Biiineiilanclsclie Berichten. Op de scheepstimmerwerven aan de Clyde is Maandag liet werk hervatWoensdag ook op die te Belfast. Volgens de Daily Graphic zou Duitschland in Engeland twintig torpedobooteu besteld hebben. Uit Cairo wordt uit de Pall Mall Gazette geseind, dat een ernstige omwenteling is uit gebroken te Khartoem, en dat het gezag van den Mahdi feitelijk uit is. Aanleiding tot de revolutie zijn oneenigheden tusschen de stam men in bet binnenland van Soedan en de aanhangers van den. Mahdi. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Tweede Karnen van den Zweedschen Rijksdag heeft Zaterdag een woelige zitting beleefd. De radicale afgevaardigde Hedin viel den minister van oorlog heftig aan wegens verschillende voorvallen in het leger. Hij be weerde lal geknoeid werd bij den aankoop van remontepaarden, dat het optreden der soldaten te Stockholm tie stad onveilig maakte, wijdde uit over mishandelingen in dienst, en wierp den intendanten de beschuldiging naar liet hoofd, dat ze de winst met de leveran ciers deelden. liet onderzoek, dat naar deze zaken was ingesteld, noemde de lieer Hedin 3>eeii kolossale leugen", hoewel het van ambtswege en »op christelijker! grondslag" was ingesteld. Een tweede afgevaardigde, de heer Höjer, laakte de uitgebreide krijgstoerustingen in vollen vredestijd, tengevolge waarvan op de onberoiddeldel zeer zware lasten drukten. RUSLAND. De Russische Telegraaf-Agentuur te Peters burg kan uit olficieele bron verzekeren, dat de door sommige organen der buitenlandsche pers verspreide geruchten betreflende plannen tot verdeeling van Turkije of van een verbond tusschen Rusland en Turkije niet den minsten grond hebben. ITALIË. Meneliks vredesvoorstellen zijn reeds dooi de regeering ontvangen, maar deze acht ze van dien aard, dat er niet aan gedacht kan worden, ze aan te nemen. De regeering moet aan generaal Baratieri volkomen vrijheid van handelen gegeven hebben. Generaal Baratieri moet Menelik hebben laten weten, dat alle vredesonderhandelingen zouden worden afgebroken, wanneer de Choaneezen nog verder oprukten. Uit Adaga-IIamas wordt gemeld De colonne van Galliano is aangekomen in uitstekenden toestand, met wapenen en schiet voorraad. Er heerscht blijde opgewondenheid. SPANJE. De minister van oorlog heeft volgens de Temps een lang onderhoud met den minister president gehad het was over het afzenden van verdere versterkingen naar Cuba en het oproepen van '17,000 man onder de wapenen. om met uitgestoken hand op haar toe to snellen met een gezicht alsof hem eene bovenaardscha verschijning to lionrt gevallen was. Nu was aan wegloopen niet meer te denken, te meer omdat in de openstaande huisdeur ook reeds Rogine zich vertoonde en haar binnen liep. Ingeborg moest zich in haar noodlot schik ken. Van enkel vreugde over deze overwachte ont moeting was Valentin Düringhoffen deze maal eens- mets stijf en onbeholpen. Hij voegde op ongekunstelde wijze zijne uitnoodiging bij die zijner zuster, men trad binnen in bet feestelijk versierde vertrekje, en toen de familie nu op nieuw do gast vau voor eenige dagen in haar midden zag, maar nu ook gewaarwerd Wie door een gelukkig toeval haar als 't ware in de armen gevoerd wa«, toen kwam er aan den jubel geen eind en werd ook Ingeborg door de algemeens vroolijklieid madegesleept. Van den brief, dien men haar had laten ïezen, werd niet meer gesproken. Ingeborg kon zich niet genoeg verwonderen De raad van beheer der Spaan1 che bank heeft de voorwaarden waarop de regeeringj een leening van 50 millioen peseta's heeft gevraagd, goedgekeurd. De vrijbuiters-stoomboot IlatoToins is ten zuidoosten van Long Island gestrand. Van de 80 Cubanen die aan boord waren zijn er 70 ge red, kanonnen en munitie gingen verloren. Zij was van Philadelphia vertrokken met eeue vrijbuiters-expeditie ouder Caligto Garcia. S E R V 1 E. De begrootingscommissie heeft een aantal posten der begrooting verminderd met een gezamenlijk bedrag van 03,200,000 francs. Er blijft nu nog een tekort van 5 millioen. In welonderrichte kringen te Belgrado wordt verteld, dat de buitengewone Servische gezant, generaal Pawlovitch, die dezer dagen te Ceitinje is aangekomen en met vetfl eer ontvangen, een ontwerp zou overbrengen van een offensief en defensief verbond tusschen Servië en Montenegro op den grondslag van het verbond van 1800, dat ten doel had de gemeenschappelijke verdediging de Servische belangen op het Balkan-schiereiland, U R K IJ E. De sultan heeft Nasif eflendi opnieuw tot minister van financiën benoemd. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te Konstantinopel heeft het laagste onderhoud van den sultan met den Engelschen gezant geioopen over de gedwongen bekee ring van vele Armeniërs tot den islam. Currie klaagde daar sterk over, maar de sultan ver klaarde dat alle berichten dienaangaande ge logen waren. AMERIKA. Naar men zegt is president Cleveland voor nemens, geen stappen te doen naar aanleiding van de niotiën van het congres betrefieude Armenië, daar hij vreest dat de Europeesche mogendheden hem zouden antwoorden dat Noord-Ainerika niets uit te staan heeft met de onderteekeimars van het verdrag van Ber lijn. Ondertusschen blijft Cleveland werkeloos, daar hij in de knel zit, te meer omdat de ultra-jingo's thans schijnen terug te ifëeren tot de nieuwerwetsche toepassing van de Monroe-leer. De bekende senator Tillman heelt in een redevoering heftig uitgevaren tegen Cleveland en Carlisle, om hun houding in het zilvervraagstuk. Cariisie noemde hij den Judas van Kentucky en een afvallige, en Cleveland een kwakzalver en verrader. De subcommissie voor scheepvaart uit den Senaat der Yereenigde Staten heeft besloten zich te verklaren tegen de wet op vrije scheep vaart, waarbij inschrijving van in liet bui tenland gebouwde schepen in het Atnerikaan- sche register wordt toegelaten, en heeft verdei' besloten zicli te verklaren vuor het ontwerp waarbij wordt opgeheven het ge- deehe van een bestaande wet, dat schepen van andere landen vrjjstelt van de betaling over de nieikwa.ndige verandering, die er bij Valentin Diiriiighoffen had plaats gegrepen. Zijne blauwe oogen blonken van zooveel levenslust, zijne houding was zoo vrij en onbevangen, zijne taal zoo levendig en welsprekend, dat zijne viien- den uit de stad hem hier in 't geheel niet hor kend zonden hebben. Nu begreep Ingeborg nog veel beter dan te voren, waarom moeder en zuster met zoo teedere liefde aan hem gehecht waren. Ook zij had zulk een bioeder willen bezitten met ecne soort naijver, die haar anders niet eigen was, was zij deelgenoot van dit hui selijk geluk. Op kiii'tei lijke wijze verheugde zij zich, toen in den loop van het vroolijk onderhoud eene zekere verstandhouding tusschen haar en den jongen chemist ontstond, toen de weduwo met trots en zelfvoldoening haar de feestgeschenken toonde, baar door haar zoon gezonden en van het hooge jaargeld sprak, dat hem zulke uit gaven verooriooide. Toen had Dfiruighoffen het meisje een geheimen Wenk gezeven en een wei nig verlegen toegestemd, dat hij een goed jaar- van tonnengeld, wanneer de betrokken landen tegenover Amerikaansche schepen hetzelfde bepalen. AFRIKA. Een afzonderlijk telegram uit Johannes burg aan de Standard and Diggers' News logenstraft de onrustbarende telegrammen, van daar verzonden. Het werk in de mijnen gaat vrij geregeld zijn gang, daar er over vloedig Europeanen zijn, terwijl de inboor lingen langzaam terugkeeren. Slechts een ernstig gebrek aan water en staatkundige woelingen belemmeren de hervatting van het werk en de herleving van de zaken ter beurze. Door agenten zijn vrijwilligers geronseld tegen hooge soldij, hetgeen de Holiandsche partij overal verbittert, te meer omdat de werving heet te geschieden voorde Chartered Company. Intusschen loochent het .Londensch bestuur van de De Beer's diamantmaatsehappij alle medeplichtigheid aan Jameson's gewelddaad. Sivewright heeft te Pretoria een uitstekend onthaal gevonden. Kruger heeft de Neder- landscheij^poorwegmaatschappij uitgenoodigd, Sivewright te gemoet te komen. SCHIEDAM, 31 Januari 18S16. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 4 Februari 1896, des nam. ten ls/, ure. Agenda. 1. Vaststelling der notulen van de verga dering, gehouden 21 Januari j.l. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie voos het burgerlijk armbestuur. 4. Rekening over 1895 der commissie tot beheer der fondsen herkomstig van het voor malige oude-rnannenhuis. 5. Adres van ds. P. C. A. Ilalfl'man, om gebruik van nog drie lokalen van de 2e open bare kostelooze school, ten dienste van het onder zijne leiding te geven godsdienstonder wijs. 6. Bezwaarschriften van H. J. Jansen e. a, tegen hunnen aanslag in de plaatsel. directe belasting naar bet inkomen, dienst 1895/0. 7. Adressen van de firma Voogd en Co. en H. L. Oosteweeghel, om restitutie van plaatsel. directe belasting over 1895. 8. Adres van de wed. T, Haring, ont ont heffing van haren aanslag in de plaatsel. directe belasting over 1895. 9. Voorstel van burg. en weth. tot wijzi ging der verordeningen op de heffing en in vordering vau havengeld; met de daarop ingediende amendementen en ingekomen adressen. 10. Voorstel van burg. en weth. tot wij ziging van het reglement van orde voor den Raad. Door burgemeester en wethouders is, met geld ontving en ook zelf wel profiteerde van de genietingen der hoofdstad. Met een weinig scherpzinnigheid had men zeer goed kunnen bemerken, dat hij zich hier aan grove onwaar heden schuldig maakte, doch juffrouw Diiring- hoffen en Regine zouden dit niet geloofd hebben, al had men baar het bewijs van het tegendeel geleverd. Ingeborg begreep er alles van, maar wachtte zich wel beiden wijzer te maken.'t Was intusschen voor den goeden zoon eene verlichting, toen van dit onderwerp werd afgestapt, en hij had er ten slotte iti de schatting van Ingeborg nog bij gewonnen. Deze keek eens op de klok en schrikte er bijna van, dat er onder dit alles reeds meer dan een uur verloopen was en zij haar onverwacht bezoek met fatsoen niet langer kon rekken. Toen de weduwe dit bemerkte, begon deze te spreken van de groote eer, die het voor haar huis zou zijn, wanneer de dochter van den hoogvereerden leermeester baars zoons aan haar eenvoudige tafel tnede mocht willen aanzitten, en toen zij in hevigen tweestrijd geraakte of zij deze uit- ingang van 1 Februari a.s., benoemd tot Ir brugwachter aan de Ooijevaars- en Malte- bruggen J. Groenendaal, thans 2e brug wachter aan die bruggen. Gisteravond had bet eerste gedeelte plaat? van de voordrachten, te houden door leerlin gen der muziekschool van de «Maatschappij tot bev. der Toonkunst", afd. Schiedam. Zooais gewoonlijk, was de zaal van Musis Sacrum goed bezet, daar iedereen reeds bij voorbaat overtuigd was, dat er iels goeds ten gehoore zou gebracht worden. En die overtuiging is dan ook weder bevestigd. Zoo bij het inkomen der zaal scheen het, of de lente in 't land was; of tal van vlinders daar voor het podium waren neergestreken, het oog betooverend door haar schoon. En geen wonder ook! De blijde kinderschaar, vroolijk en opgewekt altijd, doch thans in nog hoogere mate dan anders, beschouwt dezen avond als het glans punt van het geheels jaar. De kleinen zullen laten hooren, dat zij na een jaar studie weer heel wat zijn vooruitgegaan, en verkeeren in angstige spanning, of alles wel goed zal gaan. Och neen, aan dat laatste denken zij in het geheel niet. Zij hebben vertrouwen in hunnen leermeester. Waar die over hen waakt, zijn ze veilig, en zal alles wel goed gaan. En zoo was het ook. Alles ging goed. Niet alleen het werk der kleinen, ook dat der ouderen ver dient een woord van lof. Dat-het werk, dezen avond geleverd, in den smaak viel, bewees dan ook het levendig applaus na elk nummer, dat ten gehoore was gebracht. De voordrach ten werden besloten door de cantate voor tweestemmig kinderkoor »Op Koningins ver jaardag" van Rijken, die èn om de muziek èn om de woorden luide werd toegejuicht. Hierna bracht de voorzitter den leermeesters zijnen dank voor de uitmuntende leiding, dankte de aanwezigen voor hunne opkomst, en riep ten slotte aan allen een »tot weerziens op morgenavond" toe. Den kleinen werd daarop de gelegenheid tot een bal geopend, wat met luid «hoera" werd beantwoord. De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name, mr. W. Toltekens J.Lzn., is pl.m. 40 jaren oud en was vóór zijne uitzending naar Wesl-Indië advocaat te Groningen. Hij vertrok in 188G uit Nederland naar de kolonie als gouvernements-secretaris en trad reeds meer malen als tijdelijk gouverneur der kolonie op. Eenige jaren geleden met verlof hier te lande, was hij gedurende een groot gedeelte van zijn verloftijd aan het departement van kolo niën bij de afdeeling Westindische zaken werkzaam. Wegens de diensten aan de kolonie bewezen, werd hij in 1894 benoemd tot rid der van den Nederlandschen Leeuw. Vermoedelijk zal de heer Tonckens als gouvernements-secretaris opgevolgd worden door mr. W. A. van Emden, tijdelijk lid van- den raad van bestuur en kantonrechter te Paramaribo. noodiging wel mocht aannemen, nam Valentin het gunstige oogenblik waar om haren twijfel op to heffen. Hij verklaarde, dat een flinke jongen uit bet dorp in minder dan een uur de boodt.hap, dat zij uitbleef, naar Lindow kon brengen ert hij haalde, nog voor Ingeborg besluiten kon, pen en papier te voorschijn om haar zelf een briefje aan hare gastvrouw te laten schrijven. Nog aarzelde Ingeborg. Zij gevoelde, dat zij beter deed voor de vriendelijke uitnoodiging te bedankenmaar daartegen verhief zich weer eene stem, die haar verzekerde, dat er in't ge heel geen kwaad stak in deze kleine ontspan ning.'t Was een gemeenschappelijk feest; waarom kon zij het in dezen lieven familiekring niet evengoed vieren als aan het slot Zij schreef het briefje en Valentin kon nauwelijks afwachten dat het droog was. Reeds na tien minuten kon hij aankondigen dat de bode naar Lindow op weg was. {Wordt, vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2