V/oensdag 29 Januari. N°. 8969. Tweede Blad A0. 1896. 1ST egenenveertigste aargang. Binnenlandsclie Berichten. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G I VER: J. ODÉ. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en ïelegraphie. Land- en Tuinbouw. scion Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gehcele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 28 Januari 1896. Conversie. De minister van financiën maakt bekend, dat de coupon nommer 19, verschijnende '1 April 1896, van de op 1 Maart 1896 aflos- bare of tegen 3 pCts. schuldbekentenissen verwisselbare 3S pCts. rentegevende schuld bekentenissen ten laste van den staat, uit gegeven krachtens de wet van 9 Mei 1886 welke coupon van 1 Maart 1896 voor vijf zesde gedeelten van het daarop uitgedrukt bedrag betaalbaar zal zijn bij de Nederland- sche bank te Amsterdam van denzelfden dag af voor vijf zesde gedeelten van haar bedrag, tegen den door de na te noemen ban kiers aan te kondigen wisselkoers van den dag, mede betaalbaar zal zijn in liet buiten land, en welte Parijsbij de heeren De Rotschild frères te Londen bij de heeren N. M. Rothschild and Sonste Frank fort a/M.bij de heeren M. A. von Rothschild und Söhnete Berlijn bij den heer S. Bleichröder. St.-Ct De minister van financiën maakt bekend, dat op 18 dezer hij de betaalmeesters in kas wasf 1,997,0-24.10, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llJis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van. -1,719,289.95*. In 1896 of later naar gelang van het ontstaan van vacaturen kunnen 15 kom- miezen, na afgelegd examen, worden aange steld als kommies-verificateur voor den actie ven dienst der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. Aangezien de Eerste Kamer de begrooting van het weduwen- en weezenfonds van bur- gerlijke ambtenaren voor 1896 niet heeft be handeld, kan de uitbetaling van liet eerste kwartaal der pensioenen niet op den gewonen fjjd plaats vinden. Zij moet wachten tot de Eerste Kamer de begrooting heeft behandeld en de wet in het Staatsblad is afgekondigd. (Fad.) Het voorstel van de Kamer van koophandel te 's-Hage aan alle Kamers gericht om aan de regeering een leiddraad te verschaffen voor eene wijziging der tegenwoordige regeling van de samenstelling der Kamers van koop handel en daarbij tevens te wijzen op die punten, waaromtrent een nadere voorziening dringen noodig is, heeft algemeen instemming mogen ondervinden. f l.SÓ. - .50. - 0.10. BURSAf: BOIBBSTBA AT 70. Aiivcrtentieprijs van i10 gewone regels wet inbegrip van eene Courant1.10. iedere gewone regel meer- 0.10. Oricmxai, geplaatst wonlt tegen tweemaai, berekend. Zes en dertig kamers hebben tot heden van j hare sympathie loen blijken en bericht, dat zij zich door een cf twee afgevaardigden op een I daartoe te beleggen vergadering zouden doen vertegenwoordigen. De vergadering is bepaald op Vrijdag den 14n Februari, te 11 uren, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, en zoo noodig Zaterdag 15 Februari d.a.v. Onder de te behandelen vragen, komen voor die over a. de regeling bij de wet of K. B. h. de openbaarheid der vergaderingen c. de kiesbevoegdheid dhet instellen van een centralen raad; e. de regeling der geldmiddelen. Door de Boliviaansche regeering is bepaald Alle goederen, komende van Europa enz., moeten voorzien zijn van drie verklaringen, welke verklaringen door den consul moeten worden gelegaliseerd. Goederen, bestemd voor Bolivia, welke in Peru worden aange bracht en voorzien zijn van bovenvermelde gelegaliseerde verklaringen, worden zonder boeten door de Peru viaansche douane aange nomen en kunnen zelfs worden opgeslagen in de rijks-entrepots te Mollendo (Peru). Voor dat doel zijn te Mollendo Boliviaansche doua nen. Voorheen behoefden er geen verklaringen bij de goederen te zijn en het is dus voor den handel noodig, dat hij dit besluit kenne, om groote hoeten te voorkomen. Te Zaandam ontstond verleden week aan de broodfabriek van de firma Verkade en Comp. een hevige twist, voortgekomen uit kleine plagerijen, welke allengs ernstiger werden, totdat de hartstochten in beroering kwamen en men naar elkaar begon te wer pen en te slaan mot gereedschappen, welke onder het bereik lagen. liet einde was, dat een van hen een slag met een deegrol kreeg, tengevolge waarvan hij Zaterdagavond is overleden. Een 35-tal mannen hebben dienst gedaan als pornpers aan de Katendrechtsche brand spuit, die gebruikt mocht worden om het te Rotterdam aangebrachte schip Nereus, in de lste Katendrechtsche haven, leeg te pompen, Een etmaal hebben deze mannen, bij afwis seling, gewerkt. Bij de uitbetaling kon ieder pomper f9 ontvangen. Ze beliefden echter ïzoo'n hondenloontje" niet aan te nemen. Na het te water laten van liet stoomschip Van Outshoorn van de Nederlandsche scheepsbouw-maatschappij te Amsterdam heeft de heer J. F. Crenter, commissaris dier maatschappij, f 1000 beschikbaar gesteld voor de oprichting van een ziekenfonds voor de werklieden dier inrichting. Ilbl Het geval is dubbel droevig, omdat het twee broers (Hermanides genaamd) zijn en de toeleg tot doodslag, zelfs tot eenige ernstige verwonding, niet bestond. De verslagene was ongehuwd. De dader, die radeloos van smart is en voortdurend moet bewaakt worden, is gehuwd en heeft twee kinderen. Een collecte voor de werkverschaffing te Kampen, heeft ruim f500 opgebracht. In den zomer van 1895 verongelukte bij l>et visschen op den Rijn de oud-gediende L. Smits, te Millingen, zijne vrouw en zijn kind in behoeftige omstandigheden achter latende. Onlangs heeft deze weduwe zich met een verzoekschrift gewend tot de Koningin-Regen tes, teneinde te verkrijgen, dat haar ziekelijk i ind in een gesticht zou worden geplaatst, ptardoor de moeder wellicht in staat zou i zijn om met eigen handen in haar onderhoud te voorzien. Dezer dagen kreeg de vrouw de verrassende tijding, dat de burgemeester van wege II. M. f 100 had ontvangen voor de verpleging van het kind gedurende een jaar, met de bij voeging dat later, zoo noodig, om verdere ondersteuning mocht gevraagd worden. Door wijlen den lieer Jos. Timmermans, te Kessel overleden, is bij testamentaire be schikking f10,000 vermaakt aan liet bisdom Roermond. Te Wemeldinge is weer een gezin dood arm uit Argentinië teruggekeerd. Er zijn nog zeer velen in Zuid-Amerika, die verlangend uitzien naar het oogenblik om naar liet vaderland terug te keeren. (M. Ct.) De beroemde Erigelsche schilder lord Leigh- ton, president der koninklijke kunstacademie, is Zaterdag te Londen op 66-jarigen leeftijd over leden. Do heer Scheil, die in opdracht van de Fran- sclie regeering de leiding heeft van opgravingen op de plaats waar het oude Babel stonl, heeft onlangs een uitvoerig opschrift ontdekt afkom stig van Nabonedus, den laatsten koning van het Babylonische rijk (6e eeuw vóór Christus). In elf kolommen leert dit opschrift tal van bij zonderheden, o. a. het verhaal van den oorlog, tegen Assyrië, wier hoofdstad Sanherib in 698 v. Ctir. verwoestte, en de verkiezing en kroning Nabonedus in 553 v. Clir. en zijn droom, waarin hem Nebtikadnezar verscheen. Eene der laatste uitvindingen op het gebied der verlichting is gas, uit hout gestookt. Deze vinding zag het levenslicht in Canada, waar de stad Deseronto voor een deel verlicht wordt niet dit product, gewonnen uit den houtafval der in die streek bijzonder talrijke zagerijen. Om dit gas te verkrijgen, doet men houtzaagsel in retorten, die in houtvuren worden verhit, liet gas, dat zich daarbij ontwikkelt, wordt even/.oo gezui verd als het steenkoolgas. De fabriek, waar men dit gas maakt, levert niet veel meer dan 540 stères per dag, waarvoor twee ton zaagsel noodig zijn. Het koolachtig oveiblijfsel heelt ongeveer Via van hot gewicht van liet zaagsel. IIouigas heeft, zegt men, een niet zoo onaangenamen reuk als steenkolengas, maar komt overeen met den rook van houtvuren, zonder daarvan do scherpte te bezitten. Harsachtig hout levert het beste gas. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Januari, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. f. G. J. Meijer, 's-Gravenhage. 2. J. Korenaar, Schiedam. Denemarken. 1. F. Sóvensen, Hersens. Het rijksteNgraafkantoor te Schiedam is aan gesloten aan het intercommunaal telephoonnet. De gelegenheid tot verzending dor correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 29 dezer, des voormid dags ten 10 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In Mei a.s. zal er in Den Haag een examen worden gehouden voor klerk bij de posterijen en telegraphie. Sedeit eenigen tijd is ons land in rechtstreekse!) postverkeer met de Zuidafrikaansche republiek. Van ons land worden des Vrijdags rechtstreek- sche brievenmalen gezonden aan de postkantot en te Pretoria, Johannesburg en aan het postkan toor Bloemfontein (Nordalspnnt)Johannesburg. Dit eerste spoorwegpos!kantoor in de Transvaal werd 15 Mei 1894 opgericht. Naar het llblad. verneemt zullen ook in Nederland op sommige telegraafkantoren «soun ders" in dienst gesteld worden, dat zijn toe stellen, waaraan de ambtenaren de telegrammen enkel op het gehoor opnemen. De eerste «soun ders" zullen te Amsterdam tusschen het hoofd kantoor on het bijkantoor Tulpplein dienst doen en dientengevolgo zullen ttvee telegraafcummin- zon, met den toestel bekend, op dit postkantoor overgeplaatst worden. Als een gevolg van don zeldzaam /achten win ter, deelt meti aan het A', v. d. 1). mede, dat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5