Blniienlamlsclie Berichten. der Amerikaansche regeering, bij -wie de Spnansche gerant zich beklaagd had, stoom den eenige oorlogsschepen haar achterna. Maar men seint nu uit Vineyard Haren dat de iLaioJcins op 75 mijl ten zuiden van Long- Iriand verongelukt is: de opvarenden zijn voor 't meerendeel gered, T U R K IJ E. Uit geloofwaardige bron wordt uil Kon stan ti nope 1 gemeld, dat geen verdrag of'ver bond tusschen Turkije en Rusland is gesloten, maar dat de hartelijke toenadering tmsclien beide lauden sedert de zending vari geschen ken, door den sultan aan den czaar doet ge- looven dat er eene stilzwijgende verstand houding bestaat, waarbij Rusland belooft Turkije in bepaalde gevallen te steunen. Het vooruitzicht op het sluiten eener leening, welke in finnneietdc kringen als noodzakelijk en zelfs dringend wordt beschouwd, is veel verminden], wegens den afkeer des sultans van nieuwe leeningen. Asfia Ghiilib Rey, gpzant te Weenen, is benoemd tot gezant te Berlijn. Officieel spieekt men tegen, dat liet morato rium, dat 2 Maart afloopt, nog twee maanden zal worden uitgesteld. Er is daaromtrent nog niets beslist. A M E tt I K A, Do emmnrisie voor de buitenlandscbe be trekkingen uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft een gunstig rapport uitgebracht omtrent een resolutie, verklarende dat vol gens bet oordeel van het Congres de Cubaan- sche oorlog een uitbreiding beeft gekregen die alle beschaafde natiën verontrust, en dat bij thans moest worden gevoerd volgens de internationa'e bepalingen van het oorlogsrecht. Iti de resolutie wordt Cleveland verzocht, zijn goede diensten te bewijzen, door Spanje vriendschappelijk te overreden, aan de op standelingen de rechten van oorlogvoerende partij toe te kennen. Aan bet Newvorkscbe blad World wordt uit Caiaeas gemeld, dat Venezuela waar schijnlijk aan den wetmeb van Duitsehland zal voldoen en de gehuld van den spoorweg zonder protest zal betalen. Da Time's verneemt uit Ottawa, dat de regeering vooi stelt een krediet van een half miilioen dollar te verkenen om de militie in den wapenhandel te oefenen in dit jaar. i F It 1 K 1. Uit Pretoria wordt van 27 dezer gemeld In verband met het voornemen van ver- sG-eiden maatschappijen aan den raad om hun mijnen to sluiten, heeft Is ruger vandaag een proclamatie uitgevaardigd van deze strekking: Aangezien er gegronde reden is om te ver moeden dat het voornemen om de mijnen te sluiten, te wijlen is aan bet voortduren van de wanordelijke en onwettige woelingen die zich onlangs aan den Rand hebben voorgedaan en aangezien het willekeurig sluiten van de mijnen de aandeelhouders moet benadeelen en de ontwikkeliug van de mijnindustrie be lemmeren, doet de president kond dat de regeei ing, gelijk tot nog toe, krachtig de vreedzame ontwikkeling van de mijnnijverheid zal blijven bevorderen. Alle personen die trachten die ontwikkeling te belemmeren, zullen de gestrenge straf, door de wet bepaald, ondergaan ieder persoon die zich schuldig maakt aan oproerigheid of onwettig verzet tegen de regeering op de goudvelden, zal buitendien zijn rechten en goederen verbeuren. De regeering is bereid om den aanvoer van inboorlingen voor het goudgraven gemakkelijker te maken. Een telegram gisteren te Londen ontvan gen van de Witwaterrandsche. Kamer van mijnwezen, dd. 27 Januari, ontkent, dat de mijnen om politieke redenen gesloten zouden woiden. Olscboon eenige mijnen gebrek aan arbeidskrachten hebben, zou men alles be roeren om hot bedrijf voort te zetten. JJe Times ontving gisteren een telegram onderteekend door Britsche onderdanen te Johannesburg dd. 27 dezer, waarin gezegd wordt dat liet gevaar van den tegenwoordigen toestand groot is. De Boeren zijn aanmatigend en gekant tegen dringende hervormingen. De Boeren zijn nog steeds rond Johannesburg samengetrokken. De gisting van liet volksge voel staat op liet punt van uitbreken, tenzij de Britten verlost worden uit hunne tegen woordige aan het lijfeigenschap grenzende positie. JAPAN. De regeering is voornemens de meerdere uitgaven voor leger en vloot te dekken door eene belasting op tabak. SCHIEDAM, 30 Januari 18JIC. Hedennamiddag ten kwartier voor twee ure vergaderde de gemeenteraad de leden waren daartoe, voor een spoedeischend geval, be doeld bij art. 49 der gemeentewet, bgeen- geroepen. Voorzitter de burgemeester, de beer II. J. "Versteeg. Tegenwooidig zijn 18 leden afwezig de heeren Van Westemlorp en Iloogendam met kennisgeving en Schuurman. Met het oog op liet bepaalde in art. 8 van het reglement van orde voor den raad kon de vaststelling der notulen van de vergade ring van 21 dezer niet. plaats hebben en werd besloten daarmede te wachten tot de eerst volgende vergadering. De vergadering was belegd om kennis te nemen van eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, naar aanleiding van bij hen ingekomen bezAvaarsehriftcn van J. K. T. Timmerhans van Abcoude, B. II. Hosman, II. 13. Ileggelman, A. Schot en L. van der Spuy tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1895/96dezen waren door hen opgeroepen om htm beroep voor een commissie uit bun midden, nader monde ling toe te lichten op Maandag den 3n Februari e.kg vourmiddags 11 urevoorts dat "bij die mondelinge toelichting een lid van den raad, door dat college daartoe gemachtigd, of de burgemeester kan worden toegelaten met uitnoodiglng vóór of op 31 Januari a.s. te vernemen of een of meer gemachtigden tot gemeld einde zullen overkomen. De voorzitter deelde mede, dat noch de voorzitter, noch een der leden van de reclnme- commisrie roeping gevoelden als gemachtig den op te treden, en deed namens burge meester en wethouders het voorstel nu en ook bij latere reclames de gemeente niet meer te doen vertegenwoordigen. De heeren De Groot en Poortman dron gen aan op schriftelijke verdediging van de aanslagen, terwijl de beer Jansen deze reclame afzonderlijk wilde behandelen en burgemees ter en wethouders verzocht hun voorstel in dien zin te wijzigen. Na eenige discussie over de moeilijkheid om de geheimen der reclame-commissie rnede te deelen waar dit tot handhaving der aan slagen noodig was zonder het geheim te schenden, werd het voorstel van burgemeester en wethouders gewijzigd in den zin door den lieer Jansen aangegeven, met algemeene stem men aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. De kiesvereeniging «Schiedam" hield gis teravond in «Musis Sacrum" hare eerste bijeenkomst in 1896. De voorzitter opende de vergadering met een korte herinnering aan de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. De penningmeester deed rekening en verant woording. Ingekomen was o. a. de circulaire van de Liberale Unie dd. 30 Dcc. 1.1. met ont- werp-h er vormingsprogramma en verzoek om dat in de wintervergaderingen te bespieken. De behandeling daarvan werd tot een vol gende vergadering uitgesteld. Van de bestuursleden waren aan de beurt van aftreding de vooratter en de penning meester, die niet herkiesbaar zijn. De overige bestuursleden gaven te kennen dat zij gaarne hunne plaatsen eens asm anderen widen inruimen, te meer daar zij verleden jaar ruimschoots hun deel in de verkiezingswerk zaamheden gehad hebben. Vanzelf kwam hierbij de wenschelijkheid ter sprake om de vereoniging te ontbinden. Over een zoo ge wichtig punt kort en mocht echter in deze vergadering geen beslissing genomen worden. Na een breedvoerige gedachten wissel ing werd besloten, dat de niet aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden voorloopig zou den aanblijven en in de volgende week een vergadering beleggen, waarin een voorstel tot ontbinding der vereeniging aan de orde zou worden giMeld. In de vacaturen werd voor loopig niet voorzien. De sclieepvaaitbeweging door de sluizen alhier was in 1895 als volgt: 129 zeeschepen, inhoudende 2275,22 Ml 49,497 binnensche pen, inhoudende 490,028 Ms, en 203 hout vlotten, inhoudende 3045 Ms. Hedennamiddag is bij den broodbakker C. van der Vlies aan de Kreupelstraat alhier, door bet vallen van een vonk uit den oven brand in het mot ontstaan, dat op den grond voor den oven lag, waardoor een trog eenigs- zins werd geschroeid. De brand werd met eenige emmers water gebluscht. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw mr. J. A. N. Travaglino, mr. A. F. Iv. Elavtogh, G. H. Hintzen, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en mr. J. G. S. Bevers, oud-lid dier Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn thans tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Maandag, 3 Februari, des middags te halfdrie. Aan bet hoofd van de werkzaamheden van de Eerste Kamer in hare bijeenkomst op Maandag a.s. staat de begrooting voor het burgerlijk pensioenfonds en van het domein- fonds voor 1896. Daarna volgen de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooling. In de memorie van antwoord van den minister Van Houten op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot verandering der grens tusschen Amsterdam «enerzijds en Sloten, Diemen en Nieuwer-Amstel anderzijds, komen deze woor den voor, die wij met het oog op het van de regeering te verwachten wetsvoorstel be treffende bet gemeentelijk belastingstelsel releveeren »Zonder op de nieuwe regeling van het ïigemeentelijk belastingstelsel vooruit te loo- »pen, mag toch door den ondergeteekende j;niet worden verzwegen, dat hij liet-onbillijk «vindt, dat uitwonenden, die geregeld ter »uitoefening van een beroep in eene gemeente Dvertoeven en aldaar te dien einde winkels, «kantoren of andere localiteiten ter hunner «beschikking hebben, er desniettemin niets sin de perooniijke lasten, bedoeld bij art. 249, s2% 4de lid, der gemeentewet, bijdragen." (M. 11. Ct.) Op de vraag: sMeent u dat er voor jongelui bij de Indische cultures nog gelegenheid is om vooruit ie komen?" antwoordt de heer Treub, directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg (Java) «Ontegenzeglijk. Jongelui, die liefhebberij hebben voor landbouw, ontwikkeld zijn en niet opzien tegen hard werken, kunnen in den kolonialen landbouw nog een mooie loopbaan maken." De cadet-sergeant der genie h. t. O. Gunning, richt in de Haarl. Cl. eene oproe ping aan de jongelui der hoogere burgerscho len en gymnasten, studenten-vereenigiimen enz. om het Taalfonds te steunen, teneinde het bewijs te leveren, dat de .sympathie voor de Boeren ook door bet jonge Holland Ge voed wordt. moord op A. F. Hoogsteden. Catbarina VVilbelmina Hoogsteden, door de rechtbank te Rotterdam in vrijheid gesteld bevindt zich thans ten huize hater tante te Schiedam, waar zij ook vertoefde vóór zij te Rotterdam baar intrek nam in het huis van haien broeder aan de St.-Maria- straat. Viermaal is zij door den rechter commissaris in strafzaken gehoord gewor den geen enkele maal echter werd zij met Van Berkel geconfronteerd. De aanleid»;-; tot haar gevangenneming was de gelijkenis van haar schrift met dat van den bewusten brief, dien de vader van den vermoorden knaap ontving, denzelfden dag, waarop het lijkje in den Coolpolder gevonden werd. Intus«clien is Catbarina Hoogsteden vol lof over de behan deling, die zij in de gevangenis ondervond. Niemand werd gedurende hare gevangenschap tot haar toegelaten, de geestelijkheid natuur lijk uitgezonderd. (E. Mil.) In den gemeenteraad van Delft, belegd tegen 5 Februari a.s., komt o. a. in behande ling een verzoek van 9 werklieden-vereeni- gingen tot vaststelling in de bestekken voor de gemeentewerken van een minimum-loon en een maximum-werktijd. Tusschen Den Haag en Leiden is Dinsdag naar een voorbij rijdenden trein met een scherp voorwerp geworpen. In een wagen derde klasse werden dientengevolge twee ruiten schuin tegenover elkaar verbrijzeld. Gelukkig werd geen dn- passagiers gekwetst toen het voorwerp door den wagen heenvloog. Het Mivsil. v. <1. Iloeïcschewnard deelt de namen mede van de bemanning der Pernisser vischsloep Eersteling, zoo jammerlijk omge komen. Zij waren Bastiaan van der Steen, schipper, nalatende een vrouw en 4 kinderen, respectievelijk oud 8, 5, 2, en 'a jaar. Krijn van der Steen, nalatende een kind van 2 jaar. Arie Ketting, nalatende een vrouw en een kind van 2 jaar. Cornells van den Engel, nalatende een vrouw en 2 kinderen van II en 12 jaar. Gerrit Verschoor, nalatende een vrouw en 8 kinderen, oud 21, '19, 2 van 16, 14, 13, 8 en 6 jaar. Jan Sturt, nalatende een vrouw en een kind van 1 jaar. Arie Vlasblom, ongehuwd. Hendrik Batenburg, oud 17 jaar, de kost winner van eene arme weduwe. Willem Verschoor, Gerrit Verschoor, Jan Meiboom, oud '15 jaar. Bastiaan Barend recht, oud 12 jaar. Arie van der Veer, nalatende een vrouw en 3 kinderen van 5, 4 en een van Va jaar, (deze woont te Zwartewaal). De garnalenvisscher A. Verhagen, die van Brielle uit zijn bedrijf uitoefent, heeft verle den week, tegelijk met garnalen, een hem onbekend zeedier gevangen, dat door den directeur der H. B. S. aldaar als een inkt- visch werd gedetermineerd. Men acht deze vangst in zooverre van groot belang, omdat men er een nieuw en krachtig bewijs in ziet voor bet zout worden van het water der Brielsche Maas. Door de rechterlijke macht te Alkmaar is de heer mr. E. A. A. S. van Stralen, adjunct- commies ter provinciale griffie van Noord- Holland, aangewezen om als deskundige uit te maken dat het bedrag van ongeveer

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2