het */s gedeelte te laten betalen en het bedrag daarvan in 4 termijnen te doen storten. Met de meeste hoogachting noemen zij zich TJEd. AcMh. die. dienaren, J. Koudijs, C. F. Leeflang, P. Groenewe- gen, L. Brouwer, A. Bijloo, J. H. van Eijk, C. Markus, A. de Haan, L. P. Verlinde, P. L. Verlinde, H. van Eijk, K. van Eijk, A. D. Govaert, P. Bijl, A. Kooijman, J. Mak, G. Maikus, J. J. Hassing, M. Hassing, G. van Noort, D. van Noort, J. Bijl, W. Hamerslag, G. Hamerslag, C. Bijl, J. v. Haagen, W. H. Schram. Schiedam, Januari 1896. Gisteravond had het tweede gedeelte plaats van de voordrachten, gebonden door leerlingen van de muziekschool. Was de zaal reeds Donderdagavond goed bezet, thans kwam men plaatsen te kort, daar allen, die den vorigen avond genoten hadden, ook thans weder waren opgekomen, nog ver meerderd door een groot aantal anderen, die eveneens liet genot wilden smaken, iets goeds te hooien. Ook het geheele dagelijksch be stuur orizer gemeente was tegenwoordig, een eer, die het bestuur der muziekschool op hare waarde weet te schatten. Dezen avond waren de solo-klassen voor piano, zang en viool voor het grootste ge deelte aan het woord, in de eerste afdeeling afgewisseld door een nummer van de liar- monie-kiasse «Fantaisie Russe" (solo voor fluit) van Kühler en twee nummers van de orkestklasse: sHerzwunden", en »der Fi ühling"! van Grieg. Beide klassen werden levendig toegejuicht. Gedurende de pauze, die hierna inviel, werd de tropische warmte, die in de zaal heerschte, een weinig getemperd, doch bij het tweede gedeelte steeg de temperatuur weer geducht, dank zij ook de gloeiende kachel achter in de zaal, waar het publiek opeenhoopt stond, om toch ook van het laatste gedeelte te kunnen genieten. En werkelijk, ze behoefden zich niet te beklagen, de warmte getrotseerd te hebben. De dames-solisten werden luid geapplaudisseerd; vooral de num mers «Serenade" van De Lange, «Villanella" van Dell'Aqua, «Air de Beatrix" van St. Saëns en «Lied des Aennehen" van Weber voldeden algemeen. Ook van de pianonummers, waarvan enkele, en niet de kleinste, geheel uit het hoofd werden gespeeld, valt niets dan goeds te zeggen. De serie voordrachten werd bpsloten door twee keurige vrouwenkoren «Es war ein armes Minnerlein" (U-stemmig) van Gall en «Les feux de Ia Saint Jean" (4- stemmig) van Chatninade. Nu nam de voorzitter het woord, om darik te brengen aan de leermeesters, waai bij hij in het bijzonder nog eens den iteer Rijken zijn dank bracht voor het door hem in zijn vrijen tijd expres voor de Muziekschool gecomponeerde «Op Ivoningin's verjaardag". Ja, spiak de voorzitter, de heer Rijken had veel viijen tijd, omdat de zangklassen, vooral de lagere, in den laatsten tijd niet zoo drnk bezocht werden als wel pewenscht was. Ook stonden er verschillende piano's leeg, die nood zakelijk bezet moesten worden. Evenzoo was het met de violen. Hij hoopte dus, dat op Za terdag 1 Februari een groot aantal leerlingen zich zou aanmelden voor de verschillende klassen. Spreker bracht ook hulde aan het dagelijksch bestuur voor zijne tegenwoordig heid, die hij en zeker alle in de zaal aanwe zigen op hoogen prijs stelden. Hierna nam de burgemeester liet woord om te verze keren dat hij dezen avond genoten had en het stievan van het bestuur der Mu ziekschool naar waarde wist te schatten. Ja, hij verzekerde dat, al had iemand geen greintje gevoel voor muziek, hij dat toch zou krij gen, na het bijwouen van een muziek avond als deze. Met een sieve de muziek school" eindigde hij zijne woorden, een uit roep, die in aller harten weerklank zal gevonden hebben. Een geanimeerd bal be sloot den avond, zoodat ook dit weer tot het verledene behoort. Laten wij echter hopen op een volgend jaarde steun van Schiedams ingezetenen zal de muziekschool zeker niet ontbreken. Behalve de vele reeds vermelde prijzen heeft de kegelclub «Anti-Poedel" alsnog ont vangen een zilveren medaille van den wet houder Van Harvvegen den Breems en een zilveren kruis van het bestuur der sociëteit «De Yereeniging". Ramp te Pernis. De vischsloep Eersteling, 18 Upcember j.i. uitgezeild, is met de geheele bemanning, ten getale van dertien, waaronder zeven vaders van gezinnen, te gronde gegaan. Zes wedu wen en 20 kinderen zijn dientengevolge in rouw en ellende gedompeld. Daar het vis- schersfonds te Pernis ontoereikend is om in zoo buitengewoon groote behoefte te voorzien, heeft zich een comité van 19 ingezetenen gevormd, hetwelk bij zijne weldadige land- genooten een beroep doet op hunne offer vaardigheid. Het wendt zich ook tot u, ingezetenen van Schiedam, in welks onmiddellijke nabijheid het zwaar geteisterde visschersdorp gelegen is, overtuigd als liet is, dat uwe bekende milddadigheid ook deze oDgelukkigen krachtig zal steunen. Moge het bij de collecte, welke 4 en 5 Februari alhier zal gehouden worden, blijken dat zij niet tevergeefs op uwe hulp hebben gerekend. De thans afgeloopen tentoonstelling, welke ft Singer-Maatschappij van op hare naai machines geborduurde voorwerpen gedurende tien dagen in «Eensgezindheid" te Amster dam gehouden heeft, werd in dezen korten tijd door 13659 personen bezocht. Op den laatsten dag alléén waren er niet minder dan 2818 bezoekers. Wel een bewijs, hoe veel belang men in ruime kringen in. de nieuwe kunst steft, borduurwerk op de Singer-machine te verrichten, welke kunst trouwens ook geschikt schijnt, in den bonluur- arbeid eene omwenteling te brengen, zooals - ruim 30 jaar geleden door de naaimachine in den gewonen naaldarbeid werd teweeg gebracht. De tentoonstelling zal nu blijkens achter staande advertentie van 5 tot en met 13 Februari te Rotterdam plaats hebben in de Expositie-zaal van het voormalige Passage hotel, Korte Hoogstraat 15. De 206 nummers bestaan uit eene rijke serie met zijde geborduurde landschappen, voorstellingen ontleend aan het zeewezen, bloem- en genrestukken, allen meesterstuk ken van kleureffectkunstrijke borduursels op portièies, voorhangsels, sjerpen enz., ver vaardigd naar de teederste bloem- en blad motieven, uitgevoerd in de sierlijkste Arabesken-dessins; kleedjes, tafelloopers,anti- macassers enz., in het fijnste openzoom en a-jourwerk, in Byzantijnsch koordborduursel, alsook uit tal van andere voorwerpen van kunst en smaak op elk gebied. Abraham Prikkie heeft nauwelijks zijn laatste nummer uitgegeven, of in zijn plaats is verschenen Kets, Satiriek Weekblad. Uit het eerste nummer blijkt reeds, dat de geest van het nieuwe tijdschrift niet veel van het vroegere zal verschillen. De kwalen der maatschappij, de politiek, de dwaasheden der menschen het tijdschrift zal geen gebrek aan stof hebbenEn 't eerste num mer belooft veel goeds. De illustraties, vooral de groote, zien er goed uit. Aan de memorie van antwoord van den minister van koloniën aan de Eerste Kamer, ontleenen wij nog, dat de minister voorals nog genoegzame gegevens inist om een besluit te nemen, of het al dan niet noodig is eene nadere schorsing van het uitvoerrecht op koloniale suiker voor te stellen. Hij moet zich nog eenigen tijd van beraad voorbehouden. De onzekerheid, thans nog bestaande omtrent de al of niet heffing van het uitvoerrecht na 1 Juni 1890, behoeft de transactiën opleve ring na dien datum niet te bemoeilijken, indien het product slechts wordt verkocht exclusief uitvoerrecht. De gewone audiëntie van den minister van justitie zai Dinsdag 4 dezer niet plaats heb ben. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het jaar 1896 geen studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande, op den voet dei- bepalingen van het bij kon. besluit van 14 Sept. 1883 gewijzigd reglement, zullen wor den toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 48 der wet van 2 Augustus 1880 (Staats blad no, 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tc t officier van gezondheid bij liet personeel vr n den ge neeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. (St.-Ct.) Voorzooverre de opbrengst van de vermo gensbelasting voor sommigen een reden was om den toestand onzer financiën cenigszins donker in te zien, deelt de regeering in baar antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat de aanslagen, na aftrek van de onthef fingen in 189596, ongeveer éen ton gouds meer zullen bedragen dan in liet voorgaande belastingjaar. De heer J. W. Schmidt, vice-consul der Nederlanden te Brunsbüttel, is als zoodanig op verzoek eervol ontslagen. De consulaire aangelegenheden aldaar zullen voorshands door den vice-consul te Tönning worden waar genomen. Stct De miliciens der infanterie, lichting 1895, die niet tot het blijvend gedeelte belmoren, worden .2,9 Februari in het genot van onbe paald verlof gesteld. »II o o g s p e 1." De Tijd komt in een artikel onder boven staand opschrift op tegen het artikel in de Standaard, onder het opschriftCynisch, dat wij in ons vorig nummer tr ededeelden. In de eerste plaats betwijfelt de Tijd of de Stand, wel zoo onnoozel is zelf te meenen wat zij schreef, n.L: «dat het Nederlandsche episcopaat zich vczet tegen alle ingrijpende hervormingen in ons staats bestuur, en dat, omdat het episcopaat alzoo oordeelt, de wagen van Staal ten onzent, jaar in jaar uit, in het moeras moet blijven steken." Dan wijst zij er op dat, waar men heeft uit te maken of indertijd ten onzert de wa gen van staat in het moeras steekt, de meenirig van de Standaard niet met uitslui ting van elke andere peremptoir is. Niet enkel katholieken, maar ook talrijke andere staatsburgers, zijn vari meening, dat de wagen van staat behoorlijk loopt, óf dat wij, door ingrijpende hervormingen, die de Stand, be doelt, van den wal in den sloot zouden terecht komen. Ten tweede merkt de Tijd op, dat de Stand, zich had moeten herinneren, dat ïRome" wel verre van zich te verzetten tegen nuttige hervormingen in het staats leven zich steeds tot plicht maakte dege lijke hervormingen voor te bereiden of tot stand te brengen, hetgeen onder veel meer blijkt uit de Encycliek Rerum novarum, en uit de kracht die het Episcopaat hier te lande ontwikkelde bij den schoolstrijd. Het blad begrijpt trouwens niet met welk recht de Stand, eischcn zou, dat de katholieken hun denkbeelden over wat goed en nuttig of verkeerd en schadelijk is zullen prijsgeven, om de zijne te volgen. De katholieken veiv langen immers van hem en zijne volgelingen niet iets dergelijks. Ten derde zegt het blad Waar de paus in tal van openbare acb>n aan de katholieken der ganscbe wereld de volgzaaui- j heid jegens het gestelde gezag ten plicht stelt, daar geldt dit voorschrift uitsluitend personen, I die uit vrije keuze, en zonder eenigen dwang van buiten, zich ledematen bekennen van de katholieke kerk. Eilieve, wat spreekt men dan van «hoog spel Van veen spel, dat Rome verliezen kan" 7 i Iieeft soms «Rome" geen recht meer om zijn eigen huishouding in te lichten op de wijze, waarop dit het meest oorbaar schijnt? Ofis het erom te doen, te dezer gelegenheid lier of daar sluimerende hartstochten te wekken? Geldt het hier, in wrevel over genomen of ge vreesde besluiten, bij de zoogenaamd «groot- protestantsche partij" den haat tegen Rome te doen opvlammen Daardoor een resultaat te virkriigen, dat men langs anderen weg kwalijk bereiKbaar acht 1 Men zij in elk geval voorzichtig 't Zou kun nen gebeuren, dat de alsdan bevochten zege voor de geestverwanten van de Standaard meer nadeel dan voordeel opleverde. Op het rekest, dat in November 1895 door het bestuur van den bond ter bestrijding eener gruwelmode, docr de redactie van het maandblad Androcles en door het bestuur der vereenigitig «Ornis" aan den minister van koloniën werd verzonden, het verzoek inhoudende om in Nieuw-Guinea het uitmoor den der paradijsvogels tegen te gaan, is het antwoord ontvangen dat de minister heeft goedgevonden een afschrift van het adres aau den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië op te zenden. Bezuiden Eginond is gisteren gestrand de Duitsche stoomboot Kanzier, kapitein Elzon, met stukgoederen en passagiers van Hamburg naar Amsterdam. De boot staat hoog. Drie sleepbooien liggen gereed. De reddingboot uit Egmond gaat langs het schip om zoo noodig de passagiers aan wal te brengen. Sedert een paar dagen wordt te Amster dam vermist de brievenbesteller M. Nog des- ochtends had hij aan de Houthaven besteld, en men vond daar zijne tasch op den kant liggen. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Een bewoonster van de Leidschestraat te Amsterdam hield een lijfstraffelijke rechts pleging tegen haar der tien jarigen zoon. Ter wijl de executie in vollen gang was, kwam een heer binnen en vroeg naar de reden waarom de knaap straf kreeg. «Omdat lijj vier uren lang was weggebleven om een boodschap te doen", luidde het ant woord. «Dan ben ik terecht en vraag dien jongen om in mijn dienst te treden", was de repliek van den vrager. Waarom? De knaap was vroeg uitgegaan om voor zijn moeder iets te verrichten. In de Larige Leidsche Dwarsstraat zag hij een oude vrouw strompelen met een juk, waar aan twee bussen petroleum. Bij eiken stap kreunde liet oudje en waggelde, betrekkelijk weinig verder komende. «Vrouw", vroeg hij, «weet jij je klauten?" Ja, die wist ze. «Nou, geef mij dan die bussen maar, dan zal ik ze dragen." En zoo liep de knaap de geheele cliënteele van de vrouw mee af'; de heer, dit opmer kende, dacht in hem een goeden jongster, bediende te zullen vinden. (Echo.) Baron Van Heemstra, te Driebergen, heeft onder het dorp Jubbega in de Friesche ge meente Schoterland een groote uitgestrekt heid heidegrond aangekocht, waarop dage lijks vijltig arbeiders aan 't werk zijn, die t

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2