A0. 1896. Woensdag 5 Februari. N°. 8974. Eersle Blacl 5 ISTeg'Gnenveertig'iste T a arjïang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag f IT G K V K R: v ODÉ. Bn i t en I a n d s cli e B er eli ten. i Abonnementsprijs, per kwartaal JVttnco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B D K H A ïi BO T ËRdTKt AT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courant1.10, Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. tweede leziir 1893 in Ber Frankrijk, J Oostenrijk-H; gesloten nacfe DUITSCHLAN». De Rijksdf -m Zaterdag bij eerste en bet den Slisten September iien Duitsehland, België, Luxemburg, Nederland, ■3S, Rusland en Zwitserland ctaat, in aansluiting van hél internationale tractaat over liet vracht vervoer op de spoorwegen van 14 October 4890." De Rijksdag ving gisteren aan met de be handeling van het ontwerp-burgerlijk wetboek. De minister van justitie Nieberding ver klaarde dat bedoeld ontwerp, de vi ucht van een twintigjarigen arbeid, ten doel heeft, ge volg te geven aan de wenschen der uitge breidste volkskringen, dat een einde zal wor den gemaakt aan de sinds eeuwen in Duitseh land bestaan hebbende versnippering op rechtsgebied. De verbonden regeeringen hebben eenparig erkend, dat de aan de invoering van dit ont werp verbonden nadeelen ruimschoots worden opgewogen door de voordeelen die er het gevolg van zullen zijn. Hoe de behandeling van het ontwerp ook geregeld worde, in elk geval is lift niet te ontkennen dat daarmede gioote belangen op staatkundig, maatschappe lijk en zedelijk gebied gemoeid zijn. Rintelen, vao het centrum, zeide, dat hij eenige der voornaamste gedeelten van 't B. W. en de geheele invoeringswet naar een com missie van '21 leden wil vei zenden. 11 ij eindigt met te verklaren dat zijn partij de bepalingen van het huwelijksrecht niet goedkeuit, daar die in strijd zijn met de ge loofsartikelen der katholieke kerk. Voor het geval het niet zou gelukken, deze bepalingen uit te lichten of naar vvensch te wijzigen, zou 't Centrum eventueel tegen het wetsontwerp stemmen. Cuny, nationaal-libe- raal, verklaart dat zijne partij besloten is, alles in het werk te stellen om het ontwerp ■tot wet te doen worden. Buchka, conservatief, is bepaald voor de aanneming, en vraagt verwijzing naar eene commissie van 21 leden. Schröter, van de vrijzinnige vereeniging, sluit zich bij den vorigen spreker aan en pro testeert tegen het door Rintelen aangevoerde, dat de wetgeving ten gunste van kerkelijke -belangen teruggeschroefd" zou worden. Leuschner verklaart, dat de rijksparty voor -aanneming en bloc is, als daartoe uitzicht is. Heden voortzetting. De vergelijking van de Transvaal met Ier land en de beweging voor Home Rule, in de redevoering, die Satisbury Vrijdag heeft ge houden, heeft in de Berlijnsche pers heftige en spotachtige tegenspraak uitgelokt. De Fremnnige Zeitung noemt de vergelijking bedenkelijk mank. De National Zeitung zegtj dat lei land sedert twee eeuwen onder Enge land staat, terwijl de Boeren Engeland door hun overwinningen hebben gedwongen, non onafhankelijkheid te erkennen, enz. UyèLgens komt men te Berlijn meer en mèec Jsjjv|a. overtuiging, dat de lange politieke redevoe-* ringen van de Engelsclie ministers veel meer voor de binnenlandsche dan voor de buiten- landsche staatkunde woiden gehouden. Groothertogin Elizabeth van Oldenborg, geboren prinses van Saksen-Altenburg, is Zondagavond in bijna 70-jarigen ouderdom ovei leden. F RISK R I,T R. De Senaat heeft het wetsontwerp op de arbeidsongevallen feitelijk verwoipen door het tegenontwerp-Berenger commissoriaal te ma ken. De minister van justitie heeft daarop het wetsontweip ingetrokken. Ook tegen de successie-belasting schijnen de lieereu zich te zullen verzetten. In de Kamer heeft de minister van land bouw Zaterdag het eerste aitikel van het margarine-ontwerp van de commissie bestre den, strekkende om het vermengen van boter met margarine zonder uitdrukkelijke verkla ring toe te staan de minister stelde voor, het artikel aan te nemen in den vorm door de regaeiing er aan gegeven, waardoor het vermengen wordt toegestaan, mits er een uitdrukkelijke verklaring is bijgevoegd. Het ontwerp van de commissie werd ver woipen, met 262 tegen 187 stemmen, waarop de commissie haar ontwerp introk en zich aansloot bij het ontwerp- Viger. ENGEliSD. De libet ale pers spreekt hare afkeuring uit over de Vrijdag door lord Salisbury uit gesproken redevoering, vooral wat betreft zijne vergelijking van de Transvaal met Ier land. De Daily Chronicle verklaart over de ministerieele rede verbluft te staan en kan niet begrijpen dat daarin geen woord van afkeuring van het optreden van dr. Jameson of Cecil Rhodes voorkomt en ook niets wordt gezegd van maatregelen tegen de Britsche Zuidafiikaansche Compagnie. Het blad is dan ook overtuigd, dat die rede alom een pijn lijken indruk zal maken en Zuid-Afrika in beroering zal brengenzelfs zou liet zich niet verwonderen, wanneer een burgeroorlog in Transvaal er het gevolg van was. R U S L A N D. De jffovoje Wremja deelt mede, dat het ministerie van financiën bezig is met het ont werpen van een plan tot oprichting van een nieuwe Aziatische handelmaatschappij. De bedoeling is, meer onmiddellijk handelsbe trekkingen aan te knoopen met Midden-Azië. I T A h I E. De Italiaansche regeering heeft indertijd bi icieel voor het Afrikaansche expeditieleger '.yferlof gevraagd om dooi Zeila te mogen trek- n, waarop het Britsche ministerie van jbliitenlandsche zaken liet doorschemeren, dat jqpraf Fiankiyks toestemming voor het be itsten van Harrar gevraagd moest worden. JJaar de eerste onderhandelingen een derge- Ijike houding van lord Salisbury niet deden verwachten, heeft zijn antwoord te Rome diepen indruk gemaakt. Men wil in Enge- lands veranderde houding het bewijs zien, dat het uit wrok tegen Duitsehland zich ge heel aan de zijde van Frankrijk wil scharen en aan het Drievoudig Vei bond den rug wil loekeeren. Italië is zich volkomen bewust v.n de onmogelijkheid om met Frankrijk samen te gaan en zal eer van Engeiands dan van Duitschlands vriendschap afzien. De correspondent van de Standard te Rome seint aan zijn blad, dat de Italiaansche ge zant te Weenen naar Italië is gekomen om ten aanzien van deze drie punten met de regeering van gedachten te wisselen i la Een verdrag tussehen Oostenrijk en Italië en een verdrag tussehen Engeland en Italië om de eischen van Rusland en Duitseh land in Klein-Azië tegen te houden. 2o. Een verdrag tussehen Oostenrijk en Italië over de Balkanstaten, ingeval vorst Ferdinand van Bulgarije zich aan Rusland onderwerpt. 3o. De stappen, door Oostenrijk en Italië gezamenlijk te doen om de verstandhouding tussehen Duitsehland en Engeland te ver beteren. Dit bericht, dat ook van andera zijde be vestigd wordt, verdient wel eenig geloof. Nu in den laatsten tijd de groote stukken op het Europeesclie schaakbord zoo door elkaar ge rammeld zijn en Italië dientengevolge in een geïsoleerde positie is gekomen, is liet verre van onmogelijk, dat Italië zich tracht te werken uit de moeilijke positie van vriend van Duitsehland en vriend van der, vijand van Duitsehland Engeland, Te Rome heeft een langdurig onderhoud plaats gehad tussehen den premier Ci ispi en de heeren Traversi en Paittaluga, welke laatsten goede kenners van Afrika zijn. Het schijnt dus dat de regeering haar plan om in Harrar en Clioa door te dringen nog niet heeft opgegeven. De Correspondenza Verde is intussphen zoo verstandig om te zeggen, dat Italië thans met Menelik van Abessynië vrede behoort te slui ten. Overigens klinken in de Italiaansche pers sleehts krijgstrompetten. De Agenzia Stefani meldt dat volgens overste Galliano de houding van de officieren en soldaten die het garnizoen van Makalle uitmaakten, voortreffelijk is geweest. Galliano maakt melding van menig voorbeeld van dapperheid en zelfopoffering. Volgens de Frankf. verliezen de Abessy- niërs door de revolutie tegen den Mahdi de hulp van 5000 derwisclien, die reeds sedert weken gereed stonden om hulp te hielen. Een telegram uit Mas^ovvali, van gisteren, bevat berichten van Mausere, meldende dat de Choaneezen, gebruik makende van de vredelievende betrekkingen met de Dankalis, dezen verraderlijk hebben overvallen. De Choaneezen staken Mad-el-Agubo in brand en doodden 600 Dankalis, terwijl zy een groot aantal als slaven medevoerden. SPANJE. De staatsinkomsten hebben in Januari minder bedragen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Volgens Reuter wordt dat toegeschreven aan de mindere opbrengst der douane-rechten. De stappen door de Vereenigde Staten bij de mogendheden gedaan om de Cubaansche opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennen, zouden schipbreuk geleden hebben. P O R T H A L. Omtrent het werpen van een steen naar den koning, waarvan uit Lissabon melding is gemaakt, wordt medegedeeld, dat bij onder zoek de dader gebleken is krankz-innig te zijn hij werd dan ook onmiddellijk is het krank zinnigengesticht jüRilhafoIes" opgenomen. B U I G A R IJ E. Vorst Ferdinand is Zaterdag in zijn hoofd stad teiuggekeerd. Op zijn verzoek was geen der ministers aan het station aanwezig om hem te verwelkomen. De Bnlgaarsche minister-president Stoilofï, Zondag het woord voerende in de nationale club te Sofia, heeft verklaard dat de crisis is geëindigd. Vorst Ferdinand heef toegestemd in den overgang van zijn zoontje Bons tot de Gi ieksch-ortliodoxe kerkde desbetreffende proclamatie zal heden verschijnen. T U R K IJ E. De drie consuls uit Aleppo vonden by hun komst te Zeitoun den toestand aldaar ellen dig. De belegerde Armeniërs worden geteisterd door typhus en scheurbuik, waaraan gemid deld '150 menschen per dag sterven. Onder de Turksche troepen is de gezondheidstoe stand gunstiger, ofschoon dysenterie onder hen heerscht. De opstandelingen had len onlangs beproefd door het cordon heen te breken, maar dit wa« mislukt. Do consuls hebben dadelijk de onderhandelingen over de overgave der stad aangeknoopt. De Engelsclie gezant te Konstantinopel, sir Philipp Currie, spreekt het gerucht tegen, dat de sultan hem een uur in een omvervrai md vertrek zou hebben laten wachten toen hij de boodschap van koningin Victoria over bracht. Integendeel is hij met de grootste beleefdheid ontvangen. De Daily heeft eenige byzondere inede- deelingen ontvangen over het beleg van Zei toun volgens welke de bestormingen der

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1