De strijd om het bestaan. A0. 1896. Zondag 2 en Maandag 3 Februari N°. 8973. Tweede Blad e u i I i e t o n. ÏSTeg'en.dnveertig'sttt aargang. i' i t c? e v k n .r. odK. Verschijnt dagefiikt? ih jezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. ft f 1.P5. - '2.50. - 0.10. BDRKAI' OTSJtfTKA AT 70. «nvcMT-STlEPRUS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. OlUKMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ierland werd toegestaan. Salisbury vergeleek de uitlanders met de lieden te Ulster. Verder ontkende de minister dat er strijd is met de Monroe-leer. Zes mogendheden zouden waken over de in Armenië in te voeren hervormingen zij zouden niet verder gaan. Er was niet de minste aanwijzing dat Engeland zich mengen zal in een poging om den sultan te dwingen in de wijze waarop hij de Armeniërs wil besturen. Ilij is niet genegen om de aangegeven uitvoering der hervormingen te volgen en verzoekt tijd. De regeering van den sultan is zwak en ellendig onmachtig, maar men moet niet gelooven dat hij bevel heeft gegeven tot de wreedheden, die het werk zijn van het fanatisme der Mohammedanen. Engeland kan niet tusschen beiden komen, en heeft niet de bevoegdheid om Ivlein-Azië met militairen te bezetten. Lord Salisbury gelooft niet dat eem'ge Euro- peesclie mogendheid dat land verlangt te be zetten. Een handeling, die in strijd is met den wensch der groote mogendheden, zou rampen ten gevolge hebben die onuitsprekelijk veel grooter zijn dan die, welke men wil vermijden. Het transportschip Victoria, met dr. Jame son en zijne officieren, worat in het laatst van Februari te Southampton verwacht. Over de formuleering van het misdrijf waar van dr. Jameson zal beschuldigd worden, is door de rechtsgeleerden der Kroon nog geen beslissing genomen. liet zal ook nog geruimen lijd duren voordat bet proces in behandeling komt, want eerst zullen te Johannesburg ge gevens over den inval worden verzameld door een advocaat van het ministerie van koloniën, een procureur van de schatkist en een amb- Abc Tsmus, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers e s G E 1 A N D. Blijkens mededeeling van het ministerie van koloniën zijn in verschillende wijken in de allerlaatste dagen telegrammen ontvangen yan Engelsche ingezetenen van Johannesburg, waarin staat van zaken alarmeerend wordt •voorgesteld. De telegrammen waren bijna alle ongeteekend, maar kwamen oogenschijn- lijk van éen kleine groep personen, en Cham berlain gelooft niet dat zij een waar beeld geven van den toestand. De minister beeft den Britsehen agent te Pretoria telegrafisch gelast, zich naar Johannesburg te begeven .om zich op de hoogte te stellen en te rap- ■porteerenverder om, indien hij bevindt dat er grieven zijn die onmiddellijk kunnen wor den weggenomen, de aandacht daarop te ves tigen van de Transvaalsche regeering, die, naar Chamberlain vertrouwt, in staat en be reid is om de noodige stappen te doen. De grieven zullen wel afkomstig zijn van een kleine minderheid van personen die finaa- cieele belangen hebben aan den Rand en wier bedoeling het was otn de moeilijkheden te doen herlevendit is een zaak die de minister aan aandeelhouders en andere be langhebbenden ter overweging aanbeveelt. Lord Salisbury heeft gisteren aan een maaltijd van de vereeniging der nonconfor misten te Londen het volgende gezegd Transvaal vertoont een voorbeeld van home- rule, dat bewezen heeft wat het lot zou zijn der loyalisten te Ulster indien homerule aan .Roman van Reinhold Ortmann. 26. Nu kreeg juffrouw Düringhoffen de handen •vol met de toebereidselen tot het gastmaal. Daar om sloeg Valentin de meisjes eene wandeling voorhet weer was zacht, de lucht zonnig en blauw. Ingeborg Imd zulk een heel lijken Pinkster zondag nooit beleefd nooit had zij den opwnk- kemien invloed der herlevende natuur zoo krachtig gevoeld als nu. Zij gingen het dorp door en de kerk voorbij, waarin juist het koorgezang -der gemeente klonkdaarna sloegen zij een voetpad in, otn langs groene weiden en groenend bouwland een dennenboschje te bereiken. Hoog boven hun hoofd zong do leeuwerik zijn feestlied, «aar om hen heen hcerschte plechtige stilte, alleen afgebroken door het geblaf van een hond in de verte. Onwillekourig werd et' door bet .drietal zacht gesproken, zooals men doet, wan neer men een aan God gewijden tempel binnen treedt. Ook was de inhoud van hun gesprek in over eenstemming met de omgeving. Zij keuvelden met over allerlei onverschillige dingen, maar spraken over meer ernstige en gewichtige zaken. En weidta voerde Valentin alleen liet woord. Hij, de onbeholpen jonge man van voorheen, sprak nu met een gloed en overtuiging, die doordrong tot hot hart zijnor hoorderessen, omdat, wat hij sprak, hem uit het hart welde. Een weinig weemoed wekte zijne schildering van de hoope idealen der jeugd, waarmede de werkelijk heid bij verreweg de meeste meiiscben zoo ver schrikkelijk in tegenspraak is van de stoute jongelingsdroomen vooral, die wel niemand in vervulling ziet komen en van de veel bescheide ner wenschen en eischon, die men op rijperen leeftijd aan het leven stelt en het genot, het welk de bereiking er van ons bereidt. »Denk nu echter niet, mejuffrouw VVallroth," zoo sprak hij »dat ik al de idealen mijner jeugd reeds voor dood verklaard en begraven heb. Ik koester er nog, waarmee ik mij dag en nacht bezighoud en die ik misschien nooit zal loten varen. Daarover heb ik nog wel met geen mensch U-naar van Scotland Yard. Dit alles kost veel tijd, en daarom verwacht men dat het wel zes maanden zal duren eer het proces aan hangig wordt. De voormalige minister John Morley heeft Donderdag zijne verkiezings-rondreis geopend met eene redevoering iu liet district Montrose, waarin hij de houding van keizer Wilhelm laakte, die meende dat Engeland zijn plicht zou verzaken tegenover Transvaal. Voorts be- fdiuldigiie hij lord Salisbury, een ernstige fout te hebben begaan, door de leer vau Monroe te bestrijden, terwijl hij president Cleveland, verweet aanspraken te hebben gemaakt, welke geen natie, die gevoel van eigenwaarde heeft, zou kunnen aannemen. Wat de expeditie van dr. Jameson betreft, alvorens die te beoordeelen moet men weten wat er zou zijn gebeurd, wanneer die geslaagd was. Ongetwijfeld zou zij geleid hebben tot een rassen-oorlog in Zuid-Afrika, tot eene tu sclienkomst van Duitsehland en als gevolg .ot .?en Furopeeschen oorlog. Donderdag heeft te Londen, onder voorzit terschap van den hertog van Devonshire, de constitueerende vergadering plaats gehad van het Brioche rijksverbond, dat zich ten doel stelt: bevestiging van de eenheid des rijks en bevordering van de handelsbetrekkingen tusschen zijne verschillende deelen, met andere woorden de vorming van eene groote protec tionistische. tol-unie. D U I T S C II L A N B. Naar aanleiding zijner benoeming tot chef van het zesde Beiersche infanterie-regimenl Kaiser Wilhelm, Kümg von Preuszen" heeft de keizer aan den commandant van dat regi ment, kolonel Hoffman, het volgende telegram builen u ge-proken, maar ik vei trouw dat gij liet wel niet zult oververtellen ik koester een brandende eerzucht en dit is het, wat mij dag noch nacht rust laat." Ingeborg glimlachte en hare vraag klonk als die van een ongeloovige Van eerzucht Gij, mijnheer Düringhoffen vJa zeker," antwoordde hij »vnn de eerzucht, die de weldoeners der menschheid leidt tot groote ontdekkingen en daden, ofschoon ik mij zou tevredenstellen met een ondergeschikte plaats onder hen. Sedert jaren houd ik mij bezig met chemische proeven om een geneesmiddel te vinden waarbij chinine en morphine vereenigd kunnen worden aangewend zonder de nadeetige uit- vveikselen, die beiden afzonderlijk op het men- schelijk organisme oefenen. Ontdekkingen op dit gebied van uwen vader hebben mij indertijd op dit denkbeeld gebracht, en ofschoon ik nog bij lange na niet zeggen kan mijn doel te hebben bereikt, hebben mijne proeven reeds eentge verras bende uitkomsten opgeleverd, die mij ruimschoots hebben schadeloosgesteld voor veel inspanning en menige teleurstelling." «En als liet u gelukt, het medicament te vindendan zult gij zeker in eens een gezonden: »IIet strekt mij tot vreugde, ge plaatst te zijn aan liet hoofd van het roemrijk regiment, welks naatn voor altijd is verbonden met liet nieuwe ontstaan van liet Duitsche rijk en diens onvergetelijken grondlegger. Ik zal steeds daaraan gedachtig zijn, dat het regiment reeds ten tweeden male, op den zelfden bodem, vereenigd niet Duitsche stam men, voor Duitscli recht streed. God zij verder met zijn oude vaandels!" Uit Berlijn wordt aan Daily ÜVews geseind, dat de verdeeldheid itï liet Duitsche kabinet naai' aanleiding van iet marine-vraagstuk zoo ernstig is geworden, dat er sprake is van een kanseliers-crisis. Volgens de Voss. Zeitg. zou de minister van binnenl, zaken Von Bötticher aftreden en ver vangen worden door den heer Von Puttkainer, staatssecretaris in Eizas-Lotliaringen. De Lo~ kalanzeiger meldt liet aanstaand aftreden van den minister van marine Hollmann. Bij de Donderdag in den Rijksdag voort gezette behfindcdmg der begrootirig van bin- neniandsche zaken, bij het hoofdstuk sambte- naren voor liet onderzoek van zeerampen", betoogde de nationaal-Iiberale reeder Jebsen dat van de zijde der reeders zooveel mogelijk toezicht op den bouw der schepen wordt ge houden, maar dat rijkscontrole op den scheeps bouw in liet buitenland ondoenlijk is. Dat de bemanning van sommige schepen sterker zou kunnen zijn, gaf hij toe, maar bij de wet is dat niet te regelen; zelfs in Engeland is dat niet liet geval. De lieer Frese verklaarde overtuigd te zijn dat op de booten der Nordd. Lloyd en de Hatnb. Amer. Pakketvaartrnaatschappij alles behoorlijk in orde is. rijk en beroemd man werden niet waart" Valentin zag haar aan zoo doordringend, dat zij de oogen neersloeg, zich bijna schamende over hare ondoordachte vraag. »Rijk 7" zei hij. Neen, dat niet, want het is gepne ontdekking, die men tot eigen voordeel kan exploiteeren. Beroemd Ik geloof het niet, mejuffrouw Wallroth, ofschoon een beroemde naam mij een begeerlijk goed toeschijnt. Maar, eerlijk gezegd, ik kan mij de gevolgen mijner ontdekking niet goed voorstellen ik heb daar over eigenlijk nooit ernstig nagedacht." Hij lachte en Ingeborg lachte mede en dacht niet meer aan toekomstigen rijkdom en grooten naam, maar verheugde zich in het heden. Toch had de gedachte, Valentin Düringhoffen eens een beroemd en aanzienlijk man te zien worden, post bij haar gevat en kwam telkens weer tevoorschijn, ook toen de ontdekker van het nieuwe genees middel .zelf er zich met geen woord meer over uitliet. Het feestmaal in de oude kosterij was veel eenvoudiger dan de dagelijkBche maaitijden bij den professor, doch Ingeborg herinnerde zich niet, dat een diner haar ooit beter gesmaakt had. Niet lang na den eten kwam er nog meer be

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5