In een artikel over de personeele belasting in de Vragen des Tijds adviseert mr. J. D. Veegens, die daarin nader de overdracht van het personeel aan de gemeenten bepleit, tot verwerping of intrekking van het aanhangig wetsontwerp, om daarna, bij wijze van tijde- lijken maatregel, het kiesrecht uit te breiden tot allen, die personeele belasting betalen, zij het ook met remissie, teneinde aan een door dit uitgebreider kiezerskorps gekozen Kamer de oplossing der kiesrechtkwestie over te laten. De heer Poortman daarentegen wenschte de riviervaartuigen gelijk te stellen met de binnenvaartuigen, waarom hij het amende ment ondersteunde. De heer De Groot bestreed het gesprokene door den heer Maas. Indien de aanvoer van grondstoffen zoo goedkoop mogelijk werd ge maakt, zouden groote industrieën gemakkelij ker naar Schiedam te lokken zijn. Na nog eenige discussie werd het amende ment-Prins verworpen met 15 stemmen tegen 4, waarna het amendement der vier raads leden aan de orde kwam. De heer Van Harwegen den Breemsdeed uitkomen, dat met dit amendement de proef op de som zou zijn te verkrijgen, of verlaging van havengeld werkelijk invloed zou hebben op de vrachtprijzen. In den gedachtengang der door den heer Jansen bij de algemeene beschouwingen ge houden rede toonde de heer Van Gent aan, dat die invloed van die verlaging niet te ver wachten was, waarom hij zich ook tegen dit amendement vei klaarde. De voorzitter verklaarde zich hiermede ge heel eens, nader aantoonende, dat al had de verlaging invloed op de vrachtprijzen, ditb.v. voor 200 kar steenkolen per jaar zou bedra gen hoogstens f 12, hetgeen het product niet goedkooper maakt. Het amendement wordt daarna verworpen met 14 stemmen tegen 6. In behandeling kwam nu het tweede ge deelte van het amendement der vier raads leden, dat door den heer Nolet nog nader werd toegelicht. Rotterdam toch zou wellicht over niet te langen tijd naar eene plaats zoeken om zijn goederen op te slaan. De schepen zullen leeg van Rotterdam komen om hier de goe deren te komen inslaan. Uit dat oogpunt was de maatregel om van die schepen 2 ct. te heffen billijk. Uit de discussie bleek, dat de van 'ot terdam komende schepen steeds zijn beschouwd als binnen-vaai tuigen, dus vallen onder O. lo. a., met een tarief van f 0.03 per reis. No deze mededeeling werd dit amendement ingetrokken. C. Binnen-vaartuigen. lo. Voor stoombooten a. Voor elke reis, per M3 f0.03. h. In eens per jaar, per M3 f 0.00. De hc-er Prins stelde voor f 0.60 te brengen op f 0.40, uitgezonderd de spoelingschouwen. Daar bet amendement der vier raadsleden op dit punt verder strekking had (f0.30), kwam dit het eerst in behandeling. De heer Van Harwegen den Breems was zeer geneigd met het amendement mede te gaan, daar gebleken was, dat de stakende reederijen geen genoegen namen met liet ont worpen tarief. Er was wei eenig gevaar in gelegen om zicli daarnaar te richten, maar aan den andoren kant leden de neringdoen den te Schiedam te groote schade om den toe stand niet ten spoedigste te doen ophouden. De heer Van Gent stond de meening voor dat in den gedachtengang van de vier raads leden en een vorigen spreker, en welken hij ook was toegedaan, geen plaats was voor het amendement van 30 ct.; wilde men den reederijen haren zin geven, dan moest liet 25 ct. zijn, waartoe spreker het voorstel deed. De vooititter pleitte krachtig tegen het op gaan van den weg der amendementen. Hij beschouwde de geheela zaak als eene jdupati^, welke Schiedam eenvoudig moest doorstaan. En bovendien vernielen die booten, evenals alle andere, de steigers enz. De heer Nolet kon een en ander niet toe geven. Het amendement van 30 ct. was maar niet zoo klakkeloos ingediend. Spreker kent vrij wel den geesl dier maatschappijen en was eene andere meerling toegedaan dan dat het slechts bangmakerij zou zijn. Waar de voor zitter de geschiedenis van 1884 had aange haald, toen de maatschappijen hadden aan geboden eene tegemoetkoming in de kosten der kade, daar wees spreker er op, dat zij die tegemoetkoming ruimschoots hadden betaald door de naar aanleiding van dat aanbod inge voerde verhooging van f 0.25 op f 1.per ton. Sprekers innige overtuiging wa«, dat de boo ten alleen zouden terugkeeren bij aanneming van het amendement, waarom hij den voor zitter ten zeerste animeerde zich daartegen niet te verzetten. Daarop volgde de in het nummer van gis teren reeds medegedeelde motie van orde van den heer Van Harwegen den Breems, die meende dat de stand van het debat het niet ongewenscht maakte, dat over het gezegde door den voorzitter en den heer Nolet kon worden nagedacht, met welke zienswijze de meerderheid der vergadering zich vereeuigde. Maandagavond te halttien is nabij het roode hek wagen en paard van B. Merten, bode op Rotterdam, bij het uithalen voor een ander rijtuig van den Rotterdamschen dijk getuimeld. De voerman, die nog bijtijds van den wagen was gesprongen, bekwam geen letselook het paard bleef ongedeerd en van den wagen bleek alleen een veer te zijn verzet, zoodat toen hulpvaardige handen de verschillende pakjes hadden bijeenverzameld, de wagen stadwaarts kon rijden. De Transvaal en liet telegram van den keizer van Dnitscliland aan president Kroger. Van bevriende zijde ontvingen wij het on derstaande stukje, voorkomende in dp Goole Satttrday Journal of ltli inst, waaruit blijkt hoe de directie van een der grootste gistfa brieken in Engeland speculeert op de gevoe ligheid en den nationalen trots, als reclame middel. sAangezien elke man. vrouw en kind in sliet Vereenigd Koninkrijk uiting geelt aan ï>z|ne verontwaardiging over des keizers ïtussehenkomst, is het goed er op te wijzen, »dat het de allergiootste dwaasheid is, geld suit het land te zenden, om nGermau Yeast" »te koopen, wanneer men ïD. C. L." beko- j>men kan, gist, gefabriceerd door de Distil- »lers Co. Ltd. Edinburgh, de grootste gist fabriek der wereld. Vraagt om iD. C. L." »en hebt niets uitstaande met andere »StulV", sgemaakt in Germany. Geeft meerdere men- sschen werk door sD. C. L." te steunen." Tot goed begrip dient vermeld, dat Hol- lanüsche gist in Engeland gewoonlijk ook sGennan Yea«t" genoemd wordt. Door de Koningin-Regentes is namens de Koningin f20 geschonken aan de vrouw van P. v. d. Ende, wonende aan de Mijl, gemeente Dubbeldam, ter ondersteuning. Haar man wordt verpleegd in een gesticht voor oog lijders. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 7 en die van den minister van waterstaat op Zaterdag 8 dezer zullen niet plaats hebben. De Haagsche medewerker van de Zutph- Ct. schrijft Nog altijd is het enzeker wanneer de Tweede Kamer weer bijeen zal komen. Gisteren kon men in het Dagblad lezen, dat men aan het departement financiën bezig is met het ontwerpen van een nota van wijziging op het voorstel van wet tot herziening van I het personeel. Waarschijnlijk zal de Kamer niet bijeenkomen voordat die nota gereed en ingediend is, want tot de eerste werk zaamheden zal toch wel moeten behooren de hervatting van de beraadslaging over de personeele belasting Men schijnt ook van bevriende zijde den Minister op het hart ge drukt te hebben eene meer tegemoetkomende houding aan te nemen en nu eens met cijfers tot motiveering van zijne voordracht voor den dag te komen. Het laatste hoofdartikel van de Nieuwe Rotterdamsche Courant was in dit opzicht teekenend. Duidelijk wordt daarin te kennen gegeven, dat ook minis- terieele leden hoogst moeilijk kunnen voort gaan om deze zaak te steunen, indien niet een andere weg wordt ingeslagen, Volgens de Maasbode heeft de Standaard haar woorden niet geheel juist opgevat. Is er, vraagt het RottenJarnsche blad, iets cynisch in gelegen, dat, indien wij gekant zijn tegen een of ander wetsontwerp, zooals het geval was bij de nieuwe legerorganisatie eu Taks kieswet, wij daarvan doen blijken niet alleen, maar ook al bet mogelijke in bet werk stellen om de aanneming daarvan te voorkomen Eri is bet niet meer eer dan schande, zoo meenen wij, zonder ons op iets te beroepen, te mogen vragen, indien dit laatste ons gelukt 1 Indien dit opging, zegt de Alaasb verder, zou de liberale partij in 1878 van de Standaard hebben kunnen eisclien, dat zij geen oppositie zou voeren tegen de aanhangige onderwijswet. »Dat de katholieke partij op zich zelve thans sterk genoeg is, om elke ingrijpende hervorming tegen te houden, is niet door ons beweerd, al geven wij toe, dat in de laatste jaien de ovei winning bij de stembus steeds bleef aan hen, die met de Roomschen samen gingen. teiwijl ook in de Tweede Kamer, bij het nemen van belangrijke beslissingen, de schaal meestal overhelt naar den kant, waar de katholieke leden staan, vooial wanneer deze eendrachtig optreden en eindelijk dat de toeneming van den katholieken invloed tegenwoordig blijkt, dooidat meer dan vroe ger, bij benoemingen als anderszins, ook voor ons ^gedienstigheden der praktijk" zijn weggelegd. zKan men dit alles aan de katholieken echter als een grief aanrekenen Als het waar is, dat de Roomsche partij thans sterk genoeg is, om elke ingrijpende hervorming, welke tegen liaie beginselen strijdt, tegen te houden en zij dit inderdaad doet, dan ligt, zegt het blad, de oorzaak hier van bij anderen, daar toch wel niemand ons ten kwade zal kunnen duiden, als wij zelfs gaarne zien, dat onze partij een predomine rende stelling inneemt. Gelijk verleden week te Amsterdam, is ook te Rotterdam aan het abattoir, en wel Zater dagnacht, eene door hel rijk onteigende partij beste runderen geslacht, als vermoedelijk besmet door mond- en klauwzeer. Het vleesch biervan werd gistermiddag publiek vei kocht, en ook hier was door de koopers eene com binatie gevormd. Evenwel wilden twee goed ter naam slaande vieesehhouwers, buiten die combinatie om, van de gelegenheid profitee- ven, en zij kochten ieder voor zich een groote hoeveelheid puik vleesch. Toen nu het vleesch per wagen thuis gebracht werd, hadden zicli in hunne straat een groot aantal der gecombineerden verzameld. Een hunner leidde eene oude magere koe uit de tijden van Pharao, en in het bij/.ijn van dat ellendige dier gaven zij, met het geroep »mond- en klauwzeer, vleesch of vergif", aan hunne gramschap lucht, zoodat die slagers waar schijnlijk een volgenden keer wel zullen thuis blijven. (N. R. Ct.) Naar het ziekenhuis te Rotterdam is ver voerd een 3D-jarig zeilmaker, uit Rusland her komstig. Hij werd te Rotterdam aangebracht met het stoomschip Vramis, aan boord van welk schip hij zich bij vertrek uit Reval hei melijk in het ruim verstopte, met het doe! om bij aankomst te Rotterdam werk te zoeken. Gedurende vijf dagen vcedde hij zich met in het ruim geborgen haver, doch toen nood zaakte de dorst hem, zich op liet dek te ver- toonen. Daar de Uranus toen in volle zee was, nam men den man mede naar Rotter dam, waar hij ernstig ziek en met bevroren voeten aankwam. Zaterdagavond had te Ylaardingen het vol gend ongeluk plaats. In de vleesehbouwerij van den heer Cr. hadd«r> twee jongens twist. Een 17-jarige zoon van den zetbaas trok partij voor den jongen uit den winkel, nam een hak mes om gekscherend den anderen jongen weg te jagen, met liet ongelukkig gevolg,dut hij raak sloeg, althans de jongen liep juCt in het mes, bekwam een lievige wond en is niet buiten gevaar. De dader werd nog dienzelfden avond ge arresteerd. NeJ. In het R.-k. ziekenhuis te 's-Graven!iage is gisterochtend aan de gevolgen zijner won den overleden een wei kmari uit de stoomtim- merfabiiek van Gebr. v. M., die Maandag bij het lossen van hout uit een ^chuit nabij den Dierentuin een zwaren balk op het hoofd kreeg en «rustig gekwetst weid. I e Dordrecht is Maandagmorgen een poging tot moord gedaan door een 30-jarig gepen- sionneerd O.-I. militair, Samuel de Graaf, die op zijn bijzit de bierhuishoudster Elizabeth van Gink vier revolverschoten beeft gelost, waarvan er éen in den schedel diong. De dader werd onmiddellijk door de politie ge arresteerd. De vei wonde is overgebracht na,ïr het gasthuis, waur de kogel gisteren tut het vooi hoofd is vei wijderd. De kogel, in oor- spronkeiijken vorm bijna 2 centimeter lung en 7 millimeter in middellijn, was in het harde voorhoofdsbeen samengeperst tot een koek van 13 millimeter middellijn en slechts enkele millimeters dikte. De toestand dei'ge wonde is van dien aard, dat levensgevaar niet is buitengesloten. De dader moet bekend hebben liet misdrijf uit jaloezie te hebben gepleegd. De metselaar B. uit Haarlem, werkzaam aan de in aanbouw zijnde papiiSfabriek van de heeren Smidt van Gelder Co. nabij de Spoorbrug te Velsen, had gu-tei-namiddag het ongeluk van den steiger te lallen, met het noodlottig gevolg dat hij bijna onmiddel lijk stierf. De Coin missie voor Werkverschaffing' te Amsterdam ontving weer een gift van f1000, In bet geheel ontving zij dezen winter reeds f 27.80U. Door het rijk waren op eene boerderij onder Nieuwer-Amstel een aantal koeien en varkens onteigend, daar op Jf* erf mond- en klauwzeer was waargenomen. De (lieten werden alle afgemaakt en, zooals gebruikelijk, in het abbattoir te Amsterdam verkocht. Den eersten dag zouden de koeien aan de beurt komen den tweeden dag de varkeus. Een aantal slagers hadden zich gecombi neerd om de koeien en varkens voor een appel en een ei te koopen. Dit gelukte vrij welde koeien werden voor een genogen prijs van de hand gedaan. Een boertje waagde het ook een bod te doen, iiooger dart de combinatie wenschelijk vond, en nauwelijks had bij tot den afslager gesproken, of het werd hem van eenige kanten hardhandig duidelijk gemaakt, dat verder bieden hem onmogelijk was. Toen den volgeuden dag de v ai kens ver kocht werden, w'ns een sterke politiemacht in het abattoir aanwezig om de oufe te hand haven. De varkens brachten wel bitter weiu geld op, maar ook enkele slagers, die buiten de combinatie stonden, konden een vat kontje bemachtigen, al was bet dan <,k vuoi een enkelen gulden meer.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3