A0. 1896 Donderdag 30 Januari, N°. 8970. KENNISGEVING. 1 1ST e g* e n e n veertigste .X aarga n gr. ïerschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. VllT T. ODÉ. UI T G E V E BuiScnï andsche Berichten. G0URA1Ï Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door liet gelieele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. SKSFffiA AT ÏO. B VftSAII: Bfï1 Advertentieprijs: van 10 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal, geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Buiigcmeester en wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier gemeentp, in zij tie vergadering van 7 Januari 1896 is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging van de ver ordening op de beurs cn de markten te Schiedam. EEN IR ARTIKEL. In de verordening op de beurs en do markten te Schiedam, vastgesteld den 29-sten Juli 1881, Wordl gelezen de 3de alinea van art. 1 Zij vangt aan ten éen ure en eindigt ten twee ure na den middag de 2de alinea van art 3 Bij het slaan van de Groote SuuRtorenklok ten twee me worden do hekken geopend, de klok weder gedurende vijf minuten geluid en daarna de hekken gesloten. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den gernoenteraad van Schiedam den 7den Januari 1896. De Burgemeester, VERSTEEG. l)e Secretaris, YERNÈDE. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland volgens hlin bericht van den lddenTSden Januari 18U6, B, n'. 2S (2o afd G. S. n°. 53, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29-den Januari 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. l)e secretaris, VER NÉ LUS. 1) U I T 8 C II L A N D. Ilet Berliner Tageblatt deelt onder voor behoud het een en ander mede dat keizer Wilhelm in den laatsten tijd over den poli- tieken toestand in Duitschland en do moge lijkheid tan den overgang tut een zuiver parlementair stelsel als liet Geste genees middel tegen revolutiounaire beginselen ge zegd moet hebben. Naar des keizers innigste overtuiging zou dat tniddi'l verkeerd zijn, te meer daar zulk een overgang door den politieken toestand niet geëischt werd. Onze parlementen aldus zou de keizer gezegd hebbenhebben wel meerderheden, maar geen meerderheid. Met wie zal men dan regeeren Voorloopig had het Duiische volk zijne grondwettige rechten te benutten en bij de verkiezingen onzalige partijverbrokkeling na te laten. Men moest beginnen met eene meerderheid van standvastige en ferme mannon te vormen. De keizer had een afschuw van kibbelaars. Zijn keizerlijke grootvader had onveigetelijke «xerceermeesters voor de militaire mondig heid van het Duitsche volk aangesteld, nu moest de grondwet.de politieke exerceermees- ter zijn. Ten laatste voerde toch zij het be vel, »en ik" zóu de keizer gezegd hebben »zal de eerste zijn om de grondwet in eere te houden." Enz. Dit is de kern van de mededeelingen van liet Berliner Tageblatt. liet klinkt zoo schoon, dat men wenscheu mocht, het ware juist. De keizer zou ook nog gezegd hebben, dat hij zich volgaarne door eene verzameling flinke koppen imponeeren lieten dat hij innig naar eene scheiding onder de politieke geesten verlangde, zoodat er eene meerderheid ont stond, die het algemeen belang boven alle partijbelangen stelde. Daarin alleen lag een waarborg voor eene gezonde inwendige-poli- tieke ontwikkeling, waardoor Duitschland sterk zou blijven tegenover de buitenwereld. Het bericht der Daily Neivs over een plan van Rusland tot verdeeling van Turkije wekt te Berlijn in diplomatieke klingen eenige vroo- lijkheid, en wordt deels aan agitatie van het Armeensche revolutionnaire comité, deels aan tactiek van de Engeiscbe liberalen tegen het kabinet vau Salisbury toegeschreven. E It A N K K IJ K. De ministerraad heeft gistermorgen be sloten, dat, zoodia er volledige berichten uit Madagascar zijn gekomen, het geelboek over het nieuwe verdrag onder de leden van het parlement zal worden rondgedeeld. De regee ring zal tegelijkertijd aan de vreemde mogend heden kennisgeven van de inbezitneming van Madagascar door Frankrijk. De ministei raad besloot twee officierskruizen en twintig ridderkruizen van liet legioen van eer bij uitzondering beschikbaar te stellen naar aanleiding van de Amsterdarnsche ten toonstelling. De gezant te Berlijn Herbette moet ont slag krijgen zoo heet het van radicale zijde. Dereden daarvoor is, dat de gezant Hei bette deken is van het diplomatieke corps en dus den keizer, bij wien hij bovendien persona grata is, bij plechtige gelegenheden moet aan spreken. Dit is te veel vooreen chauvinistisch Fransch hart en du« moet Herbette ontslagen worden. Een nota van Uavas meldt, dat liet gerucht over het terugroepen van Herbette, den Franschen gezant te Berlijn, van allen grond ontbloot is. li E E R I E| De politieke knoeierijen bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen te Aalst geven nog altijd aanleiding tot een reeks moeilijkheden. De katholieke gekozenen hebben voor de rechtbank te Dendermonde een actie inge steld tegen eenige liberale eiirnlituten en tegen abbé Daens lot schadevergoeding wegens laster. Bovendien heeft de minister van justitie de instructie, in die zaak door den procureur- generaal te Gent aangevangen, doen staken, omdat het beslag van den procureur-generaal op het dossier in de provinciale griffie for meel niet geheel in den haak was. ENGELAND. Chamberlain heeft aan sir H. Robinson geseind dat de Engelsrhe minister-resident te Pretoria ook de Zweedsche en Noorse!ie be langen moet behartigen, wegens de klacht van de Zweedsche regeering dat de Zweed Anders- son onder de gevangenen aan den Rand is. De Ball Mall Gazette ontving gisteren eene depêche van haren correspondent te Konstantinopel, waarin deze zegt inlichtingen te hebben ingewonnen, die ten eonerimale het bericht bevestigen betreffende een ver bond tusschen Turkije en Rusland. Een telegram, dat de Daily News gisteren uit "Weenen heeft ontvangen, zegt, dat de Armenische kwestie aeuut is geworden. De Russische vloot ligt gereed te Sebastopol en Octessa. In Kaukasië worden legerafdeelingen samengetrokken aan de greus, om in het voorjaar Armenië binnen te rukken. Rusland is thans bezig van de mogendheden de toestemming te erlangen tot verdeeling wn Turkije. Rusland stelt voor, Armenië en Aziatisch Turkije van Alexandrette tot Kon stantinopel voor z,ich te houden Frankrijk zal Syrië, Palestina en Jeruzalem krijgen, Engeland Egypte en de oostelijke kust van de Perzische golf. Oostenrijk Servië on Macedo nië, Italië Tripoli, Griekenland Thessalië, Kreta en de eilanden. Er wordt bericht, dat de mogendheden allen met het verdelings plan instemmen, behalve Oostenrijk, dat reserves maakte. Reuter's agentschap te Londen verneemt, dat er geeri grond is voor de berichten over de maritieme toerustingen van Rusland en over de voorgenomen verdeeling van Turkije. RUSLAND. Aan Daily News wordt uit Sebastopol gemeld, dat onderscheidene schepen van de vrijwillige viool bewapening aan boord nemen tot liet vchooien hunner uitrusting als ge wapende kruisers. Algemeen gelooft men, dat de vloot in do aanstaande lente in actie ven dienst zal optreden. OOS 'J' K N' It IJ li-II O N G A It IJ E. Na de redevoeringen van graaf Apponyi en den minister-president Banffy in het Hon- gaarsche Huis van afgevaardigden kan men de pogingen, om een godsdienstvrede tot stand te brengen tusschen de liberale en de nationale partij, als mislukt beschouwen. De minister-president, zeide graaf Apponyi, heeft zich bereid verklaard, de wetsontwerpen over de rechtspraak in verkiezirgsaungelegen- heden binnenkort te laten behandelen, maar er bestaat verschil van inzicht over de volg orde waarin die wetsontwerpen moeten worden behandeld. Door dat verschil wordt twijfel achtig of na de afdoening van liet ontwerp betreffende de administratieve rechtbanken in deze zitting nog tijd zal overblijven voor liet ontwerp op de rechtsbevoegdheid van de curiën in kieszaken. Daarom heeft hij, in overleg met zijn vrienden, wijziging in de volgorde geëisclit, benevens een stellige ver klaring van de regeering of zij haar ga rise li en constitutioneelen invloed in de waagschaal wil stellen, om het ontwerp te doen aan nemen. Ilij verzocht dat de regeering zijn voorstel naar eeue commissie zou verwijzen, en drong er op aan dat de minister-president de bedoelde verklaring zou afleggen. Banfïy antwoordde dat hij volmondig ja zeide op het verzoek van Apponyi om het voorstel naar eerie commissie te verwijzen, en het Huis verzocht te besluiten dat dit voorstel, zou worden behandeld te gelijk met het ontwerp over de kiesteehtfepraak. Bij die gelegenheid zou hij dan de voorstellen van Apponyi kunnen bespreken. Alles wat de regeering op haar program heeft, wil ze werkelijk tot stand brengen, dus ook het ontwerp op de kies rechtspraak wil ze tot wet Verheven zien, en daarvoor zal ze haar invloed aanwenden. Daarom meent ze de volgorde te moeten behouden. Of liet ontwerp in deze zitting nog zal worden verhandeld, hangt niet alleen van de regeering af, maar ook van het Huis en van allerlei omstandigheden. Graaf Apponyi spreekt altijd van deze zitting, die toch op tijd a oet worden gesloten terwijl het Iluis voor de volgende vei kiezingen nu nog bijna een jaar overheeft. De regeering mag het eerie gewichtige vraagstuk niet ver zuimen voor liet andere. Slechts buitengewone omstandigheden kunnen ongezocht en onver hoopt de oplossing verhinderen Hel onmoge lijke kan men niet beloven. De regeering kan verder rui nog niet zeggen hoe zij over het "oorstel van Apponyi zal oordeelen, daar het niet op de agenda staat. ITALIË. Een telegram uit Adaga-Hamas bevestigt dat cel ter in het Iialiaansche kamp te Mai- megheua is aangekomen. Hij vertelde, den I9n een onderhoud te hebben gehad met Menehk, waarbij deze zijn aanbod herhaalde otn de Italianen vrij uit Makalle te laten trek ken met hun gewonden, ammunitie en bagage. Den volgenden dag ging Felter dit aan luite nant-kolonel Galliano mededeelende toestand in het fort was toen droevig. Oin tijd te winnen keerde Felter naar Menelik terug en verkreeg van dezen, dat voor een dag water aan het Italiaansche garnizoen zou worden verstrekt. Luit.-kol. Galliano belegde intus- schen krijgsraad, en toen den daarop vol genden dag Menelik weder voorstellen deed en ras Makonnen er zijn waarborgen bij voegde, verliet het garnizoen Woensdag het fort, nadat Felter katr.eelen en muilezels gehuurd of gekocht had voor het transport. Donderdag betrok Galliano een kamp in de nabijheid van dat van ras Makonnen, zooals afgesproken was. Den volgenden dag trok men in de richting van Adigrat voort, met kleine dagieizen; zoo werd Zaterdag Wogera

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1