onderwijzers" hield de heer J, L. Liezenbeig j.l. Zaterdagavond een lezing over sOlympia en de Olympische spelen". Ueed de keuzo van het onderwei p reeds veel be langstelling verwachten, de behandeling er van verhoogde die nog. In den vorm eener causerie doorwandelde spreker deze gewich tige periode uit de geschiedenis van liet Grieksche volk, dat aan zijn heerschzucht en strijdlust een groote ontvankelijkheid voor het goede en schoone paarde. Na de ver moedelijke en legendaire oorzaken dezer nationale feesten ie hebben opgesomd, waar uit zoowel sluwe list als heroïsche kracht bleken, werd stilgestaan bij bet tooneel der spelen en bij deze zelve, welke behalve oen grooten wedijver in allerlei lichaamsoefenin gen, niet alleen het gezellig verkeer der ver schillende Grieksche stammen en hunne on derlinge toenadering bevorderden, maar boven al, als liet centrum der geleerde wereld, beschaving, ontwikkeling en in 't bijzonder godsdienstzin en lielde tot de kunst aan kweekten en verhoogden. Welke groute be- teekenis de spelen met name ten opzichte van de kunst hebben gehad, betoogde spreker in verband met de aanzienlijke kunstschatten, welke Griekenland in die tijden beeft ge produceerd en voor welker opdelving de Europeesche mogendheden thans wedijveren. Onder luid applaus dankte de voorzitter, de heer A. de Wit, den lieer Liezenberg voor diens zaakrijke en onderhoudende voordracht, welke werd opgeluisterd door een fraaie collectie photographieën. In de eerstvolgende buitengewone ver gadering zal prof. Pekelharing uit Uelft de spreekbeurt vervullen. Be nieuw aan te leggen dubbele k"gelbaan achter Musis Sacrum", welk gebouw geheel overeenkomstig de eischen des tiids wordt gerestaureerd, nadert hare voltooiing, zoodat de nationale kegelwedstrijd den 16n Febru ari a.s. zal kunnen aanvangen, om zoo noodig te worden voortgezet op 23 Febiuari en 1 Maart. De kegelclub «Anti-Poedel", die dit con cours heelt georganiseerd, mag zich verheu gen in een buitengewone belangstelling; zij ontving reeds een uitgebreide verzameling medailles, en wel gouden medailles van den burgemeester, den wethouder Maas. de firma J. M. van der Schalk Co. en loofde et- zelf ook een uit; groote zilveren medailles van den wethouder Visser en den lieer P. Loopuyt, verguld zilveren medailles van de heereri .1. Jonker Roelarits, eere-lid, W. J. Ileyligers, J. N. J. Wouterlood, J. H. C. van Waart, Th. A. van Buuren, lid vau de kegelclub «Recht naar 't Doel" te Rotterdam en van de kegelclub »I)e Kampioen" te 's-Gravenhageen zilveren medailles van de heeren P. C. van der Pant Jr., A. Meijer, eigenaar van Musis Sacrum", en de firma A. Blonk Co.; voorts vier zilveren en een bronzen medaille van de bestuursleden van «Anti-Poedel" en een bronzen medaille van den beer A. van Stolk te Rotterdam. Aan de gouden medaille van de kegel club «Anti-Poedel" werden door deri heer A. Meijer vijf draagmedailles toegevoegd. Deze collectie medailles munt uil zoowel door vorm als fraaie bewerking, zoodat voor zeker bij velen de lust tot deelneming aan dezen wedstrijd zal worden opgewekt. Misschien zijn velen onzer lezers onbekend met het bestaan eener inrichting, die hun toch en vooral de induslrieelen onder hen veel belang moet inboezemen; wij bedoelen liet Cliemiscli Instituut, Oustzeedijk 166—168 te Rotterdam. Benalve een laboratorhim voor scheikundig, microscopisch en bacteriologisch onderzoek, is aan het Chemisch Instituut verbonden een inrichting van onderwijs. liet doel van deze inrichting is, om hen die in hun zaak behoefte hebben aan schei kundige kennis, maar voor wie een opleiding aan de universiteit of polytechnische school te uitgebreid is, in de gelegenheid te stellen, deze kennis te verkrijgen door liet volgen van verschillende cursussen en door het werken op het laboratorium. De directeur van genoemd instituut heeft, om de gelegenheid tot deelneming zoo ge makkelijk mogelijk te maken, wijziging ge bracht in den tijd, waarop de cursussen worden gehouden. We geven hem hierover zelf het woord Yoor den theoretischen cursus behoeven nu slechts 2 morgens van halftien tot twaalf uur worden besteed, terwijl dan met prac- tisch werk kan worden begonnen na afloop van de theoreti.-che les.-en. Bij de tegenwoordige regeling kunnen on bekenden met de scheikunde viermaal per jaar met de lessen aanvangen, en we! 1 Jan., '1 Maart, 1 Aug. en 1 Oct. Voor degenen, die reeds aan eene andere inrichting scheikunde hebben geleerd, bestaat natuurlijk ten allen tijde gelegenheid hunne studiën aan liet chemisch instituut voort te zetten. Ik behoud mij echter het recht voor onder zoek te doen naar de scheikundige kennis van den aspirant, alvorens hij tot werken op het laboratorium wordt toegelaten. Behalve bovengenoemde veranderingen, en naar ik hoop verbeteringen, beeft het insti tuut eene belangrijke uitbreiding ondergaan door het oplichten van een bacteriologische afdeeling, onder speciale leiding van dr. II. J. van 't Uofi', bacterioloog aan de waterleiding alhier. Ook voor hoeren fabrikanten, die gedurende korten tijd, onder scheikundige leiding een bepaald onderzoek willen verrichten, zonder een cursus te volgen, bestaat, hiervoor in het vervolg gelegenheid. Voor hen, die zonder een cursus te volgen langeren tijd aan het laboratorium willen wei ken, wordt vereiseht kennis van de grond beginselen der chemie. liet laboraloi ium is geopend van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur, behalve des Zon dags, en Zaterdags slechts tot 12 uur. Behalve de gewone cursussen wordt op ver zoek van minstens 10 deelnemers elke cur sus op chemisch technisch gebied gegeven. Hetzelfde geldt voor den cursus in machine- leer en machineteekenen, te geven dooreen bekwaam ingenieur; terwijl voor den bacte- riologiscben cursus de uren ook na overleg met de deelnemers worden vastgesteld. Laatstbedoelde cursussen worden gegeven op avonduren. Bij het deelnemen aan den cursus verbindt men zich voor een geheelen cursus. De theoretische lessen omvatten Voor den anorganische» cursus Anorg. Sclieikunde(nietmetalenen metalen). Natuurkunde (voor zoover als noodig is voor het verklaren der scheikundige verschijnselen). Technologie en warenkennis. De laatste vakken zoovee! mogelijk in verband met den toekornstigen werkkring der deelnemers. Voor den org. cursus Organische chemie. Natuurkunde (voor zoover als noodig is voor liet verklaren der scheik, verschijnselen). Technologie (als boven). De practische werkzaamheden nemen een aanvang met de analyse van oplosbare zouten en het maken van eenvoudige praeparaten. Bij voldoende bedrevenheid hierin worden, naar keuze, gedaan óf quantitatieve analyses, óf direct onderzoekingen betrekking hebbende op den gekozen werkkring, afgewisseld door het maken van meer samengestelde praeparaten. Alle toestellen en alle reagentia worden door het instituut verschaft. Alleen, wanneer voor een bepaald fabrikaat zeer kostbare stof fen noodig zijn, zooals b.v. voor de bereiding van verschillende essencen, of toestellen, die niet voorgewoon laboratorium-gebruik dienstig zijn, moet door den praetikant zelf hiervoor worden gezorgd. De uren vuor de theoretische lessen wor den opgemaakt in overleg met de aspiranten. Het honorarium bedraagt: voor den anorg. cursusf 50 s org. cursus- 50 s bacteriologischen cursus - 50 Voor deelnemers aan een cursus bedraagt de vergoeding voor het werken op het iabo- j ratoriuin met inbegrip van alle benoudigd- lieden i weiktijd per week: vergoeding per maand: éen middagf 10 twee middagen-15 een geheelen dag - 15 de geln-ele week- 50 Voor niet-detiueniers aan een cuisus be draagt hut honorarium Bij een werktijd van minstens 3 maanden, f75 per maand. Bij een werktijd van minstens I maand, f 100 per maand. 4 an degenen, die gedurende een zeer kor ten tijd een bepaald onderzoek widen ver richten, wordt gevraagd eene vergoeding vai: f30 per week. Naar onze ineening wordt hier aan ver schillende Schiedamsche jongelieden de ge legenheid geboden om zich voor hun vak te bekwamen. Naar men verneemt, zal de Koningin- Regentes zich bij de kroningsfeesten in Rus land doen vertegenwoordigen door eene mis.-ie, bestaande uit baron Du Tour van Bollinchave, opper-ccremoniemeoster, als chef, en verder uit de heeren 11. A\J. L. baron Tuets van Amerongeu, kamerheer; litmeuster jlir. Van 1 ets, adjudant, en den 'jen luitenant graaf Dumoneeau, ordonnance-olïïcier van IJ. M. Aanvangende 1 Februari worden goedkoope retourbiljeüen voor drie dagen door de Hol- landsclie spoorwegmaatschappij ingevoerd van Amsterdam naar Botterdam en naar de sta tions van de lijn Rotterdam -Ruzendaal, en omgekeerd van die stations naar Am-terdam. Gisteravond bad trein 39, sneltrein van Amsterdam naar Parijs, 15 minuten ver- traging, doordat tusschen Delft en Schiedam de trein bijna plotseling tot stilstand werd gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de \Ve«- tinghouse-rein gesprongen was. Te Rotter dam werd dit gebrek hersteld. Moord op A. F. Hoogsteden. De arrondissements-rechtbank te Botter dam heeft gisteren de invrijheidstelling be volen van ('atliarina "Wilhelminu flongsietlen die in preventieve hechtenis was gehouden sedert *14 December. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie te Rotterdam de stukken in de zaak tegen W. van Berkel en C. W. van Hoog steden bij de rechtbank ingediend, nadat de sluiting dor instructie aan beiden was be- teekend. Zijn wij wél ingelicht, dan kat» ook spoedig de invrijheidstelling van eerstgenoemde wor den te genioet gezien. (Ah li, Ct.) Voor een paar dagen vermiste de winkelier P. te Dokkum eeuig geld uit de winkellade, later uit een kastje weer twee guldenstukken, liet kindermeisje werd verdacht en bekende liet laatste feit spoedig. Later heeft ze ook het eerste eveneens bekend. Zij had het ge daan ter wille van haar moeder. Deze is sterk verslaafd aan den drank, verpandt daar voor alles, zelfs haar eigen kleederen, huise lijke twist enz. is daarvan liet gevolg en om nu te voorkomen dat moeder klappen zou krijgen, had zij getracht geld machtig te worden. Zij had liet moeder ter hand gesteld en deze had het verpande daarvoor ingelost. De moeder heeft het feit bekend. Volgens een telegram uit Cardiff heeft pistor- ochtend een ontploffing plans g.-ba 1 in een kolenmijn te Tylmstown, Men g-lm-f dat Ham bij 55 mannen zijn omgekomen. Dertig lijken zijn reeds gevonden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3