li A". 1896. Donderdag 6 ebruari. N°. 8975 Eersfe Blad. K ENNlÏSGEVIJYG. KENNISGEVING. N egenenveert i gste Jaargang. Buil cnl au dsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsda§» UIT GE? R T ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCKÜlil: BOTEB .V K A A T (O. AnvERTENTiEPRUSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. DfUF.MA.Ai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 28sten Januari 1896, n° 55 Gelet op art, 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n° 87) Bieugt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: 1". dat de uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd iri art. 15, litt. df.en 7», der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87), wordt ge sloten op ZATERDAG den 11 den April aanstaande; 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwor telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den •2asten April aanstaande tot en met den 4den Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden ge bruikt 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den \oden Maart aanstaande tot en met den "i\sten jlfeidaaraanvo'guide, met uitzondering a. v.m de visscherij door middel van fuiken, aal- scharen, aalkoiven, dobbers en door peuren naar aal en paling i van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbeis; 4°. dat het vissollen met knilnetten, waaronder ook behooien ankerkuilen en staulboomen, van den irfen April aanstaande tot den 15ctea Juni daaraan volgende is vei boden; 5°. dat de kooiliedeu hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den Iden Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gcdi ukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebt uikelijk is, alsmede ill het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravcnhagc, den 1 sten Februari 1896. I)e Commissaris der Koningin voornoemd, F O C K. De burgemeester van Schiedam, gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 {Staatsblad no. 82). betrekkelijk de grondbe lasting lnengt ter kennis van de daaibij belangheb benden, dat de slaat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secretarie is nodergelegd. En is bierkan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Fehmari 1896. De burgemeester van Schiedam VERSTEEG. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 3de suppletoirkohier der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, voor den dienst 1894/5, den Sleten Januari j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 28sten daaraan volgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aar, den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in alschrifi gedurende vijf maan den, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente r een ieder ter lezmg is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Februari 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Da secretaris, VERNÊDE. DUITSCHLAND. B Kabinets-order heeft de Duitsche kei zer bevolen om, ter versterking van het godsdienstig leven bij bet leger, alles aan te wenden, wat strekken kan, om, niet enkel voor het verplichte, maar ook voor het vrij willig kerkbezoek der soldaten op Zon- en feestdagen alle hinderpalen uit den weg te ruimen. Bij de gisteren in den Rijksdag voortgezette eerste lezing van - et burgerlijk wetboek, wees de Pool Dziembowski op verschillende ge breken in het ontwerp. Wat de godsdienstige bezsvaten betreft, sluit hij zich geheel aan bij bet centrumlid Rintelen. Namens zijne vrien den pleitte hij voor verzending van het ont werp naar eene commissie. Kaufmann, van de vrijzinnige volkspartij, verblijdde zich over den vooruitgang, waarvan het ontwerp blijk geeft, maar wenschte dat de bepalingen in zake bet recht van ver- eeniging in de commissie ernstig zullen wor den onderzocht. De regeerings-commissaris Planck weder- legde de gemaakte aanmerkingen. Wel, zeide bij:, is het ontwerp niet vrij van gebreken, maar liet geeft aati het volk een goed Duitsch, in waarheid sociaal, rechttot nu toe is de nationale overtuiging in Duitschland niet krachtig genoeg geweest om dat te scheppen, maar nu is aan den Rijksdag de taak, om een ijzeren hand te leggen om de Duitsche eenheid. Daarvoor zal het Duitsche volk ten allen tijde dankbaar zijn. j Na deze rede drukte de rijkskanselier de hand van den spreker levendig. Stadthagen, sociaal-democraat, bestreed het ontwerp krachtig, omdat het de persoonlijke vrijheid der arbeiders uitsluit en de meest verouderde bepalingen betreffende de bedrijven en beroepen bijna consequent handhaaft. lieden voortzetting der beraadslaging. De Bondsraad heeft met 36 tegen 21 stem men en éen blanco, het voorstel der com missie tot wijziging van het suikerbelasting- ontwerp goedgekeurd. Tegen stemden Ham burg, Bremen, Beieren, Wurtemberg, Baden, Mecklenburg, Oldenburg, Meldingen en Reuss o. 1.; Reuss j. 1. stemde blanco. De Berlijmche correspondent van de Times seint aan zijn blad, dat liet telegram van den keizer aan Kruger en bet plan om aan Deh-goa-baai Duitsche troepen te landen slechts de natuurlijke openbaring waren van eene politiek, die jarenlang rijpte. Duitschland heeft sinds lang getracht, de ontwikkeling van Zuid-Afrika langs Nederduitsche lijn onder Duitschen invloed te verzekeren en Transvaal oeconomisch van de Kaapkolonie onafhankelijk te maken. De correspondent treedt in kleine bijzonderheden om zijne bewering te staven. Zelfs na Jameson's gevangenneming heeft Duitschland, volgens den correspondent, nog bij Portugal om toestemming tot het landen van Duitsche mariniers aan Delagoa-baai aangedrongen. De gewezen hofprediker Stöcker is uit de conservatieve fractie van den Pruisischen Landdag getreden. Berlijiisclie correspondent van de N M.'Ct. schrijft van gisteren De bladen van alle partijen houden zich, gelijk te verwachten is, bezig met het uittre den van Stöcker uit tie conservatieve partij, en zien daarin een gebeurtenis van politieke beteekenis, en die als een belangrijk teeken van toenadering der rechterzijde tot de re geering beschouwd wordt. Door de democra tische centrumsbladen wordt de meening uitgesproken dat de conservatieve partij nu verzwakt is ook laat men bet vermoeden los, dat tus'-cheri de regeering en de rechterzijde reeds in stilte en vrede afspraken zijn ge maakt in zake de agrarische politiek, terwijl van beide zijden concessies zouden zijn gedaan. Een zoon van wijlen den leider van het centrum Von Schorlemer, die in de conserva tieve partij van het koninkrijk Saksen tot nu toe een zekere rol heeft gespeeld, is daar in hechtenis genomen wegens het vervalschen van wissels. Vrijheer Yon Haminerstein is Zaterdag avond onder geleide van een politie-ambtenaar te Miinehen aangekomen en werd 's nachts in bet politiebureau opgesloten. Den volgen den morgen werd de reis naar Berlijn voort gezet. Op uitnoodiging van het bestuur der Ber- lijnsehe beurs zijn Maandag een duizendtal BcHijnsche kooplieden met vertegenwoordi gers van verscheidene invloedrijke Kamers van koophandel uit geheel Duitschland bij- eengekomen om te protesteeren tegen liet nieuwe ontwerp-beurswet, dat hunne vrij heid en hunne belangen aantast. t' RANK K IJ K. In den Senaat werd gisteren beraadslaagd over liet wetsvoorstel-Merlin, waarbij ver boden wordt de vorming van vereenigingen van werklieden die aan staatsexploitaties of spoorwegmaatschappijen verhouden zijn. Cavaignac zeide, dat de regeering onvol doende gewapend is voor liet geval dat een werkstaking uitbreekt onder de arbeiders der spoorwegmaatschappijen. Door Bourgeois werd het voorstel bestre den, omdat liet 500,000 Fransclien buiten liet gemeene recht plaatst. De minister van oorlog zou tegen een werkstaking der spoor weg-arbeiders gewapend zijn door de legerwet. Het voorstel-Merlin is aangenomen met 199 tegen 12 stemmen. In de Kamer is onder levendige beroering aangeboord de lezing van het rapport-Darlan over de zuider-spoorwegen. ENGELAND. Minister Arthur Balfour, Maandagavond te Bristol het woord voerende, noemde het een misverstand te meenen, dat Engeland iets gedaan had om Rusland te beletten, in Arme nië tusschen beide te komen. Rusland was eenvoudig tot die tusschenkomst ongenegen. De gunstige opinie van Engeland was voor Turkije geen goed, dat dit land zonder schade verliezen kon. Ten slotte roerde de minister het sluiten van een verbond tusschen de twee groote afdeelingen van liet Angelsaksi sche ras aan als iets dat van groot gewicht zou zijn. Cecil Rhodes is gisternamiddag in Londen aangekomen; aan het station waren onge veer 500 personen die hein toejuichten. Hij reed onmiddellijk naar zijn hotel. Rhodes heeft nog geen regeling gemaakt om den minister Chamberlain te bezoeken, die gisternamiddag te Londen is aangekomen om den Kabinetsraad bij te wonendeze heeft twee uren geduurd. De kruiser Blenheim, aan boord waarvan zich het stoffelijk overschot van prins Hendrik van Battenberg bevindt, is Maandagavond te Portsmouth aangekomen. Alle militaire en maritieme attachés zijn uitgenoodigd de be grafenis bij te wonen. Het vliegend eskader zal zich bij die gelegenheid naar Cowes begeven. De begrafenis van den voorzitter der kon. academie van schoone kunsten, lord Leigh ton, heeft Maandag met groote praal in deSt. Pauls kathedraal te Londen plaats gehad. Behalve koningin Victoria waren bij de plechtigheid vertegenwoordigd de Duitsche keizer, de koning van België en de prins van Wales. De aartsbisschop van York hield de lijkrede. Daily Chronicle meldt dat kardinaal Man ning zeer gewichtige papieren heeft nagelate* betreffende de politiek, die door de Jezuïeten is gevolgd en dat deze alle pogingen in het werk stellen ora de openbaarmaking dier stukken te verhinderen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorsche Storthing is Maandag geo pend roet een troonrede waarin de koning

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1