1 B in TienlaiKl sell e Bcr ieh ten. de verwachting uitspreekt dat zoowel Noor- wegen als Zweden hun onafhankelijkheid zullen bewaren zonder vreemde inmenging, en dat de beraadslagingen der Unie-commissie het tot stand komen eener schikking zullen bevorderen, ITALIË. Een Russisch oorlogsschip is de haven van Catania binnengeloopen zonder op de dertien saluutschoten van het fort te antwoorden. Ook zouden de prefect en de garnizoenscom mandant, toen zij een bezoek wilden gaan afleggen aan den commandant van het oorlogs schip, dezen sniet thuis" hebben gevonden. Dit alles verwekt nutuurlijk groote ver ontwaardiging. D Uit Massowah is thans bericht ontvangen, dat ras Makonnen nu ook de laatste Italiaan- sche officiereu, die nog als gijzelaars waren ach tergehouden, in vrijheid stelde en terugzond. Het Iialiaansche leger in Afrika blijkt te be staan uit ruim 30,000 man en'110 kanonnen. Hiertegenover kunnen de Choaneezen 80 000 man en een twintigtal snelvuur-kanonnen stellen. Door de Opinions wordt het gerucht eener Italiaansche expeditie naar Harrar tegen gesproken. SPANJE. Maarschalk Martinez Campos is, van Cuba terugkeerend en te Corunna aan wal gestapt, door de bevolking aldaar met groote warmte en geestdrift ontvangen. De regeering had aan de overheid te Co- runim bevel gegeven den maarschalk met militaire eer te ontvangen en een expres-trein te zijner beschikking te stellen. Tegen den markies van Cabrinana, die de eerste onthullingen heeft gedaan omtrent de gerneenteraads-schandalen te Madrid, is een aanklacht wegens laster ingediend door den oud-minister Bosch, gewezen burgemeester van Madrid. B U L tf A R IJ E. De minister-president Stoiloff heeft giste ren in de Sobran je een manifest, voorgelezen, waarbij de overgang van prins Boris tot de Grieksch-orthodoxe kerk tegen 14 Februari wordt aangekondigd. Het manifest van vorst Ferdinand luidt: Ter uitvoering aan mijn belofte die ik aan de natie gedaan heb en na de eerbiedige plichten vervuld te hebben jegens hen, van wie de oplossing der moeilijkheden afhing, en terwijl ik daar, waar ik dat verwachtte, geen vrees gevonden heb voor datgene, wat Bulgarije eischt, heb ik besloten uit eigen beweging alle hinderpalen te overwinnen. Ik kondig dus voor den tweeden dezer maand 2/14 Februari (nieuice stijl) den over gang van prins Boris tot den orthodoxen god-dienst aan. Een zeer groote menigte woonde de zitting van de Sobranje bij: al de afgevaardigden waren tegenwoordig, behalve KaravelofT en Rodoslavofl. Do ministers werden met groote geestdrift toegejuicht. De voorlezing van liet manifest werd aanhoudend toegejuicht. De zitting zal waarschijnlijk worden verlengd. Uil Weenen wordt bericht, dat de gemalin van vorst Ferdinand met haar tweede zoontje Cyrillus en haar geheelen hofstaat weldra Sofia gaat verlaten en naar het zuiden van Frankrijk vertrekt, om niet bij de herdooping van den erfgenaam van den troon, prins Boris, tegenwoordig te zijn. Wanneer de terugkeer zal geschieden, is niet bepaald. T K K IJ E. De n-geering heeft in beginsel besloten tot het aaruraan eener geldleening van 15 mil ioen ruiden met liet bankiershuis Bleichiödci' ie Berlijn, welke zal worden gewaarborgd dooi de opbrengst der vuur- en bakengelden, die jaarlijks 73,000 Tuiksche ponden bediaagt. De lening zou 3 rente dragen en binnen 30 jaar worden afgelost. De Fransche gezant te Konstantlnopel heeft van de regeering eene schadevergoeding geëischt voor de plundering van het klooster Venis Djoklen en den moord op pater Salva- tor, terwijl de gezant der Vereenigde Staten 400,000 dollar schadevergoeding eischt voor den moord op de Amerikaansche missie en blijft aandringen op de toelating van een Ameri- kaansch wachtschip voor Konstantinopel. Naar de Times uit Konstantinopel ver neemt, heeft de redevoering van Salisbury den sultan voldoening verschaft. Deze gaf zijn gezant alhier, Kostaki pacha, last om zijn erkentelijkheid te betuigen. Volgens een bericht aan hetzelfde blad uit Konstantinopel heeft de Engelschè consul uit Zeitoun per draad aan den Engelschen gezant bevestigd dat de belegerden van Zei toun de Turksche krijgsgevangenen afschu welijk hebben behandeld en er 230 verminkt en doodgemarteld hebben. AMERIKA. Uit Indianapolis wordt gemeld dat de ge wezen president der Unie, Harrison, een candidatuur voorde presidentsverkiezing heeft afgewezen. AFRIKA. De gewonden van dr. Jamesons troep, die nog te Pretoria werden verpleegd, zijn naar Volksrust vertrokken. De Transvaalsche regee ring heeft last gegeven dat de graven van de Engelschen, die in den slag bij Krugersdorp zijn gevallen, behoorlijk onderhouden moeten worden. Fraser, een der candidaten voor het presi dentschap van den Oranje-Vrijstaat, heeft in een rede te Vrede verklaard, dat hij een ver bond tusschen den Vrijstaat en de Transvaal ongeschikt achtte voor zijn land. Het besluit, door den Volksraad van den Vrijstaat geno men, waarbij den Transvaler.? hulp wordt toe gezegd, zou hij trachten te doen herroepen als hij tot president gekozen mocht worden. Volgens een bericht aan de Times uit Kaapstad is het optreden van de Duitsche tijdelijke rustbewaarders te Johannesfcfirg, wier benoeming onder de gegeven omstan digheden een onverstandige daad wordt ge noemd, veroorzaakt door oneenigheden met de Engelsche burgers. JAPAN. De regeering heeft besloten tot de stichting eener universiteit te Kioto en eener hoogere handelsschool te Osaka. Eerstgenoemde in stelling zal slechts drie faculteiten tellen rechten, geneeskunde en techuische weten schappen. SCHIEDAM, 5 Februari 18!)6. In de raadszitting van gisteren werd, zoo- als wij reeds hebben medegedeeld, de algc- meene beraadslaging over de ontwerp-ver- orderiing op het havengeld heropend bij monde van den heer De Groot. In eene uitvoerige rede gaf spreker aan waarom hij de meening van den heer Nolet deelde, dat in het ontwerp van burgemees ter en wethouders geen stelsel was te be speuren. Spreker wees er op, dat in den loop der jaren handel en nijverheid hier zulke zware lasten waren opgelegd (die in de laatste jaren wel iets waren verminderd), dat hij had gehoopt dat met de herziening dezer verordening daarin verandering zou zijn gebracht. Maar de in die richting wer kende gedachte heeft spreker gemist. Die gedachte vond hij wel in de voorstellen van den heer Prins, waarom hij die dan ook ten zeerste vooi stond. De voorstellen der vier raadsleden, waartoe hij behoorde, had hij alleen helpen indienen, omdat per slot van rekening een kleine vooruitgang altijd beter j is dan in het geheel goeti vooruitgang. J Spreker verwachtte van eene beduidende 1 verlaging van het havengeld ook vermeer dering van scheepvaart, uitbreiding van in dustrie, handel en verkeer, waarmede alleen mogelijk zou worden dat in de toekomst zou kunnen worden overgegaan tot uitbreiding der havenwerken. De indirecte voordeelen, die nu reeds uit verlaging der havengeiden te verwachten waren, achtte hij voor een groot deel op te wegen tegen de verminde ring van inkomsten welke uit eene verlaging van inkomsten zou voortspruiten. De radicaalste maatregel zou wezen Schie dam te maken tot een vrijhaven, maar door concurrentie gedreven zouden naburige steden daartegenover hare maatregelen nemert, die de voordeelen weder grootendeels zouden doen verloren gaan. De heer Van Harwegen den Breems bracht in herinnering, dat het ontwerp door burge meester en wethouders was ingediend als eene partieele herziening. In principe was hij het met den vorigen spreker eens, maar zou dat alleen aandurven, wanneer zeker was dat toeneming van de vrachtcijfers gelijk zou zijn aan of een veelvoud zou wezen van de termen der opklimmende en afdalende reeks, die verstaan wordt onder de vraehtschaal. Maar dat gaf ook het voorstel-Prins nog niet. Ook bij burgemeester en wethouders was de vraag overwogen op verhooging der kans om groote havenwerken en de spoorwegver binding tot stand te kunnen brengen. Maar dat zou te gewaagd zijn zoolang niet eenige meerdere gegevens waren verkregen over de toeneming van hel verkeer. En ging men liet havengeld zoo verlagen, dat wer kelijk eene groote toeneming der scheepvaart daarvan het gevolg zou wezen, dan stond men voor de vraag waar de schepen te moeten bergen en waar de goederen te lossen. De heer De Groot achtte het een zeer ongelukkige politiek altijd den eenen maat regel vast te knoopen aan den anderen, waardoor het gewoonlijk tot geen van beide komt. Hij meende dat het niet verantwoord zou zijn ih den ouden toestand te blijven doorsukkelen. Eerst moest het eene worden gedaan en daarna het andere, geleerd door de ondervinding, die de eerste hervorming zal hebben aan de hand cedaan. De heer Van Harwegen den Breems merkte daartegenover op dat, indien men eerst begon wanneer de behoefte zou zijn gebleken, tijdens den aanleg der werken de zaken weder zouden vei looperi. Als de uitbreiding der havenwer ken en de spoorwegverbinding zoover zijn ge vorderd, dat de voltooiing binnen een half jaar kan worden te gemoet gezien, dan is het tijd om het eene met het andere te doen en Schiedam in eens vooruit te willen brengen. De beer Jansen bestreed den hepr De Groot, waar deze had gezegd, dat verlaging van het havengeld toch niets anders wezen zou dan verschuiving van lasten, daar de op brengst door de schippers aan havengeld toch op de koopers der aangevoerde waren wer den verhaald. Spreker toonde aan dat wel degelijk een deel dier liavi "elden uitsluiteud door de schippers wordt betaald. De Voorzitter achtte het eene aangename taak te kunnen medewerken tot verdediging van het onderhavige ontwerp. Allereerst sloot de voorzitter zich geheel aan bij het door den lieer Poortman gesprokene op het punt vau wegneming van onbillijkheden, meer bepaal delijk het weimemen van bevoordeeling. Hij wenschte met hem te streven tot bereiking van dat doel, er aan herinnerende wat vol gens het begeleidend schrijven van burge meester en wethouders bij deze herziening had voorgezeten. Met het oog daarop begreep spreker dan ook uiet de woorden jpartieele regeling" uit den mend van den lieer Van Har wegen den Breeins. Evenmin begreep spreker, hoe de heer De Groot er van had kunnen gr wagen, dat door deze heffing ovei matige lasten zouden worden opgelegd. Integendeel: er is gestreefd naar Tgroote billijkheid en bij het opmaken der reke ning bleek de ontvangst te zullen dalen b die van vroeger. De voorzitter kon onmogelijk de meenin deelen, dat verlaging van het havengeld toe- neming van verkeer ten gevolge zou hebben. Dat zal eerst komen, wanneer aan de Maas de noodige werken zullen zijn tot stand ge bracht. En wat zal de aanleg dier werken brengen zonder dat de spoonvegverbindin tot stand komt; zonder deze toch zal Schie dam geen transito-handel krijgen. Mocht de scheepvaart toenemen, dan zal die uitbreidino- langzamerhand merkbaar worden, en kan bij het nemen der maatregelen rekening worden gehouden met de omstandigheden, ook al zou het tonnen kosten. Maar nu was en het een en het ander ontijdig. Uit het oog mag evenmin worden vet loren, dat als belastingen als deze minder gaan op brengen, de directe belasting noodzakelijk verhoogd zou moeten worden. En wat de voorgespiegelde verlaging der vrachtprijzen aangaat, naar sprekers informaties zou de verlaging van het havengeld niet komen ten bate der industrieelen, maar grootendeels irs de eerste hand blyven hangen. In eene korte repliek lichtte de heer De Groot nog het een en ander door hem ge sprokene nader toe, o. a. er nog op wijzende, dat het gemeentebestuur en de raad niet moeten wachten op het hooren van klachten om tot eene wijziging van iets te komen, maar dat die zich op een hooger standpunt behooren te stellen. De algemeene beraadslaging werd nu ge sloten en overgegaan tot de arlikelsgewijze behandeling. Art. 4, liet beginsel bevattende, wordt bij acclamatie goedgekeurd. Bij de discussie over het in art. 2 volgende tarief keerde veel van het by de algemeene beraadslaging gesprokene terug, dat hiernir niet zal worden herhaald. A. Zeeschepen. 1o. Voor zeilschepen, voor elke reis, per .Mn f 0.07. 2o. Voor stoornbooten, voor elke reis, per M' f 0.05. De heer Prins stelde voor, het laatste te brengen op 3'/.i ct. De voorsteller zeide dit voor te stellen op voorbeeld van Rotterdam, daar bij het niet gunstig achtte, als Schiedam een naam had van de duurste haven aan de Maas te zijn. De heer Elzevier Dom merkte daartegen op, dat verschillende cargadoors hem hadden verzekerd, dat nog nooit door een stoomboot over het tarief was geklaagdde heer Van Uarwegen den Breems vroeg naar eenig bewijs voor den invloed welken die verlaging zou hebben op de vrachtprijzen. De heer Van Gent was het eens met de heeren, die beweerden dat, wil Schiedam zijn verkeer zien toenemen, het tarief hier zeker niet hooger inoet zijn dan te Rotterdam} maar hij achtte den geschikten tijd nog niet gekomen. Ten slotte werd het amendement— Prins verworpen met 45 tegen 4 stemmen en art, 2 A. bij acclamatie goedgekeurd. _B. Riviervaartuigen. Hier wenschte de heer Prins in plaats van f 0.40, te lezen f 0.02 per reis, n.l. het Rotterdamsche tarief. De heer Maas wees er op, dat aanneming van dit amendement de gemeente zou kosten een kleine tien duizend gulden, waarom hij het ten zeerste ontraadde. Men moest toch niet vergeten, dat zoo al de ingezetenen daar uit voordeel trokken, dat ook het geval was met de niet-ingezetenen. De heer Nolet deelde mede, dat ook de vier vereenigde voorstellers der amendementen hadden gemeend, dat de financiën die ver laging niet dragen konden. Om het beginsel uit te spreken dat verlaging gewenscht is zoodia de toestand liet toelaat, wa» daarom voorgesteld f0.07 in plaats vanfO.iO,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2