De heer Bebel antwoordde dat dit dan zeker zoo ingericht is na de ramp der Elbe, waar over hij breedvoerig uitweidde. De minister Von Bötticher bestreed hem even uitvoerig. Nog verschillende andere sprekers voerden het woord, waarna het artikel aangenomen en de zitting tot gisteren verdaagd werd. In de Rijksdagszitting van gisteren maakte de afgevaardigde Rettich melding van het voorkomen van bacteriën in de Russische en Rumeensche rogge. De directeur van het rijksbureau voor hygiëne, Kohier, deelde naar aanleiding hiervan mede, dat onderzoekingen zijn ingesteld bij 18 Duitsche, 7 Russische, 3 Oostenrijksche, 2 Rumeensche, 2 Turksche, 2 Amerikaansche monsters van graan, die voor het meerendeel van de Berlijnsche graan- beurs afkomstig waren. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de bacteriën niet bestand zijn tegen de hitte van bakken of koken, en na gebruik van het voedsel geen ziekte ver oorzaken. Bij de beraadslaging over de begrooting van het bestuur der kanalen verklaarde de minister Von Bötticher dat het nu geldende tarief van het Noord-Oostzee-kanaal slechts voorloopig is vastgesteld. Een verlaging is niet uitgesloten. De zaak zal nog eens in den Rijksdag moeten behandeld worden. F B 4. N K R IJ K. De minister van justitie Ricard heeft Don derdag, na afloop van de vergadering van den ministerraad, een onderhoud met den pre sident der republiek gehad. Men verdiept zich te Parijs in gissingen over dit onderhoud en brengt het in verband met de schandaal- eampagne tegen Faure. Het agentschap Havas zond aan de dag bladen een oflicieus communiqué, waarin er op gewezen wordt hoe door sommige bladen in den laatsten tijd getracht wordt, met on zuivere bedoelingen, den president der repu bliek tè vereenzelvigen met een ander persoon, die ook Féijx Faure heette en o. a. onder secretaris van staat en minister van marine geweest is. Deze Faure is te Havre geboren, en niet, zooals de tegenwoordige president der republiek, te Amboisehij is ook niet, zooals deze, in zijn jeugt in een leerlooierij werkzaam geweest. B E L G I E. De Gentsche F enpl e had verklaard, dat de ministers Nyssens en De Bruyn aandeelhou ders waren in de groote spinnerij »de Lieve" waar thans nog steeds het werk geslaakt wordt. Minister Nyssens is met kracht in dit so ciaal-democratische biad daartegen opgeko men. Het werk zal aan nde Lieve" intus- zoek. De jonge pastoor van het dorp trad binnen om zijn ouden vriend en schoolkameraad een hartelijken groet te brengen. Regine sloop naai de keuken, waaruit zich weldra een geurige reuk van kolfie verspreidde, die eerlang in een groote gladgesehuurde kan op da tafel pronkte te getijk ruet een schaal heerlijke boterkoeken. En het kleine gezelschap, dat er zich omheen schaarde, lachte en schertste en allen gevoelden zich recht gelukkig, recht feestelijk gestemd. Nooit was een namiddag zoo snel voorbijge gaan, nooit de schemering zoo onverwacht inge treden, voor de jonge bezoekster althans niet. De predikant moest nu zijne pastorie weer opzoeken en bij hun afscheid hoorde Ingeborg dat Düringhoffen reeds den volgenden dag naar de hoofdstad terug moest. Hij had slechts een verlof van twee dagen kunnen krijgen. Dit eigenmachtig te verlengen, daarvan kon bij hem geen sprake zijn. Een kwartier na het vertrek van den ieeraar stond de ouderwetsche koets van Lindow voor de deur en dus mocht ook Ingeborg haar bezoek niet langer rekken. En nu ondervonden allen hoe zwaar soms het scheiden kan vallen, wanneer men wel voor altijd zou willen bijeenblijven. «Zoudt gij ter herinnering aan dezen dag niet schen weer met een gedeelte der arbeidsters begonnen worden. Hoe het socialisme in het leger toeneemt, blijkt weder uit een rondschrijven van den minister van oorlog, generaal Brassine, aan de corps-commandanten. De minister ver klaart daarin, dat in het leger met succes propaganda wordt gemaakt voor het socia lisme door militairen, die in voortdurende verbinding staan met de leiders der arbeiders partij. Generaal Brassine merkt op, dat reeds bij de legevoefeningen is gebleken, dat deze propaganda in het leger grooten indruk maakt, en gelast de corps-commandanten een onder zoek in te stellen naar de resultaten der socialistische propaganda in hun regimenten, naar den geest onder de soldatenzij zullen tie middelen hebben aan te geven om aan het drijven der sociaal-democraten een einde te maker. De bevelhebbers der Antwerpsche corpsen hebben reeds geantwoord, dat huns inziens het eenige middel om aan de propaganda der socialisten haar kracht te ontnemen, is invoe ring van den persoonlijken dienstplicht. B S t i S B. Ook het Journal de, Saint-Petersloury ver klaart dat de geruchten ten aanzien der ver deeling van het Turksche rijk en een Russisch- Turksch verbond allen grond missen. Uit Odessa wordt aan de Times gemeld dat Rusland zijne troepen langs de Perzische grens versterkt, met het oog op de herhaalde invallen van Perzische rooverbeuden op Rus sisch gebied, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. ZWITSERLAND. De ontwerpen van den Bondsraad tot in voering van een verzekering tegen ongelukken en ziekte, zullen de geregelde jaariijksclte uitgaven met een bedrag van 7.333.000 francs verhoogen. De Bondsraad verklaarde dat de gewone inkomsten hierin niet kunnen voor zien; hij acht de invoering van een tabaks monopolie het meest geschikt. ITALIË. In de Biforma een communiqué van het ministerie, waarin verklaard wordt dat de regeering handelt, doch het niet noodig vindt al haar daden te publiceeren. De partij ver gadering van de afgevaardigden der uiterste linkerzijde heeft intussclien een nota aange nomen, waarin de bij een roeping der Kamer verlangd wordt, met liet oog op de Afrikaan- sche zaken. L"'tenant-kolonel Galliano en zijn heldhaf tige troep kwam Donderdag te 6 uur in het kamp tc Adaga Harnas aan. 's Morgens was hij uit den omtrek van Haussen vertrokken. Generaal Baratieri ging den luitenant-kolonel een paar bloemen uit onzen tuin willen mee nemen, mejuffrouw Wallroth?" vroeg Valentin, toen zij na liet afscheid van moeder en zuster ook hem de hand wilde reiken, 't Is wel wat donker buiten, maar ik zie wel kans nog een ruikertje machtig te worden." Zij nam het aanbod dankbaar aan en volgde hem naar d -n tuin, waar hij van de verschillende bedjes een pflfetr der schoonste bloemen tot een tuiltje vereenigde, «Dat zijn voor mij onvergetelijke uren ge weest," sprak hij zacht. «Zij zullen mij te midden van arbeid en inspanning lang bijblijven en veel leed verzoeten." «Gij genoot het loon van uw eigen werk, mijnheer Düringhoffen," was het hartelijk be scheid. »Uw ouderliefde heeft u zulk een vriende lijk tehuis bereid." Hij bukte om nog een bloempje te plukken en zij kon op zijn gezicht riiet zien, dat hij aan gedaan werd, maar bespeurde dit zeer goed, toen hij inet bevende stem hernam «Het scheen wel, dat heden alles moest samenloopen om mij gelukkig te maken, maar ais ik u verzeker dat het beste van alles uw zoo welkom bezoek was, dan zult gij mij wel gelooven, mejuffrouw. Ik tegemoet en ontving zijn wapenbroeder met een toespraak, waarin hulde gebracht werd aan den moed en de geestkracht, door de verdedigers van Makalle betoond. F«n luite nant van ras Makonnen had Galliano tot in het Italiaansche kamp vergezeld. In heel Italië heerscht geestdrift. SPANJE. In Spanje is men woedend over het plan van de commissie uit den Amerikaanschen Senaat, om aan te dringen op het erkennen van de opstandelingen op Cuba als oorlog voerende partij. Men wil algemeen Spanje tegenover Amerika een houding als Enge land laten aannemen. Ook raadt men het Kabinet aan zich met andere Europeesche Kabinetten te verstaan om de monsterachtige uitbreiding der Monroe-leer tegen te gaan. Voor zijn vertrek uit Cadix heeft de nieuwe Spaansche opperbevelhebber op Cuba, gene raal "Weyler, eene toespraak gehouden en o. a. het volgende gezegd »Ik geloof dat ik overwinnen zal, maar niet zoo spoedig als men denkt en als ik wenscb, omdat de onderneming moeilijk is. Een tijd van twee jaar zal noodig zijn om op Cuba den vrede te herstellen. Men moet niet vergeten, dat de jongste oorlog tien jaar heelt geduurd en de opstand toen niet zoo uitgebreid was als nu. Een ongunstige omstandigheid, waaronder ik naar Cuba ga, is de onmogelijkheid om nieuwe versterkingen te zenden zoolang de volgende lichting niet onder de wapenen is geroepen. Het zou niet te verwonderen zijn, als wij bij het opraken der toegestane gelden in financieele moeilijk heden kwamen, maar niettemin geloof ik in het welslagen der onderneming. Zoodra de versterkingen aangekomen zijn, zal ik de provinciën Matanzas, Havana en Las Villas- schoonvegen, welke taak ik in enkele maan den hoop te volbrengen. Als ik zeg »schoon- vegen", beteekent dat niet dat er geen enkele gewapende man in deze provinciën zal blijven, want zelfs in vredestijd zijn er rooverbenden". De woorden van generaal Weyler hebben grooten indruk gemaakt. PORTUGAL. De koning is Woensdagavond op een rijtoer door steenen getroffen, die een anarchistische werkman naar zijn rijtuig wierp. Een der adjudanteu sprong uit het rijtuig en heeft den dader gevat. B U L G A RIJE. Volgens Daily News zou de paus vorst Ferdinand bij diens vertrek niet alleen zijn zegen hebben geweigerd, maar hem zelfs heb ben gedreigd met zijn banvloek, wanneer hij volhardde in zijn verlangen om prins Boris tot de Grieksch-orthodoxe kerk te doen overgaan. weet wel, dat het mij niet gold en dat gij niet verwacht hadt mij hier te zullen vinden, maar ik heb toch van allen mij dit bezoek het meest aangetrokken en dank er u hartelijk voor. Ik zal er nog aan denken, als gij de ontmoeting op dezen Pinksterdag reeds lang vergeten zult zijn." olk zal haar nooit vergeten," zeide Ingeborg, terwijl zij den eenvoudigen bouquet, die hij haar overhandigde, aannam, «en ik hoop dat wij nog dikwijls in de gelegenheid zullen zijn er met elkaar over te spreken." Düringhoffen schudde het hoofd. «Ach, daar in de groote stad is het zoo ge heel anders dan hier. Daar passen wij niet bij elkaar. Uwe omgeving is niet de mijne en zal het wel nimmer worden." Zij stonden voor het tuinhek en de grijze koetsier van Lindow sloeg reeds de hand aan liet portier, Ingeborg had nog met een hartelijk en bemoedigend woord willen antwoorden, maar kon geen passende uitdrukking vinden voor hetgeen zij gevoelde. «Dat staat aan u zeiven," sprak zij snel. «Als het u gelukken mocht, het gezochte geneesmiddel te vinden De Bulgaarsche exarcli te Konstantinopel is nog niet naar Sofia vertrokken, maar wacht op eene officieele uïtnoodiging. Vorst Ferdinand is Donderdag te Weenety aangekomen. Naar van officieuse zijde gemeld wordt, wil hij, met betoog op de bezwaren van den paus en het heslist verzet van zijne ge maling en zijne moeder, die beiden als strenge katholieken bekend staan en zich beroepen op de bepalingen van het huwelijkscontract, zijn zoontje Boris niet tot de Grieksch-ortho doxe kerk laten zalven, maar hem voorloopig alleen in die leer laten opvoeden de zalving zou dan later kunnen plaats hebben. Daar de minister-president Sloiloff evenwel persoonlijk beeft borg gesproken voor den overgang van den kroonprins tot de staats kerk, verwacht men dat hij het bewind zal neerleggen en dat een ministerie-Grekolï- Petkoff zal worden gevormd. Zooals men weet, achtte ook Stambonloff destijds den orthodoxen doop van prins Boris niet drin gend noodig. 's Vorsten positie wordt even wel niet als dreigend beschouwd, daar de Bulgaren tocli niemand in zijne plaats zouden weten te stellen. T U R K IJ E. De sultan heeft de instelling gelast van een hooggerechtshof, dat kennis zal moeten nemen van alle oproerige handelingen. Voor zitter van dat hof zal zijn Said pacha, eem bekwaam rechtsgeleerde, die in Duitscldand heeft gestudeerd, thans voorzitter van de eerste afdeeling van den staatsraad, en op wien aanvankelijk de aandacht was gevestigd voor den gezantschapspost te Berlijn. De Times verneemt uit Konstantinopel Ofschoon er alsnog geen geschreven verdrag tusschen Rusland en Turkije bestaat, is de verstandhouding tusschen de twee staten zoo, dat de omstandigheden elk oogenblik een verdrag ten gevolge kunnen hebben. De eerste tolk van den Russischen gezant moet de hoofdpunten van liet verdrag op papier gebracht en dat den sultan getoond hebben. Deze had het geschrift echter ontstemd ter zijde gelegd en beweerd, dat tusschen zulke goede vrienden als de czaar en de sultan geen geschreven overeenkomst noodig was. De Daily Neivs verneemt uit Konstantino pel: De sultan moet aan Rusland slechts liet bezetten van zes vilujets in Klein-Azië- gedureride tien jaren aangeboden hebben, hetgeen Rusland onvoldoende zou achten. Te Konstantinopel zijn weer 25 Armeniërs in hechtenis genomen wegens het schrijven van dreigbrieven aan Armenische notabelen. Onder hen is een student in de medicijnen, die den dreigbrief geschreven heeft aan den onlangs vermoorden bankier Karagkenzian. Het onderzoek duurt voort. Zij bleef steken, want zij had toch geheel iets anders willen zeggen. Duringlniffen ant woordde «Ik weet wel. mejuffrouw, dat men«chenwaarde wordt geschat naar heigeen iemand voor de maatschappi is of kan zijn. Om echter op de maatschappelijke ladder te stijgen, daai toebehoort ook geluk en dat is een factor, waarmee de wetenschap geen rekening kan houden. Dat is weggelegd voor den gunsteling der fortuin alleen." En na deze op zijn gewonen toon uitgesproken woorden boog hij en wenschte haar een goeden nacht." «Goeden nacht!" riep zij bij het instappen, maar was niet zeker of hij het onder het dicht slaan van het portier nog gehoord had Droevig gestemd viel Ingeborg in do zachte kussens. Zij gevoelde zich plotseling zoo eenzaam en verlaten, dat zij wel had kunnen schreien, en werkelijk, toen zij nog eens door het half donker een blik terugwierp naar het lieve dorpje en den statigen kerktoren, dien straks voor haar oog zou verdwijnen, welden er een paar groote tranen in hare oogenwaarom, daarvan kon het jonge hart zich niet goed rekenschap geven. Wordt vervolgd',)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6